ابهراستان زنجاناقتصادیایجرودایرانجهانخدابندهخرمدرهزنجانسلطانیهطارمفرهنگی و اجتماعیگزارشماهنشانویژه

پاسخ به حرف و حدیث های مالی دسته عزاداری حسینیه اعظم زنجان + شایعات

مجموعه حسینیه اعظم که دومین قربانگاه جهان اسلام لقب گرفته بزرگترین اجتماع عزاداری شیعیان جهان را برگزار می کند.
در کنار همه این عظمت و بزرگی همواره حرف ها و شایعاتی پیرامون این مجموعه وجود دارد که در این میان دستگاههای تبلیغاتی معاند هم برای ایجاد دودلی و شک به این شایعات دامن می زنند.
مجموعه ای از این حرف و حدیث ها را جمع آوری کردیم و در گفتگویی صریح با جواد غم پرور رئیس هیات امنای حسینیه پاسخ گرفتیم از گنبد طلا تا دستمزد مداحان و مخارج حسینیه در این گزارش پاسخ داده می شود.
حجم نذورات سالیانه چه مقدار است؟ چرا مبالغ گزارش شده از فروش گوسفندان کمتر از مقدار واقعی اعلام می شود؟
آمار اعلام شده به تعداد است اما در میان این نذری ها تعداد زیادی بره و گوسفندان کم وزنی هست که از مناطق مختلف اهدا می شود گاها وزن این دام ها ۱۰ کیلو است. بنابراین ما یک مبلغ متوسطی را در نظر می گیریم و بر مبنای همان عدد متوسط و تعداد گوسفندان اهدایی آمار را اعلام می کنیم. یعنی گوسفند ۱۰۰ هزاری و یک میلیونی تفاوتی ندارد و ما به یک مبلغ حساب می کنیم.
جمع آوری و نظارت بر نذورات به چه شکل است؟
ما یک اکیپ ۵۰۰ نفری در امور مالی داریم نفرات در هر کیف و در هر اکیپ با شماره مشخص هستند با تعداد قبض های صادر شده همگی کنترل می شود. علت دیر اعلام کردن آمار هم همین فرایند کنترل است که یک مقدار زمان می برد ولی ضروری است که ما این کنترل و دقت را انجام دهیم تا احیانا خطایی رخ ندهد. طلاها هم وزن می شود و صورتجلسه می شود و در بحث ذبح شرعی ما با دسته بندی احشام و رنگ زدن آنها به ۵ گروه ذبح شرعی نظارت داریم و مشکلی پیش نمی آید اما در میان کسانی که خود گاو و گوسفند خود را ذبح می کنند فراوان مشاهده می شود که متاسفانه ذبح صحیح صورت گرفته و لاشه بی مصرفی باقی می ماند اینها جز آمار ما ثبت می شود ولی گوشت آن استفاده ندارد و باید معدوم شود.
چشم انداز فرهنگی، اقتصادی، عمرانی و برنامه جامع حسینیه اعظم چیست؟
حسینیه از پیش از این چشم اندازی برای خود تعریف کرده بود اما این چشم انداز علمی و دارای چهارچوب اساسی نبود یکی از برنامه های قطعی ما بعد از دهه محرم چشم انداز ۲۰ ساله حسینیه است که تدوین شود و برنامه های کوتاه مدت برنامه ریزی شود.
حسینیه اعظم حقوق بگیر هم دارد؟
خادمان مراسمات همگی افتخاری هستند و هزینه ای دریافت نمی کنند و از خود هزینه هم می کنند اما در زیر مجموعه های حسینیه مانند قرضه الحسنه دارالشفاء، کتابخانه ، مزرعه ، دفتر حسینیه و اپراتورهای ۲۴ ساعته مجموعا حدود ۱۰۰ نفر حقوق بگیر ثابت حسینیه اعظم می باشند. از این تعداد بیشتر افراد از درامد خود مجموعه که خود کفا هستند پرداخت حقوق دارند و تعداد اندکی از نذورات حقوقشان پرداخت می شود.
اراضی کشاورزی حسینیه چه مقدار است و فعالیت های زراعی چگونه است ؟
حسینیه اعظم زنجان ۷۵ هکتار زمین کشاورزی واقع در ابتدای جاده دندی دارد که در این مجموعه علاوه بردامداری که ذکر شد حدود ۱۴ هکتار باغ سیب احداث شده که از نهالهای نهالستان حسینیه به عمل امده است. بخش دیگری از این اراضی نهالستان است که پایه نهالها از هلند وارد شده و دراین منطقه پرورش و تولید می شوند علاوه بر اینها باغ گل محمدی در این اراضی به بهره برداری رسیده است که این نمونه گلها از سراسر کشور جمع آوری شده اند سایر اراضی تحت کشت سایر اقلام زراعی همچون سیب زمینی ، جو ، ذرت علوفه ای و …. به صورت آبیاری یا دیمی قرار گرفته است درآمد حاصله از این مجموعه هنوز صرف تجهیز و تکمیل همین اراضی می شود تا در آینده بتواند درآمد ثابت برای حسینیه و اشتغال برای مردم شهر باشد.
چرا گوشت های قربانی فقط بین مناطق نیازمند توزیع نمی شود و در شمال شهر هم توزیع می شود ؟ عدالت را چگونه برقرار می کنید؟
ما قبلا با ادارات و منازل کار می کردیم درنتیجه ممکن بود شخصی هم از اداره و هم از منزل گوشت دریافت کند بنابراین ما این برنامه ها را حذف کردیم این سالها اکیپی از دوستان فرهنگی مناطق را شناسایی می کنندو هر سال یک منطقه توزیع می شود این گوشت ها گوشت های تبرکی هستند که در بسته های نیم کیلویی بسته بندی می شوند.
تبرک اما حسین (ع) هم نیازمند غنی دارد هم نیازمند فقیر کسی با نیم کیلو گوشت سیر نمی شود اما این تبرکات آثار معنوی دارد که همه محتاج آن هستند.
با این وجود مناطقی هستند که ما هر ساله به آن مناطق توزیع می کنیم از جمله ضلع جنوبی خیابان خیام.
گروه های توزیع هم دقیق ثبت می کنند که کدام منازل یا واحدها این کوپن ها را دریافت کرده اند و میزان خطا تقریبا صفر است. در بسته بندی هم سعی می کنیم این دسته بندی ها محترمانه و در شان همشهریان باشد و با کنترل کیفیت دقیق این مساله را پیگیری می کنیم. هر بسته بندی امسال ۲۰۰۰ تومان هزینه داشت که برای یک گوسفند ۵۰ کیلیویی ۲۰۰ هزار تومان فقط هزینه بسته بندی ماست که در مجموع هزینه قابل توجهی می شود.
برای اسکان زائران و امکانات برای مسافران چه تمهیداتی اندیشیده شده است؟
متاسفانه مسئولین شهرما هیچ توجهی به این امر ندارند ما از سالهای گذشته بارها با مسئولان جلسه داشتیم و این نکته را متذکر شدیم که این دسته از سال ۹۷ به بعد با تابستان تقارن دارد در نتیجه افراد بیشتری در ایام فراغت برای حضور در این برنامه راهی زنجان می شوند ما زیرساخت درستی نداریم. در زنجان هتل، مهمانپذیر و مسافرخانه مجموعا ۱۳۰۰ تخت است که گنجایش تعداد مسافران را ندارد ما در این ایام بیشتر از نوروز مسافر داریم . این یک پتانسیل است.
الان زنجان را با عنوان پایتخت شور و شعور حسینی می شناسند. معلوم نیست مسئولین چه زمانی از این فرصت بهره برداری خواهند کرد اما امسال حسینیه با همکاری سپاه آموزش و پرورش تربیت بدنی و برخی نهادها موفق به آماده سازی اسکان برای ۲۰۰۰ نفر شده است. در ورودی های شهر هم ایستگاههای صلواتی آماده شده و علاوه بر پذیرایی راهنمای زائران هم مستقر می شود از مردم هم می خواهیم حتی مسافران این ایام را پیش از پیش تکریم کنند.
چرا حسینیه برای جوانان ایجاد اشتغال نمی کندو کارخانه احداث نمی کند؟ پولهای حسینیه کجا می رود؟
اول این نکته را عرض کنم که هر جایی یک کاربری دارد وظیفه اصلی مسجد و حسینیه هم احداث کارخانه و فروشگاه نیست.
اما جدای از این ما در سال ۸۵ فقط ۶۰۰ میلیون تومان نذورات داشتیم مساحت کل حسینیه قدیم ۷۰۰ متر مربع بود الان بیش از ۲۰ هزار متر مربع مساحت حسینیه اعظم است. ۸۴ باب منزل و مغازه خریداری شده چون مساحت قبلی پاسخگوی نیاز حسینیه نبود ودر این سالها پولها همینجا هزینه شده است نیاز وقت این بود.
اما نکته بعدی میزان نقدینگی ماست در زمان دولت آقای احمدی نژاد به ما پیشنهاد دادند یک کارخانه سنگ احداث کنیم ما یک بررسی اجمالی کردیم که جاده بیجار یک کارخانه سنگ احداث شده بود.
در آن زمان هزینه راه اندازی این کارخانه ۷۰ میلیارد تومان بود. قیمت تیغه اره آن ۷ میلیارد تومان بود ما اگر هر سال تمام نذورات را جمع کنیم و جایی خرج نکنیم هم از سال ۸۵ تا الان توانایی احداث ـآن را نداریم. مردم ۳ میلیارد حسینیه را ۳۰۰ میلیارد حساب می کنند درحالی که با این پولها امکان سرمایه گذازی کلان وجود ندارد ضمن اینکه مخارج حسینیه هم باید از همین نذورات تامین شود ۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون مجموع نذورات سال قبل بوده است خواسته قلبی ما کمک به مردم بوده است.
حسینیه برای محله های همسایه خود که ضعیف هم هستند چه خدماتی ارائه داده است.؟
همین دارالشفاء که با تخفیف و در ایام خاص ویزیت رایگان است نیاز مردم این منطقه بوده است .
کتابخانه حسینیه برنامه های فرهنگی و ورزشی و کلاسهای تابستانی که به طول سال گسترش یافته و سایر اقدامات برای قشر نوجوان و جوان از اقدامات حسینیه در این مناطق بوده است.
تعدادی از بانوان حسینیه افراد مسن که امکان پخت غذا ندارند را در این محل ها شناسایی کرده و هر هفته ۲ وعده غذای گرم به آنها می رسانند.
مرکز مشاوره هم در طول سال آماده ارائه خدمات مشاوره به جوانان و مردم شهر است.
احداث زائر سرا و حسینیه در مشهد چرا به تاخیر افتاده است؟
مادر مشهد ۱۰۰۰ متر مربع زمین داریم بعد از کلنگ زنی افرادی با فضا سازی ها مانع کار شدند مطرح می کردند که حسینیه پولها را در مشهد سرمایه گذاری می کند در صورتی که بررسی های متعددی داشتیم که درآن سالها سالیانه حدود ۲۰۰ هزار نفر از زنجان عازم مشهد مقدس می شوند.
ما اگر درصدی از این جمعیت را جذب می کردیم در زائر سرا هزینه های ما جبران می شد و درآمد زایی هم می شد قرار بود این زائر سرا به افراد متولد زنجان با تخفیف خدمات ارائه کند مرحوم آیت اله سید عزالدین حسینی هم کمک های زیادی کردند اما فضا سازی ها نهایتا منجر به توقف طرح شد. برآورد طرح ۷ میلیارد تومان بود قرار بود در ایام غیر پیک هم افراد بی بضاعت را با کمک خیرین به صورت رایگان به زیارت ببریم. در هر فصل هم نو عروس ها و دامادها را ثبت نام به زیارت می بریم و دوره های آموزشی خانواده را در آنجا برگزار می کنیم که علاوه بر ماه عسل و معنویت این سفر از نکات مطرح شده در دوره ها در موضوعات سبک زندگی هم استفاده کنند.
برای جلوگیری از اختلاط آقایان و بانوان در دسته چه تمهیداتی دارید؟
ما دو محل را برای تجمع بانوان در نظر گرفته ایم تا حدودی هم موفق بوده است اما باید گفت که امکان کنترل کامل با توجه به حجم جمعیت وجود ندارد این مستلزم همکاری بانوان و افزایش آگاهی عمومی است

**شایعاتی که پیرامون حسینیه اعظم زنجان شنیده می شود و واقعیت آنها

متن شایعه:گنبد حسینیه اعظم از طلاست و از ایتالیا وارد شده است.
جنس گنبد از طلا نیست برای انتخاب نوع و جنس این گنبد تحقیق زیادی شد تا به این رسیدیم که از استیل طلایی با درصد آهن کم که اصطلاحا نگیر گفته می شود استفاده کنیم از پیش از نصب این گنبد قرا بود که گنبد حسینیه اعظم با کاشی کاری تزئین شود اما با توجه به وضعیت آب و هوایی زنجان کاشی کاری بعد ازمدت کوتاه اسیب می بیند به همین علت بعد از تحقیقات به این نوع گنبد رسیدیم و لازم به ذکر است هزینه این گنبد یک سوم هزینه کاشی کاری گنبد بود طراحی شبیه به گنبد حضرت اباعبداله علیه السلام انجام گرفته است. این گنبد از تهران خریداری شده و نصاب و طراح آن هم اهل بابل هستند.

متن شایعه: حسینیه اعظم با گوسفندان نذری پرورش گوسفند راه اندازی کرده است.
جهاد دانشگاهی و دانشگاه علوم پزشکی روی پروژه گوسفند افشاری تحقیقاتی به مدت ۴ سال داشتند نژاد گوسفندان نیوزلند، با گوسفندان بومی زنجان آمیخته و اصلاح شد این نوع گوسفندان چند قلو زا هستند ودمبه کمتری دارند وزن بیشتری دارند و غذای کمتری هم می خورند . نتیجه تحقیقات این نهادها را حسینیه در مزرعه خود تکثیر کرده وبه دنبال تامین امنیت غذایی مردم و رفع مشکل کمبود دام سبک در کشور می باشد. این پروژه از سرمایه گذاری های حسینیه اعظم است و ارتباطی بین این پروژه و گوسفندان نذری وجود ندارد.
متن شایعه: قرض الحسنه حسینیه که تا سقف ۵ میلیون تومان وام می دهد با معرفی هیئت امناء وامهایی با مبلغ بیشتر هم اختصاص داده است.
حسابرسی از قرض الحسنه حسینیه اعظم بسیار دقیق انجام می شود اوقاف و بانک مرکزی همواره به این نهاد نظارت دارند. اگر کسی حتی ۵ میلیون و یک ریال از حسینیه اعظم وام دریافت کرده باشد وسند آن را ارائه کند ما بدون شرایط ۵ میلیون وام به آن شخص می دهیم ضمن اینکه می توان گفت تنها صندوق قرض الحسنه ای هستیم چون وامهای ۴ درصد واقعی می دهیم و سالیانه حدود ۲ هزار و ۲۰ نفر از این تسهیلات استفاده می کنند.
متن شایعه: حسینیه اعظم در قم کتابخانه می سازد.
قرار بود پژوهشگاه تخصصی عاشوراشناسی در قم احداث شود چرا که محققان در قم حضور دارند از این آثار منتشر شده بحثهای معرفتی مسابقات کتابخوانی و جشنواره ها در سطح کشور و در سطح بین الملل برگزار کنیم که با مخالفت هیات امنا انجام نشد و الان کتابخانه تخصصی امام حسین با ۶۰۰۰ جلد کتاب در حوزه عاشورا در زنجان دایر شده است وقتی محقق نباشد که از این مجموعه استفاده کند ظرفیت به هدر می رود مثل برگزاری مسابقات فوتبال در حالی که خودمان تیم نداشته باشیم.

متن شایعه: کله پاچه و سایر اعضای گوسفندان را خودشان بر می دارند
قبلا در محل حسینیه اسم نویسی می کردیم و کله پاچه و جگر و سایر اعضای گوسفندان را می فروختیم اما این سالها تحویل گروهی می دهیم و کل هزینه را دریافت می کنیم آنها هم در محل هایی مثل امیر کبیر و سبزه میدان این اقلام را به فروش می رسانند.
متن شایعه: مداحان هزینه های بالایی از حسینه دریافت می کنند.
من به شما قول می دهم که مداحان در حسینه حتی از روستا ها هم کمتر دریافتی دارند حتی یک نفر ازمداحان هزینه ای طلب نکرده است و یا اعتراضی نداشته است و ما هزینه ناچیزی به عنوان تبرک می دهیم . حتی برخی خیرین اصرار کرده اند که از مداحان کشوری استفاده کنیم و آنها هزینه ها را تامین می کنند ولی ما چهارچوب های خودمان را داریم و قبول نمی کنیم.
هزینه های دور از نظر مردم
حسینیه در طول سال گذشته ۱۱۷ برنامه اجرا کرده است که کل دهه محرم یا ۳۰ روز ماه رمضان هر کدام یکی از این برنامه ها محسوب می شود سال گذشته ۷۰۰ هزار نفر در این برنامه ها حضور داشته اند که نزدیک یک صد میلیون تومان فقط هزینه لیوان کاغذی این تعداد است که با جایگزینی لیوان شیشه ای این هزینه ها را کاهش داده اند.

هفته نامه عهد زنجان

حسینیه اعظم زنجان
حسینیه اعظم زنجان
برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close