ورود دادستان زنجان به قضیه نابسامانی‌های بازار مسکن و زمین خواری

دستگاه قضایی استان با متخلفان امور اراضی ملی و منابع طبیعی با قاطعیت و برابر قانون برخورد خواهد کرد

دادستان زنجان گفت:باید جلوی سوء جریان‌ها و سستی و چشم پوشی‌ای افراد و نهاد‌های مسئول که سود‌های میلیاردی به جیب افراد خاص و معلوم الحال سراریز کرده گرفته شود.

دستگاه قضایی استان با متخلفان امور اراضی ملی و منابع طبیعی با قاطعیت و برابر قانون برخورد خواهد کردحجت الاسلام والمسلمین محسن کرمی در جلسه شورای حفظ حقوق بیت المال در امور اراضی ملی و منابع طبیعی استان زنجان گفت: با توجه به اینکه بنده مدت کوتاهی است که در استان حضور دارم واوضاع را رصد کردم کارنامه عملکرد در زمینه امورات اراضی ملی و منابع طبیعی استان نشان از سهل انگاری در گذشته در این حوزه دارد که دود آن به چشم شهروندان عادی می‌رود و سود آن به جیب افراد سود جو و پنهان و پشت پرده است.

وی با بیان اینکه وقتی موضوع مهم مبارزه با فساد مطرح می‌شود منظور اصلی فساد بصورت سازمان یافته است که مصداق این امر در همین امور اراضی که برای این امر دست‌های پنهان و سود‌های کلان وجود دارد والبته دستگاه قضایی استان هیچ اغماض و مسامحه با هیچ فرد یا سازمانی نخواهد داشت با قاطعیت و برابر قانون برخورد خواهد کرد.

دادستان زنجان با بیان اینکه اجرای قانون احکام قضایی توسط ضابطین باید با اقتدار صورت گیرد و نباید نیروی انتظامی ملاحظات این و آن را بکند و بنده شخصا موضوع ساخت و ساز‌ها و تغییر کاربری‌ها را پیگیری خواهم کرد و بر همین اساس اولویت ما تبصره ۱ و ۲ ماده ۱۰ قانون مربوطه در این حوزه می‌باشد و به محض شروع به تخلف و اطلاع از آن بایستی در نطفه متوقف و هرگونه ساخت و ساز تخریب و قلع و قم شود.

کرمی خاطرنشان کرد: انتظار ما در مبارزه با تغییر کاربری و برخورد با و متخلفان از متولی اصلی و قانونی آن یعنی سازمان جهاد کشاورزی است، اما این سازمان به تنهایی نمی‌تواند به هدف اصلی نائل شود لذا باید سایر دستگاه‌ها از جمله استانداری، راه و شهرسازی، شهرداری، بنیاد مسکن و ناجا با تمام امکانات به میدان بیایند و ضعف و قوت عملکرد نهاد‌های دولتی در انجان این تکالیف را مستقیما نظارت و ارزیابی میکنم و از نظر اداره کل بازرسی استان هم بهره می‌گیرم و هیچ سوء مدیریت و یا سوئ جریانی را در این عرصه نمی‌پذیرم

وی افزود:قرا گاهی برای همین منظور ایجاد شده و فرماندهی این امور به صورت متمرکز و رصد انجام خواهد شد و عملیات مستمر برای مبارزه با زمین خواری و حفظ حقوق عامه مدیریت خواهد شد.

به نابسامانی‌های بازار مسکن ورود می‌کنیم

دادستان زنجان با اشاره به اینکه دلالان حوزه مسکن در زنجان سودهای میلیاردی به جیب می‌زنند گفت: به نابسامانی‌های بازار مسکن ورود می‌کنیم.

به نابسامانی‌های بازار مسکن ورود می‌کنیمحجت الاسلام کرمی دادستان زنجان با اشاره به اینکه دلالان زیادی در حوزه مسکن وجود دارد که سود‌های میلیاردی را به جیب می‌زنند گفت: این متخلفان در محضر قانون پاسخگو خواهند شد.

حجت‌الاسلام محسن کرمی در مورد وضعیت بازار مسکن در استان زنجان اظهار کرد: وضعیت امروز بازار مسکن به موارد مختلفی بستگی دارد و در این حوزه قطعا دلالان زیادی وجود دارد که سود‌های کلانی را به جیب می‌زنند که سودش برای آن‌ها بوده و خسارتش را مردم می‌بینند.

وی با اشاره به اینکه با این وضعیت بازار بسیاری از مردم خواب مسکن‌دار شدن را هم نمی‌بینند تصریح کرد: این موضوع موضوعی نیست که در یک استان و با یک بازو بخواهیم آن را حل کنیم.

دادستان زنجان ابراز کرد: این حوزه نیاز به اهتمام ویژه دارد که در سطح کشور این باید این اتفاق بیفتد.

وی با اشاره به اینکه راهکار‌های خوبی برای حل این مشکل وجود دارد افزود: اگر متولیان کشوری به این موضوع وارد شوند پیشنهادات خوبی وجود دارد که قابل اجرا نیز است.

حجت‌الاسلام کرمی افزود: اگر این قوانین خوب و پیشنهادات ارائه شده به تصویب برسد ما حاضر به اجرای تمام کمال آن در استان هستیم.

دادستان زنجان با بیان اینکه یکی از موارد جلوگیری از افزایش ۱۰ درصدی اجاره بها نمونه‌ای از این پیشنهاد‌ها است افزود: این قوانین باید تصویب شود و راه اجرای آن نیز بر عهده ما باشد.

وی با اشاره به اینکه راه‌های بسیار زیادی برای سامان دادن وضعیت مسکن وجود دارد که یکی از این راه‌ها ارائه مالیات خاص برای خانه‌ها خالی می‌تواند باشد افزود: کسانی که در امر مسکن به عنوان سرمایه‌هایی انباشت و ثروت‌های مشکوک استفاده می‌کنند باید شناسایی و رصد شده و از آن‌ها مالیات‌های کلانی اخذ شود.

حجت‌الاسلام کرمی با اشاره به اینکه اجرای ظرفیت‌های این پیشنهاد‌ها باید در کشور ایجاد شود و اجرای خیلی از این موارد در اختیار ما نیست افزود: اعتقاد ما این است که با این وجود در استان نیز می‌شود کار‌های موثری انجام داد.

وی با اشاره به اینکه در چند روز آینده نیز جلسه‌ای در خصوص مسکن در استان خواهیم داشت افزود: دلال‌هایی در این استان هستند که با فعالیت‌های دلالی بدون اینکه مالیاتی بپردازند سود‌های میلیاردی دارند.

دادستان زنجان ادامه داد: اسناد این مورد را در دست داریم که برخی‌ها با فعالیت کاذب قیمت‌ها را افزایش می‌دهند و با ایجاد جو غیرواقعی قیمت‌ها را بالا می‌برند.

حجت‌الاسلام کرمی عنوان کرد: این افراد باید ابتدا در برابر خدا و در محضر عدل الهی نیز پاسخگوی قشر مستضعف آسیب دیده جامعه باشند. این افراد در برابر مردمی که خواب داشتن یک اتاق ملکی را نباید ببینند باید پاسخگو باشند و این افراد در محضر قانون پاسخگو خواهند شد.

وی وضعیت موجود بازار مسکن را نامطلوب عنوان کرد و گفت: جهش اجاره بها بعضا ۸۰ تا ۱۰۰ درصد یا ۱۲۰ درصد مورد قبول نیست و این جهش برای کسانی که کارگر است با حداقل حقوق کارگر گذران زندگی دارد مشکل است.

دادستان زنجان افزایش اجاره بها برای کسانیکه بیکار هستند مشکل ساز شده است گفت: همه افراد جامعه شغل ندارند و درصد بیکاران جامعه ما نیز کم نیست.

وی بیان کرد: روند افزایش اجاره بها به حدی رسیده که نه تنها برای بیکاران بلکه برای کسانیکه کارمند یک اداره بوده و یا کارگر یک کارخانه است مشکل ساز شده و باید تمام درآمد خود را برای اجاره بها صرف کند.

حجت‌الاسلام کرمی عنوان کرد: وضعیت فعلی اصلا مطلوب نیست و برای رسیدن به وضعیت مطلوب نیز جای کار زیاد است.

وی در پایان گفت: اگر چه اهرم‌های کشوری در دست ما نیست، ولی برای حل مشکل این حوزه تمام توان خود را بکار خواهیم بست تا خدمتی را برای مردم شریف استان بتوانیم ارائه دهیم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *