همه چیز درباره رمز دوم پویای کارت های بانکی / مشکلات و ابهاماتی که گریبان گیر مردم شده است؟ + عکس و فیلم

رمز دوم پویا چیست؟

دبیر کمیسیون هماهنگی بانک‌های استان زنجان گفت: استفاده از برنامه رمزساز، کد USSD و پیامک، راه‌های دریافت رمز پویای کارت است. سعید محمدی‌دوست اظهار کرد: این روز‌ها کلاه‌برداری اینترنتی با روش‌های مختلف برداشت غیرمجاز از حساب‌های بانکی در کشور بسیار گسترده شده و بسیاری از کسانی که اطلاعات کمی از روش‌های سارقان امروزی دارند، دچار ضرر‌های هنگفتی شده‌اند.

این مسئول ادامه داد: فرصت‌طلبی سودجویان، ناآگاهی برخی از همشهریان، اطمینان و اعتماد بی‌مورد و بسیاری از این قبیل موارد سبب می‌شود که حساب بانکی افراد مورد تهدید قرار گیرد که البته بانک‌ها و پلیس فتا برای بستن این منافذ و آگاهی‌‎بخشی به مردم، تلاش‌های بسیاری کرده‌اند.

وی با بیان اینکه مطرح شدن رمز یک‌بار مصرف یا همان رمز پویا راهکاری برای رسیدن به امنیت در خدمات اینترنتی است، افزود: در مقابل رمز ثابت، رمز پویا قرار دارد و به معنای کلمه رمزی است که می‌تواند فقط برای یک بار در تراکنش مورد استفاده قرار گیرد.

محمدی‌دوست تصریح کرد: با پویاسازی رمز دوم کارت‌های بانکی، احتمال سوء‌استفاده از کارت به شدت کاهش می‌یابد و دارندگان کارت‌های بانکی می‌توانند به جای استفاده از یک رمز دوم ایستا (ثابت)، در هر بار خرید اینترنتی یا پرداخت‌های نیازمند رمز دوم کارت، از رمز پویا که بانک در اختیارشان قرار می‌دهد، استفاده کنند.

عمر رمز پویا چقدر است؟

وی عمر رمز پویا را حداکثر یک دقیقه اعلام کرد و گفت: آن دسته از مشتریانی که از کارت‌های بانکی خود برای انجام تراکنش‌های مبتنی بر کارت و بدون حضور فیزیکی کارت استفاده می‌کنند باید نسبت به فعال‌سازی رمز پویای کارت‌های خود اقدام کنند؛ بنابراین در تراکنش‌هایی که با استفاده از پایانه‌های فروشگاهی یا خودپرداز‌ها انجام می‌شود، نیازی به رمز پویا نیست.

دبیر کمیسیون هماهنگی بانک‌های استان زنجان در رابطه با زمان اجباری شدن استفاده از رمز پویا برای خدمات بانکی غیرحضوری کارت، یادآور شد: بنا بر اعلام بانک مرکزی، پانزدهم دی‌ماه امسال، زمان اجباری شدن استفاده از رمز پویا است و پس از آن هیچ بانکی برای ارائه خدمات غیرحضوری کارت، رمز دوم ثابت را نخواهد پذیرفت.

دانلود کنید

چرا باید در پرداخت های غیرحضوری، از رمز دوم پویا استفاده کرد؟

جهت درک ضرورت بهره مندی از رمز پویا ( یـک بار مصرف ) در پـرداخت های اینترنتی مبتنی بر کارت، بهتر است در ابتدا به تعریف مفهوم فیشینگ و راه های سوءاستفاده کلاهبرداران از اطلاعات بانکی افراد بپردازیم.

چرا باید در پرداخت های غیرحضوری، از رمز دوم پویا استفاده کرد؟

فیشینگ چیست؟

فیشینگ نوعی از حملات مهندسی اجتماعی است که برای سرقت داده‌های کاربر مانند رمز عبور و اطلاعات حساب بانکی و مانند آن استفاده می‌شود. در این حمله، مهاجم به روش‌های مختلف خود را به‌عنوان یک نهاد معتبر نشان داده و فرد را به وب‌سایت‌های جعلی هدایت می‌کند. این کار ممکن است با تشویق قربانی به خرید شارژ ارزان و یا بازکردن یک ایمیل از طرف شخصی مهم و یا کلیک بر روی لینک و هدایت او به صفحه جعلی یک وب‌سایت (برای مثال درگاه‌های بانک جعلی) یا نصب بدافزار بر روی سیستم فرد انجام شود.

شایع‌ترین روش‌های سرقت اطلاعات از طریق فیشینگ چیست؟

# ارسال پیامک جعلی و تشویق فرد به کلیک روی یک لینک: برای مثال ممکن است مهاجم با قراردادن لینک یک وب‌سایت جعلی با موضوع تمدید واریز یارانه‌ها، افراد را به کلیک روی آن و وارد کردن اطلاعات بانکی خود تشویق کند.
# آگهی فروش شارژ ارزان‌قیمت در وب‌سایت‌های جعلی و هدایت فرد به درگاه‌‌های پرداخت جعلی: در این روش مهاجم می‌تواند به راحتی اطلاعات کارت بانکی و رمز دوم قربانی را دریافت کرده و از وی کلاهبرداری کند.
# انجام خریدهای آنلاین از طریق لینک‌‌های پرداخت جعلی در کانال‌های تلگرامی و سایر شبکه‌های اجتماعی
# ارسال ایمیل جعلی و تشویق فرد به کلیک روی یک لینک: در این روش فرد به یک وب‌سایت جعلی هدایت شده و حتی ممکن است یک کی‌لاگر بر روی سیستم وی نصب شود.
# نصب نرم‌افزارهای نامطمئن یا دانلود فایل‌های مخرب: در این روش ممکن است فرد نرم‌افزاری را از یک منبع نامعتبر بر روی تلفن‌همراه خود دانلود و نصب کند که با هدایت به درگاه‌های جعلی، منجر به سرقت اطلاعات حساب بانکی وی شود.

روش‌های پیشگیری از حمله فیشینگ کدامند؟

اجتناب از استفاده از رمز دوم ایستا در پرداخت‌های اینترنتی و بهره‌مندی از رمز دوم پویا، یکی از بهترین و مطمئن‌ترین راه‌های جلوگیری از حمله فیشینگ است. از این‌رو به مشتریان نظام بانکی توصیه می‌شود جهت جلوگیری از سوء‌استفاده‌ کلاهبرداران از طریق حمله فیشینگ، در اسرع وقت نسبت به فعال‌سازی و دریافت رمز پویا (یک‌بار مصرف) از طریق روش‌های معتبر اعلام شده از سوی بانک‌ها اقدام کنند.

علاوه بر این رعایت نکات زیر می‌تواند از اینگونه کلاهبرداری‌ها از کارت‌های نقدی جلوگیری کند:
# برای خریدهای آنلاین خود همواره درگاه خرید را با درگاه‌های مجاز ارایه‌شده در وب‌سایت شاپرک به نشانی https://shaparak.ir مطابقت داده سپس اقدام به ورود اطلاعات کنید.
# خرید شارژ برای تلفن همراه خود را صرفاً از وب‌سایت‌‌های مطمئن و معتبر انجام دهید.
# تا حد امکان بر روی لینک‌هایی که از طریق پیامک ارسال می‌شوند کلیک نکرده و به درخواست‌های واریز وجه از طریق پیامک ترتیب اثر ندهید.
# اغلب ایمیل‌های جعلی با نمایشی از وضعیت اضطراری و با جعل هویت منابع معتبر اقدام به سوء استفاده می‌کنند. همچنین دقت کنید که بانک‌ها هرگز اطلاعات حساب بانکی شما را از طریق ایمیل درخواست نمی‌کنند.
# در زمان اتصال به شبکه‌های وای‌فای عمومی و یا استفاده از فیلترشکن از انجام تراکنش‌های بانکی خودداری کنید.

راهنمای گام به گام برای فعال‌سازی رمز پویا

بانک مرکزی اعلام کرده که از اول دی‌، همه مشتریان نظام بانکی باید رمز یکبار مصرف رابرای آن دسته از کارت‌های بانکی خود که با آن پرداخت اینترنتی یا «بدون کارت» انجام می‌دهند، فعال کنند.

بانک مرکزی اعلام کرده که از اول دیماه امسال، هیچ یک از مشتریان بانکی برای پرداخت‌های اینترنتی یا بدون کارت خود، اجازه استفاده از رمزهای ایستا یا ثابت را نخواهند داشت. بر این اساس، تمامی مشترکان نظام بانکی باید ظرف مدت زمان باقیمانده تا ۳۰ آذرماه ۹۸، به دستگاههای خودپرداز هر یک از بانکهای عامل خود مراجعه کرده و دریافت رمز پویا برای کارتهای خود را به بانک اعلام نمایند.

در این میان، اگرچه بسیاری از مشترکان نظام بانکی به جهت نوع تعاملات و تراکنش‌های بانکی خود، ممکن است چندین کارت از بانکهای متعدد داشته باشند، اما تجربه نشان داده که پرداخت‌های اینترنتی خود را تنها با یک یا حداکثر دو کارت خود انجام می‌دهند؛ بنابراین لازم است برای این کارتها، رمز دوم پویا را فعال کنند.

در این گزارش تلاش شده تا گام به گام، روش‌های فعال‌سازی رمزهای پویا برای کارتهای بانکی تشریح شود:

گام به گام مراحل فعال سازی رمز پویا در کارتهای بانکی

۱- به نزدیک ترین دستگاه خودپرداز یا پایانه غیرنقد بانکی مراجعه کنید.

۲- کارت بانکی خود را وارد کرده، رمز اول کارت خود را بزنید و بر روی گزینه تغییر رمز کلیک کنید.

۳- در بخش تغییر رمز، سپس گزینه خدمات رمز پویا را انتخاب نمایید. در این حالت دو زیربخش پیش روی شما نمایش داده می‌شود که اعم از «گزینه فعال سازی رمز پویا» و « گزینه فعالسازی سامانه رمزنگار نسخه پیامکی» است.

۴- شماره تلفن همراه خود را وارد نموده و منتظر دریافت پیامک فعال سازی رمز پویا باشید.

۵- اگر شماره تلفن همراه شما با آنچه که در روز افتتاح حساب در شعبه مربوطه، به عنوان شماره همراه مشترک به ثبت رسیده، همخوانی نداشته باشد، باید به نزدیکترین شعبه بانکی خود مراجعه کنید.

اجباری به نصب اپلیکیشن ندارید، فقط سامانه پیامکی را فعال نمایید

نکاتی که باید برای دریافت رمز پویای خود به آن توجه کنید:

۱- برای فعال سازی رمز پویا، هیچ اجباری به نصب اپلیکیشن ها در نظام بانکی وجود ندارد.

۲- آن دسته از مشترکانی که نسبت به نصب اپلیکیشن های متفاوت کارتهای بانکی خود با مشکل مواجه هستند، حتما می‌توانند به جای نصب اپلیکیشن، گزینه «فعالسازی رمزنگار نسخه پیامکی» را در مراحل اولیه مراجعه خود به دستگاههای خودپرداز فعال کنند.

۳- بانکها مکلف به فعال سازی رمز پویا از طریق اس ام اس، برای تمامی مشترکان نظام بانکی و متقاضیانی که قادر به استفاده از اپلیکیشن نیستند، بوده و اجازه اجبار مشتریان به نصب اپلیکیشن را به جای سامانه پیامکی ندارند.

۴- افرادی که گوشی‌های هوشمند در اختیار ندارند، می‌توانند برای دریافت رمز پویا یا یکبار مصرف خود، سامانه پیامکی را فعال کنند.

۵- دریافت و ارسال پیامک برای دریافت رمز پویا، هیچگونه هزینه‌ای از مشتریان نظام بانکی دریافت نشده و بر روی قبوض موبایل آنها نیز محاسبه نمی‌شود، بلکه به دستور بانک مرکزی و بنا به گفته محرمیان، معاون فناوری بانک مرکزی، بانکها مکلف به پرداخت این هزینه از محل ایمن سازی سیستم‌های خود هستند و اجازه اخذ هزینه از مشتریان نظام بانکی را برای دریافت رمز پویا در قالب پیامک ندارند.

راهنمای استفاده از اپلیکیشن‌های بانکی در دریافت رمز پویا

۱- پس از نصب نرم‌افزار مربوط به هر یک از بانکهای مورد نظر دارنده کارت بانکی، بر روی تلفن همراه، اطلاعات درخواستی شامل شماره موبایل ارایه شده به بانک، کد ملی و تاریخ تولد را وارد کنید.

۲- پس از تکمیل اطلاعات، دکمه تائید را بزنید تا کد ثبت نام نرم افزار به شماره موبایل شما ارسال گردد.

۳- کد ثبت نام نرم افزار را وارد نموده و نحوه ورود به نرم افزار را تعیین نمایید. در صورتیکه نوع نحوه ورود به برنامه رمز ثابت انتخاب گردد، می بایست رمز عبور مورد نظر را نیز تعیین کنید.

۴- رمز ورود به برنامه را که در مرحله قبل انتخاب کرده اید، وارد و دکمه «تائید» را بزنید.

۵- پس از تکمیل ثبت نام در نرم افزار مربوطه، می بایست اقدام به فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف نموده و گزینه فعالسازی رمز دوم یکبار مصرف را انتخاب کنید.

۶- در صفحه فعال سازی رمز دوم کارت، آیکون اسکن بارکد را انتخاب نمایید و کد مربوطه را اسکن نمایید. کد دیگری برای شما پیامک می شود، در بخش کد فعال سازی آن وارد نمایید. توجه کنید که کد پیامک شده دارای محدودیت های زمانی است.

۷- پس از انتخاب گزینه تائید رمز ورود به برنامه را وارد کرده و تا فعال سازی رمز دوم کارت انجام گردد.

۸- جهت اخذ رمز دوم به بخش رمز دوم پویا مراجعه کنید و رمزی با اعتبار یک دقیقه ای اخذ کنید.

چگونه استفاده از رمز دوم پویا برای مردم ساده‌تر شود؟ / لزوم فعالسازی فوری پیامک و USSD رمز یکبار مصرف

پس از شکست طرح اجرای رمز یکبار مصرف در خردادماه امسال و به تعویق افتادن آن به دلایلی همچون آماده نبودن زیرساخت‌ها و در دسترس نبودن اطلاعات دقیق از مشتریان، قریب به یک ماه است که دوباره زمزمه‌های بازگشت رمز پویا به یکی از موضوعات مهم کشور تبدیل شده است.

گرچه اجرای این طرح می‌تواند کمک بزرگی به بالا رفتن ضریب امنیت حساب‌های مردم کند اما برخی بی‌ملاحظگی‌ها در مسیر اجرای این طرح مهم، اقبال عمومی و قابلیت اجرایی آن را با علامت‌های سوال فراوانی مواجه کرده است.

به طور مشخص وجود برخی ایرادات در نحوه استفاده مشترکان و صاحبان حساب از اپلیکیشن‌های رمزساز در کنار ضعف شدید سیستم اطلاع‌رسانی بانک مرکزی جهت آموزش درست و راحت استفاده از رمز پویا سبب شده است تا بخش زیادی از مردم با سردرگمی مواجه شده و عطای دریافت رمز دوم یکبار مصرف را به لقایش ببخشند.

مسئله‌ای که در مرحله اول بر آرامش روانی جامعه که پس از بی‌تدبیری‌های افزایش قیمت بنزین، ملتهب شده اثر منفی دارد و درجه عصبانیت عمومی را بالا می‌برد و در مراحل بعد مضرات زیادی بر عملکرد استارتاپ‌ها و کسب و کارهای کوچک، خود بانک‌ها و سیستم مالی کشور و … دارد.

با توجه به اینکه مسئولین دولتی در ماجرای افزایش قیمت بنزین نشان دادند هیچ انگیزه‌ای برای بسترسازی اجرای طرح‌های مهم ندارند، پیش از آنکه خیلی دیر شود چند نکته‌ای را که عموم مخاطبان مشرق در تماس‌های چند روز اخیر در خصوص اشکالات اجرایی و فنی دریافت رمز پویا مطرح کرده‌اند را منتشر می‌کنیم.

هر ایرانی ۶ کارت بانکی دارد

اولین مسئله‌ای که عمدتا مشتریان بانکی با آن مواجه می‌شوند نبود یک اپلیکیشن رمز ساز واحد برای تمامی بانک‌هاست.

بر اساس آمار بانک مرکزی تا پایان خردادماه سال جاری در مجموع ۳۴۲ میلیون و ۹۸۲ هزار و ۱۲۴ کارت بانکی در کشور صادر و توزیع شده است که اگر به طور متوسط این رقم را تقسیم بر جمعیت بالای ۱۸ سال کشور کنیم، سهم هر ایرانی از تعداد کارت‌های بانکی ۶ عدد می‌شود.

حال فرض کنید یک فرد معمولی برای دخل و خرج روزانه خود بخواهد از سه کارت استفاده کند. در این صورت او باید حداقل سه نرم افزار رمزیاب بر روی تلفن همراه خود نصب کرده تا در تراکنش‌های خرد و کلان روزمره خود دچار مشکل نشود.

این در حالیست که بصورت پیش‌فرض ممکن است این شخص نرم‌افزارهای بانکی حساب‌های خود را نیز از قبل نصب کرده باشد که خود مشکل را مضاعف می‌کند. از سوی دیگر نکته قابل توجه و تامل در خصوص این نرم‌افزارهای جدید رمزیاب هر بانک نیز این است که به احتمال زیاد برای طراحی و اجرای هر کدام از آن‌ها هزینه‌های میلیاردی شده باشد که می شد با تجمیع در یک نرم افزار واحد علاوه بر اینکه به راحتی کاربران کمک کرد مانع هدررفت این هزینه شد.

از این رو بسیار منطقی‌تر بود این نرم‌افزارهای رمزیاب، به صورت بروزرسانی روی نرم‌افزارهای خود بانک‌ها فعال می‌شد (کمااینکه در برخی موارد این اتفاق افتاده است) تا نیاز به نصب نرم افزار دیگری نباشد.

ابهامات دارندگان کارت‌های هدیه

مسئله دیگری که توضیح خاصی در خصوص آن داده نشده، نحوه استفاده از کارت‌های هدیه پس از آغاز طرح اجباری شدن رمز یکبار مصرف است. طبق آمار قریب به ۱۱۰ میلیون کارت هدیه در کشور وجود دارد که مشخص نیست برای استفاده از رمز دوم یکبار مصرف این کارت‌ها چه سازوکاری اندیشیده شده است.

آیا استفاده کنندگان از این کارت‌ها باید برای هر کارت نرم افزار بانک را نصب کنند که با توجه به ثبت نشدن شماره تلفن‌ها، منتفی است و یا دیگر نمی‌توانند با آن ها خرید اینترنتی انجام دهند که خود مشکل دیگری است.

نرم‌افزارهایی با شمایل و PASSWORD های متفاوت

حال با فرض قبول اشتباه بانک مرکزی در دادن اختیار طراحی نرم افزار به هر بانک، دیگر مسئله‌ای که عمده کاربران را با مشکل مواجه کرده است، تعدد نام‌های بی‌ربط به نام بانک برای هر نرم‌افزار و سیستم کاربری هرکدام از آنهاست.

در این زمینه به عنوان نمونه بانک صادرات نام نرم‌افزار خود را “ریما” گذاشته که نه تنها در نام بلکه حتی ظاهر لوگوی آن نیز هیچ سنخیتی با بانک صادرات ندارد و همین مسئله سبب سردرگمی مخاطب های عادی و بعضا افراد مسن شده است.

تفاوت شیوه ورود دو بانک ملی و صادرات

جدای از این مسئله، هر کدام از بانک‌ها نیز در اپلیکیشن‌های خود، شیوه خاصی برای ورود به برنامه در نظر گرفته‌اند که این هم مشکل بزرگی است. به عنوان نمونه در یک نرم‌افزار، مشتری باید رمز خود را به صورت نمایه وارد کند، در یک نرم‌افزار به صورت رمز عددی و در دیگری ترکیبی از اعداد و حروف و آنهم حساس به کوچک یا بزرگ بودن حرف.

فارغ از این مسئله، اصل نیاز به داشتن رمز ورود برای نرم افزارهای رمزیاب نیز محل سوال است چرا که رمز یکبار مصرف بازه زمانی مشخص دارد و پس از آن منقضی می‌شود. بنابراین سخت‌گیری بیجا باعث پیچیده تر شدن و سختی کاربری می‌شود.

بدیهی است استفاده از چندین نرم افزار رمزیاب با شیوه‌ها و رمزهای متفاوت برای خیلی از مردم کلافگی و عصبانیت به همراه خواهد آورد که ریشه اصلی آن بی‌دقتی مدیران بانک مرکزی است.

تفاوت‌های ثبت اطلاعات کارت در نرم‌افزارها

دیگر مسئله‌ای که این روزها زیاد به چشم می‌خورد تفاوت شیوه دریافت اطلاعات و ثبت کارت در رمزیاب‌های بانک‌هاست. در این زمینه می‌توان به این موضوع اشاره کرد که در برخی بانک‌ها، مشتریان می‌توانند توسط خودپردازهای بانک با ثبت شماره تلفن خود رمز را دریافت کنند.

در برخی بانک‌ها باید مشتریان به داخل شعبه رفته و پس از نصب نرم‌افزار، QR-CODE ی را که در کامپیوتر کارمند شعبه است را اسکن کرده تا بتوانند وارد نرم افزار شوند. و در برخی دیگر نیز البته کار راحت تر است و می‌توانند از طریق سامانه‌های تحت وب بانک رمز خود را فعال کنند.

مشکلات دارندگان گوشی‌های قدیمی

بخش دیگری از مردم که با اجرای طرح رمز پویا دچار مشکل شده‌اند دارندگان گوشی‌های اندرویدی با نسخه‌های قدیمی هستند. گوشی هایی که گرچه نیاز روزمره آن‌ها را برطرف می‌کند اما محدودیت خاصی را نیز برای استفاده از این نرم افزارهای رمزیاب برای آن‌ها بوجود می‌آورد.

به بیان دیگر یک شخص عادی برای نصب و استفاده از نرم‌افزار رمزیاب باید تلفن‌همراه خود را عوض کرده که در این بازار فعلی و با قیمت‌های نجومی شرایط سختی است. بنابراین بهتر بود نسخه‌های نرم افزار برای ورژن‌های پایین‌تر طراحی می‌شد.

بی‌توجهی بانک‌ها به سخنان رئیس بانک مرکزی

گرچه رئیس‌کل بانک مرکزی پیش از این گفته بود: “در قضیه تبدیل رمز دوم ایستای بانکی به رمز پویا به حوزه فناوری تاکید کردم که دقت بیشتری بکنند، اجرای طرح برای تأمین امنیت حساب‌ها، نبایستی به کسب و کارهای نوپا لطمه بزند و در اجرای آن هیچ هزینه‌ای نباید به مشتریان بانک‌ها تحمیل شود. ” اما برخی بانک‌ها به بهانه‌های خاصی در ازای دادن کدهای فعالسازی نرم افزار به مشتریان از آن‌ها طلب وجه می‌کنند.

مسئله‌ای که باید دقت بیشتری از سوی بانک‌ها همراه باشد تا هیچ هزینه دیگری را علاوه بر بار روانی اجرای طرح بر مردم تحمیل نکند.

آماده نبودن زیرساخت‌های پیامک و USSD بانک‌ها

مشکل دیگر در اجرای طرح برمی‌گردد به آماده نبودن زیرساخت‌های بانکی برای دریافت پیامک رمز پویا. طی روزهای اخیر تعداد زیادی از افرادی که به شعب بانک‌ها مراجعه کرده بودند در تماس با مشرق از پاسخ‌های عجیب بانک‌ها به درخواست فعال سازی پیامک رمز خبر دادند.

به برخی از این افراد که به دلیل کهولت سن و یا نداشتن تلفن هوشمند و… امکان نصب نرم افزار نداشتند گفته شده بود هنوز بخشنامه‌ای در این خصوص برای شعب ارسال نشده و ممکن است اول دی ماه یعنی روزی که قرار است این طرح اجرایی شود، شیوه ثبت‌نام از متقاضیان دریافت رمز پیامکی نیز اعلام شود.

همین مسئله موجب شده حرف و حدیث‌هایی در خصوص رایگان نبودن این خدمت شنیده شود که با توجه به اینکه بانک‌ها ذی‌نفع اصلی این مسئله هستند باید وعده‌های مصداقی و عملی در خصوص گران نشدن هزینه‌های پیامک‌های بانکی در شرایطی که نرخ پیامک‌تغییری نکرده، برای آرامش خاطر به مردم داده شود.

طرح خوب با اجرا و اطلاع رسانی ضعیف

گرچه همانطور که پیش از این نیز گفته شد اصل اجرای طرح رمز یکبار مصرف لازم و مفید است، اما دقت در اجرای آن به نحوی که افکار عمومی را دچار سردرگمی نکند، می‌تواند به همراهی بهتر مردم با مجریان طرح منتج شود.

در این خصوص به نظر می‌رسد در مرحله فعلی اتخاذ تصمیماتی چون افزایش زمان استفاده از رمز یکبار مصرف به ۱۲۰ ثانیه، عدم نیاز به وارد کردن رمز دوم برای تراکنش‌های تا سقف ۵۰ هزار تومان در روز، هماهنگی سریع تر برای دریافت رمز یکبار مصرف از طریق پیامک و USSD بتواند به سهولت در اجرای این طرح که لزوم اجرای آن بر کسی پوشیده نیست کمک کند.

رمز پویا بانک ملت

بانک ملت جهت استفاده مشتریان از امکان جدید «رمزهای پویا»، برنامه موبایلی «رمزنگار ملت» را ارائه کرده است. هدف از این محصول جدید، این است که به مشتریان این امکان را بدهد که  علاوه بر بهره‌گیری از  رمزهای پویا  و یک‌بارمصرف به‌عنوان رمز دوم در تراکنش‌های غیرحضوری،  از رمزهای پویا در تراکنش‌های مبتنی بر رمز اول نیز بهره بگیرند. برای استفاده از برنامه رمزنگار ملت لازم است که در ابتدا با مراجعه به عابر بانک ملت، کد فعال‌سازی برنامه را دریافت نمایید. پس از دانلود رمز نگار ملت و نصب آن، با واردکردن کد، برنامه را فعال کنید. ازاین‌پس، برای هر بار دریافت رمز پویا کافی است به رمزنگار ملت مراجعه نمایید.

رمز پویا بانک تجارت

بانک تجارت برای ارائه رمز دوم یک‌بارمصرف، اپلیکیشن «همراز» را تهیه‌کرده است. در حال حاضر بانک تجارت صرفاً دستگاه‌های خودپرداز را به‌عنوان تنها روش برای فعال‌سازی اپلیکیشن همراز معرفی کرده است. درنتیجه برای استفاده از خدمات رمز پویا بانک تجارت لازم است ابتدا با مراجعه به یکی از دستگاه‌های خودپرداز این بانک، کد فعال‌سازی رمز پویا را دریافت کرده و با واردکردن کد در برنامه همراز، اپلیکیشن را فعال نمایید. برنامه همراز را می‌توانید از اینجا دانلود کنید.

رمز پویا بانک سامان

بانک سامان برای ارائه خدمات رمز دوم از برنامه «رمزینه» استفاده می‌کند. برای فعال‌سازی اپلیکیشن رمزینه باید به یکی از شعب بانک سامان مراجعه نمایید تا کد فعال‌سازی برای شما پیامک گردد. با دانلود و نصب اپلیکیشن رمزینه و فعال‌سازی این برنامه، می‌توانید از خدمات رمز پویا بانک سامان استفاده نمایید.

رمز پویا بانک ملی

برای فعال‌سازی رمز یک‌بارمصرف اول و دوم کارت‌های بانک ملی باید نرم‌افزار شصت(۶۰) را نصب کنید. توجه داشته باشید که از دانلود کردن این برنامه از دیگر سایت‌ها اکیداً خودداری نمایید. بانک ملی روش‌های متعددی برای فعال‌سازی برنامه رمز ساز خود دارد. در ادامه و برای فعال‌سازی نرم‌افزار شصت، به یکی از سه روش «مراجعه به سامانه بام»، «مراجعه به دستگاه‌های کیوسک» و «دستگاه‌های خودپرداز» می‌توان عمل کرد.

رمز پویا بانک پارسیان

برای استفاده از خدمات رمز پویا بانک پارسیان لازم است که ابتدا برنامه پارسیان من را دانلود و نصب کنید. اپلیکیشن پارسیان من به‌صورت اختصاصی برای تهیه رمز پویا معرفی‌شده است. در ادامه و به‌منظور فعال‌سازی برنامه، می‌بایست به یکی از دستگاه‌های خودپرداز بانک پارسیان مراجعه نمایید.

رمز پویا بانک پاسارگاد

مشتریان بانک پاسارگاد می‌توانند از طریق موبایل بانک نسبت به دریافت و فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف اقدام کنند. فعال‌سازی موبایل بانک بدین‌صورت است که با مراجعه به خودپرداز بانک پاسارگاد کد کاربری و رمز عبور را دریافت می‌کنید. پس‌ازآن با دانلود همراه بانک پاسارگاد نسبت به دریافت رمز یک‌بارمصرف کارت‌های بانک پاسارگاد اقدام می‌کنید.

رمز پویا بانک سپه

برای دریافت رمز یک‌بارمصرف بانک سپه، ابتدا باید اپلیکیشن رمز ساز سپه را روی تلفن همراه خود نصب کنید. برای نصب آخرین نسخه این برنامه، ابتدا به سامانه اینترنت بانک سپه به نشانی www.ebanksepah.ir مراجعه کنید و روی گزینه «اینترنت بانک قدیم سپه» کلیک کنید. ازاینجا می‌توانید نسخه iOS یا اندروید برنامه «رمز ساز سپه» را متناسب با گوشی خود دریافت و نصب نمایید. توجه داشته باشید که برای دریافت کد فعال‌سازی باید به یکی از شعب بانک سپه مراجعه و فرم درخواست رمز یک‌بارمصرف را پرکنید.

رمز پویا بانک صادرات

بانک صادرات کد دستوری USSD را برای رمز دوم یک‌بارمصرف مشتریانش در نظر گرفته است. مشتریان بانک صادرات می‌توانند با شماره‌گیری کد دستوری #۷۱۹* و انتخاب گزینه پنجم نسبت به دریافت رمز پویا اقدام نمایند. با انتخاب گزینه پنجم که به رمز یک‌بارمصرف مربوط است، سامانه از شما شماره کارت می‌خواهد. بعد از واردکردن شماره کارت باید یک اسم چهار کارکتری به‌دلخواه خودتان برای کارت انتخاب کنید. بعد از انتخاب نام کارت، نوبت به تعیین رمز برای دریافت رمز دوم یک‌بارمصرف بانک صادرات می‌رسد. بعد از انجام مراحل مذکور، هرگاه نیاز به دریافت رمز دوم یک‌بارمصرف داشته باشید، کافی است کد دستوری #۷۱۹* را شماره‌گیری نمایید و با انتخاب گزینه پنجم یعنی رمز یک‌بارمصرف و واردکردن رمزی که برای سامانه USSD تعیین کردید، برای شما رمز دوم یک‌بارمصرف بانک صادرات تولید می‌شود.

رمز پویا بانک ایران زمین

نرم‌افزار رمز ساز ایران زمین، یک برنامه تولید رمز جهت افزایش ضریب امنیتی عملیات مالی و غیرمالی در سامانه اینترنت بانک و نیز تراکنش‌های کارتی بانک ایران‌زمین است که قابل‌استفاده بر روی گوشی‌های همراه با سیستم‌عامل اندروید و IOS است.
مشتریان این بانک می‌توانند پس از مراجعه به شعب و ثبت درخواست خود و همچنین نصب و فعال‌سازی نرم‌افزار بر روی سیستم‌عامل گوشی موردنظر، نسبت به تولید رمز یک‌بارمصرف برای انجام عملیات مالی و غیرمالی در خدمات بانکداری مدرن بانک اقدام کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت اپلیکیشن‌های مربوطه، به این صفحه از بانک ایران زمین مراجعه کنید.

رمز پویا بانک سرمایه

برنامه «رمزساز سرمایه» جهت تولید رمز یک‌بارمصرف اینترنت بانک، رمز دوم یک‌بارمصرف و رمز اول یک‌بارمصرف ارائه گردیده است. استفاده از رمز یک‌بارمصرف امنیت تراکنش‌های غیرحضوری را افزایش داده و احتمال سوءاستفاده را به حداقل می‌رساند. به‌منظور استفاده هر چه‌بهتر از برنامه، لطفاً راهنمای آن را به‌دقت مطالعه نمایید.
جهت فعال‌سازی برنامه رمز ساز و استفاده از آن برای دریافت رمز یک‌بارمصرف ورود به اینترنت بانک، از طریق رمز ایستا که از یکی از شعب بانک دریافت نموده‌اید وارد اینترنت بانک شده و از طریق منوی تنظیمات اینترنت بانک و مطابق با فایل راهنمای برنامه نسبت به فعال‌سازی رمز یک‌بارمصرف خود اقدام نمایید.

رمز پویا بانک رفاه کارگران

مشتریان محترم بانک رفاه کارگران می‌توانند با مراجعه به شعب بانک نسبت به اخذ شماره‌سریال و شماره فعال‌سازی نرم‌افزار رمز یک‌بارمصرف موبایلی اقدام نمایند. سپس با استفاده از لینک‌های زیر و با توجه به اینکه شماره‌سریال اخذشده از شعبه با FDL یا FDN شروع می‌شود، نرم‌افزار مربوطه را دانلود و طبق راهنما نصب کنند.
نرم‌افزار «رمز یکبار مصرف موبایلی» که به‌منظور تولید رمز پویا بانک رفاه کارگران تهیه گردیده است، در نسخه‌های اندرید و iOS در دسترس است.

رمز پویا بانک شهر

مشتریان بانک شهر می‌توانند نرم‌افزار رمز نت را برای گوشی‌های هوشمند خود از طریق سایت بانک به آدرس http://shahr-bank.ir دریافت کنند، نرم‌افزار “رمزنت” در حال حاضر برای گوشی‌های با سیستم‌عامل اندروید و ios تهیه‌شده است.
مشتریان پس از نصب نرم‌افزار در تلفن همراه، با مراجعه به‌حساب کاربری اینترنت بانک خود و یا مراجعه به شعب بانک شهر، می‌توانند این نرم‌افزار را فعال و از آن استفاده کنند.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن