پروژه شهید زدایی از معابر تهران با استدلال‌های آب دوغ خیاری حناچی

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=9414

اصلاح طلبان در مدیریت شهری تهران در حوزه های مختلف دچار مشکل هستند. در حوزه مدیریت فرهنگی شهر تهران این معضل بیشتر دیده می شود. اخیرا موضوع حذف نام واژه شهید از اسامی معابر عمومی شهر تهران باعث نگرانی و ایجاد حساسیت اجتماعی در بسیاری شده است. موضوع اینجاست که به یکباره دیده شده است برخی از تابلوهای معابر تهران تنها با نام و فامیل شهدا مزین هستند و کلمه شهید که اغلب با رنگ قرمز و درگوشه این تابلوها با اندازه کوچک نوشته می شد، حذف شده است.

این موضوع بسیار قابل تامل بود. برخی از مسئولان شهرداری تهران درباره این مطلب که حساسیت زا بود، مطرح کردند که چندان این موضوع عمومیت نداشته و طبق معمول مشکل را به پای پیمانکار گذاشتند و گفتند از ادامه آن جلوگیری کردند. اما اگر نبود انتقاد مردم از این موضوع آیا بازهم شهرداری تهران اقدام به تصحیح اشتباه خود می کرد؟

درحالی شهرداری در برخی از معابر تهران دست به حذف واژه شهید زد که از سوی دیگر اهتمام شورای شهر تهران در تغییر نام و اسامی معابر پایتخت آنهم به نام شعرا و هنرپیشگان و هنرمندان جای تعجب دارد. همین سال گذشته بود که ماجرای تغییر نام یک خیابان آنهم به نام «دکتر محمد مصدق» جنجالی شد. اصلاح طلبان شورای شهر تهران سعی کردند ابتدا نام خیابان کارگر شمالی را تغییر دهند اما با حساسیت هایی که جامعه درباره کارگران دارد، موفق به این کار نشدند و خیابان دیگری به اسم مصدق تغییر نام داد.

از سوی دیگر شورای شهری های اصلاح طلب در اقدامی جالب وقت و زمان زیادی را برای تغییر معابر شهر تهران به نام هنرمندان اختصاص دادند. در این میان بیش از ۵۰ معبر و خیابان شهر تهران تغییر نام داد تا اصلاح طلبان به خواسته  خود برسند. اما حالا دراین میان که اصلاح طلبان نشان داده اند به اسامی خیابان ها و کوچه ها بسیار توجه دارند، دیده می شود که کلمه شهید از تابلوهای شهر تهران یک به یک برچیده می شود. این موضوع برای بسیاری عجیب است که چرا اصلاح طلبان که حساسیت خاصی به اسامی خیابان ها دارند در برابر این موضوع سکوت کرده اند و اجازه می دهند این اقدام صورت بگیرد؟

همین عدم دغدغه جدی اصلاح طلبان خصوصا در گرامی داشت مراسمات و مناسبات مذهبی در شهر تهران بود که بیشتر حساسیت و نگرانی افکارعمومی را برانگیخت. درواقع افکارعمومی به خوبی می داند که اصلاح طلبان دغدغه های دیگری دارند و از این روست که با تغییر این مسئله واکنش جدی از خود بروز دادند.

از سوی دیگر صحبت های شهردار تهران درباره این تغییرات بسیار قابل تامل و جای سئوال داشت. در همین رابطه، «پیروز حناچی» در مقام پاسخ گفته است: «یک سری تابلو عبوری داریم که برای سرعت ۳۰ کیلومتر به بالا است که شما باید تابلو را در لحظه ببینید و سریع تصمیم بگیرید که بپیچید یا خیر. تابلوهای که برای سرعت انتخاب می شوند باید حداقل اختصار در آنها رعایت شود که این یک دلیل فنی است.»

وی درباره پاسخ معنوی این موضوع هم گفته است: «یک دلیل اخلاقی هم ما داریم که ما افتخارمان به این است که کوچه‌های‌مان به‌نام شهدا مزین شده. شهدایی که در این محلات زندگی می‌کردند، عطر و یادشان همچنان وجود دارد و خانواده‌هایشان همچنان در این محلات زندگی می‌کنند. شهدا افتخار ما و افتخار همه ایرانیان هستند هر کسی هر کاری می توانسته در زمان دفاع مقدس انجام داده است.»

پس با این حساب قصور شهرداری و شورای شهر تهران در مورد ارزشهای اسلام و انقلاب و شهدا به این سبب است که مردم در دل و جان شان شهدا را می ستایند و مسئولان ذی  ربط لازم نمی بینند که واژه شهید روی تابلوها بیش از این نقش ببندد. بنابراین چون مردم در دل و جانشان عطر شهدا دارند و لازم نیست معابر عمومی مزین به این نام باشد!

از سوی دیگر مگر واژه شهید چقدر در تابلوها جا اشغال می کرد که برای دلایل فنی باید حذف می شد. خاصه اینکه این واژه با رنگ قرمز نوشته می شد و متمایز با رنگ سفید که جلوه بیشتری داشت، بود.

«مهدی چمران» رئیس سابق شورای شهر تهران به همین بخش از سخنان حناچی واکنش نشان داده و بیان می کند: « آقای شهردار عنوان کرده که برای انتخاب سریع مسیر باید متن تابلوها کوتاه‌تر باشد که با فرض قبول این صحبت‌ها باید عنوان کنم  مگر متن تابلوهای که بر سر کوچه‌ها نوشته شده، چقدر بلند است! مگر خودروها چه سرعتی را در این معابر دارند که آقای شهردار به جای عذرخواهی اینگونه عنوان کرده است و جا دارد شهردار تهران از شهروندان تهرانی به ویژه خانواده شهدا عذرخواهی کند.»

با این اوصاف شهرداری و شورای شهر تهران نشان داده اند که چه دغدغه های فرهنگی در شهر تهران دارند و از این نظر مردم حق دارند که بیشتر در حوزه مسائل ارزشی و معنوی نگران و دلواپس باشند.

رونمایی از پروژه “کی بود، کی بود” شهرداری تهران در حذف نام شهید از معابر پایتخت/ پیمانکار اصلی شهیدزدایی از چهره شهر کیست؟

رونمایی از پروژه "کی بود، کی بود" شهرداری تهران در حذف نام شهید از معابر پایتخت/ پیمانکار اصلی شهیدزدایی از چهره شهر کیست؟

سناریوی دنباله دار حذف عنوان شهید از معابر شهری در تهران با وجود معرفی پیمانکار شهرداری به عنوان خاطی شاید به ظاهر بسته اما به نظر می رسد تا معرفی خاطیان این پرونده می بایست این خطای استراتژیک دنبال شود تا شاهد تکرار این دست اتفاقات تلخ نباشیم.

پرونده حذف بی سروصدای عنوان شهید از کوچه ها و خیابان های شهر تهران وقتی سروصدا کرد که پای رسانه ها به میان آمد؛ هرچند برخی از اعضای شورای شهر این رسانه ها را دروغگو و فریبکار نامیدند. جریان نفوذی به نظر سعی دارد از حذف نام شهدا قبح زدایی کند.

نمایش شهید زدایی از چهره شهر

فروردین‌ماه ۹۸ تغییر نام بوستان «شهید چگینی» واقع در محله مهران منطقه ۴ تهران خبر ساز شد که روابط عمومی شهرداری منطقه ۴ به این خبر واکنش نشان داد: نام بوستان محله مهران از ابتدا سنگسر بوده است و در سال‌های اخیر برخی افراد بدون هماهنگی و طی شدن مسیر قانونی جهت تغییر نام در کمیسیون نام‌گذاری معابر و اماکن شورای اسلامی شهر تهران، اقدام به تغییر نام موقت بوستان به نام شهید چگینی کرده‌اند.

 پس از گذشت ۴ ماه بازهم شهرداری خبرساز شد. در تیرماه نام شهید «علی‌اصغر برغمدی» از روی یکی از پل‌های شهر تهران واقع در بزرگراه شهید زین‌الدین و خیابان احسان حذف شد که البته در پی اعتراضات به این اقدام شورای شهر، بار دیگر تابلوی مزین به نام شهید بر این پل نصب شد.

اما انگار ماجرای پاک کردن چهره شهر از نام شهدا تمامی ندارد و در هفته سوم مرداد تصاویری در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست شد که نشان می‌داد حذف عنوان شهید از کوچه‌های تهران (به‌ویژه در مناطق شمالی شهر) کلید خورده است. برخی کاربران با انتشار تصاویری به حذف نام شهید از بعضی معابر محله زعفرانیه در منطق یک تهران اعتراض کردند

 واکنش‌های مدیریت شهری به حذف عنوان شهید

مجید صالحی فیروزآبادی، مدیر روابط عمومی شهرداری منطقه یک اعلام کرد: در بررسی‌ها متوجه شدیم که مجموعاً ۱۵۰ تابلو در محله زعفرانیه به نام این شهیدان عزیز است، چون ما سر هر تقاطع و هر کوچه تابلوهای ترافیکی و دیوارکوب داریم. از مجموع این ۱۵۰ تابلو صرفاً کمتر از ۵ تابلو وجود داشت که یا عنوان شهید در آن‌ها مخدوش شده بود، یعنی مثلاً دچار آفتاب‌دیدگی بود یا کلاً نوشته نشده بود که این هم برای الآن نیست و در دوره‌های قبل ممکن است پیمانکار سهل‌انگاری کرده باشد آن‌هم در حد یکی یا دو تابلو.

فیروزآبادی در یک برنامه تلویزیونی هم علت این اقدام را بی‌توجهی پیمانکاری دانست که ۵ سال گذشته با شهرداری تهران فعالیت می‌کرده و این موضوع را به دوره فعلی شهرداری مربوط ندانست!

غلامحسین محمدی، رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران در توئیت‌هایی نوشت: این موارد مربوط به سال‌ها قبل است. همین اشتباهات اندک هم سریعاً اصلاح خواهد شد. ان‌شاءالله نیات همه نظیر خلوص شهدا باشد.

محمدجواد حق‌شناس رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران اظهار کرد: مگر ما در شهر تهران مسئله کم داریم که رسانه‌ها وارد چنین فضایی می‌شوند؟

وی در جلسه شورای اسلامی شهر تهران عنوان کرد: مدتی است پروژه تخریب و دروغ‌پراکنی تبدیل به دستور کاری برای برخی از مرتبطان با حوزه رسانه شده است و ناآگاهانه به شیپوری می‌دمند که هیچ‌کس و مرجعی از آن سود نمی‌برد.  برخی گزارش‌های محدود از مغایرت تابلوهای پرچمی با تابلوهای معابر در دوره پیشین مدیریت شهری مربوط به سال ۹۴ مطرح بوده که بر اساس دستور شهردار همین تعداد محدود نیز اصلاح شده است.

اما نکته قابل توجه این‌که علاوه بر منطقه یک تهران گزارش‌هایی در مناطق ۱۶ و ۱۲ نیز منتشر شد که شهرداری تهران و شورای شهر به‌جای پیگیری رسانه‌های منتشر کننده این اخبار را فریبکار و دروغگو خواندند.

حناچی، شهردار تهران هم در اولین اظهانظر درباره تغییر نام معابر شهری گفت: کلا ما در دوره جدید، نه تابلویی حذف کرده و نه تابلویی نصب کردیم و این تابلوها از ۵سال پیش بوده است. هرچند وی در بخشنامه ای خواهان بررسی موشوع از طرف مدیران شهرداری شد اما مدیر روابط عمومی شهرداری در توییتی از برکناری پیمانکار خاطر خبر داد.

اما جالبترین اظهار نظر هم مربوط به محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران است که به جای عذرخواهی درباره حذف نام شهیدان از عنوان برخی خیابان‌ها و کوچه‌ها، ادعا کرد تصاویر منتشره فتوشاپ بوده و اعتراض به آن هم سیاسی کاری است!

محسن هاشمی گفته است: برخی جریانات سیاسی، به‌جای استفاده از مفاهیم  وحدت‌بخش دفاع مقدس، سعی دارند با استفاده ابزاری از نام شهدا به دو قطبی‌سازی کاذب بپردازند. نمی‌توان با خبرسازی، جعل، تخریب و تهمت، از نام شهید برای سیاسی‌کاری و تخریب رقیب استفاده کرد. مردم ما آگاه‌تر از آن هستند که با حذف فتوشاپی نام شهید فریب بخورند.

خنده دار اینکه با وجود این اظهارنظر رئیس شورای شهر تهران در حکمی علی اعطا، سخنگوی شورای شهر تهران را به عنوان رئیس «کمیته ویژه بررسی موضوع تابلوهای مزین به نام شهدا» منصوب کرد. در متن این حکم آمده است: متأسفانه مدتی است اخباری مبنی بر حذف واژه مقدس «شهید» از معابر شهر تهران در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی در حال انتشار است. مردم حق دارند اطلاعات دقیقی درباره  ابعاد مختلف موضوع و صحت و سقم اخبار منتشر شده دریافت کنند. بر این اساس و بنا به پیشنهاد رئیس محترم کمیسیون نظارت و حقوقی شورای اسلامی شهر تهران به جناب  عالی که از خانواده معظم شهدا هستید، مأموریت می‌دهم تا ریاست «کمیته ویژه بررسی موضوع تابلوهای مزین به نام شهدا» با عضویت جمعی از اعضای محترم شورا به انتخاب کمیسیون نظارت و حقوقی را بر عهده گرفته و ظرف مدت حداکثر یک ماه، گزارش آن را ارائه کنید.

پیمانکار اصلی کیست؟

هرچند اکثریت اهالی شورای شهر تهران، مدیران شهری و شهردار در اولین واکنش ها سعی در مخدوش کردن واقعیت حذف نام شهید در نام معابر شهری داشتند اما به هرحال با مطرح کردن نام پیمانکار همه کاسه ها سر این شخصیت گمنام کوبیدند.

در حالی پیمانکار شهرداری به عنوان خاطی معرفی شد که حناچی در اولین واکنش این تغییرات را توجیه کرده بود و به آن رنگ و لعاب فنی زد.

شاید در این میان اظهارنظر زهرا نژادبهرام، عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران در این خصوص جالب باشد که عنوان کرد این موضوع خارج از مدیریت شهری اداره می‌شود و هر گروه و جناح و هر فردی که اقدام به این کار می‌کند، بداند که اشتباه بزرگی را مرتکب شده است و در واقع حذف کلمه شهید نمی‌تواند مورد تأیید کسی باشد.

باید پرسید اتاق فکری که  مدتی است در تقلید از الگوهای غربی، «طرح زیست شبانه» را در دستور کار قرار داده و دست به نصب بنرهای «زنان چهره شهر را تغییر می‌دهند» در بسیاری از مناطق تهران زد حالا در چندین مرحله نام شهدا را از تابلوهای کوچه‌ها و معابر حذف کرده‌  است؛ کجاست؟

پیمانکاران اصلی این پروژه نفوذ در شهرداری تهران چه کسانی هستند؟

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن