اقتصادیایرانسیاسیصفحه اصلیفرهنگی و اجتماعیگزارشویژه

وزرایی که مصداق دهن کجی به مطالبات مردم هستند / معاون اولی که منشی خود را هم نمی تواند عوض کند!

وزرایی که “آش کشک خاله دولت” هستند/ سیف، شریعتمداری و ربیعی؛ ۳ مصداق دهن کجی به مطالبات مردم

وزرایی که "آش کشک خاله دولت" هستند/ سیف، شریعتمداری و ربیعی؛ 3 مصداق دهن کجی به مطالبات مردم

با مرور اجمالی کارنامه سه وزیر در زمان زمامداری وزارت خانه های کار، صنعت و راه و شهرسازی نتایج قابل تاملی بدست خواهد آمد.

ماجرا از آنجا آغاز شد که ربیعی وزیر سابق کار در مراسم تودیعش خطاب به شریعتمداری مسئول کنونی این وزارتخانه گفت: “از آمدن شریعتمداری که رفیق ۴۰ ساله ‌ام است خوشحالم. خوشحالم که او آمد و نمی‌تواند بگوید وزیر قبلی کار را خراب کرده است.

معمولا مدیران جدید چند پاکت باز می‌کنند، پاکت اول اینکه می‌گوید شش ماه باید بررسی کنم، پاکت دوم آنکه مدیر قبلی گند زده و باید آن را پاک کنم و پاکت سوم اینکه می‌گویند مدتی بمان و برو. خب آقای شریعتمداری هیچ کدام را نمی تواند باز کند و آش کشک خاله ‌اش است. من هم آش کشک خاله‌ هستم!”
با مرور اجمالی کارنامه سه وزیر در زمان زمامداری وزارت خانه های کار، صنعت و راه و شهرسازی نتایج قابل تاملی بدست خواهد آمد.
کارنامه وزارت راه و شهرسازی در زمان وزارت آخوندی
عباس آخوندی با وعده تکمیل پروژه های مسکن مهر روی کار آمد اما پس از گذشت ۵ سال همچنان وعده مذکور روی کاغذ جا خوش کرده است، برای تصاحب کرسی شهرداری تهران خیز برداشته است.
قراردادهای خرید هواپیما، افزایش ۱۲۰ درصدی عوارض آزادراه ها، معضلات حمل و نقل و اعتراض کامیون داران و عدم برنامه ریزی درباره تامین زیرساخت های ریلی عملکرد این وزیر را نشان داد.
وزرایی که آش کشک خاله دولت هستند/ سیف، شریعتمداری و ربیعی؛ 3 مصداق دهان کجی به مطالبات مردم
مرگ و میر جاده ای و ریلی، حادثه کشتی نفتی سانچی، سقوط هواپیمای آسمان در ارتفاعات دنا و … بخشی از رخدادهای تلخی است که در زمان زمامداری آخوندی شاهد آن بودیم.
کارنامه وزارت صنعت در زمان وزارت شریعتمداری
التهاب بازار خودرو و موبایل، احتکار کالا، تعطیلی واحدهای صنفی و صنعتی، عدم مبارزه با قاچاق کالا و ارز و اخراج کارگران را می توان دستاورد محمد شریعتمداری دانست، وزیری که در نهایت با امضا ۶۰ نماینده مجلس در یک قدمی استیضاح قرار گرفت اما با استعفا به کار خود پایان داد.
وزرایی که آش کشک خاله دولت هستند/ سیف، شریعتمداری و ربیعی؛ 3 مصداق دهان کجی به مطالبات مردم
کارنامه وزارت کار در زمان وزارت ربیعی
و اما افزایش نرخ بیکاری در کشور، عدم رسیدگی به اوضاع رفاهی و معیشتی بازنشستگان، عملکرد ضعیف در توسعه اشتغال روستایی،  نبود کار عملی درباره کاهش آسیب های اجتماعی، کیفیت زندگی معلولان و عدم پوشش فراگیر بیمه تامین اجتماعی ثمره حضور ربیعی در وزارت کار است.
وزرایی که آش کشک خاله دولت هستند/ سیف، شریعتمداری و ربیعی؛ 3 مصداق دهان کجی به مطالبات مردم
غالب کارشناسان معتقد هستند انتخاب های اخیر رییس جمهور در قالب جابجایی سیف از بانک مرکزی و انتصاب وی به عنوان مشاور خود، جابجایی محمد شریعتمداری از وزارت صمت به وزارت کار و جابجایی آخوندی از وزارت راه و شهرسازی و قرار گرفتن در یک قدمی تصاحب کرسی شهرداری تهران، دهان کجی به مطالبات مردم است.

محمد جواد کولیوند نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی در تحلیل جابجایی محمد شریعتمداری از وزارت “صمت” به “کار”، می گوید: من به عنوان نماینده مردم، مسیر کنونی انتخاب شده برای معرفی وزرا را قبول ندارم.

رئیس جمهور نباید به سبک کنونی برای انتخاب وزرا تصمیم بگیرد، آقای سیف زمانی که برکنار شد جامعه با بحران ارز و وضعیت نامناسب اقتصاد مواجه بود، اگر چه وی چالش موسسات مالی را به سرانجام رساند.

رئیس پیشین بانک مرکزی نتوانست مشکلات اقتصادی و ارز را کنترل کند و به نظر من رئیس جمهور می توانست سیف را صرفا به عنوان معاون یکی از وزرا استفاده کند.

کاظم بهاری کارشناس صنعت می گوید: اگر برای همیشه شخصی از کابینه کنار گذاشته شود نشان می دهد این انتخاب از همان ابتدا اشتباه بوده است،: مدیران کلان با انتقال یک وزیر به بخش دیگر درصدد هستند به زعم خود از تجربیات وی در بخش دیگری استفاده کنند.

متاسفانه با توجه به اینکه بعضا در مسائل مدیریتی قحط الرجال را شاهد هستیم، همین آقایان در ادوار گذشته ریاست جمهوری در کرسی های مختلف حضور داشتند و در واقع پست های وزارتی و مدیریتی به نکاح عده ای درآمده است.

وزرایی که

معادلات یک حزب می تواند در بدنه دولت یا مجلس وجود داشته باشد، همچنین موضع اخیر شریعتمداری درباره انتخابش برای وزارت کار با این مضمون که “امتحان خود را در صنعت پس نداده ایم” برای به حداقل رساندن جو روانی در اطراف خود بود تا بگوید مایلیم امور را به جوانان بسپاریم اما در واقعیت شاهد چنین چیزی نیستیم.

اگر چه مروری بر کارنامه سه وزیر مذکور نشان می دهد که در مهمترین مسائل جاری کشور میدان عمل را خالی کرده اند اما شاید به گفته ربیعی، وزرا واقعا آش کشک خاله دولت هستند که با وجود چالش های رفع نشده همچنان کرسی های کلان دولت را ارثیه خود میدانند.

ختم کلام اینکه بر اساس قانون پایستگی دولت؛ آش کشک خاله ها از کابینه کنار نمی روند فقط از یک وزارت به وزارتی دیگر تغییر ماهیت می دهند!

مدیری که توانایی عزل و نصب منشی خود را ندارد از مسئولیت پذیری و هماهنگی دولت می‌گوید/ سخنان دلسوزانه امروز جهانگیری را باور کنیم یا طعنه‌های دیروزش به روحانی را؟

این روزهای دولت پر است از اتفاقات و گفتگوهای عجیب و غریب؛ درست مثل سریالی که سال‌ها پیش از شبکه پنجم صداوسیما پخش می‌شد و آخر داستان کاراکتر مجری از شما می‌پرسید، «به نظرتون این داستان واقعی بود؟» اتفاقات این روزهای کشور را  شاید در واقعی بودنشان شک نداشته باشیم اما در عجیب و غریب بودنشان قطعا باهم اتفاق نظر داریم.
اخیرا جهانگیری معاون اول رییس جمهور در طی سخنانی مدعی شده که همه اعضای دولت در تصمیم گیری هماهنگ هستند… و قرار نیست با طرح برخی مسائل مردم را نگران کنیم. سخنانی که به صورت عجیبی با اتفاقات این روزها تناقض دارد.
اسحاق جهانگیری، طی اظهاراتی در مراسم معارفه محمد اسلامی، وزیر جدید راه و شهرسازی گفته است:
«همه اعضای دولت در تصمیم‌گیری هماهنگ هستیم، برخی وزیران مسئولیت مشترک دارند و در امور تبادل نظر می‌کنند، البته فشارهایی بر دولت بوده و هست ولی مهم این است که مدیرانی هستیم که باید دل دریایی داشته باشیم. قرار نیست موضوعات کوچک به موج بزرگ تبدیل شود و در جهت آشفتگی مردم باشد.»
او در ادامه می‌گوید:
«مسئولیت گرفتیم تا زندگی مردم را آرام و دغدغه و نگرانی مردم را کم کنیم، البته به معنای این نیست که نگران نیستیم ولی حرف و گلایه از یکدیگر داریم، ولی قرار نیست با طرح برخی مسائل مردم را نگران کنیم.»
این سخنان درحالی از طرف اسحاق جهانگیری طرح شده است که مدتی قبل او در مراسم روز ملی صادرات که یک شنبه ۲۹ مهرماه سال جاری برگزار شده بود با اعتراض و کنایه گفته بود:
«من دستم قلم و کاغذی نیست که کسی را برکنار کنم، این در حالی است که من تا این لحظه اجازه برکناری منشی خودم را هم نداشته ام. بنابراین از من انتظار نداشته باشید وکیل و وزیر تغییر دهم. »
جهانگیری کم‌تر از یک ماه پیش در آن مراسم سخنانی گفته بود که نمی‌شد آن‌ را چیزی جز ایجاد دوگانگی بین او و رییس جمهور معنای کرد.
 در ادامه طعنه و کنایه‌های جهانگیری در آن مراسم به روحانی، محمد شریعتمداری وزیر مستعفی صنعت نیز گفته بود:
« اکنون برخی رایزنان بازرگانی ۷ ماه است که حقوق نگرفته‌اند اما کسی جرات نمی‌کند که تامین حقوق آنها را از منابع غیر بپردازد. این به مصلحت کشور نیست من که دیگر نیستم هیچ جای دیگر هم مرا به کار نگیرید چون اگر این روند ادامه یابد حضور و وجود من کارایی ندارد..»
مراسمی که باعث شد اصلاح‌طلبان و حامیان جهانگیری برای بار چندم در روزنامه‌های خود از اختلاف کابینه و جهانگیری با روحانی تیتر بزنند و از جهانگیری تقاضا کنند برای انتخابات ۱۴۰۰ آماده شود و از سمت خود در دولت استعفا بدهد.
علاوه بر موارد بیان شده، کارگزاران سازندگی حزب حامی جهانگیری نیز در بیانیه‌ی انتقادی خود نسبت به دولت روحانی تا توانسته بود از عدم هماهنگی دولت گفته بود. کارگزاران در آن بیانیه نوشته بود:
«پیشنهاد مشخص ما به ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران دکتر حسن روحانی، نوسازی دولت در هر دو عرصه‌ی سیاستگذاری و اجراست. دولت خون تازه می‌خواهد. باید به قوای تازه‌نفس که آماده‌ی شرایط جدیدند مجال داد. مردان «بزم» را در شرایط «رزم»  نمی‌توان به کارگرفت. شمشیرهای مرصّع را باید به دیوار آویخت و با سلاح آخته، هوشمندانه به مقابله با شرایط جدید رفت.»
بیانیه حزب کارگزاران که بر علیه روحانی و قدرت گرفتن اعضای حزب اعتدال و توسعه نوشته شده بود از طرف اعتدال و توسعه‌ای‌ها بی جواب نماند و‌ این دو حزب علیه هم شروع به بیانیه‌کشی و عینی‌کردن اختلافات کردند. آن روزها گویا به نفع جناب جهانگیری نبوده است که وارد شود و حرف از عدم اختلاف بزند.
بنابراین صحبت‌های امروز جهانگیری از هماهنگی اعضای دولت و عدم بیان اختلاف بیشتر شبیه بیانیه‌ای سراسر غیرواقعی می‌ماند. اصلاح‌طلبان و حامیان جهانگیری در رسانه‌ها هر روز به عدم انسجام دولت صحه می‌گذارند و در برخی مواقع حتی به سیاه‌نمایی نیز می‌پردازند. باید پرسید که آقای جهانگیری بر چه اساسی امروز دولت را هماهنگ می‌خواند و مدعی شده که اختلافات به حواشی منجر نشده است؟
مدیری که به قول خودش اجازه عزل و نصب منشی خود را ندارد امروز چه شده که سخن از عدم اختلاف می‌زند و برعکس سخنان خود و هم‌قطارانش دولت را هماهنگ و منسجم می‌خواند؟

نوبت کنار گذاشتن جهانگیری از دولت چه زمانی است؟

چندی قبل با اظهارات اسحاق جهانگیری مبنی بر اینکه اجازه حتی جابجایی منشی خودش را هم ندارد، موجی از شایعات درباره کنارگیری وی از دولت به راه افتاد.

این در حالی بود که برخی کناره گیری وی را به خاطر اختلاف شدید با برخی نزدیکان روحانی همانند واعظی و نوبخت بیان کردند و برخی دیگر نیز معتقد بودند که جهانگیری با کناره گیری از دولت می خواهد کارنامه خود را از اعتدالیون جدا و برای انتخابات ۱۴۰۰ آماده شود.

بر اساس اظهارات اصلاح طلبان، جهانگیری اختیاراتش اندازه یک معاون اول نیست و عملا در شرایطی قرار گرفته که رفتنش بهتر از ماندن است. به تعبیر این فعالین اصلاح طلب شرایط را برای  جهانگیری طوری رقم زده‌اند که عملا خودش برای رفتن از دولت پیشقدم بشود.

از سوی دیگر برخی منتقدین دولت نیز معتقدند، که محدود کردن جهانگیری عملا زمینه‌سازی برای برکناری وی در آینده خواهد بود. اما زمان رفتن یا کنار گذاشتن وی چه زمانی خواهد بود؟

با این وجود اظهارات دوپهلو وزیر سابق رفاه یکبار دیگر گمانه زنی درباره جدایی جهانگیری از روحانی و همچنن شایعات درباره وضعیت سخت جهانگیری در دولت تدبیر و امید را تقویت می‌کند.

بر اساس آنچه خبرگزاری دولتی ایسنا منتشر کرده، علی ربیعی در مراسم تودیعش از وزارت رفاه گفت: خوشحالم که با جهانگیری آمدم و با جهانگیری هم می‌روم. او سنگ زیرین است و دوران تلخی می‌گذراند و با سختی کار می‌کند و سرمایه اجتماعی‌اش را به میدان آورده است. در اوضاع پر از شایعه، تهمت ، افترا، زدن و له کردن و هول دادن آنها که بمانند و بایستند، بسیار ارزشمند است.

وزیر سابق رفاه ادامه داد: یکی پرسید آقای خاتمی چه کرده که او را دوست داری؟ گفتم به خاطر کارهایی که نکرده او را دوست دارم. گاهی اوقات فقدان برخی آدم ها اندازه گیری نمی‌شود. شهیدان بهشتی و مطهری رفتند و قابل اندازه گیری نبودند.
وزیر سابق رفاه با بیان اینکه اگر امروز باز صحنه انتخابات سال ۹۲ باشد باز به روحانی رای می‌دهم، گفت: بخشی از این دولت بودم و اشکالات زیاد در کارمان بود و هست، گاهی اوقات تصمیمات خوبی نگرفتیم، ولی قصد و نیت بدی نداشتیم و دلمان می‌خواست وضع زندگی مردم بهتر شود و هرچه در چنته داشتیم گذاشتیم.
وی با بیان اینکه معتقدم حتما از این شرایط عبور می‌کنیم افزود: حتما این کشتی به ساحل آرامش خواهد رسید.

ربیعی ادامه داد: از آمدن شریعتمداری که رفیق ۴۰ ساله‌ام است خوشحالم. در دوران جنگ ما در صف بودیم و وی در ستاد. دوستی ما ۴۰ ساله است و خوشحالم که او آمد و نمی‌تواند بگوید وزیر قبلی کار را خراب کرده است.

ربیعی خطاب به شریعتمداری افزود: معمولا مدیران جدید چند پاکت باز می‌کنند، پاکت اول اینکه می‌گوید شش ماه باید بررسی کنم، پاکت دوم آنکه مدیر قبلی گند زده و باید آن را پاک کنم و پاکت سوم اینکه می‌گویند مدتی بمان و برو. خب آقای شریعتمداری هیچ کدام را نمی تواند باز کند و آش کشک خاله‌اش است. من هم آش کشک خاله‌ات هستم.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close