ابهراستان زنجاناقتصادیایجرودایرانخدابندهخرمدرهزنجانسلطانیهطارمفرهنگی و اجتماعیگزارشماهنشانویژه

ورود بازرسی استان زنجان به پروژه سبزه‌میدان/ گفتیم پیمانکار صلاحیت ندارد ولی مسئولان وقت استانداری قبول نکردند!

مدیرکل بازرسی استان زنجان در نشست خبری با خبرنگاران در مورد معاملات لغو شده؛ تشکیل پرونده برای پروژه سبزه‌میدان؛ هزینه‌های انتخاباتی پرداختی از سوی شهرداری به فرمانداری؛ بازرسی از دستگاه‌های اجرایی استان؛ پرداخت اضافی اداره کل ورزش و جوانان به پیمان‌کاران و اجاره غیرقانونی خودرو توسط برخی از دستگاه‌ها توضیح داد.

 محمد علی شعبانی ظهر امروز در نشست خبری با خبرنگاران اظهار کرد: سازمان بازرسی فعالیت‌های خود را  در دو بخش انجام می‌دهد؛ یک بخش برنامه‌های بازرسی است که قبل از آغاز سال برای سازمان تعیین و بر اساس ظرفیت کارشناسی اجرایی می‌شود.

مدیرکل بازرسی استان زنجان ادامه داد: بخش دوم فعالیت نیز رسیدگی به شکایات مردمی است که در سال گذشته ۱۵ برنامه بازرسی برای ۱۵ دستگاه تصویب کردیم که با تصویب سازمان اجرایی شد.

وی با اشاره به اینکه در این دوره بازرسی همکاران یک ماه در ادارات تعیین شده مستقر شده و عملکرد دستگاه را در یک دوره سه یا چهارساله در محورهای مشخص ارزیابی می‌کنند؛ گفت: در این بخش از بازرسی چون شرح وظایف دستگاه‌ها متعدد بوده و نمی‌توان در یک بازرسی یک ماهه آنها را مورد بررسی دقیق قرار داد از همین رو چند موضوع مهم و اولویت‌دار از جمله عملکرد مالی؛ پروژه‌های در حال اجرا؛ انتصابات و … مورد بررسی قرار می‌گیرد.

شعبانی افزود: معمول بر این است که وقتی همکاران برای بازرسی وارد دستگاهی می‌شوند؛ گزارش نهایی از بازرسی به همراه تصاویر و اسناد تهیه کرده و آن را مستندسازی می‌‎کنند که معمولا نتیجه بازرسی نیز اصلاح عملکرد دستگاه‌هاست؛ اما چون گزارش به صورت حقوقی است؛ ضمانت اجرای کیفری دارد.

مدیرکل بازرسی استان زنجان تصریح کرد: روند کار به این شکل است که اگر گزارش پس از تنظیم و مستندسازی مستلزم تعقیب اداری و کیفری باشد؛ حتما باید به تایید بازرس قضایی و قضات و سازمان بازرسی برسد تا در نهایت با بررسی این افراد به مرحله اجرا برسد.

وی گفت: در همین راستا یک واحد پیگیری در سازمان بازرسی مستقر است که نظیر کار اجرای احکام را در دادگستری انجام می‌دهد؛ تا نتیجه نهایی کار اصلاحی دستگاه‌ها توسط این واحد اجرایی شود.

*بازرسی از ۱۵ دستگاه اجرایی استان طی سال گذشته

شعبانی با اشاره به اینکه ما در سال گذشته ۱۵ برنامه مصوب را اجرا کردیم؛ گفت: دستگاه‌های بازرسی شده شامل سازمان جهاد کشاورزی استان درباره نظارت بر تغییر و تبدیل کاربری زمین‌های کشاورزی؛ بررسی عملکرد کمیته امداد؛ شهرداری زنجان با موضوع پروژه‌های عمرانی و قراردادهای عمده؛ بررسی عملکرد بانک رفاه کارگران؛ شرکت بیمه ایران؛ اداره کل پشتیبانی امور دام استان؛ بانک تجارت استان؛ اداره کل ورزش و جوانان استان؛ کمیسیون ماده پنج تاسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران؛ بررسی عملکرد بیمارستان آیت‌الله موسوی زنجان؛ نظارت بر معاملات دستگاه‌های استان؛ عملکرد شرکت غله استان؛ شهرداری زرین‌آباد و بررسی عملکرد اداره کل استاندارد استان بوده است.

وی با بیان اینکه انجام اقدامات اثربخش و قانونی از جمله اهداف بازرسی است و این اداره کل به دنبال جلوگیری از فعالیت دستگاه‌ها نیست؛ افزود: رسیدگی به تصرف عدوانی دولت به میزان ۱۹ هکتار در داخل حریم شهر به ارزش ۹ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان و انجام اقدامات قانونی برای خلع ید از جمله فعالیت‌های بازرسی در راستای احقاق حقوق بیت‌المال بوده است.

مدیرکل بازرسی استان زنجان با بیان اینکه در اداره کل ورزش و جوانان نیز طبق بازرسی ۳۳۰ میلیون تومان اضافه پرداخت به پیمانکاران داشتند که اقدامات اصلاحی برای این کار انجام شده است که امیدواریم با تغییر مدیریت این امر اصلاح شود؛ تصریح کرد: در همین راستا امیدواریم اجاره اماکن ورزشی به صورت درست انجام شود.

وی فزود: پیگیری برای وصول مطالبات ۷ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومانی بیمه ایران از دیگر اقدامات بازرسی طی سال گذشته است.

شعبانی همچنین از اجاره غیرقانونی خودرو بدون راننده توسط برخی از دستگاه‌های اجرایی خبر داد و گفت: در این راستا یک دستگاه قرارداد یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان داشت که لغو شد.

وی همچنین به کثرت شکایات رسیده به اداره کل بازرسی نیز اشاره کرد و افزود: از کل شکایات وارده که بیش از ۷۰۰ مورد بوده شهرداری‌های استان ۱۸ درصد شکایت را داشته‌اند که البته این تعداد نسبت به سنوات قبل کاهش داشته است.

مدیرکل بازرسی استان زنجان با بیان اینکه رتبه دوم شکایت مربوط به بانک‌ها با ۷ درصد؛ اداره کل آموزش و پرورش با ۶ درصد و دانشگاه علوم پزشکی با ۵٫۵ درصد است؛ گفت: بقیه دستگاه‌ها دارای شکایت یک درصدی هستند.

*ثبت ۷۱۱ مورد شکایت علیه دستگاه‌های اداری استان

وی  با اشاره به اینکه علاوه بر بازرسی‌های مصوبی که سازمان بر اداره کل بازرسی تکلیف کرده است؛ بخش دیگری از فعالیت‌ها نیز نظارت مستمر بر عملکرد دستگاه‌ها بوده است؛ گفت: در همین راستا سال قبل در سامانه رسیدگی به شکایت ۷۱۱ مورد شکایت علیه دستگاه‌های اداری به آدرس https//shekayat.bazresi.ir/ ثبت شد.

مدیرکل بازرسی استان زنجان با مثبت ارزیابی کردن فعالیت سامانه رسیدگی به شکایات اداره کل بازرسی استان؛ اضافه کرد: در این سامانه همه امور مربوط به ثبت شکایات تعریف شده و بر این اساس نیازی به شکایت حضوری از سوی مردم نیست.

شعبانی با بیان اینکه پس از ثبت شکایت ابتدا از دستگاه‌های ذیربط جواب قانونی خواسته می‌شود و اگر مورد قبول نبود؛ همکاران بازرسی در اداره مربوط مستقر می‌شوند تا جواب مورد را نظر را خودشان به صورت حضوری احصا کنند؛ گفت: البته اداره کل بازرسی استان در ۱۶۰ دستگاه اجرایی استان رابط دارد که آنها موضوع شکایات را بررسی و رسیدگی می‌کنند.

مدیرکل بازرسی استان زنجان با اشاره به اینکه کارشناسی و گزارش رابطان بازرسی یک گزارش معمولی نیست و مبنا و مستند حقوقی و قضایی دارد و قابل قضاوت در محاکم و دادسراست؛ تصریح کرد: برخی از رابطان بازرسی خود؛ پست قضایی دارند و صلاحیت نظردهی درباره پرونده‌های مختلف را دارند.

وی با اشاره به اینکه برخی از این شکایات با پاسخ‌دهی دستگاه‌ها و اظهار نظر درباره مرجع صالح در رسیدگی به شکایات خاتمه پیدا می‌‎کند؛ افزود: اما با این حال سال قبل ۶۹ پرونده موردی در رابطه با همین شکایات تشکیل شد.

شعبانی با اشاره به اینکه نتیجه بازرسی برنامه‌ای و رسیدگی به شکایات مردم علیه دستگاه‌های اجرایی این بود که ۳۵ نفر از کارکنان دستگاه‌ها برای تعقیب کیفری به دادسرای استان و یا تهران معرفی شدند؛ افزود: بر همین اساس ۸۳ نفر نیز برای تعقیب اداری به عنوان متخلف به هیات‌های رسیدگی به تخلفات اداری مستقر در وزارت‌خانه‌های مربوط معرفی شدند.

*۲۲۴ مورد دستور اصلاح عملکرد به دستگاه‌های اداری داده شده است

مدیرکل بازرسی استان زنجان با اشاره به اینکه نسبت تعقیب کیفری به اداری نسبت به سنوات قبل ادارات افزایش داشته است؛ ولی علت آن توسعه تخلفات نیست؛ بلکه توسعه فعالیت‌های اداره کل بازرسی استان بوده است که نظارت خود را افزایش داده و مراقبت بیشتری را انجام داده است؛ افزود: علاوه بر این ۲۲۴ مورد دستور اصلاح عملکرد به دستگاه‌های اداری داده شده است که این امر به منزله تخلف و یا دور زدن قانون نیست و بعضا سهل‌انگاری صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه برخی از دستگاه‌ها در تلاش هستند که برای سرعت دادن و میانبر کردن قانون کار خود را تسریع دهند؛ افزود: اجرای قانون خیر و صلاح کشور است و کسی حق ندارد برای سرعت کار فکر کند که تشخیص وی بهتر از قانون است.

شعبانی با اشاره به اینکه بخش دیگر فعالیت اداره کل بازرسی نظارت بر معاملات دولتی است؛ گفت: سازمان بازرسی دارای سامانه معاملات است و همه دستگاه‌هایی که زیر مجموعه دولت هستند باید معاملات خود را در سامانه مربوط ثبت کنند تا همکاران بازرسی در روند کامل آن قرار بگیرند.

وی با اشاره به اینکه سال قبل ۶۰۱ مورد معامله دولتی در سامانه اداره کل بازرسی استان به ثبت رسید؛ تصریح کرد: در این معاملات همکاران بازرسی یا حضور فیزیکی داشته یا به صورت التکرونیک روند قانونی معاملات را نظارت کردند.

*لغو هفت معامله دولتی در استان زنجان

مدیرکل بازرسی استان زنجان تصریح کرد: در روند بررسی یا معاملات ایرادی ندارد که در این صورت کار دنبال می‌شود و یا مشکل دارد که اصلاح می‌شود؛ اما تعداد معاملاتی که قابل اصلاح نبوده است و منجر به لغو معامله شده هفت فقره بوده که ارزش آن نیز ۱۳۶ میلیارد تومان بوده است.

وی با بیان اینکه رعایت تشریفات قانونی برای انجام معاملات دولتی از یک لحاظ برای حفظ بیت‌المال بوده تا حقوق دولت و بیت‌المال حفظ شود و بخشی دیگر نیز برای جلوگیری از تبعیض بوده است؛ گفت: تلاش بازرسی طی کردن یک روند سلامت در دستگاه‌ها بوده است.

شعبانی با بیان اینکه در سه سال اخیر ۶۶ درصد نیروهای بازرسی را افزایش دادیم؛ گفت: در سال جاری نیز برای ۲۰ دستگاه بازرسی کارشناسی تعیین شده است که در حال اجراست.

*بازرسی از ۲۰ دستگاه اجرایی استان طی سال جاری

وی با اشاره به اینکه بر اساس شعار سال که حمایت از کالای ایرانی است؛ سمت و سوی فعالیت‌های اداره کل در حوزه اقتصاد و اجرایی کردن شعار سال است؛ گفت: در این راستا ۲۰ دستگاه شامل بانک صنعت و معدن؛ سازمان صنعت و معدن استان زنجان؛ اداره کل آموزش و پرورش استان در حوزه نظارت بر مدارس غیرانتفاعی؛ شهرداری ابهر؛ معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی؛ اداره ثبت اسناد و املاک؛ تعاون روستایی؛ دانشگاه علوم پزشکی؛ اداره کل جهاد کشاورزی استان؛ عملکرد دهیاری‌های شهرستان؛ اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای؛ بانک ملی استان درباره مصرف و نحوه اعطای تسهیلات و وصول مطالبات معوق؛ اداره کل مدیریت بحران استان طی پنج سال اخیر؛ بررسی عملکرد بیمارستان امدادی ابهر در سه سال اخیر؛ اداره کل راه و شهرسازی استان در راستای حفاظت از اراضی شهری و مقابله با زمین‌خواری؛ بررسی عملکرد صندوق محصولات کشاورزی استان؛ بررسی عملکرد اداره کل امور مالیاتی شهرستان زنجان درباره نحوه وصول مالیات بر ارزش افزوده از شرکت‌ها؛ بررسی عملکرد شرکت بیمه آسیا در زنجان طی سال جاری بازرسی خواهند شد.

*ورود بازرسی به پروژه سبزه‌میدان

وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درباره ورود بازرسی به پروژه سبزه‌میدان و روند طی این پرونده نیز اظهار کرد: درباره پروژه سبزه‌میدان در زمان واگذاری این پروژه یعنی سال ۱۳۹۳ جلساتی برگزار و پیگیری‌های مربوط انجام شد و بسیار تلاش کردیم که ثابت کنیم؛ پیمانکار صلاحیت لازم را ندارد؛ از همین رو بهتر است که پیمانکار بهتری انتخاب شود؛ اما مسؤولان استانداری وقت اصرار بر صلاحیت داشتند و ما نیز بر تصمیمات اداری استان اعتماد کردیم.

شعبانی با اشاره به اینکه ما همچنان بر اعتقاد خود بودیم و مانع اجرای پروژه نشدیم؛ گفت: بر همین اساس در شرح مفصلی ناتوانی پیمانکار را گزارش کردیم که البته در مطبوعات و رسانه‌ها نیز به آن پرداخته شد.

مدیرکل بازرسی استان زنجان افزود: با این حال اگر دستوری می‌دادیم؛ عقیم ماندن پروژه به پای اداره کل بازرسی نوشته می‌شد؛ اما در عین حال در زمینه تضمین انجام پیمان نارسایی صورت گرفته و بابت همین موضوع پرونده تخلفاتی تشکیل شده است.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره پرداخت ۱۲۵ میلیون تومان از سوی شهرداری به فرمانداری زنجان بابت هزینه انتخابات و تخلف رخ داده در این زمینه نیز گفت: در این زمینه پرونده مربوط در بازرسی تشکیل شده و در حال رسیدگی است.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close