هیأت امنای سالخورده مساجد زنجان به نفع جوانان کنار بروند

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=2516
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان با بیان اینکه فقط ۵ درصد از تولیت مساجد با حضور جوانان است، گفت: هیإت امنای سالخورده می‌خواهیم به نفع جوانان کنار بروند.

 حجت‌الاسلام جعفر جنتی ظهر امروز در نشست خبری با خبرنگاران اظهار کرد: یکی از طرح‌های اجرایی توسط اوقاف که به مناسبت عید نوروز اجرا می‌شود، آرامش بهاری است.

وی با اشاره به اینکه بقاع متبرکه یکی از ظرفیت‌های گردشگری در کشور، گردشگری مذهبی است، اضافه کرد: در همین راستا طرح آرامش بهاری در برخی از امامزادگان و بقاع متبرکه استان اجرایی می‌شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان با بیان اینکه طرح آرامش بهاری در ۶۵ امامزاده و بقعه متبرکه استان زنجان اجرا می‌شود، اضافه کرد: بر اساس تقسیم‌بندی صورت گرفته طرح آرامش بهاری در  بقاع ویژه، سطح یک تا سطح ۳ اجرا می‌شود.

وی با اشاره به اینکه طرح آرامش بهاری در ۶ بقعه در سطح یک، ۴ بقعه در سطح ۲ و ۴۲ بقعه در سطح ۳ اجرا می‌شود، افزود: همچنین در برخی امامزادگان بحث اسکان مسافران را خواهیم داشت که شامل امامزاده سید ابراهیم (ع) در زنجان، قیدار نبی (ع) در خدابنده، امامزاده اسماعیل (ع) در ابهر، امامزاده یعقوب (ع)  در صائین قلعه، مجتمع گردشگری لاله در هیدج و گنبد سلطانیه است.

جنتی با بیان اینکه یکی از اقدامات در این حوزه بحث استفاده از حضور و ظرفیت مبلغان است، بیان کرد: در همین راستا ۶۰ نفر از مبلغان در خیمه‌های معرفت حضور خواهند داشت.

وی با بیان اینکه در بسیاری از کشورها گردشگری مذهبی منبع درآمد محسوب می‌شود، اضافه کرد: این امر در عمران و آبادی مساجد بسیار موثر است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان در ادامه به بحث مساجد و مشکلات پیش روی آنها اشاره کرد و گفت: از دیرباز به این شکل بوده است که افراد ریش سفید محل به عنوان هیأت امنای مساجد انتخاب می‌شدند و همین امر امروز مشکلاتی را ایجاد کرده است.

جنتی با اشاره به اینکه پیش از این نیز جلساتی به هیات امنای سالخورده مساجد برگزار شده است که به نفع جوانان کنار بروند، افزود: امروز فقط ۵ درصد شامل ۱۰ تا ۱۵ مسجد دارای هیات امنای جوان هستند.

وی با اشاره به اینکه یک اتفاقی که در دانشگاه جامع علمی کاربری نیز رخ داده که مربوط به آموزش افراد در حوزه خادمی مساجد و راه‌اندازی چنین رشته‌ای است، تصریح کرد: البته طرح  تدوین سند ساماندهی امور مساجد نیز در دست تهیه است که سال آینده این سند ابلاغ خواهد شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان تصریح کرد: در قالب این سند رسالت هر یک از دستگاه‌ها در قبال مساجد مشخص شده است و همین موضوع می‌تواند به بسیاری از مشکلات مساجد پایان دهد.

جنتی در ادامه به بحث بدهی مردم و سازمان‌ها به اوقاف نیز اشاره و تصریح کرد: چند ماه قبل بدهی دستگاه‌ها به اوقاف در حدود ۵۰ میلیارد تومان بود که با پیگیری انجام شده دستگاه‌ها متعهد شدند که این مبلغ را بپردازند، که با احتساب بدهی‌های افزون شده در این چند ماه امروز نیز همان میزان بدهی به اوقاف وجود دارد.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن