ابهراستان زنجاناقتصادیایجرودایرانجهانخدابندهخرمدرهزنجانسلطانیهسیاسیطارمفرهنگی و اجتماعیگزارشماهنشانویژه

پذیرش FATF عقب نشینی بزرگ از مواضع و سیاست های کشور است

شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان زنجان در رابطه با طرح تصویب بیانیه FATF در مجلس شورای اسلامی بیانیه‌ای به شرح زیر منتشر کرده است.

بسم الله الرحمن الرحیم
در روزهای اخیر اخباری مبنی بر  طرح لایحه پیوستن کشورمان به معاهده FATF در مجلس شورای اسلامی به گوش می‌رسد.

این لایحه دارای مخاطراتی جدی است که می‌تواند زمینه ساز مشکلات جدی تری در آینده نزدیک برای کشورمان باشد.
بیانیه نهایی نشست FATF که در اواخر هفته گذشته منتشر شد شامل خواسته‌های ۹گانه‌ای برای تکمیل شدن اجرای برنامه اقدام از ایران است.

بخش زیادی از این خواسته‌ها تصویب و اجرای لوایحی بود که دولت ایران به مجلس ارسال کرده است.
اقدام FATF برای اجرای خواسته‌های ۹گانه، فشاری است که این گروه به ایران وارد کرده است که هرچه سریع‌تر اجرای برنامه اقدام توسط ایران به طور کامل اجرا شود.
این در حالی است که اگر تمامی خواسته‌های fatf اجرا شود، مشکلی بزرگ و رهایی ناپذیر که همان تحریم‌های ثانویه بانکی آمریکا است حل نخواهد شد و فشارهای تحریمی همچنان باقی می‌ماند و عملا فعالیت‌های مالی و بانکی کشور دچار بحران خواهد شد و اجرای FATF نه تنها این مشکل را حل نخواهد کرد، بلکه با افزایش شفافیت در نظام مالی ایران برای خارجی‌ها، نهادهای ایرانی که توسط آمریکا تحریم می‌شوند، در داخل نیز با مشکل روبه‌رو خواهند شد و خودتحریمی توسط سیستم بانکی علیه این نهادها افزایش پیدا می‌کند.
به عنوان مثال بسیاری از راه‌های دور زدن تحریم با اجرای FATF برای دشمن قابل شناسایی خواهد شد.
متاسفانه در چند سال اخیر با دلخوشی به برجام، بخشی از فرصت‌های اقتصادی که در گذشته مهیا بود را به دست خود از بین بردیم و بخشی را با قراردادهای مختلف همچون (FATF) از اقتصاد کشور در اختیار کشورهای متخاصم قرار دادیم، برای آنها قابل شناسایی کردیم و مقابله کردیم.
این شرایط نه تنها در نرخ ارز کشور و شرایط اقتصادی تأثیر گذار خواهد بود، بلکه مراودات با کشورهای دیگر نیز تحت شعاع قرار خواهد گرفت، چراکه فروش نفت دچار آسیب خواهد شد.
بیانیه FATF و درخواست های شفاف آن عملا معنایی جز درخواست “استعفای ایران از محور مقاومت” ندارد و پذیرش این بیانیه یک عقب نشینی بزرگ از مواضع و سیاست های کشور است.
تمامی فشار فعلی برای این است که دولت امریکا بتواند همراه با اروپا تحریم‌های بانکی جدیدی علیه ایران اعمال کند و ایران نیز نتواند از برجام خارج شود.
لذا نمایندگان محترم مجلس باید هوشیارانه با تصویب چنین لایحه ای در مجلس مخالفت نمایند زیرا این بیانیه مصداق آیه ی “و لنیجعل الله للکافرین علی المومنین سبیلا” است.
والسلام من اتبع الهدی
شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان زنجان

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close