پرونده تخلفات گسترده دولت در انتخابات ۹۶ : عدم رای‌گیری از ۴میلیون نفر با مهندسی تعرفه!

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=753

فرآیند رای گیری انتخابات دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در کل کشور در حالی ادامه دارد که تخلفاتی در برخی حوزه‌های انتخابیه رخ داده است. تخلفاتی همچون عدم اعلام شهرت حجت‌الاسلام رئیسی تا حدود ساعت ۱۵، تحویل تعرفه بدون مهر قابل ابطال به مردم، حضور غیرقانونی و تبلیغ هیأت‌های اجرایی و طرفداران دولت مستقر، عدم صدور کارت حضور ناظران در شعب اخذ رأی، جلوگیری از ورود ناظران دارای کارت حضور در شعب اخذ رأی، عدم شروع به کار شعب اخذ رأی در ساعت مقرر و … .

۱. عدم رعایت عدالت در اعلام اسامی نامزدها

علی‌رغم ذکر شهرت نامزدها در کنار نام ایشان در همه دوره‌ها و پیگیری مکرر و نامه‌های متعدد رسمی ستاد حجت‌الاسلام‌ والمسلمین رئیسی به ستاد انتخابات وزارت کشور، در بسیاری از شعبه ها صرفا عنوان سید ابراهیم رئیس الساداتی را برای معرفی ذکر نموده‌ و از ذکر شهرت ایشان(رئیسی) خودداری کرده‌اند که پس از پیگیری‌های فراوان در ساعت ۱۵ (۷ ساعت پس ازآغاز رای‌گیری) شهرت ایشان اعلام رسمی گردیده است. همچنین در برخی شعب نام رئیس جمهور مستقر به صورت آشکاری در برابر چشمان رای دهندگان برجسته‌نمایی شده است.

البته شورای نگهبان طی نامه‌ای اعلام کرد که آرایی که به صورت: رئیس‌السادات، رییس‌السادات، رئیسی، رییسی، رئیس، رییس، سادات و ساداتی نوشته شده باشد باید به اسم آقای سیدابراهیم رئیس‌الساداتی خوانده شود.

۲. عدم صدور کارت ورود به صندوق ناظران ایشان

با وجود تحویل به موقع مدارک ناظران منتخب ستاد ایشان، استانداری‌ها و فرمانداری‌های مختلف با بهانه‌های واهی همچون وجود اختلال در سیستم رایانه‌ای و ارجاع نمایندگان ایشان به سایر استان‌ها (همچون ارجاع استان البرز به استان تهران) از صدور کارت حضور ناظران استنکاف ورزیده و تاکنون که روز برگزاری انتخابات است، همچنان به این تخلف خویش ادامه می‌دهند.

۳. جلوگیری از ورود ناظران دارای مدرک نظارت ایشان به صندوق

ماده واحده ‌قانون حضور نمایندگان نامزدهای ریاست جمهوری در شعب اخذ رای، مصوب ۳۰/۵/۱۳۷۹ مقرر نموده است که ممانعت از حضور نمایندگان نامزدها در شعب اخذ رای، اماکن استقرار دستگاه شمارش‌گر ممنوع بوده و جرم محسوب می‌گردد و متخلف به مجازات مقرر شده در تبصره ماده (۹۳) قانون انتخابات ریاست جمهوری محکوم خواهد شد. با این حال در شعب مختلف از ورود ناظران به صندوق‌ها جلوگیری شده و شکایت‌های متعدد ستاد ایشان به نتیجه خاصی منجر نشده است.

۴. شروع به کار همراه با تاخیر در برخی شعب

 5433535 با وجود اعلام صریح وزارت کشور مبنی بر شروع کار اخذ رای از ساعت ۸ صبح، شعب متعددی در شهرستان‌ها با تاخیر غیرموجه اقدام به شروع رای‌گیری نموده‌اند و مکررا جریان رای‌گیری را متوقف نموده و از رای‌دهی مردم عزیز منتظر در صفوف طولانی جلوگیری کرده‌اند.

در این باره فیلم‌های متعددی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که حاکی از تأخیر در شروع به کار شعب انتخاباتی بود.

۵. تبلیغ غیرقانونی به نفع دولت

هیات‌های اجرایی در صندوق‌های ثابت و همچنین در سرکشی از شعب شهرهای مختلف به نفع رئیس جمهور مستقر اقدام به تبلیغ می‌نمایند. همچنین دست‌اندرکاران انتخابات با رفتارهای غیرقانونی همچون بستن دستبندهای سبز و بنفش و نوشتن رای افراد بی‌سواد بدون اذن آنها به نام رئیس جمهور مستقر اقدام به تبلیغ برای ایشان می‌کنند.

۶. توزیع تعرفه بدون مهر

در برخی شعب شهرهایی که آراء حجت الاسلام والمسلمین رئیسی بر اساس پیش‌بینی و نظرسنجی‌ها بر سایر نامزدها فزونی دارد، تعرفه‌های بدون مهر توزیع شده که به خاطر ناآگاهی مردم از ضرورت ممهور بودن تعرفه‌ها در ادامه و زمان شمارش آراء به خاطر نداشتن مهر قابل ابطال است.

۷. فعالیت ستادهای رئیس جمهور مستقر

علی‌رغم اینکه فرصت قانونی تبلیغات تا ساعت ۸ صبح روز پنجشنبه بوده است، در روز انتخابات، ستادهای رئیس جمهور مستقر در برخی شهرها همچنان باز بوده و اقدام به پخش سرود نموده و هواداران در مقابل آن تجمع نموده‌اند. [۱]

۸. پایان‌یافتن تعرفه در برخی از مناطق

محمد دهقان رئیس ستاد مرکزی کار و کرامت با صدور اطلاعیه درباره کمبود تعرفه رأی در برخی حوزه‌های انتخابیه استان خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در استان خراسان رضوی به‌ویژه مشهد و روستاها، مردم عمدتاً با مشکل تعرفه مواجه شده‌اند.

وی در ادامه تصریح کرد: در برخی مناطق بالای مشهد وضعیت انتخابات خوب است و کمبود تعرفه نداریم، اما در مناطق پایین شهر متأسفانه شاهد اعتراضات مردمی به کمبود تعرفه هستیم، ولی این اعتراضات تاکنون به جایی نرسیده است.

دکتر الیاس نادران نماینده سابق مجلس در حساب توئیتر خود نوشت:

در کنار این تخلفات باید اخبار بازداشتی‌ها در حوزه‌های انتخابیه را یادآور شد که نشان از دخالت گسترده برخی جریانات در انتخابات دارد. غلامحسین اسماعیلی رئیس کل دادگستری استان تهران که ساعاتی پیش در گفت‎وگو با میزان اعلام کرده بود که تاکنون حدود ۱۰۰نفر در شهرهای مختلف استان تهران در ارتباط با تخلفات انتخاباتی از جمله خرید و فروش آرا بازداشت شده‌اند و تحت تعقیب قضایی قرار  گرفته‌اند، دقایقی پیش از بازداشت ۲۰ نفر دیگر خبر داد. [۲]

۱- mshrgh.ir/726744

۲- http://www.mizanonline.ir/fa/news/310902/


علیرضا زاکانی

نماینده سابق تهران در کانال تلگرامی خود نوشت:

اینکه در حوزه های انتخابیه طرفدار نامزد منتقد دولت، رای گیری با تاخیر آغاز شود، تعرفه ها عمدا کمتر از مقدار مورد نیاز ارسال شود تا زودتر رای گیری پایان یابد، یا در برخی دیگر از حوزه ها تلاش شود درگیری مصنوعی برای ابطال نتیجه ایجاد شود و برعکس در تهران اعلام شود حتما تا نیمه شب انتخابات تمدید شود همه ظاهری قانونی دارد اما حق الناس در آن رعایت نشده است و فقط از یک دولت امنیتی چنین تخلفاتی بر می آید.

به عنوان فردی با سابقه ۱۲ سال نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی و ایفای نقش محوری در برگزاری چندین انتخابات کشوری که ارتباط بسیار نزدیکی با مردم تمامی استانها و شهرستانها داشته ام، این حجم از ارتکاب تخلف های حساب شده را به یاد ندارم و امیدوارم مجریان و ناظران امر انتخابات نسبت به پایان دادن به این وضعیت اقدام عاجل نمایند.

photo_2017-05-24_20-39-45عباس سلیمی نمین

تحلیلگر مسایل سیاسی گفت:

من در محلی که برای دادن رای حاضر شده بودم اسامی کاندیداهای ریاست جمهوری نصب نشده بود در حالیکه نصب لیست نامزدها یکی از الزامات صندوق‌هاست و وقتی من این مسئله را تذکر دادم گفتند تا ظهر وزارت کشور لیست را نصب خواهد کرد.

حجت‌الاسلام احمد سالک

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت:

در بحث نظارت بر تخلفات، دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی باید برای حفظ امنیت و آرامش جامعه با هرگونه تخلف به شکل  قاطعانه برخورد کنند. همچنین وزارت کشور و قوه قضائیه نیز باید طبق قانون با تخلفاتی که توسط مردم و دیگر نهادهای نظارتی به آنها اعلام می‌شود، فورا برخوردهای لازم را انجام دهند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به وظایف وزارت کشور در برخورد با تخلفات گفت: وزارت کشور موظف است طبق ضوابط قانونی عمل کند و حق ندارد انتخاب کند که چه گزارش تخلفی  قابل پیگیری است و چه گزارشی قابل پیگیری نیست.

سید حسین نقوی حسینی

نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی گفت:

تخلفات زیادی در شعب اخذ رای صورت می‌گیرد و حتی وقتی به مسئولان صندوق‌ها تذکر داده می‌شود توجه نمی‌کنند.

وی افزود: افرادی در روند رای دهی مردم دخالت می‌کنند و برای افراد مختلف رای می‌نویسند. شاهد آن بودیم که در شعبه‌های اخذ رای نام آقای روحانی با فونت درشت تری نسبت به سایر نامزدها نوشته شده بود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس ادامه داد: وزارت کشور باید با اعزام ناظرین و بازرسان خود جلوی این دست تخلفات گسترده را بگیرد و این وضع را ساماندهی کند. البته اعضای نظارت شورای نگهبان هم در این راستا درحال تلاش هستند.

علی نیکزاد

رئیس ستاد انتخاباتی حجت الاسلام رئیسی نوشت:

جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی

جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی در خصوص تخلفات عوامل اجرایی انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری بیانیه‌ای صادر کرد.

طبق مستندات به دست آمده، در جدیدترین اقدام تیم رسانه‌ای امنیتی دولت پس از بررسی و تحلیل وضعیت شعب اخذ رای در خصوص میزان رای‌دهندگان و طرفداران هر کدام از دو نامزدها که برای شعبی که میزان استقبال از رقیب دولت بیشتر است تعرفه رای کمتری تخصیص داده است. به عنوان نمونه در برخی حوزه های انتخابیه و شهرها و روستاهایی که نامزد منتقد وضعیت موجود از اقبال بالایی برخوردار است و تعرفه رای گیری تمام شده، وزارت کشور از ارسال تعرفه جدید خودداری کرده و می کند. با این کار از ساعت ۱۶ امروز جمعه این شعب با کمبود تعرفه رای مواجه شده و طرفداران آقای رئیسی با مشکل رای‌دهی مواجه شده اند.

حجت‌الاسلام آزادی‌خواه

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی

وی با اشاره به تخلفات گسترده دستگاه‌های اجرایی انتخابات اظهار داشت: شبکه‌سازی هماهنگ در اجرای تخلفات گسترده انتخاباتی نکته بارز انتخابات این دوره بوده است.وی افزود: حضور فرمانداران پای صندوق‌های رای و تبلیغ مستقیم رئیس‌جمهور توسط آنها باعث انزجار عمومی از دولت دوحانی شده است. متاسفانه خرید رای‌هایی که به شکل سازمان یافته صورت گرفته که البته این اقدامات قابل پیش بینی بوده و ماشین‌هایی با پلاک تهران اقدام به خرید رای در شهرها می‌کردند. وزارت کشور باید در مقام عمل  تذکر دهد و روسای ستادهای اجرایی هم در این رابطه تذکر جدی بدهند که متأسفانه منشأ این مسائل به وزارت کشور برمی‌گردد.

محمد دهقان

رئیس ستاد قالیباف در توئیتر نوشت:

سید صولت مرتضوی

معاون ستاد حجت‌الاسلام رئیسی کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری

کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری در جمع خبرنگاران با اشاره به اعتراضات صورت گرفته از ناحیه نمایندگان حجت‌الاسلام رئیسی درباره نحوه برگزاری انتخابات و تخلفات گسترده گفت: طبق اخبار و گزارش های ارسالی به ما تعرفه‌های برگ‌رای در مناطقی از استان‌ها از جمله خراسان رضوی جنوبی خوزستان کم‌ آمده است.

وی افزود: هر چه تلاش کردیم‌ این موضوع را به گوش مسئولان وزرات کشور برسانیم، اما آقای احمدی (رئیس ستاد انتخابات) گوش شنوا ندارد.

لطف الله فروزنده

عضو شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی

وی درباره تخلفات صورت گرفته در دوازدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری، اظهار داشت: همان‌طور که نگرانی‌ها جدی بود، متاسفانه دولتمردان در روند انتخابات دخالت کرده و این نه به صلاح کشور و نه به صلاح خودشان است. خبرهای مختلفی از تخلفات فرمانداران و بخشداران می‌رسد و  شورای نگهبان باید با قدرت این موضوع را بررسی و گزارشات را مستند کند.


در این دوره و پس از حضور گسترده مدیران وزارت خارجه و دیگر وزارتخانه ها در میدان دفاع از حسن روحانی و مجامع تبلیغاتی، در پدیده ای نادر وزرای دولت یازدهم وارد میدان تبلیغ حسن روحانی کاندیدای مورد نظر خود شده اند.

در این بین سید رضا صالحی امیری وزیر ارشاد دولت، پیش از رای گیری در اظهارنظری توهین آمیز خطاب به حامیان حجت الاسلام رئیسی، آنها را حامی تند روی و خشونت خطاب کرد.

وی همچنین در زمان انداختن رای خود در صندوق در اقدامی تبلیغاتی برگه رای خود به حسن روحانی را در مقابل دوربین های تلویزیونی گرفت.

در ادامه نیز علی ربیعی وزیر کار رفاه و امور اجتماعی که این این روزها به دلیل افزایش بیکاری مورد انتقاد جوامع مختلف کارگری قرار دارد، با حضور در یکی از کارخانه های اطراف تهران، ضمن خوش و بش با کارگران، رای خود را به صورت علنی به حسن روحانی داد و در اقدامی تبلیغاتی آنرا جلوی دوربین گرفت.

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت دولت نیز با حضور در حسینیه جماران ضمن انداختن عکس با هواداران حسن روحانی در مقابل محل شعبه اخذ رای، به صورت علنی رای خود را در حمایت از حسن روحانی به صندوق انداخت.

عباس آخوندی وزیر مسکن و شهرسازی نیز ضمن دادن رای علنی و تبلیغاتی به حسن روحانی در اظهارنظری توهین آمیز خطاب به کاندیدای رقیب گفت: همواره نظرم این بوده که این انتخابات یک ویژگی پیچیده ای دارد. انتخاب بین خوب و خوبتر نیست بلکه انتخاب بین راه و بیراهه است.

وزیر بهداشت نیز به صورت علنی و در برابر دوربین خبرنگاران رای خود را به حسن روحانی داد و وزیر اطلاعات نیز در اقدامی تبلیغی در زمان اخذ رای در برابر دوربین های خبری، تاکید کرد که خودکار بنفش را برای رای دادن به من بدهید!

اقدامات علنی وزرای دولت یازدهم در حمایت از رئیس جمهور که در شرایط فعلی یکی از کاندیداهای انتخابات محسوب می شود، شائبه به کارگیری برخی ظرفیت های این وزارتخانه ها را تقویت می کند؛ اقدامی که به هیچ وجه در دوره های قبل به گستردگی این دوره، وجود نداشته است.


photo_2017-05-23_11-35-16محمدحسن قدیری ابیانه کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به تخلفات گسترده مجریان انتخابات در ایفای وظایف خود اظهار داشت: این مسجل است که دولت برای پیروزی روحانی تدابیر خلاف قانونی را اتخاذ کرده است.

وی با بیان اینکه رأی‌گیری نکردن از ۴ میلیون نفر افتضاح بزرگ اجرایی، سیاسی و اداری است، تصریح کرد: ۴ میلیون نفر به معنای کل جمعیت کشورهای کویت، قطر، بحرین و امارات است و قطعاً عدم اخذ رأی از چنین جمعیت انبوهی روند انتخابات را خدشه‌دار می‌کند.

وی افزود: در این راستا به بسیاری از روستاها اساساً صندوقی برای رأی‌گیری ارسال نشده بود و وزارت کشور تعرفه‌ها را به مناطقی که حجت‌الاسلام رئیسی رأی بیشتری داشت،‌ارسال نکرده بود، برای مثال حسینیه ارشاد ۶ صندوق رأی‌گیری داشت و کل حرم رضوی ۵ صندوق داشت که حتی بسیاری از حاضرین در حرم نیز نتوانستند رأی خود را به صندوق‌ها بیندازند.

قدیری ابیانه با بیان اینکه رقم ۴ میلیونی که رئیس‌جمهور در نشست خبری خود گفت گزارشی است که وزارت کشور به او داده است، خاطرنشان کرد: ظاهراً قرار نبود این آمار منتشر شود ولی وزارت کشوری‌ها برای خودشیرینی و اینکه بگویند برای پیروزی روحانی چه زحماتی کشیده‌اند این رقم را به او اعلام کردند که البته با واقعیات نیز تطابق دارد.

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد:‌علاوه بر آن در مناطقی که رئیسی رأی بیشتری داشته، آمار بالایی از تعرفه‌های ممهور نشده وجود دارد و دلیل آن نیز این بوده که بتوانند آن را باطل کنند، اما صحبت از میلیون‌ها برگه ممهور نشده است که ظاهراً جزء رأی‌دهندگان محسوب نمی‌شوند و حتی جزو آرای باطله نیز به حساب نیامدند.

قدیری ابیانه با تأکید بر اینکه تخلفات بی‌شماری از روند انتخابات ۲۹ اردیبهشت منتشر می‌شود،‌خاطرنشان کرد: برای مثال اولین تخلفی که در همان روز انتخابات گزارش شد این بود که برای حجت‌الاسلام رئیسی از نام رئیسی استفاده نشده بود که این امری خلاف قانون است چون این نام را شورای نگهبان تأیید کرده است.

photo_2017-05-22_10-02-27وی با تأکید بر اینکه دولتی چنین تخلفاتی مرتکب می‌شود تا همین جا اکتفا نخواهد کرد، اظهار داشت: یکی از راه‌های برای بررسی صحت انتخابات قرار دادن آرای تک تک صندوق‌ها در بستر اینترنت است و از این طریق اعضای حاضر در هر حوزه می‌توانند بررسی کنند که آیا در درج آرای محل خود صداقت به خرج شده یا در آن نیز تخلفی صورت گرفته است.

کارشناس مسائل سیاسی افزود: ستاد حجت‌الاسلام رئیسی خواستار اعلام آمار تک تک این صندوق‌ها شد ولی وزارت کشور از آن امتناع می‌کند این در حالی است که در سال ۸۸ و در مقابل ادعای تقلب کل صندوق‌های آرا با ریز رأی‌ها روی اینترنت قرار گرفت. جالب اینکه وزیر کشور گفته اعلام جزئیات آرا بعد از تأیید انتخابات توسط شورای نگهبان انجام خواهد شد و این یعنی زمانی که کار از کار گذشته باشد.

قدیری ابیانه تأکید کرد: خود این اظهارات رحمانی فضلی نشان از  هراس وزارت کشور از انتشار لیست جزئیات آرای انتخابات ریاست جمهوری است.

وی با اشاره به اینکه منتظر نظر شورای نگهبان پیرامون این تخلفات هستیم، تصریح کرد: اما کسانی که در این تخلفات و نواقص عمد داشته‌اند و به حق‌الناس تعرض کرده‌اند باید محاکمه شده و برای همیشه از خدمات دولتی منع شوند زیرا این تخلفات خیانت در امانت محسوب می‌شود.


آیت الله احمد جنتی در نشست هیئت رئیسه مجلس خبرگان افزود: همانطور که مقام معظم رهبری هم اشاره فرمودند از جانب خودم و خبرگان با همه وجودم از مردم تشکر می کنم که نشان دادند هنوز زنده و سرپا هستند و به اسلام، انقلاب، امام راحل و رهبرشان وفادارند.

photo_2017-05-23_16-58-08وی گفت: مردم به یک اشاره رهبر معظم انقلاب و تشویق ایشان در انتخابات حضور یافتند و آرای بسیاری در صندوق ها ریختند.
آیت الله جنتی افزود: دنیا متوجه شد که مردمسالاری دینی در کشورمان حاکم است، خلاف ادعاهایی که به دروغ و با تزویر در این خصوص می کنند در کشورمان مردمسالاری دینی حقیقت دارد و این مردم هستند که با اختیار و آزادی کامل در انتخابات شرکت می کنند و به هر کسی نظرشان باشد رای می دهند.
رئیس مجلس خبرگان اضافه کرد: در ایران به هیچ کسی اجبار نمی کنند که رای بدهد یا ندهد، مردم با عشق و علاقه و با احساس وظیفه دینی و ملی حضور می یابند و رای می دهند.
وی تصریح کرد: البته سلامت انتخابات را تایید می کنم که خیلی خوب بود اما تخلفات بسیاری هم شد که بخشی از آن متوجه مسئولان بود که تخلفات بسیاری کردند.
رئیس مجلس خبرگان گفت: برخی از این تخلفات را همه فهمیدند و برخی از تخلفات مبتنی بر گزارش های ناظران از دور و نزدیک و برخی مبتنی بر گزارش های مردمی بود.
وی بار دیگر تصریح کرد: تخلفات انتخاباتی از نظر مالی و سیاسی چشمگیر بود و انتظار نداشتیم دستگاه های مجری انتخابات که باید مجری قانون باشند، خودشان قانون شکنی کنند به نحوی که همه مطلع شوند که این خلاف انتظار بود.
آیت الله جنتی گفت: البته نوعی از تخلفات هم بود که مانند همیشه صورت گرفت که آن را شورای نگهبان بررسی می کند، گزارشش را می گیرد و اگر لازم باشد بازرس می فرستد که البته اینها طبیعی است و در همه دوره های انتخابات اعم از مجلس و ریاست جمهوری بوده است.
رئیس مجلس خبرگان ابراز امیدواری کرد: کسانی که در این قضایا تخلفات بزرگ کردند از گناهانشان توبه کنند زیرا حق الناس گریبانشان را می گیرد و به فرموده رهبر معظم انقلاب واقعا حق الناس است.

آیت الله جنتی تصریح کرد: اگر این افراد توبه نکنند در دنیا و آخرت مسئولیت دارند و مجازاتش را خواهند دید.


در خصوص تخلفات انتخاباتی، یکی از مدیران کل آموزش و پرورش بازداشت شده که با قرار وثیقه یکصد میلیونی، در حال حاضر آزاد است.

شنیده می‌شود تخلفات در برخی از مناطق شهر تهران و شهرستان‌های استان تهران نیز وجود داشته است و در این راستا  مدیران دو منطقه آموزش و پرورش شهر تهران و شهرستان‌های استان تهران نیز برای ارائه توضیحات در این خصوص احضار شده‌اند.


علی نیکزاد رئیس ستاد مرکزی دکتر سید ابراهیم رئیسی در نامه ای به حجت الاسلام والمسلمین منتظری ، خواستار رسیدگی دادستان کل کشور به تخلفات گسترده در برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شد.

گفتنی است به همراه این نامه یک جلد گزارش مستند به ضمیمه گزیده ای از تخلفات و یک حلقه DVD حاوی صدها مورد عکس و فیلم در این زمینه برای قوه قضائیه ارسال شده است.

پیش از این ، سید ابراهیم رئیسی در نامه ای به آیت الله احمد جنتی ، ضمن ابراز اعتماد و اطمینان به شورای نگهبان ، خواستار رسیدگی به برخی تخلفات در قبل و حین برگزاری انتخابات ۲۹ اردیبهشت ماه شده و به همراه این نامه ۳ صفحه ای ، صدها صفحه مستند را در چندین مجلد برای شورای نگهبان ارسال کرده بود.


photo_2017-05-22_09-06-44

photo_2017-05-24_20-42-05تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور در جلسه علنی امروز مجلس (۲ خردادماه ۹۶) قرائت شد که این تذکرات به شرح زیر است:

شهباز حسن‌پور بیگلری نماینده مردم سیرجان در تذکری به وزیر کشور خواستار صدور دستور برای اعزام هیأتی برای رسیدگی به شکایات مردم و کاندیداهای شوراهای اسلامی شهرستان سیرجان با توجه به تخلفات گسترده شد.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه نماینده مردم اسلام‌آباد غرب و دالاهو و اکبر رنجبرزاده نماینده مردم اسدآباد در تذکری به وزیر امورخارجه خواستار تدوین و اجرای راهبرد مقابله با جریان تازه ایران‌هراسی توسط دشمنان جمهوری اسلامی ایران شدند.

نادر قاضی‌پور و سیدمحمد جواد ابطحی نمایندگان ارومیه و خمینی‌شهر در تذکری به وزرای کشور، خارجه و نفت، ارتباطات، بهداشت و جهاد کشاورزی عنوان کردند چرا برخلاف ماده ۷۳ قانون انتخابات ریاست‌جمهوری عمل کرده‌اید، براساس این ماده قانونی، مقامات اجرایی و نظارت انتخابات حق تبلیغ له یا علیه هیچ‌یک از داوطلبان را ندارند و تخلف از این قانون جرم محسوب می‌شود.

نادر قاضی‌پور و علیرضا محجوب نمایندگان ارومیه و تهران در تذکری به رئیس‌جمهور خواستار تسریع در ارائه اصلاحیه قانون بودجه سال ۹۶ کل کشور به منظور افزایش توان دفاعی کشور شدند.

علی‌اصغر یوسف‌نژاد نماینده مردم ساری در تذکری به وزیر اقتصاد خواستار بررسی علت بی‌توجهی بانک مرکزی به سپرده‌گذاران مؤسسه کاسپین شد و در تذکری به رئیس‌جمهور نیز خواستار توجه به نیروهای شرکتی و قراردادی ادارات و نهادهای دولتی شد.

مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران در تذکری به وزرای دادگستری و اطلاعات عنوان کرد علت بازداشت عضو منتخب علی‌البدل شورای شهر همدان (آقای دکتر گیاه‌شناس) چیست؟

مصطفی کواکبیان و منصور مرادی نمایندگان تهران و مریوان در تذکری به وزیر کشور عنوان کردند علت عدم درج نام (اقبال محمدی) کاندیدای اهل سنت علی‌رغم تمامی تأییدات قبلی هیأت اجرایی و هیأت نظارت چیست؟

محمدمهدی زاهدی نماینده مردم کرمان در تذکری به وزیر کشور خواستار اعزام هیأتی به شهر کرمان برای بررسی تعدادی از صندوق‌های رأی مربوط به انتخابات شورای این شهر شد.


چند کلیپ برای نمونه :

برای مشاهده چند صد کلیپ و مستند مربوط به تخلفات می توانید عبارت “تخلف انتخاباتی” را در سایت های آپارت ، نماشا و روشنگری جستجو کنید و یا در سایت های بیشمار خبری جستجو نمایید و یا به کانال های تلگرام https://t.me/Raisi و … مراجعه کنید

برچسب ها
مشاهده بیشتر

‫۲ نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن