ابهراستان زنجاناقتصادیایجرودایرانخدابندهخرمدرهزنجانسلطانیهطارمماهنشان

وضعیت آشفته قیمت‌ها در بازار زنجان / قدرت خریدی که در سایه بی‌تدبیری از بین رفت

این روزها بازار زنجان علاوه بر افزایش قیمت و رکود که به سبب افزایش قیمت ارز اتفاق افتاده، از قیمت‌های سلیقه‌ای نیز رنج می‌برد به طوری که دیگر نمی‌توان پولی برای خرید کالا در جیب قرار داده و به بازار رفت زیرا باید همواره نوسانات قیمت و قیمت‌های سلیقه‌ای را پیش‌بینی کرد. دیگر گویا امر قیمت‌گذاری برعهده خود فروشندگان است و آنها هستند که درباره قیمت کالا نظر می‌دهند.

این آشفته بازار قیمت٬ خریداران را تحت فشار و در بلاتکلیفی قرار داده و سبب نارضایتی مردم از عدم کنترل و نظارت مسئولین از بازار شده و نوعی هرج و مرج را دربازار ایجاد کرده است.

براساس آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی زنجان شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها امسال نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل ۳۲٫۷ درصد افزایش یافته است.

براساس آمار این مرکز تورم در بخش خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها ۵ درصد افزایش یافته در آبان‌ماه امسال نسبت به مهر ماه نان و غلات ۱٫۶ درصد، گوشت قرمز و سفید و فرآورده‌های آن‌ها ۴٫۶ درصد، گوشت قرمز و گوشت ماکیان ۴٫۵ درصد، ماهی‌ها و صدف‌داران ۵٫۴ درصد شیر، پنیر و تخم‌مرغ ۶٫۶ درصد، روغن‌ها و چربی‌ها ۱٫۹، میوه و خشکبار ۱۲٫۵ درصد، سبزیجات ۲٫۹ درصد، افزایش یافته است.

همچنین چای، قهوه، کاکائو، نوشابه و آب‌میوه (نوشابه‌های غیرالکلی) ۳٫۹ درصد نسبت به مهر ماه افزایش یافته، همچنین دخانیات ۰٫۳ درصد کاهش داشته است و در مجموع تورم بخش خوارکی‌ها و آشامیدنی‌ها ۵ درصد نسبت افزایش داشته است.

افزایش قیمت‌ها در نبود نظارتها

افزایش قیمت‌ها و عدم نظارت نه تنها صدای مردم را درآورده بلکه امام جمعه زنجان نیز به نبود نظارتها گلایه مند اشاره کرد و گفت: در ماههای اخیر به بهانه افزایش قیمت ارز، قیمت‌ها بالا رفت و در حال حاضر با پایین آمدن نرخ ارز قیمتها پایین نیامده و علت آن را نبود نظارت و جنگ روانی دشمن است.

مدتی است که این موضوع از سوی برخی مسئولان و مردم بیان می‌شود ولی هیچ گونه عکس‌العملی واقعی از سوی دستگاه‌های نظارتی دیده نمی‌شود.

سلیقه‌‌محوری سودجویان با نبود نظارت بر قیمت‌ها 

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان زنجان نیز در مورد وضعیت نظارتها بر قیمت اقلام مصرفی در بازار می‌گوید: با توجه به شرایط اقتصادی فعلی وضعیت نظارتها رضایت بخش نیست چرا که برخی از افراد در جامعه از این وضعیت سوء استفاده می‌کنند و برخی از تخلفات به دلیل نبود نظارت افزایش یافته است.

ممیزی عنوان کرد: در وضعیت فعلی افراد سود جو از دست برخورد قانون دور هستند و به سودجویی‌های خود ادامه می‌دهند.

وضعیت نظارتها مطلوب نیست

وی خاطر نشان کرد: براساس آمار و اطلاعات وضعیت نظارتها به آن صورتی که باید باشد، وجود ندارد و مطلوب نیست.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان زنجان خاطر نشان کرد: ما نیز از وضعیت نظارتها ناراضی هستیم و تمام تلاش خود را می‌کنیم ولی صدایمان به جایی نمی‌رسد.

وی با اشاره به تخلفات برخی افراد سود جو از جمله فعالین حوزه‌های اقتصادی٬ بهداشت٬ دارویی و درمانی ادامه داد: آماری هم از تخلفات در داروخانه‌ها ارائه نمی‌شود.

گرانی گوشت موضوع دیگری است که در زنجان خبرساز شد که فرماندار زنجان نیز با تایید بالا بودن قیمت گوشت قرمز بر تعادل سازی قیمت آن در زنجان تاکید کرد.

وی تنها راه حل مشکل گرانی و متعادل سازی قیمت گوشت قرمز در کوتاه مدت را توزیع گوشت منجمد مطرح کرد و از تشکیل زنجیره تولید گوشت قرمز در زنجان نیز خبرداد.

سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان باید وارد عمل شود

همچنین عزیزی نماینده مردم ابهر، خرم‌دره و سلطانیه در مجلس در مورد گرانی و افزایش نظارتها گفته است باید بحث نظارت بر قیمت‌ها بیش از پیش تقویت و در اولویت قرار گیرد و تلاش مجلس و دولت نظارت کامل بر بازار است تا خدای ناکرده مردم دچار مشکل نشوند.

وی در بخشی دیگری از سخنان خود گفته است قیمت‌ها با افزایش قیمت دلار بالا رفته و باید با پایین آمدن قیمت دلار آن هم کاهش یابد و سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان باید در این زمینه وارد عمل شده و اجازه ندهد حق مردم و مصرف کنندگان ضایع شود.

مردم باید کار نظارتی را در بازار احساس کنند

استاندار زنجان نیز در جلسه تنظیم بازار بر افزایش فعالیت دستگاههای نظارتی تاکید کرد و افزود: هیچ کس حق ندارد قیمت‌ها چه در داخل استان و چه در خارج از استان را جا‌به‌جا کند قیمت‌های مصوب باید اجرا شود.

فتح اله حقیقی به افزایش نظارتها در بازار تاکید کرد و نظارت‌ درست و عملیاتی بودن آن در جامعه را حق طبیعی مردم دانست.

وی با اشاره به اینکه قیمت اقلام عرضه شده در استان با سایر استانها مقایسه شود افزود: باید امر نظارت بیشتر وارد شده و نظارتها باید به صورت جدی عملیاتی شود.

جذب نیرو به عنوان بازرس از دست ما خارج است

اسماعیل مسلمی رئیس بازرسی صنعت، معدن و تجارت در خصوص کمبود نیروی بازرسی بیان کرد: افزایش نیروهای بازرسی بحث کشوری بوده و باید این بحث در کلان کشوری پیشنهاد شده تا این کار انجام شود و یک سری اقدامات از سوی وزارت صمت آغاز شده اگر این اقدامات منجر به نتیجه شود اطلاع رسانی خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در سطح استان زنجان ۳۲ بازرس فعال داریم که از این تعداد ۲۰ بازرس در زنجان بوده و از اصناف استان زنجان بازرسی می‌کنند بیان کرد: در خصوص نیروی بازرسی کمبود داریم و جذب نیرو یک بحث کشوری بوده و این کار از دست ما خارج است.

هر چند که یلدای امسال با گرانی گذشت اما عید نوروز در پیش است و در این سه ماه پایانی سال بر قیمت‌ها چگونه نظارت خواهد شد؟ و اینکه قیمتها کاهش خواهد یافت؟ و همچنین مردم نظارت بر بازار را احساس خواهند کرد یانه؟ سوالی است که مردم از مسئولان و دستگاه‌های نظارتی دارند.

منبع : موج رسا

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close