ورود بنیاد مستضعفان، سپاه ، قوه قضائیه و مردم به پویش «#هواتو_دارم» برای جبران آسیب های ناشی از کرونا به کسب و کارها + عکس و فیلم

ورود بنیاد مستضعفان، سپاه و ستاد اجرایی برای جبران بیکاری ناشی از کرونا

جانشین فرمانده کل سپاه گفت: روز‌ گذشته، جلسه‌ای با حضور مسؤولان دستگاه‌های مختلف به ریاست فرمانده کل سپاه برگزار و تصمیماتی برای کاهش آسیب کسب و کارهای شب عید اتخاذ شد.

به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس، سردار علی فدوی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حاشیه مراسم درختکاری در دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین(ع) و در جمع خبرنگاران پیرامون اقدامات سپاه و بسیج برای مقابله با بیماری کرونا، اظهار داشت: برای مبارزه با بیماری‌هایی مانند کرونا قرارگاهی دائمی در سپاه به نام شفا راه اندازی شده است و درباره همه امورات، امکانات و توانمندی‌های انسانی سپاه و بسیج برای کمک به این موضوع در این قرارگاه تصمیم گیری می شود.

وی افزود: علاوه بر این با قرارگاه کشوری مقابله با کرونا که به ریاست وزیر بهداشت است نیز همکاری و تعامل وجود دارد.

پویش مردمی #هواتو_دارم
پویش مردمی #هواتو_دارم

سردار فدوی ادامه داد: روز‌ گذشته برای شهر تهران با حضور مسئولان دستگاه‌های مختلف جلسه ای در قرارگاه ثارالله به ریاست فرمانده کل سپاه برگزار کردیم و تصمیمات خوبی در این جلسه اتخاذ شد که از جمله آن‌ها می توان به بخشودگی اجاره اسفند و فروردین املاک وابسته به بنیاد مستضعفان اشاره کرد.

جانشین فرمانده کل سپاه با اشاره به دیگر تصمیمات اتخاذ شده در جلسه روز گذشته قرارگاه ثارالله، تصریح کرد: همچنین از امروز تعداد زیادی تخت نقاحتگاه توسط سپاه در اختیار مجموعه‌های تخصصی با مسئولیت آقای دکتر زالی قرار خواهد گرفت تا بیمارانی که دوره بیمارستان را طی کردند و باید در مجموعه‌ای قرار گیرند تا بهبود کامل پیدا کنند و ناقل نباشند، در این مجموعه باشند.

وی با اشاره به آسیب دیدن برخی کسب و کارها در اثر شیوع ویروس کرونا، گفت: تصمیماتی هم برای عزیزانی که به دلیل این شیوع این ویروس در کسب و کارشان متضرر شدند اتخاذ و قرار شد مجموعه‌های مختلف مثل سپاه، بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی فرمان امام که می‌توانند دخیل باشند، منابعی را تامین کنند تا به نوعی جبران بیکاری این عزیزان باشد.

سردار فدوی در خصوص اقدامات سپاه در استان گیلان نیز تاکید کرد: پس از اعلام وزارت بهداشت نیروی دریایی سپاه نیز یک بیمارستان سیار را در آنجا مستقر کرده و علاوه بر آن سپاه قدس استان گیلان هم از ابتدا در صحنه حاضر بوده است.

زائری #هواتو_دارم
زائری #هواتو_دارم

تلاش برای به تعویق انداختن اخذ اجاره و وصول چک واحدهای صنفی/ به پویش «هواتو دارم» می‌‌پیوندم

دبیرکل جامعه اسلامی اصناف و بازار به پویش «هواتو دارم» پیوست و اعلام کرد که به دنبال به تعویق انداختن اخذ اجاره و وصول چک واحدهای صنفی هستیم.

احمد کریمی اصفهانی دبیرکل جامعه اسلامی اصناف و بازار در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، ضمن حمایت از پویش #هواتو_دارم و پیوستن به این پویش اظهار داشت: با توجه به شرایط حاد کشور باید نسبت به اجاره بها و برخی از چک‌هایی که تاریخشان در زمان کرونا وصول می‌شود را داشه باشیم و به هموطنانمان فرجه ۲ الی ۳ ماهه بدهیم.

وی افزود: با همه اتحادیه‌ها و روسای پاساژهای تجاری و همچنین مالکان مغازه‌های بازار در حال رایزنی هستیم که به دلیل شرایط حادی که برای کشور ایجاد شده و این ویروس منحوس روز به روز در حال گسترش و شیوع نیز هست، اجاره و چک‌های خود را چندماه به تعویق بیاندازند.

کریمی اصفهانی ضمن آرزوی سلامتی برای همه مردم ایران، گفت: باید بتوانیم با همدلی و رعایت همه نکات بهداشتی این ویروس را شکست بدهیم و ایران عزیز و مردم شریف و سختی دیده ایران را نجات بدهیم.

تاکید آیت‌الله رئیسی بر ضرورت جبران خسارت کارگران روزمُزد و فعالان اقتصادی

رئیس قوه قضائیه گفت: حفظ سلامت کادر پزشکی ضروری است و مسؤولان با اولویت و سرعت نسبت به جبران کاستی‌ها و پشتیبانی از این سربازان خط مقدم جبهه اقدام کنند.

آیت‎الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضاییه با تبریک میلاد با سعادت امیرالمومنین حضرت علی (ع) و اعیاد رجبیه، ایام البیض را بهترین فرصت برای دعا و تضرع به درگاه خدا و طلب خیر برای امت اسلام و رفع بلایا از بلاد اسلامی دانست.

رئیس قوه قضاییه شیوع ویروس کرونا را از بلایا و مصائب امروز جهان دانست و از مجاهدت‎های خادمان عرصه بهداشت و درمان کشور که با ایثار و ازخودگذشتگی وارد میدان مبارزه با این ویروس منحوس شده‎اند، و همچنین نیروهای مردمی پشتیبان آنها در بخش‎های مختلف کشوری و لشکری قدرانی کرد.

آیت‎الله رئیسی افزود: در میدان جنگ، نیروهای رزمنده در خط مقدم مقابله با دشمن قرار دارند و نیروهای بسیاری نیز در پشت جبهه آنها را یاری می‎دهند و الآن هم کادر درمانی و بهداشتی ما به عنوان افسران و سربازان میدان جنگ با ویروس کرونا نیازمند حمایت هستند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به حضور وزارت بهداشت در خط مقدم مقابله با کرونا و تأکید بر لزوم کمک همه جانبه به این وزارتخانه، تأکید کرد: در جبهه جنگ هم کار کسی که در خط مقدم مشغول رزم است، تأمین ادوات و پشتیبانی نبوده و این امر بر عهده مجموعه‎ای به نام پشتیبانی است. امروز هم لازم است مسئولیت تأمین نیازهای لجستیکی و بهداشتی مراکز درمانی توسط مراکزی غیر از وزارت بهداشت صورت گیرد تا این وزارتخانه بر مأموریت‎هایش در عرصه بهداشت و درمان مترکز شود.

در این جلسه، دکتر مسجدی رئیس سازمان پزشکی قانونی به ارائه گزارشی پیرامون روند مقابله با ویروس کرونا در کشور پرداخت و از پیشنهاد شعار همگانی «درخانه_می‎مانیم_تا_کرونا_را_شکست_دهیم”» به عنوان شعار اصلی پویش مقابله با کرونا خبر داد و بر لزوم تشکیل یک ستاد مشترک در سطح عالی اجرایی برای مقابله متمرکز، موثر و موفق برای ریشه‎کنی ویروس کرونا تأکید کرد.

رئیس دستگاه قضا در واکنش به اظهارات رئیس سازمان پزشکی قانونی با تأکید بر لزوم ایجاد یک قرارگاه مرکزی منسجم برای برنامه‎ریزی و تصمیم‎گیری برای مقابله با کرونا، اظهار داشت: امروز لازم است برای تعطیل کردن یا تعطیل نکردن برخی بخش‎ها و تهیه پروتکل‎های لازم برای اجتماعات به ویژه در شهرهایی که وضعیت‎شان خاص است، در یک قرارگاه مرکزی به‎صوت کاملاً حساب‎شده و با استفاده از نظرات کادر درمانی و پزشکی و وزات بهداشت تصمیم‎گیری شود.

آیت‎الله رئیسی با اشاره به آمادگی دستگاه قضایی برای همکاری و پشتیبانی از نیروهای درگیر در مساله کرونا، یکی از جلوه‎های این همکاری و همیاری را رسیدگی فوری و خارج از نوبت به پرونده محتکران کالاهای پزشکی دانست و افزود: هنگامی که محرز شد کالای احتکارشده از اقلام بهداشتی و درمانی موردنیاز مردم بوده است، بلافاصله باید در شبکه توزیع قرار گیرد و از طریق مراجع بهداشتی و درمانی به دست مردم برسد.

رئیس قوه قضاییه متذکر شد: همکاران قضایی باید با افراد محتکر، مستند به قانون به عنوان اخلالگران در نظام اقتصادی برخورد کنند و خوشبختانه دوستان و همکاران ما در سراسر کشور نیز به این موضوع توجه دارند و اولین جلسه دادگاه این افراد هم برگزار شده و انشاءالله با قاطعیت ادامه می‎یابد و مردم عزیز ما در جریان کیفر آنها قرار می‎گیرند.

آیت‎الله رئیسی همچنین خواستار برخورد با عناصر شایعه‎پراکن در جامعه شد و گفت: برخی افراد از روی غفلت یا مغرضانه نقش ستون پنجم دشمن را ایفا می‎کنند و در این شرایط خاص با تکرار حرف‎های سعودی‎ها و لندن‎نشینان در جامعه، التهاب و اضطراب به وجود می‎آورند که باید با آن برخورد شود.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به حرکت خودجوش جوانان در برخی شهرها برای کمک به شبکه بهداشت و درمان و تقدیر از این اقدام ارزشمند آنها، اظهار داشت: امروز ما نیاز به یک عزم همگانی و اتحاد ملی برای برخورد با پدیده منحوس کرونا داریم و انسجام همه بخش‎ها در این موقعیت، یک ضرورت اجتناب‎ناپذیر است.

آیت‎الله رئیسی با تقدیر از مراجع، علما و حوزه‎های علمیه برای همکاری و همیاری در مقابله با شیوع ویروس کرونا اظهار داشت: اولین مراکزی که برای تعطیلی اجتماعات خود اعلام آمادگی کردند، نهادهای مرتبط با روحانیت، مساجد، نمازهای جمعه و مراکز مذهبی بود. البته تشخیص وزارت بهداشت به عنوان فرمانده قرارگاه مقابله با کرونا این نبود که شهر خاصی قرنطینه شود و در این موضوع تصمیم‎گیری به‎صورت کامل و بدون هیچ‎گونه ممانعتی در اخیتار این قرارگاه بود.

رئیس قوه قضاییه در ادامه در واکنش به پیشنهادی در خصوص ضرورت تنظیم و ابلاغ نظام جبران خسارت برای مدیریت تبعات اقتصادی شیوع کرونا در اقشار مختلف مردم اعم از کارگر روزمُزد و فعالان خُرد و کلان اقتصادی، از لزوم حمایت از کسب‎وکارهای خُرد در شرایط موجود سخن گفت و اقدام برخی بخش‎های دولتی در استمهال به بدهکاران و حمایت از کاسبان خُرد و رفتار برخی افراد جامعه در فرصت‎دادن برای پرداخت بدهی‎شان را اقدامی انسانی و اسلامی دانست.

آیت‎الله رئیسی گفت: نظام بانکی و مالیاتی اعلام کرده‎اند این چند ماه که وضعیت کسب‎وکار به ویژه کسب‎وکارهای خُرد دچار آسیب‎شده، حتماً رعایت حال مردم را می‎کند که این کار خوبی است و به‎نظرم برای آن‎که در این وضعیت شاهد چک‎های برگشتی و مراجعات به دادگستری‎ها و بروز مشکل برای چنین کسب‎وکارهایی نباشیم باید حال دیگران را رعایت کنیم تا نگرانی مضاعفی در جامعه به وجود نیاید.

در ادامه جلسه، دکتر فروزانمهر معاون پشتیبانی قوه قضاییه و رئیس سازمان پدافند غیرعامل در این قوه، گزارشی از اقدامات بهداشتی پیشگیرانه در اماکن و مراکز عمومی تحت اداره قوه قضاییه از جمله ضدعفونی روزانه و سنجش علائم بیماری کرونا در مبادی ورودی این اماکن ارائه کرد.

رئیس قوه قضاییه پیرو گزارش رئیس سازمان زندان‎ها متدکر شد: لازم است ترخیص زندانیان تا جایی که موجب ناامنی در جامعه نشود و با اولویت‎دادن به کسانی که بیماری زمینه‎ای دارند، تداوم یابد.

در این جلسه حجت‎الاسلام منتظری دادستان کل کشور و نماینده دستگاه قضایی در ستاد مرکزی مقابله با کرونا، به ارائه گزارشی از آخرین جلسه این ستاد پرداخت و بر لزوم هماهنگی سازمان تعزیرات و قوه قضاییه برای عرضه سریع و عادلانه تجهیزات بهداشتی مورد نیاز مردم که از انبارهای محتکران به دست آمده و یا از مسیر تولید و واردات تأمین شده، تأکید کرد.

آیت‎الله رئیسی بار دیگر به لزوم رسیدگی خارج از نوبت به پرونده‎های مربوط به احتکار تأکید کرده و گفت: اگر محرز شد کالایی احتکاری است، لزومی به پلمپ انبارها وجود ندارد و آن کالا باید سریعاً تحویل مراجع ذیربط شود تا سریع و عادلانه بین مردم توزیع شود.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به حوادث و درگیری‎های تلخ و خونبار هند، از دولت هند خواست به افراط‎‎‎گراها مجال ندهند دست به کشتار و جنایت بزنند چرا که نتیجه آن بحرانی‎تر شدن وضعیت منطقه خواهد بود.

آیت‎الله رئیسی گفت: امروز شاهد جنایات هولناکی علیه امت اسلام هستیم که عوامل افراطی چون داعش و گروه‎های مورد حمایت آمریکا و صهیونیست‎ها انجام می‎دهند و زخمی بر پیکر مردم منطقه وارد شده که در سایه افراط‎گرایی و قتل و غارت و ویران کردن خانه‎های مردم به وجود آمده است.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به ردپای انگلیس در حوادث خونبار تاریخی در هند اظهار داشت: اگر حوادث تاریخی را به دقت ریشه‎یابی کنیم دست پلید انگلیس در آنها مشاهده می‎شود که همواره دنبال اختلاف‎افکنی بوده‎اند. الآن هم بلافاصله بعد از سفر ترامپ به این کشور می‎بینیم که این درگیری‎ها شکل گرفته است.

آیت‎الله رئیسی خاطرنشان کرد: دولت‎مردان هند باید به تحلیل‎های امروز آمریکایی‎ها برای ایجاد اختلاف و درگیری بین مردم این کشور دقت کنند و مراقب باشند جریانات افراطی در هند میدان پیدا نکنند و از دستگاه قضایی هند هم می‎خواهیم که مسبّبان و عاملان این جنایات‎ را مجازات کنند و اجازه ندهند نسبت به جان و مال مظلومان تعرض شود.

آیت‎الله رئیسی با انتقاد از سکوت مجامع مدعی حقوق بشر در برابر جنایاتی که در هند در جریان است، تصریح کرد: سکوت مدعیان حقوق انسان در برابر حوادث تلخ هند، اثبات می‎کند آنها بیش از آن‎که دنبال احقاق حقوق انسان‎ها باشند، دنبال فضای سیاسی و عامل دست مستکبرین هستند.

رئیس قوه قضاییه در پایان سخنانش با تسلیت درگذشت دو تن از همکاران دستگاه قضایی و تقدیر از خدمات آنها تأکید کرد: در شرایط مناسب از تلاش‎های صادقانه حجت‎الاسلام خلفی و تویسرکانی در دوران همکاری‎شان با دستگاه قضایی قدردانی خواهد شد.

شورای شهر ارومیه پیش‌قدم شد؛ تخفیف سه ماهه به مغازه‌ها به دلیل کسادی ناشی از کرونا

سخنگوی شورای اسلامی شهر ارومیه گفت: به منظور کمک به کسبه، شورای شهر ارومیه تخفیف سه ماهه برای مغازه‌ها و کیوسک‌های زیر نظر شهرداری را مصوب کرد.

حسین پناهی در گفت وگو با خبرنگار فارس در ارومیه اظهار داشت: به منظور کمک به کسبه، اجاره‌بهای کیوسک ها، غرفه ها و مغازه های در اختیار شهرداری و شورای اسلامی شهر ارومیه و همچنین سرقفلی ها از اول اسفند تا پایان اردیبهشت به طور نیم‌‌بها اخذ می‌شود.

توصیه امام‌‌جمعه تبریز به بازاریان: هوای اصناف ضعیف را داشته باشید/ از مهلت به مستاجران تا تاخیر در وصول چک‌ها

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی با اشاره به شیوع ویروس کرونا در کشور و مشکلات به وجود آمده گفت: بازاریان تبریز مردمان روزهای سخت و دشوار هستند و همانگونه که در تمام عرصه‌ها امتحان خود را پس دادند این بار نیز از این بحران با سربلندی بیرون خواهند آمد.

آیت‌الله سیدمحمدعلی آل‌هاشم امروز در گفت‌وگو با فارس در تبریز با اشاره به شیوع ویروس کرونا در کشور اظهار داشت: حدود ۲ هفته‌ای است که کرونا مهمان ناخوانده زندگی مردم ایران شده و در این مدت شاهد جهاد همگانی سلامت هستیم که این جهاد در واقع راه مقابله با کرونا هراسی است.

امام جمعه تبریز با یادآوری حضور و حمیت بازاریان در تمام برهه‌های حساس اجتماعی، سیاسی و اقتصادی اظهار داشت: بازاریان مردمان روزهای سخت و دشوار هستند و همانگونه که در تمام عرصه ها امتحان خود را پس دادند این بار نیز از این بحران با سربلندی بیرون خواهند آمد.

وی با تاکید بر اینکه اصناف همه اعضای یک پیکر هستند تصریح کرد: شیوع این ویروس، بسیاری از بازاریان را بویژه برخی از آنها که به لحاظ گردش مالی، مستاجر بودن، رکود و چک های متعدد با چالش های بسیاری رو به رو بودند در تنگنای بسیار سختی قرار داده است؛ لذا می طلبد بزرگان بازار  که به نسبت از شرایط مالی بهتری برخوردارند، هوای اصناف ضعیف را داشته باشند و به واقع می توان گفت این شرایط بهترین فرصت برای تجلی معنای واقعی «الکاسب حبیب الله» است.

آل هاشم افزود: بزرگان بازار با پیگیری برای مهلت دادن به مستاجران واحدهای صنفی بازار بخصوص برخی از صنوف که آسیب بیشتری دیده‌اند، بدهکاران، اعمال تاخیر در وصول و پرداخت چک زمینه مناسب‌تری برای ادامه فعالیت آنها فراهم سازند تا بتوانیم این روزهای سخت را نیز پشت سر بگذاریم.

اجاره بهای اماکن ورزشی استان مرکزی بخشیده شد

مدیرکل ورزش و جوانان استان مرکزی از پیوستن این اداره به پویش #هواتو ـ دارم خبر داد و گفت: حدود ۱۰۰ واحد از املاک اداره ورزش و جوانان به صورت اجاره در اختیار باشگاه‌های ورزشی است که با توجه به عدم درآمدزایی باشگاه‌ها اجاره بهای این واحدها تا دو ماه بخشیده شد.

کمک شهرداری به کسب و کار زنجان‌ها

سرپرست شهرداری زنجان اعلام کرد: در راستای کمک به کسب و کار مردم، جایزه خوش حسابی و پروانه ساختمانی را که تا پایان سال اعلام شده بود تا پایان اردیبهشت تمدید کرد.

عمده‌فروش خیراندیشی که به صاحبان چک مهلت داده است

یکی از عمده‌فروشان لوازم بهداشتی ساختمانی در قزوین، در شرایط سخت و بحرانی این روزها به کمک هم‌نوعان خود آمده و با کمال میل و احترام جهت پاس شدن چک‌ها به آن‌ها مهلت داده است تا همه دست در دست هم و در کنار هم از بحران موجود عبور کنیم.

کاسب همدانی از اجاره ۷ مغازه‌اش گذشت

حاج محمود بیات، از خیرین سالخورده همدانی است که از اجاره هفت مغازه گذشت تا امید در دل بندگان خدا روشن بماند با این آرزو که دیگر کسبه راه این خیر نیک اندیش را سرلوحه کار خود قرار دهند.

حاج محمود ۶۸ ساله از همان خیرینی است که با یک تصمیم آنی دل هفت کاسب همدانی را خشنود کرد و گل لبخند را بر لبانشان نشاند، او پیمانکار شهرداری بوده و در جوانی با عرق جبین هفت مغازه در سطح شهر خریداری کرد تا به قول قدیمی‌ها برای پیری و کوری اندوخته‌ای داشته باشد و دستش را جلوی کسی دراز نکند.

حالا شب عید است و او عیال‌وار و مهمان‌دار؛ چیزی هم به پایان سال نمانده اما حاج محمود بیات که به خیری و دستگیری از همنوع معروف است دل به دریا زده، از مستاجران هر هفت مغازه‌اش یک ماه اجاره نستانده که در مجموع ۷ میلیون تومان می‌شود.

 

 

 

 

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن