همه اتفاقات تلخ و شیرین استان زنجان در سالی که گذشت / مسئولان استان زنجان در سال ۹۸ چه قولهایی به مردم دادند؟

از معرفی شدن به عنوان شهر جهانی ملیله تا دستگیری‌های بهارستانی و شورای شهری

بعد از این  اتفاقات تلخ سیل در برخی استانهای کشور سیل نوعدوستی نیز در کشور به جریان افتاد که استان زنجان هم شاهد اتفاقات خوبی بود به طوری که سیل کمک‌های مردمی استان روانه استانهای درگیر شد که از جمله این اتفاقات برپایی موکب‌های استان در مناطق سیل زده بود.

*حاشیه‌های دانشگاه زنجان

۲۴ اردیبهشت ماه بود که اتفاقات حاشیه‌ساز و غیرقانونی در دانشگاه زنجان کار را به جایی رسانده که حتی حرمت شهدا و مراسم گرامیداشت یاد و خاطره شهدای گمنام نیز حفظ نشد یعنی در حالی که دانشجویان برای گرامیداشت یاد و خاطره شهدا در مزار شهدای گرانقدر گرد آمده بودند عده‌ای از با حرمت شکنی و با پخش موسیقی اقدام به رقص و هلهله کردند.

*تجمعات کمرنگ روغن نباتی جهان

کارخانه روغن نباتی جهان اگر چه مثل سال گذشته تعداد تجمعات کارگران کمتر شد اما بازهم در صد اخبار استان قرار داشت، بعد از مدتها تعطیلی مسئولان کارخانه روغن نباتی جهان همچنان به دنبال تامین مواد اولیه ‏این کارخانه برای آغاز به کار تولید در این واحد تولیدی هستند.‏

مشکلات کارخانه روغن نباتی جهان سالهاست که کارگران این کارخانه را درگیر خود ‏کرده است، بعد از تجمعات که سالهای گذشته در این خصوص وجود داشت اما نبود مواد ‏اولیه امسال نیز این کارخانه را درصد اخبار قرار داد.

*آغاز دستگیری‌ها

۳۱ مرداد ماه پس از انتشار خبر بازداشت مدیرعامل ایران خودرو، خبر دیگری در رسانه‌ها منتشر شد که عجیب‌تر از خبر اول بود. فریدون احمدی، نماینده زنجان و محمد عزیزی، نماینده ابهر به دلیل اخلال در بازار خودرو بازداشت و به زندان اوین منتقل و پس از چند روز بازداشت با قرار وثیقه یک میلیارد تومانی آزاد شدند.

این خبر علاوه و ضربه به وجهه مجلس به واقع باعث ناراحتی مردمی شد که به این دو نماینده اعتماد کرده و آنها را نمایندگان خود در بهارستان معرفی کرده بودند.

افتخارآفرینی سیفی و روحانی

سال ۹۸ اما اتفاقات مثبتی همچون کسب پنجمین طلای محسن محمدسیفی و انتخاب حسین روحانی مربی زنجانی تیم ملی کاراته ایران به عنوان سرمربی تیم ملی کاراته روسیه نیز باعث خوشحالی ورزش دوستان زنجانی شد. گرچه در عرصه ورزش اتفاقات شیرین دیگری نیز رخ داده اما تلخ ترین اتفاق ورزشی دوگینگی اعلام شدن مهدی سهرابی دوچرخه سوار ملی پوش زنجانی بود.

حرکت مردمی در محکومیت فتنه ۹۸

اتفاقات بنزینی سال ۹۸ و اغتشاشات بعد آن برای استان زنجان هم تلخ بود اما مردم این استان با آغاز نخستین حرکت مردمی برای محکومیت اقدام اغتشاشگران اتفاقی مبارکی در کشور بود که باعث شد توطئه بدخواهان نظام نقش برآب شود.

*دستگیری عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی ایران

یکم آبان ماه امسال دستگیری عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی ایران و رئیس اتاق بازرگانی استان زنجان با اقدام قاطع دستگاه قضایی در صدر خبرهای زنجان قرار گرفت. در مورد اتهامات غلامحسین جمیلی اینگونه بیان شد که وی به یکی از سه دلیل فساد مالی، اخلاقی و تخلفات انتخابات اتاق بازرگانی دستگیر شده است.

*حذف کلمه شهید از تابلوهای معابر

حذف کلمه شهید از تابلوهای برخی از معابر شهری زنجان موضوعی بود که باعث ناراحتی مردم پایتخت شور و شعور حسینی شد که البته با ورود مسئولان قضایی استان به موضوع جلوی این کار گرفته شد.

*غم از دست دادن سردار دلها و مراسمات پرشور گرامیداشت

خبر شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی همه زنجانیها را اندوهگین کرد به طوری که در نخستین ساعات پس از این خبر تجمعات مردمی آغاز شد اما چیزی که باعث غرور ملی شد، برگزاری مراسمات گرامیداشت این شهید جبهه مقاومت در زنجان بود. لازم به ذکر است که استان زنجان در این اتفاق یک شهید هم تقدیم کرد و آن هادی طارمی همراه و محافظ حاج قاسم سلیمانی بود.

*شهادت بانوی زنجانی

۲۶ دی ماه روز تشییع  پیکر مطهر شهیده الناز نبیی از جانباختگان حادثه هواپیمای اوکراینی بود که با حضور پرشور مردم ولایی و شهیدپرور زنجان و مسئولین ارشد استانی برگزار شد.

*سال دستگیری شهردارها و ۴ عضو شورا در زنجان

۹ دی ماه امسال یکی از عجیب‌ترین روزهای سال ۹۸ در زنجان بود و در شوکی عجیب شهردار زنجان، نایب رئیس شورا و شهردار منطقه ۳ زنجان بازداشت شدند. البته این تمام ماجرا نیست و بعدها سه عضو دیگر شورا و شهردار منطقه یک و برخی دیگر از مسئولان شهرداری نیز بازداشت شدند. این موضوع باعث رنجش شهروندان زنجان شده است.

*«زنجان انقلابی» در جمع هشتگ‌های داغ توییتر

کاربران فضای مجازی زنجان با انتشار بیش از یک هزار و ۳۰۰ توییت و ریتوییت، هشتگ «زنجان انقلابی» را در جمع هشتگ‌های داغ توییتر فارسی قرار دادند.

*زنجان شهر جهانی ملیله شد

هشتم بهمن ماه امسال بود که شهر زنجان به عنوان شهر جهانی ملیله از سوی شورای جهانی صنایع دستی به ثبت رسید.

با توجه به بازدیدهای انجام شده از سوی کارشناسان شورای صنایع دستی و رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی، گزارش‌های ارائه شده از شهر زنجان، این شهر را به عنوان شهر جهانی ملیله ثبت کرد.

از سال گذشته پرونده این پروژه به شورای صنایع دستی ارسال و پس از تکمیل اطلاعات و بازدیدهای انجام شده، زنجان به دلیل خاستگاه اولیه ملیله و قدمت تاریخی چند هزار ساله در این زمینه جهانی شد.

*برگزاری بزرگترین رویداد تولید محتوای بسیج

برگزاری بزرگترین رویداد تولید محتوای بسیج استان زنجان در چهارم بهمن ماه از دیگر رویدادهای مهم استان بود.

*شهادت شهید مدافع حرم زنجان

شهادت شهید سید علی احمدی از شهدای مدافع حرم از دیگر حوادث تلخ اسفند ماه بود که وی در پی درگیری‌های اخیر در ادلب سوریه به فیض شهادت نائل آمد.

*انتخابات، رد صلاحیت دو نماینده فعلی و حضور مردم

با وجود تمام تلاشهای دشمن برای عدم حضور مردم در پای صندوقهای رای اما مردم دوباره با حضور خود علاوه بر خنثی کردن نقشه‌های دشمن در سرنوشت خود مشارکت کردند، در این دوره از انتخابات دو نماینده فعلی استان در بهارستان رد صلایحت شدند.

*کرونا ویروس در آخرین روزهای سال ۹۸

اوایل اسفند ماه درست یک روز قبل از برگزاری انتخابات شیوع ویروس کرونا از حوادث تلخ اسفند بود که در زنجان نیز از روز ۱۳ اسفند زمزمه اولین نمونه مثبت کرونا به گوش رسید و هر روز این آمار در حال افزایش است. این بیماری گرچه باعث نگرانی مردم شده اما تقویت حس نوع دوستی بیشتر از هر چیز دیگری  به چشم می‌خورد.

مسئولان استان زنجان در سال ۹۸ چه قولهایی به مردم دادند؟/ از وعده بر زمین مانده پسماندهای روی تا تحقق برخورد جدی با فساد در زنجان

با شیوع ویروس کرونا در کشور و رسیدن موج بیماری به استان زنجان، مسئولان استانی برای کمتر شدن خطرات احتمالی این بیماری در استان و کم کردن سرعت انتشار  برنامه های از پیش تعیین شده را به دلیل توصیه های بهداشتی دیگر به تعویق انداختند.

در این میان نباید وعده هایی را که مسئولان در طول سال ۹۸ به مردم داده اند به دلیل انتشار کرونا ویروس در استان مورد بی توجهی قرار داد یا اینکه مسئولان از این فرصت برای فرار از پاسخگویی به کارنامه بعضا خالی خود استفاده کنند اگر چه در بین وعده های مسئولان استانی مواردی نیز بوده که به وعده ها عمل شده که جای تقدیر و تشکر از مسئولان امر دارد.

پسماند روی

انتقال پسماند روی یکی از مسائل مهم استان است که از بدو ورود استاندار فعلی زنجان مورد تاکید قرار گرفت و حقیقی همیشه ادعا داشته که این مشکل را حل خواهد کرد. در حالی که بیش از یک سال از ورود حقیقی به زنجان می گذر و علارغم وعده هایی که بر رفع مشکلات انتقال پسماند روی داده بود نتوانسته تا به امروز کار موثری را در این حوزه انجام دهد.

استاندار زنجان تاکید کرده بود که از از طریق دولت پیگیر خواهم بود تا مشکلات پسماند روی حل شود و با تمام توان تلاش خواهم کرد وی از تشکیل کمیته های عملیاتی برای حل مشکل پسماند روی در زنجان خبر داده بود.

تعلل یا ضعف مدیریت در حل مشکل پسماند روی باعث شده ۱۲ شرکت فعال در حوزه روی از فعالیت باز بمانند و ۱۰ شرکت نیز با ظرفیت هایی حدود ۲۰ درصد به فعالیت خو ادمه دهند.

استادیوم ۱۵ هزار نفری زیتون

استادیوم ۱۵ هزار نفری زیتون زنجان که یکی از پروژه های مهم استانی و ملی است و از سال ۸۴ جزو پروژه های اولیت دار استان بوده و بارها مسئولان استانی خبر افتتاح این پروژه را تا پایان سال داده اند.

علی خلیلی مدیرکل ورزش و جوانان استان زنجان در نیمه سال ۹۸ با اعلام پیشرفت ۸۵ درصدی این پروژه بیان کرد: اگر اعتبارات لازم برای این پروژه تخصیص پیدا کند این پروژه تا پایان سال ۹۸ افتتاح می شود.

مهرداد سلطانی معاون عمرانی استاندار زنجان در بهمن ماه در مصاحبه ای اعلام کرد: پیش بینی می شود این پروژه تا پایان سال به اتمام برسد.

دو خطه کردنن راه آهن زنجان – قزوین

توسعه زیر ساخت های حمل و نقل یکی از بستر های توسعه اقتصادی کشور است که در این میان نقش راه آهن به عنوان یک بستر حمل و نقل ایمن بر کسی پوشیده نیست.

دو خطه کردن راه آهن زنجان _ قزوین که یکی از مصوبات سفر استانی رئیس جمهور به استان زنجان بوده است، قرار بود این طرح سرعت قطار های مسافربری را تا ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت وقطار های باری را با بار محوری ۳۰تن برای بارگذاری روی آن آماده شود.

علی خدایی سرپرست راه آهن شمالغرب در سال ۹۵، زمان افتتاح این پروژه را پایان سال ۹۶ عنوان کرده بود که این طرح به دلایل مشکلات مالی از تکمیل شدن و افتتاح بازماند. این درحالی است که خدایی بعد از مدتی مدیرکل راه آهن شمال شد و همزان به عنوان سرپرست راه آهن شمالغرب ادامه فعالیت داد.

سلطانی معاون عمرانی استاندار زنجان در خصوص این پروژه با بیان اینکه این پروژه حدود ۷۰ درصد پیشرفت فزیکی داشته است و به شدت نیازمند منابع مالی است عنوان کرد: که  دلیل اداره شدن راه آهن شمالغرب با سرپرست را نمی داند و شاید مشکلات مالی این پروژه بی تاثیر از نبود مدیرکل نباشد.

حقیقی استاندار زنجان نیز در این رابطه عنوان کرده بود که سرعت پایین این پروژه به هیچ عنوان مورد قبول من نیست ولی هنور فعالیت ها در این پروژه ادامه دارد و این پروژه تعطیل نشده و یکی از پروژه های ویژه ای که مد نظر است تا به نتیجه برسد دو خطه کردن راه آهن زنجان _ قزوین است.

امید آن است که اوضاع دو خطه کردن راه آهن شمالغرب همان طور که استانندار زنجان وعده داده اند بهتر شود و در سال آینده شاهد افتتاح این پروژه باشیم.

پل مدرس

برخی از پروژه های شهری زنجان که برای زنجانی ها حکم یک افسانه را داشت در سال گذشته قدم های اولیه اجرایی آن گذاشته شد؛ سبزه میدان زنجان که تبدیل به یک وعده میدان برای کاندیدا های شورای شهر بود؛ امسال کارهای اجرایی ابتدایی آن شروع شد و به گفته مسئولان شورای شهر پیشرفت خوبی را نیز در این بازه زمانی داشته است. برخی از پروژه های که وعده مسئولان شهرداری و شورای شهر به مردم بود مانند محور پادگان و پل ایت الله مدرس هر یک به دلایلی آن طور که باید و طبق قول هایی که مسئولان به مردم داده بودند، محقق نشد.

کتابخانه مرکزی

کتابخانه یکی از مراکز فرهنگی مهم و استراتژیک برای دانش آموزان، دانشجویان و عموم مرم است که توسعه کمی و کیفی آن اثرات مثبت مفیدی را بر جامعه به جای خواهد گذاشت.

 طبق وعده مدیرکل کتابخانه های استان زنجان که قول افتتاح ۷ کتابخانه جدید را در استان داده بود، بخشی از این قول ها عملی شد و امیدواریم ادامه این عمل حسنه نیز در آینده ادامه داشته باشد.

 آنچه موجب ناراحتی است عدم تعیین تکلیف کتابخانه مرکزی است که کار های عمرانی آن به شهرداری زنجان واگذار شده است و تا به امروز تصمیم دقیق و منسجمی در این راستا برای تعیین تکلیف کتابخانه مرکزی زنجان گرفت نشده است.

خانه های بوم گردی

صنعت گردشگری و توریسم یکی از پردرآمد ترین صنایع برای کشور ها و استان ها است. شهرستان سلطانیه به عنوان قطب گردشگری استان زنجان تاثیر بسزایی در درآمد استان از توریست و گردشگر را دارد و امادگی زیرساخت های رفاهی این شهرستان بسیار مهم است.

قول فوتبالی استاندار زنجان 

یکی از ورزش های محبوب در کل دنیا ورزش فوتبال است و معمولا افراد مهم سیاسی و کشوری در جهان برای ورزش دوست نشان دادن خود با فوتبالیست ها عکس یادگاری دارند؛ استاندار زنجان هم با ادعای تلاش برای ارتقا ورزش زنجان وعده خرید امتیاز یک تیم فوتبال دسته دو را به مردم داده بود که تا به این لحضه خبری از این تیم نیست و مکررا در برخی از جلسات اعللام می کند خرید امتیاز تیم به همین راحتی ها نیست به نظر می رسد استاندار زنجان نیز به دنبال یک عکس یادگاری با نام تیم فوتبال است نه با تیم فوتبال!

روستای گاوازنگ همچنان بلاتکلیف

اگر چه از سال ۷۳ این منطقه به عنوان یک مجموعه گردشگری و تفریحی تعریف شده است و از سال ۷۶ به صورت قطعی به تصویب رسیده است در حال حاضر سازمان همیاری شهرداری‌ها استان مالک آن است،نداشتن سیستم لوله‌کشی آب شرب سالم،سیستم گاز رسانی شهری،نبود خانه بهداشت روستایی،نبود اتوبوس و تاکسی مشکلات مردم این منطقه را تشدید کرده است.

در حالی که معاون امور عمرانی استاندار و فرماندار زنجان این منطقه را سکونتگاه غیر رسمی می‌دانند اما در آمار سکونتگاه‌های غیر رسمی استان هیچ نشانی از این سکونتگاه نیست. همچنین با حضور “حقیقی” استاندار جدید زنجان و با پیگیری‌های انجام شده در نهایت جلسه‌ای با حضور رئیس سازمان امور اراضی کشور برگزار و مقرر شد مشکلات این پروژه با حضور یکی از معاونت‌های ستاد امور اراضی کارشناسی شده و واگذاری گاوازنگ به شهرداری زنجان در شورای عالی شهرسازی مطرح و مصوبه لازم را اخذ کند.

صدور مدارک تحصیلی دانشجویان طرح شاهد دانشگاه علمی و کاربردی

صدور مدارک تحصیلی دانشجویان طرح شاهد در دانشگاه علمی کاربردی به دلیل بدهی سنگین بنیاد شهید و امور ایثار گران به دانشگاه علمی کاربردی زنجان و عدم همکاری برخی از واحد های دانشگاهی وابسته به دانشگاه علمی و کاربردی در صدور مدارک تحصیلی دانشجویان طرح شاهد؛ مشکلاتی را برای این دانشجویان فارغ التحصیل به وجود آورده بود.

این مشکل سال ها بدون هیچ اقدام موثری از طرف مسئولان دانشگاهی و بنیاد شهید و امور ایثارگران استان به جای خود باقی بود و دود دعوای اداری دو نهاد عمومی و دولتی به چشم دانشجویان می رفت.

خوشبختانه با تغییر ریاست دانشگاه علمی و کاربردی زنجان و ورود جدی و جهادی رئیس دانشگاه علمی و کاربردی زنجان، این مشکل حل و در بازه زمانی کمتر از یک ماه تمامی مدارک تحصیلی دانشجویان طرح شاهد صادر و در اختیار دانشجویان قرار گرفت.

زنجان شهر جهانی ملیله

پیگیری انتخاب زنجان به عنوان شهر جهانی ملیله از وعده های مسئولان زنجانی بود که خوشبختانه این قول اواخر سال ۹۸ به حقیقت پیوست و زنجان به عنوان شهر جهانی ملیله معرفی شد.

طمع شیرین برخورد با فساد قوه قضاییه

رئیس کل دادگستری استان زنجان از بدو ورود به استان خبر از برخورد قاطع با فساد داده بود، در سال ۹۸ شاهد برخوردهای قاطع این دستگاه مفسدین و متخلفان بودیم. با رسیدن به ماه های پایانی سال این برخوردها شدت گرفته بود که بازداشت رئیس اتاق بازرگانی  استان، مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی، شهردار زنجان، چهار عضو شورا، دو شهردار منطقه و چندین برخورد دیگر نشان از تحقق این وعده دستگاه قضایی بود.

البته برخورد با زمین خواری و باغشهرهای غیرمجاز دانه درشتها در زنجان نیز وعده دستگاهی قضایی در زنجان بود که این وعده نیز تا حدودی محقق شده اما انتظار تحقق ۱۰۰ درصدی آن با توجه به اقدامات خوب دیگر  دستگاه قضایی هستیم.

اگرچه خاطرات تلخ و شیرین و وعده های عمل شده و عمل نشده مسئولان بسیار بیشتر از این ها بود ولی به تعداد اندکی و مهم آن بسنده شد.

موج رسا

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *