هشتمین محکوم به قصاص در زنجان بخشیده شد

به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، حجت‌الاسلام اسماعیل صادقی نیارکی ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سال ۱۳۹۶ فردی به نام «م – خ» در شهرستان خرم‌دره به دلیل موضوع ناموسی  مقتول را به صورت تصادفی در خیابان مشاهده و بر موتور سیکلت سوار کرده و به محل وقوع جرم رفته و پس از مشاجره با مقتول، وی را با دست خفه و از محل متواری می‌شود.

رئیس کل دادگستری استان زنجان افزود: پس از شکایت اولیای دم و اعتراف متهم، جرم محرز و توسط دادگاه کیفری یک استان حکم به قصاص نفس متهم در سال۱۳۹۸ صادر شد که پس از ابرام این رأی توسط شعبه ۲۴ دیوان عالی کشور، رای برای اجرا ابلاغ شد.

وی با اشاره به اینکه با درخواست اولیای دم، حکم قصاص این فرد صادر شده بود، افزود: پس از تایید رای، این پرونده به شورای مصلحین شهرستان خرم‌دره برای سازش ارجاع شد.

صادقی نیارکی گفت: پس از بارها نشست و پادرمیانی، تشکیل جلسات متعدد با خانواده مقتول، تبیین جایگاه والای عفو در آموزه‌های دینی و بیان اهمیت جایگاه فرهنگ گذشت در جامعه توسط اعضای شورای حل اختلاف، شورای مصلحین و ریش سفیدان، در نهایت اولیای دم از اجرای حکم منصرف شدند و قاتل را بخشیدند.

رئیس شورای قضایی استان زنجان ادامه داد: با وجود ماهیت موضوع قتل و ابعاد مختلف وقوع اینگونه حوادث، بار دیگر ایثار خانواده مقتول در عفو و بخشش، تجلی و تبلور یافت و باعث شد تا با قبول پیشنهاد مصالحه از سوی شورای مصلحین شهرستان خرمدره، خانواده مقتول از حقوق قانونی خویش چشم پوشی کنند تا حلاوت و شیرینی حاصل از عفو و بخشش بسیار ماندگارتر از اثرات ناشی از اجرای حکم قصاص باشد.

انتهای پیام/۷۳۰۰۵/ق/ی
منبع : فارس

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن