هشدار ورزش باد شدید در استان زنجان/ احتمال وقوع بهمن و ریزش سنگ در ارتفاعات

– به گزارش زنجان سحر –

حسین سلطانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در زنجان اظهار داشت: از فردا موجی که بر روی دریای مدیترانه شکل گرفته به استان زنجان نفوذ خواهد کرد و حوالی ظهر این استان شاهد وقوع وزش باد شدید خواهد بود. این در حالی است که در روز جمعه این وزش باد با شدت بیش‌تری ادامه خواهد یافت در این بین احتمال بارش پراکنده نیز دور از انتظار نخواهد بود.

وی افزود: وزش باد در جهت جنوبی و جنوب غربی است و پیش‌بینی می‌شود سرعت باد در زمان اوج به ۶۰ تا ۹۰ کیلومتر بر ساعت برسد با این حال سرعت وزش باد در ارتفاعات به مراتب بیشتر نیز خواهد شد.

کارشناس پیش‌بینی خدمات عامه هواشناسی استان زنجان با تاکید بر اینکه به دلیل سرعت وزش بالا احتمال آسیب به تاسیسات شهری و روستایی وجود دارد گفت: مردم از قرارگیری در کنار ساختمان‌های نیمه کاره، درختان پوسیده و مرتفع خودداری کنند. همچنین وسایل نقلیه با سطوح بادگیر وسیع از تردد در محور‌های کوهستانی به ویژه شهرستان طارم خودداری کنند چراکه احتمال منحرف شدن خودرو به وسیله باد وجود دارد.

میزگرد تسنیم| چرا نمی‌توانیم وقوع سیلاب‌های مخرب را پیش‌بینی کنیم؟/مدل هواشناسی ایران متکی به خارج است نه داخل!
هواشناسی ایران ۹۹/۱۰/۲۴|آغاز بارش برف و باران از فردا/ هشدار مهم سازمان هواشناسی به کشاورزان
طرح مجلس برای انتقال سازمان هواشناسی به وزارت نیرو

وی تصریح کرد: با توجه به افزایش دمای هوا احتمال وقوع بهمن دور از انتظار نیست با این وجود به دلیل ذوب شدن برف و سست شدن لایه‌های خاک ریزش سنگ و قسمت‌هایی از کوه نیز محتمل می‌باشد.

سلطانی با بیان اینکه به کوهنوردان اکیدا توصیه می‌شود فردا و روز جمعه در ارتفاعات و پرتگاه‌ها حضور نداشته باشند و برنامه کوهنوردی را به روز‌های دیگر موکول کنند، گفت: به دلیل اینکه وزش باد چرخشی است این امر می‌تواند جان کوهنوردان را با خطر رو‌به‌رو کند.

انتهای پیام/ز


منبع : تسنیم

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن