همه چیز درباره دختری که خودسوزی کرد / موج سواری اصلاح طلبان و سلبریتی های بیسواد بر دروغ «دختر آبی» + عکس و فیلم

همه چیز درباره دختری که خودسوزی کرد +صوت پدر “سحر”

ماجرای درگذشت دختر ۳۰ ساله‌ای که چند روز قبل خودسوزی کرده بود، به دلیل انتشار اخبار کذب ابعاد متفاوتی پیدا کرده که در این گزارش به آن‌ها پرداخته‌ایم.

داستان از شب عاشورا شروع شد، کسی نوشت «دختر آبی از دنیا رفت». همین نیم‌خط کافی بود تا موج رسانه‌ای عجیب و غریبی برای دختری که مدتی است به دلیل خودسوزی روی تخت بیمارستان است، به راه بیفتد. نامش سحر خدایاری بود، دختری ۳۰ ساله که ۱۱ شهریور ۹۸ روبروی یکی از واحدهای قضائی خودسوزی کرده بود.

یکی از خبرگزاری‌ها اعلام کرده بود که چون برایش ۶ ماه حکم زندان بریده‌اند، دست به خودسوزی زده است.

منبع خبرتان کجاست؟

ساعت از نیمه شب گذشته بود و فضای توئیر پر از اخبار ضد و نقیض بود، کسی بود صبح فوت کرده، یکی دیگر از مرگ سه روز قبل خبر می‌داد و دیگری می‌گفت جسدش را به خانواده تحویل نداده‌اند!

هیچ‌کدام هم منبع درستی نداشتند، تقریبا بیشتر اکانت‌ها هم فیک‌هایی بودند که فقط روی موج رسانه‌ای خرابکارانه رفتار می‌کردند. طی چند ساعت بعد و تا ظهر عاشورا خبرهای مختلفی از این دست منتشر شد که هیچ‌کدام منبع موثقی برای انتشار نداشتند و بیشتر در دسته اخبار «یک کلاغ چهل‌کلاغ» قرار می‌گرفتند. حتی صحبت‌هایی شده بود که جسد دختر را به خانواده تحویل نداده‌اند و او را بی‌صدا دفن کرده‌اند!

بیشتر بخوانید :

واقعیت ماجرای خودکشی «دختر آبی» / از شایعه سازی بی بی سی تا دروغ های نماینده اصلاح طلب

در این میان حتی عکسی که به نام دختر آبی منتشر شده، اصلا مربوط به او نیست و حتی صاحب عکس با اینکه بارها در صفحه شخصی‌اش درباره این موضوع اطلاع رسانی کرده، اما به نظر می‌رسد که مصلحت در بازنشر تصویر دختر داخل استادیوم است.

اما با کمی صبر و پیگیری از منابع موثق متوجه می‌شویم که این حرف‌ها چندان درست نیستند.

انتشار خبر اصلی در خبرگزاری قوه قضایی

رسانه‌های اصلی به عنوان جهت‌دهنده اصلی به اخبار جامعه، می‌توانند با انتشار یک خبر نادرست، جریان رسانه‌ای پیرامون یک موضوع را تغییر دهند. از همان روز نخست با انتشار این خبر که سحر خدایاری بعد از فهمیدن این موضوع که برایش ۶ ماه حبس تعیین کرده‌اند، دست به خودسوزی شده، آن‌هم از زبان یکی از خبرگزاری‌های اصلی باعث شد تا خیلی زود همه موضوع را با همین عنوان دنبال کنند.

اما خبرگزاری قوه‌قضاییه با انتشار خبر اصلی این‌طور نوشت: «این فرد در اسفندماه سال ۹۷ و در حالیکه پوشش نامناسب داشته است، با مامورین نیروی انتظامی درگیر می‌شود و به آن‌ها توهین می‌کند که مستندات لازم در همین رابطه از ناحیه مامورین تهیه و به دادسرای تهران تحویل می‌شود. بر همین اساس برای متهم مورد اشاره با عنوان جریحه‌دار کردن عفت عمومی و توهین به مامورین پرونده قضائی تشکیل شده است که نامبرده از همان زمان تاکنون با صدور قرار تامین آزاد بوده و به دادگاه مراجعه می‌نماید.

در هنگام مراجعه فرد مورد اشاره، رئیس دادگاه به واسطه فوت یکی از بستگانش در مرخصی به سر می‌برده و برای این فرد هیچ اقدام قضائی به عمل نیامده است و مقرر می‌شود در وقت دیگری به مرجع قضائی مراجعه نماید که نامبرده پس از خروج از واحد قضائی با بنزینی که از قبل تهیه نموده است، مبادرت به خودسوزی می‌نماید.»

همچنین رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور اعلام کرد که «با توجه به سکونت خانواده آن‌ها در شهر قم، جسد ایشان جهت طی مراحل قانونی به پزشکی قانونی این استان منتقل شده است.»

افرادی که از خون دخترم سوء استفاده می‌کنند را حلال نمی‌کنم

بعد از این صحبت‌های ضد و نقیض بود که پدر سحر خدایاری، درباره بیماری دخترش صحبت کرده و گفته است: «دختر من از نظر عصبی مشکل داشت و در آن روز هم اعصابش به هم می‌ریزد و فحاشی می‌کند و با مامور نیروی انتظامی درگیر می‌شود. هرکسی که می‌گوید سحر قربانی شده، بی‌دلیل این حرف را می‌زند، سحر قربانی چه شده؟ یک مشکل عصبی داشته که در روزی که به دادگاه می رود باز هم اعصابش به هم می‌ریزد و بعد اقدام به خودکشی می‌کند.»

پدرش تاکید می‌کند که برای سحر هیچ حکمی صادر نشده و اصلا قرار نبوده دخترش زندانی شود. همچنین مشکلی هم برای دریافت پیکرش نداشته‌اند.

پدر این دختر جوان در پایان صحبت‌هایش هم گفته که «از افرادی که از خون دختر من سواستفاده میکنند راضی نیستم و حلالشان نمی‌کنم، این افراد اشتباه می‌کنند که به بهانه اتفاقی که برای سحر رخ داده، علیه کشور صحبت می‌کنند.»

واکنش‌های هیجانی و لحظه‌ای

ما آدم‌های هیجان‌زده‌ای هستیم! تا خبری از جایی به گوشمان می رسد، بدون آن‌که از صحت آن اطلاع داشته باشیم، نه تنها بازنشر می‌کنیم که بارها و بارها درباره‌اش حرف می‌زنیم و حتی در مورادی حکم صادر می‌کنیم!

مورد «دختر آبی» یا سحر خدایاری هم از این قاعده مستثنی نیست، با این تفاوت که این بار جان یک انسان دستخوش مانور رسانه‌ای روی دختر بودن و ورود زنان به استادیوم برای تماشای بازی شده بود. وقتی رسانه‌های خارج از کشور هم به یاری انتشار خبر کذب می‌آیند، صدای خبر اصلی خفه می‌شود و موضوع آنقدر بُعد جهانی پیدا می‌کند که از فیفا و باشگاه‌های ورزشی و حتی بازیکنان فوتبال درباره آن اظهار نظر می‌کنند.

اما اوضاع جریان داخلی بیشتر عجیب است، واکنش‌های لحظه‌ای و هیجانی از سمت ورزشکاران و هنرمندان می‌بینیم که مانند موارد قبلی بدون آگاهی کامل از موضوع بوده و تنها آتش بیار معرکه‌ای بودند که خودشان هم اصل ماجرا خبر نداشتند! جریان تا جایی پیش می‌رود که حتی شرکت‌کننده‌های برنامه عصر جدید هم نسبت به موضوع واکنش می‌دهند.

دانلود

فیلم/ گزارش ۲۰۳۰ درباره دروغ دختر آبی

 

مجلس ترحیم «دختر آبی» در اینستاگرام/ آیسان احتشامی: من زنده‌ام!/ وقتی دختر استادیوم رفته آزاد است و دیگری خودکشی کرده است/ پدر مرحومه خدایاری: از سوءاستفاده‌کنندگان خون دخترم نمی‌گذرم/ آیا با رسانه‌های کذاب برخورد خواهد شد؟

اکنون بیش از پیش برای مردم ثابت شده است که سلبریتی‌ها بر خلاف ظاهرشان، تهی از فهم و صداقت هستند و امثال مطهری و سلحشوری بعنوان نماینده مجلس، عقب نماندن از سلبریتی‌ها در اظهار نظر در چنین موضوعاتی را به پیگیری مشکلات کشور ترجیح می‌دهند.

سلبریتی‌ها در جامعه ما بیش از هر چیز به اظهارات احساسی و بی اساس مشهور هستند. به این صورت که بدون کسب اطلاع از چون و چرای یک موضوعی، قیل و قال به راه می‌اندازند، درحالی که اصل ماجرا چیز دیگری است.

همین لمپن بازی‌های سلبریتی‌ها نیز باعث می‌شود جریانات سیاسی خاص برای پیشبرد اهداف خود، از این جماعت بعنوان ابزار استفاده کنند. چنانچه سال گذشته حجاریان-از تئوریسین‌های اصلاح‌طلبان- گفته بود که جریان اصلاحات حرف خود را باید از زبان سلبریتی‌ها بزند.

ماجرای خودسوزی دختر هوادار یکی از تیم‌های تهرانی از جمله حوادثی بود که اخیراً لمپن بازی سلبریتی‌ها را به نمایش گذاشت.

دو روز قبل بود که خبر فوت دختری که در مقابل یک واحد قضائی خودسوزی کرده بود، در صدر اخبار برخی رسانه‌ها قرار گرفت. رسانه‌های خارج نشین و رسانه‌های زنجیره‌ای خودسوزی سحر خدایاری را به ناکام ماندن او در ورود به ورزشگاه آزادی برای تماشای بازی تیم محبوب‌اش ربط دادند و از همین جا بود که واکنش‌های احساسی به این ماجرا شروع شد. فوتبالیست‌ها و بازیگران بدون اینکه از اصل ماجرا مطلع باشند، ندای وامصیبتا سر دادند و حتی کار به جایی رسید که علی کریمی در اینستاگرام خود نوشت تا اطلاع ثانوی استادیوم رفتن تعطیل!

اصل ماجرا چه بود؟

چند روز قبل مرکز رسانه قوه قضائیه گزارشی مبنی بر خودسوزی یک خانم مقابل یکی از واحدهای قضایی منتشر کرد که به اظهارات یک مقام آگاه در دادگستری تهران به خودسوزی یک خانم مراجعه کننده، اشاره می‌کند.

طبق آنچه در این گزارش درج شده است، این فرد در اسفندماه سال  ۹۷ و در حالی که پوشش نامناسب داشته است، با ماموران نیروی انتظامی درگیر می‌شود و به آنها اهانت می‌کند که مستندات لازم در این خصوص از ناحیه ماموران تهیه و به دادسرای تهران تحویل داده می‌شود.

بر همین اساس برای متهم، با عنوان جریحه دار کردن عفت عمومی و توهین به ماموران، پرونده قضائی تشکیل شده و نامبرده از همان زمان با صدور قرار تامین آزاده بوده است که در روز حادثه به دادگاه مراجعه می‌کند؛ از آنجا که هنگام مراجعه وی، رئیس دادگاه در مرخصی بوده، هیچ اقدام قضائی به عمل نمی‌آید و برای سحر خدایاری وقت دیگری تعیین می‌شود. او نیز پس از خروج از واحد قضائی با بنزینی که از قبل تهیه کرده بود، مبادرت به خودسوزی می‌کند.

نکته قابل توجه و مغفول مانده این است که بر خلاف قیل و قال سلبریتی‌ها و برخی سیاسون سوءاستفاده کننده از موضوع که مدعی شده بودند خدایاری به شش ماه حبس محکوم شده بود، برای خدایاری هیچ دادگاهی تشکیل نشده و وی هیچ حکم محکومیتی نداشته است.

اظهارات پدر خدایاری

حیدر علی خدایاری در واکنش به ماهی‌گیری عده‌ای از خودسوزی دخترش با اشاره به اینکه دخترش نه بخاطر تلاش برای ورود به ورزشگاه که برای توهین و فحاشی به مامورین انتظامی به دادگاه احضار شده بود، عنوان کرد: هرکسی که می گوید سحر قربانی شده بی‌دلیل این حرف را می زند، سحر قربانی چه شده؟ یک مشکل عصبی داشته که در روزی که به دادگاه می رود باز هم اعصابش به هم می ریزد و بعد اقدام به خودکشی می کند. از افرادی که از خون دختر من سواستفاده میکنند راضی نیستم و حلالشان نمی کنم، این افراد اشتباه می‌کنند که به بهانه اتفاقی که برای سحر رخ داده دارند علیه کشور صحبت می کنند.

سلبریتی‌های لمپن

اولین بار نیست که سلبریتی‌ها، از فوتبالیست گرفته تا بازیگر بدون توجه به واقعیت ماجرا، تلاش می‌کنند که از آب گل‌آلود شده در جهت منافع و خواسته‌های خودشان ماهی بگیرند. چیزی که برای این جماعت اهمیت دارد نه از دست رفتن یک خانم که مطرح کردن نام خود بعنوان حامی حقوق زنان است.

تناقض آشکار اصلاح‌طلبان

در ماجرای قتل میترا استاد به دست نجفی اصلاح‌طلبان نه تنها دم از حقوق بانوان نزدند که حتی برای تبرئه نجفی، به مقتول برچسب پرستو هم زدند.

اما در ماجرای خودسوزی خدایاری اصلاح‌طلبان علم مبارزه برای احقاق حقوق زنان برداشته اند. به طوری که پروانه سلحشوری نماینده دست چندم مجلس به بهانه خودسوزی خدایاری، مردم را به برپایی آشوب دعوت می‌کند. گرچه تناقض‌ رفتاری اصلاح‌طلبان اظهر من الشمس است و یادآوری آن به مثابه یادآوری روشنایی روز است.

باز هم رفتار عوامانه علی مطهری

علی مطهری که به اظهارات عوامانه‌اش شناخته شده است، متاثر از فضایی که ضد انقلاب با سوءاستفاده از خودسوزی سحر خدایاری به وجود آورده اند، در توییتر خود نوشته است: مرگ سحر دختری که به خاطر ورود پسرانه به استادیوم آزادی بازداشت و در اثر شنیدن محکومیت‌اش به ۶ ماه زندان خودسوزی کرد، حاکی از بی تدبیری مسئول مربوط است. فرضاً کار او غیر قانونی بوده، کافی بود چند کلمه نصیحت شود نه محکوم به زندان. حفظ نظام به این کارها نیست.

مطهری حتی این زحمت را به خود نداده است که بعنوان نماینده مجلس چند و چون ماجرا را پیگیری کند و با محوریت قرار دادن محکومیت دروغین، برای نظام نسخه پیچیده است!

البته در این بین نباید از نقش «خبرآنلاین» رسانه منتسب به علی لاریجانی در تشنج آفرینی غافل ماند. چرا که برای اولین بار این رسانه بود که خبر دروغین محکومیت خدایاری به شش ماه حبس را منتشر کرد. گرچه امروز به طور چراغ خاموش خبر را ویرایش کرده و این قسمت را حذف کرده است.

استفاده از تصاویر شخص دیگری برای خدایاری

نکته جالب موضوع این است که تصاویری که در این چند روز از سوی سلبریتی‌ها بعنوان تصویر سحر خدایاری پخش می‌کنند، متعلق به فردی دیگر است. به عبارتی سلبریتی‌ها و جریانات رسانه‌ای خاص برای پیش‌برد اهداف خود، تصاویر فردی زنده را با اسم سحر خدایاری منتشر می‌کنند؛ مثل زمان فتنه که رسانه‌های حامی اصلاح‌طلبان عکس‌های افراد زنده را بعنوان کشته شدگان حوادث منتشر می‌کردند تا کسب وجهه کنند.

نکته دیگر این است که صاحب تصاویر سوءاستفاده شده، چهار سال قبل برای ورود غیر قانونی به استادیوم اقدام کرده و از ورودش جلوگیری شده بود. حال باید از کسانی که خودسوزی خدایاری را به عدم موفقیتش برای ورود به ورزشگاه آزادی ربط می‌دهند پرسید که چطور ممکن است با «آیسان احتشامی» برخوردی نمی‌شود، اما با خدایاری می‌شود؟

در هر حال اکنون مشخص شده است که ماجرای خودسوزی خدایاری چه بوده و داستان سرایی‌های سلبریتی‌ها و سیاسیون اصلاح‌طلبان زائده ذهن این جماعت است. اکنون بیش از پیش برای مردم ثابت شده است که سلبریتی‌ها بر خلاف ظاهرشان، تهی از فهم و صداقت هستند و امثال مطهری و سلحشوری بعنوان نماینده مجلس، عقب نماندن از سلبریتی‌ها در اظهار نظر در چنین موضوعاتی را به پیگیری مشکلات کشور ترجیح می‌دهند.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن