هزینه‌های یک وزارت غیرقانونی/ دنده معکوس تدبیری‌ها در کوچک‌سازی دولت

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=9626

کوچک‌سازی دولت طبق اصل ۴۴ قانون اساسی یکی از اصول برنامه ششم توسعه است که نه تنها نادیده گرفته شده، بلکه در شرایط فعلی و با عزم دولت برای افزایش تعداد وزارتخانه‌ها این بدنه دولت در حال فربه شدن است.

لایحه تفکیک وزارت‌ صنعت، معدن و تجارت (صمت) از بازرگانی موضوعی است که دولت بر آن تاکید بسیاری دارد و ناتوانی دولتی‌ها در کنترل و تنظیم بازار یکی از دلایل اصلی برای اصرار بر این موضوع شده است، این در حالی است که مخالفان این تفکیک معتقدند که این کار به صرفه نیست چون هزینه‌های زیادی را به همراه دارد.

کارشناسان معتقدند بازرگانی همیشه مقابل تولید بوده است و با تفکیک وزارتخانه تیشه به ریشه تولید خواهیم زد و مشکلات تولید دوچندان خواهد شد.

 تشکیل وزارت بازرگانی غیرقانونی است

حجت‌الاسلام سیدجواد حسینی‌کیا عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی به خبرنگار مرصاد گفت: تشکیل وزارت بازرگانی اقدامی غیرقانونی است.

وی اظهار داشت: به منظور تشکیل وزارت بازرگانی دو سوم رای نمایندگان مجلس لازم است و در حال حاضر این لایحه دو سوم رای ندارد.

عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: باید منتظر اظهار نظر جدی شورای نگهبان ماند.

حجت الاسلام حسینی‌کیا بیان کرد: در این راستا و به منظور پیگیری موضوع با رئیس شورای اسلامی و شورای نگهبان مکاتبه کرده ایم؛ همان‌طور که برای تبدیل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دوسوم رای لازم بود حالا هم دو سوم رای الزامی است، ولی این امر مد نظر قرار نگرفته است.

نماینده مردم سنقروکلیایی در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: باید ببینیم اظهارنظر نهایی شورای نگهبان در این باره چه خواهد بود.

حجت الاسلام حسینی کیا گفت: به عقیده بنده این اشکالِ نداشتن دو سوم رای به موضوع تشکیل وزارت بازرگانی وارد است و عملا غیرقانونی خواهد بود.

وی افزود: تشکیل وزارت بازرگانی دو هزار میلیارد تومان هزینه در بر دارد همچنین سبب افزایش بوروکراسی اداری خواهد شد.

حجت الاسلام حسینی کیا با تاکید بر اینکه در کشورهای پیشرفته در حال تجمیع وزارت خانه ها هستند اما در ایران تفکیک می شود، گفت: تشکیل وزارت بازرگانی برای دولت بار مالی دارد و سبب می شود مدتی زمانی همه سر کار برویم.

وزارت بازرگانی می‌تواند اثرات منفی در بازار داشته باشد

دکتر آلبرت بغزیان یک کارشناس مسائل اقتصادی هم در گفتگو با مرصادنیوز اظهار داشت: تشکیل وزارت بازرگانی در بازار اثرات منفی نخواهد داشت البته به این شرط که وزیر انتخابی وزیر مناسبی باشد وگرنه با سوءمدیریت می تواند اثرات منفی ایجاد شود.

وی با تاکید بر اینکه این وزارت باید سبب رونق بخش تجارت شود، افزود: این وزارت خانه با وزارت صنعت باید هماهنگ شوند که آنچه یکی تولید می کند دیگری وارد نکند یا قطعاتی وارد شود که برای تولید کارایی داشته باشد.

لین تحلیلگر مسائل اقتصادی گفت: فلسلفه ادغام این دو وزارت خانه نیز از قبل همین بود، اما وزیر انتخابی در اندازه مدیریت دو وزارتخانه ادغام شده نبود و بیشتر وزارت صنعت بود تا بازرگانی که عمدتا تقویت وضعیت خودروسازان و افزایش واردات که لطمات جدی به تولید ملی زده را به دنبال داشته است.

وی با بیان اینکه باید وزیر صنعت و وزیر بازرگانی مناسبی برای این دو وزارت خانه انتخاب شود، عنوان کرد: عمدتا ادغام برای کاهش بوروکراسی و تسریع در تصمیم گیری است اما اگر درست مدیریت شود این نکته منفی از بین خواهد رفت.

بغزیان با تاکید بر اینکه مسلما هرچه وزارت خانه بیشتر شود، بوروکراسی افزایش می یابد، گفت:  لینک های ارتباطاتی پیشرفته و تکنولوژی جدید مانع معطلی در روند کار خواهد شد.

دولت همیشه به جای حل مسئله به دنبال پاک کردن صورت مسئله است و آنگونه که کارشناسان می‌گویند این تفکیک تنها حوزه تولید را با چالش‌های بسیاری رو به رو می کند که بعدها همین کنترل اندک دولت بر بازار را هم خواهد گرفت.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن