پاسپورت ایرانی در دولت روحانی چقدر عزت یافت؟ /حالا دیپلمات های ایرانی را اخراج می کنند

از میان وعده‌هایی که رئیس جمهور در سال ۹۲ به عنوان نامزد انتخاباتی به مردم دادند، یکی از وعده‌ها گاه و گداری بیشتر پررنگ می شود. حوادث دیپلماتیک و حضور ایرانیان در خارج از ایران که با بی احترامی روبرو می شوند و … این وعده آقای رئیس جمهور را یادآور می شود. وعده ای که در آن حسن روحانی گفت: «من احترام را به پاسپورت ایرانی باز می گردانم.»

از پایین آمدن رتبه اعتبار گذرنامه ایرانی که بگذریم اغلب حوادثی آنهم در حوزه مسئولان رسمی و نه مردم عادی اتفاق می افتد که این موضوع برای اعتبار کشورمان چندان مناسب نیست. آنهم در دولتی که به عنوان دولت دیپلماتیک شناخته می شود؛ چراکه در این دولت وزارتخارجه نقش محوری را بازی کرد و همچنین فعالیت های این وزارتخانه بیشتر مورد توجه مردم و رسانه ها قرار گرفت. شعار دولت نیز تعامل سازنده با دنیا بود که قرار بود وزارتخانه تحت ریاست محمد جواد ظریف آنرا محقق کند. قرار بود با دیپلماسی مشکلات تحریم و اقتصاد و اشتغال و آب خوردنمان را هم حل کنیم.

اما اخیرا دو اتفاق ناگوار در حوزه دیپلماسی افتاده که بازهم ما را یاد وعده بازگشت عزت به پاسپورت ایرانی انداخته است.
اولی همزمان با سفر رئیس جمهور به اروپا همراه شد. اخباری مبنی بر دستگیری یک دیپلمات ایرانی در آلمان با ادعای تلاش برای بمب‌گذاری در گردهمایی اخیر مجاهدین خلق، منتشر شد که وزیر خارجه کشورمان به آن واکنش نشان داد.

ظریف عصر دوشنبه ۱۱ تیرماه در توییتر خود نوشت: «چه همزمانی جالبی. همزمان با شروع سفر رئیس‌جمهور به اروپا یک عملیات ایرانی، افشا و عوامل آن دستگیر می‌شوند. ایران هرگونه خشونت و ترور را در هر مکانی محکوم می‌کند و آماده همکاری با همه مقامات ذی‌ربط برای کشف آنچه تنها یک عملیات پلید برای دادن نشانی غلط است، می‌باشد.»

خبر بعدی هم در حوزه دیپلماسی بود. روز جمعه ۱۵ نیز سرویس اطلاعاتی هلند که با نام «اَوید» شناخته می‌شود، از اخراج دو نفر از کارکنان سفارت ایران از این کشور خبر داد.

وزارت خارجه ایران در واکنش به اخراج دو تن از کارکنان سفارت ایران در هلند از سوی دولت این کشور، سفیر هلند در تهران را احضار کرد.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز اخراج دو دیپلمات ایرانی از هلند را اقدامی غیر سازنده در روابط دو کشور ارزیابی کرد و گفت که ایران خود قربانی اقدامات تروریستی بوده و بر موضع اصولی خود در مبارزه قاطع و غیرتبعیض آمیز تمام اعضاء جامعه جهانی با تروریسم تاکید دارد.

رسانه ها پشت پرده این موضوع را انفعال وزارت خارجه ایران و رفتار فرار به جلو هلند می دانند. در این زمینه دولت هلند با اخراج دو دیپلمات ایرانی و برچسب اتهام قتل به جمهوری اسلامی از مسئولیت اعطای پناهندگی به تروریستی که دستش به خون بیش از ۸۰ نفر از مسئولان جمهوری اسلامی آلوده است شانه خالی کند.

به عبارت دیگر، در سایه سکوت و انفعال و وادادگی سفارت ایران در لاهه و وزارت امور خارجه، طرف هلندی در کمال آرامش به جای مجرم (به‌دلیل پناه دادن به یک تروریست جانی) در مقام شاکی نشسته و دو نفر از دیپلمات‌های ما را از این کشور اخراج می‌کند.

البته این دو مورد فقط بخش بسیار کوچکی از تخریب وجهه کشورمان و زیرپا گذاشتن احترام و عزت ایرانی است. بارها و بارها وعده بازگشت اعتبار به پاسپورت ایرانی در دولت زیر سئوال رفته است. یکی از این موارد نیز در دوران باراک اوباما صورت گرفت که در آن از حضور «حمید ابوطالبی» سفیر ایران در سازمان ملل جلوگیری شد.

در جدیدترین رنکینگ پاسپورت ایران در میان کشورهای دیگر که در خردادماه سال جاری اعلام شد. « ایران در رتبه‌بندی جدید با امکان سفر آزاد به ۴۳ کشور در کنار کنگو و کره‌شمالی قرار گرفته است.«

اما نکته تلخ این ماجرا فرار سرمایه از کشور است که در همین خبر آمده است: « قدرتمند شدن ویزای گرجستان که همزمان با تغییر مواضع آمریکا در برجام اتفاق افتاد، در کنار دیگر مزیت‌های اقتصادی و سیاسی این کشورِ نزدیک به ایران، باعث شده مهاجرت ایرانی‌ها و سرمایه‌های آن‌ها به گرجستان در یک سال اخیر با رشد قابل توجهی همراه باشد»

حال با گذشت ۵ سال از وعده حسن روحانی دیده می‌شود که نه تنها این موضوع محقق نگردیده است بلکه موجب خسران و ضرر و زیان برای کشورمان با فرار سرمایه نیز شده است. درحوزه دیپلماتیک نیز این وعده بارها و بارها زیر سئوال رفته است و حتی شاهد انفعال دیپلماتیک کشورمان هم هستیم.

امیر حمزه نژاد

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close