پشت‌ پرده‌هایی از مافیای کنکور که دود از سرتان بلند می‌کند + عکس و فیلم

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=8104
کمتر کسی دقیق یادش می آید که اولین بار در چه تاریخی مسئولین آموزشی کشور اعلام کردند که کنکور حذف می شود. این وعده سالهاست که تکرار می شود و نسل های زیادی با همان راه و روش قبلی پای تست و درصد و رتبه و تراز نشسته اند و دانشگاهی شده اند.
اما امسال در روز دانشجوی، فرهاد رهبر؛ رئیس دانشگاه آزاد بر یکی از شایعات بزرگ کنکور صحه گذاشت و گفت ذینفعان کنکور به خاطر ۸هزار میلیارد گردش مالی اجازه حذف آن را نمی دهند.
این گفته های رئیس دانشگاه آزاد سرها را به سمت آموزشگاه ها و موسسات کنکوری که سالهاست در پناه وعده توخالی حذف کنکور قارچ گونه کرده اند، برگرداند.
نگاهی به گردش مالی، وضعیت تبلیغات و اتفاقات عجیب و غریبی که در این موسسات می افتد، سیستم آموزشی کشور را با غولی به مراتب بزرگتر و سرسختتر از کنکور مواجه می کند. غولی به نام موسسات آموزشی کنکور.
حبابی به اسم دی وی دی
این روزها موسسات کنکوری پرسود، قسمت مهم کارشان را به تهیه و توزیع دی وی دی های درسی اختصاص داده اند. اما نه دی وی دی هایی با قیمت معمولی. هزینه تولید یک دی وی دی نهایتا بین هزار تا هزار و صدتومان است که سه هزارتومان هم به فروش می رسد. اما معمولی ترین پکیج درسی آموزشگاه های کنکور ۵دی وی دی با قیمت ۳۰۰هزار تومان است.
تهیه کنندگان این دی وی دی ها برای سود بیشتر یک مبحث درسی مثلا از درس شیمی را در سه دی وی دی عرضه و آن را به قیمت ۱۵۰تا ۳۰۰ هزارتومان به فروش می رسانند.
موسسات کنکوری با تکرار هزارباره جملاتی مثل « کپی دی وی دی شرعا حرام است» «اگر کار حرام انجام بدهی قبول نمی شوی!» و… حاشیه سود خود را حتی تا سطح دست به دست نشدن دی وی دی بین دانش آموزان هم تضمین می کنند.
یک منبع آگاه در گفت و گو با فارس می گوید «شگرد آنها اغلب دست گذاشتن روی قشر ضعیف است. آنها تضمین آینده فرزندشان را در قبولی کنکور می بینند و به تبلیغات موسسات کنکوری اعتماد می کنند تا جایی که حتی حاضر هستند فرش زیرپای خود را بفروشند و یک پکیچ کامل درسی شامل چند دی وی دی را به قیمت ۱۰ملیون تومان برای فرزندشان بخرند.»
آقای اکبری که خودش مدت هاست روی گردش مالی و فعالیت این موسسه ها کار کرده و اطلاعات قابل توجهی درباره پشت پرده این موسسه ها دارد، می گوید:« این آموزشگاه ها فقط از راه فروش دی وی دی ها ماهانه مبلغی در حد ۶۰۰میلیارد تومان درآمد کسب می کنند»
به گفته او، این دی وی دی های گران قیمت دانش آموزها را از درس معلم ها در مدارس جدا، پول های هنگفتی را از جیب کسانی که اغلب جزء طبقه متوسط هستند خارج، و از آنطرف موسسات کنکور و معلم های مرتبط با آنها را تبدیل به سوپراستار کرده است.
تو به ما نیاز داری
به طور کلی ۱۰موسسه بزرگ آموزش کنکور در کشور وجود دارد که هرکدام ۴الی۵هزار نفر را به صورت مستقیم و همین تعداد را به صورت غیرمستقیم به کار گرفته اند. به این آمار چاپخانه های چاپ کتابهای آموزشی این موسسات و دفاتر نشر دی وی دی های آموزشی را هم اضافه کنید.
اصلی ترین کار این موسسات القای نیاز به دانش آموزان است. بارها در تبلیغات مختلف آنها دیده ایم که ادعا می کنند با خواندن یک کتاب یا خرید یک دی وی دی حتما در رشته موردعلاقه تان قبول خواهید شد. البته که در این تبلیغات هیچ اشاره ای به ظرفیت بیش از اندازه دانشگاه ها و نسبت صندلی های خالی به تعداد داوطلبین ورود به دانشگاه نمی شود.
«۹۰درصد بزنید»،«قبولی تضمینی»،« با ما کنکور آسان است» وجملات از این دست به دانش آموز کنکوری القا می کند که برای قبولی در دانشگاه و رشته موردعلاقه هیچ راه دیگری جز استفاده از کتاب و دی وی دی های این موسسات نیست. درحالی که به گفته بسیاری از معلم ها و اساتید دانشگاه اکثر این شعارها و حتی روش های آموزشی درباره چگونگی تست زدن و درس خواندن هیچ پایه علمی و حتی قابلیت عملی شدن هم ندارند.
دانش آموزان می گویند که بر اثر تبلیغات فکر می کنند دی وی دی ها چیزی غیر از آنچه در مدرسه آموزش می بینند را با خودشان دارند که باعث می شود با دانستن آنها شانس قبولی شان بیشتر شود. اما با خرید آنها متوجه می شوند که دی وی دی ها معجزه گر نیستند بلکه آنها را هم باید مثل کتابها و جزوه ها و تست های معمولی گوش داد و یاد گرفت.
کل صداوسیما چند؟!
اغلب اولین بار اسم موسسات کنکور و ادعاهای وسوسه انگیزشان را از شبکه های مختلف صداوسیما شنیده ایم.
منبع آگاهی که با موسسات کنکوری در ارتباط است می گوید: «اصطلاحی بین گردانندگان این موسسات آموزشی وجود دارد که می گویند تهرانی ها گرگ هستند و از گرگ نمی شود پول کند! پس بیشتر توجهشان را روی شهرستان ها می گذارند. در شهرستان سطع توقع مردم پایینتر و اعتماد به صداوسیما بیشتر است. پس شبکه های عمومی تر مثل شبکه یک، دوو چهار محل جولان بیست و چهارساعته این موسسات می شود و صداوسیما هم با پولی که می گیرد کاری به راست و دروغ تبلیغات آنها ندارد»
به گفته این منبع آگاه هر برنامه چهل دقیقه ای موسسات کنکور در صداوسیما، ۱۰۰ ملیون قیمت دارد و صداوسیما  برای ۹ ماه مبلغی در حدود ۳۵۰ میلیارد تومان از آنها دریافت می کند.
این موسسات با همین مبالغ توانایی تبلیغ در رادیو، روزنامه‌های پرتیراژ، مجلات پرخواننده و حتی هواپیماها را هم به دست آورده اند.
از اجاره نشینی تا زندگی در پنت هاوس
نان بسیاری از معلم های عادی مدارس هم با پروبال گرفتن بیش از اندازه موسسات کنکوری چرب تر شده است و حالا دیگر نامشان استاد است.
اساتیدی که برای یک همایش دوساعته و جهت تکرار همان القائات استفاده از کتاب و دی‌وی‌دی خاص و تضمین قبولی در کنکور از هر ۳۰۰نفری که در همایششان شرکت می کنند نفری یک ملیون تومان پول می‌گیرند.
اکبری می گوید: «خیلی از این افراد اصلا مدارک دانشگاهی ندارند اما به اینکه کمتر از استاد صدایشان کنی، راضی نمی شوند. آنها تا ۵سال پیش و قبل از پروبال گرفتن موسسه شان یک معلم مستاجر و عادی بوده اند اما حالا خانه‌های میلیاردی در بهترین مناطق تهران دارند.
چندوقت پیش ۱۰ماشین آخرین مدل از بی ام دبلیو وارد ایران شد که ۹ماشین متعلق به همین به ظاهر اساتید بود!»
موسسات کنکور - مافیای کنکور
موسسات کنکور – مافیای کنکور
دانشجو هم می خرند
از اکبری می پرسم که آیا واقعا رتبه های برتر کنکور آنطور که تبلیغ می شود، عضو این موسسات پرآوازه بوده اند؟ او با اطمینان این حرف را رد می کند و می گوید: «اغلب این افراد خریده می شوند. از طرف موسسه سراغ یک رتبه برتر در دانشگاه تهران می روند و به او می گویند اگر بگویی عضو موسسه ما بودی ای ماهی پانصد هزار تومان به تو می دهیم و یا می گویند دوست داری یک پژوی ۲۰۶ داشته باشی؟ خوب دانشجوی ترم اولی چه چیزی بهتر از این می خواهد»
******
سالانه حدود یک ملیون نفر در آزمون ورود به دانشگاه یا همان کنکور شرکت می کنند. به این تعداد دانش آموزان سال یازدهم و دوازدهم و تعدادی هم که برای چندمین بار در کنکور شرکت می کنند را اضافه کنید. اما همه اینها مخاطب موسسات کنکوری سودآور نیستند.
از بین این جمع تنها ۲۰۰هزار نفر به قصد خوب درس خواندن و قبولی در دانشگاه های مطرح تلاش می کنند و مابقی جذب دانشگاه آزاد یا غیرانتفاعی ها می شوند.
اما موسسات کنکوری با سرمایه گذاری روی همین ۲۰۰هزار نفر آنچنان امپراطوری بزرگی از سود و سرمایه و تبلیغات به راه انداخته اند که حالا مسئولین آموزشی کشور هم اعتراف می کنند که دستشان برای اصلاح قانون و حذف آزمون کم منفعتی و پردردسری مثل کنکور بسته است.
معلوم نیست تا چه زمانی برای تضمین سود چند موسسه که در حاشیه بی توجهی مسئولین رشد کرده اند باید جوانان کشور استرس کنکور را تحمل کنند و سالهای جوانی شان را با صرف هزینه های هنگفت از جیب خانواده  در خوف و رجای ورود به دانشگاه بگذرانند.

فیلم/ مافیای کنکور با سودهای چند هزار میلیاردی!

توضیحات دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره مافیای کنکور با سودهای چند هزار میلیاردی که مانع حذف کنکور می‌شوند.

مبارزه نمایشی با مافیای کنکور

وزیر آموزش‌وپرورش بارها در سخنرانی‌هایش از مبارزه با مافیای کنکور می‌گوید اما تلویزیون دائم در حال تبلیغات موسسات خصوصی است و عجیب‌تر اینکه با مجوز همین آموزش‌وپرورش، مسیر موسسات هموار می‌شود.

مبارزه با مافیای کنکور” به مهمترین برنامه و دستور کار آموزش‌وپرورش در دوره فعلی تبدیل شده، این موضوع به وضوح از خلال سخنرانی‌ها و تاکیدهای وزیر آموزش‌وپرورش در هر برنامه خبری قابل مشاهده است.

سید محمد بطحایی بارها در سخنرانی‌های خود به موسسات خصوصی و ورودشان به حریم آموزش‌وپرورش اعتراض کرده بود. او در توییتی در این رابطه گفته بود “سال گذشته را یادتان هست وقتی با شما از مافیایی صحبت کردم که با اضطراب فرزندانمان دلالی می‌کنند و آن روز تمام توان خود را برای مقابله با حذف آزمون‌های زائد گذاشتیم.امروز حجم گسترده تبلیغات آنها را به بهانه کنکور می‌بینید؟”

البته آموزش‌وپرورش مدعی است که توانسته دست موسسات خصوصی را از دوره ابتدایی کوتاه کند و هر برنامه برگزار شده توسط این وزارتخانه, فرصت مناسبی است برای یادآوری این موضوع به عنوان یک دستاورد بزرگ!

همچنین طبق بخشنامه آموزش‌وپرورش برگزاری هر نوع آزمون موسسات خصوصی و استفاده از کتاب‌های کمک آموزشی در دوره ابتدایی ممنوع است. این تصمیم آموزش‌وپرورش برای پایان بخشیدن به سودجویی موسسات خصوصی در دوره ابتدایی و درگیرکردن دانش‌آموزان با کتاب‌های کمک آموزشی قابل تقدیر است اما  با ارسال یک بخشنامه و بدون سیستم نظارت و بازرسی کارآمد, این طرح به اهداف خود نمی رسد و مانند ده‌ها طرح دیگر صرفا روی کاغذ باقی می‌ماند کما اینکه هم‌اکنون هم برخی مدارس به ظاهر کتاب‌های کمک آموزشی را حذف کرده‌اند اما محتوای آنها به شکل پلی‌کپی و با عنوان پیک جمعه به دانش‌آموزان و خانواده‌ها تحمیل می‌شود.

نماینده موسسات خصوصی در مدارس

یکی از مدیران مدارس ابتدایی شهر تهران در اینباره می‌گوید: موسسات خصوصی، نمایندگان خود را امسال هم که آموزش‌وپرورش بخشنامه ممنوعیت ورود آنها به دوره ابتدایی را ابلاغ کرده است، به مدارس می‌فرستند تا آزمون‌های تشریحی و کتاب‌های کمک آموزشی خود را تبلیغ کنند و وقتی به آنها می‌گوییم ممنوع است، مجوز خود را که از آموزش‌وپرورش دریافت کرده‌اند، نشان می‌دهند.

او به موضوع جالب دیگری هم اشاره می‌کند که روش اصلی این موسسات برای همراه کردن مدارس با طرح‌هایشان است، سفرهای تفریحی داخلی و خارجی برای افرادی که با آنها همراهی می کنند,  به عنوان مثال یکی از این موسسات، افرادی را که با آنها همراهی کرده بودند را مهمان یک سفر تفریحی کرد.

اما بازار اصلی موسسات خصوصی و میدان هدف آنها دوره متوسطه است و بیشترین میزان فروش کتاب‌های کمک‌آموزشی و برگزاری آزمون‌ها مربوط به این دوره تحصیلی است. شبکه‌های تلویزیونی نیز دائم در حال تبلیغات محصولات مختلف این موسسات هستند از کتاب‌های کمک آموزشی و آزمون‌ها تا برنامه‌هایی که با هدف آموزش روش‌های تست‌زنی برای کنکوری‌ها پخش می‌شود.

عزمی وجود دارد؟

اوضاع آنقدر پیچیده است که اگر بخواهیم اتفاقات رخ داده در مدارس و ادارات آموزش‌وپرورش را کنار هم بچینیم، به این آسانی‌ها نمی‌توان باور کرد که آموزش‌وپرورش عزم جدی برای مبارزه با مافیای کنکور داشته باشد و این ماجرا زمانی عجیب تر می‌شود که پای صحبت‌های وزیر آموزش و پرورش و اصرارش بر مبارزه با مافیای کنکور یا خط و نشان‌هایش برای موسسات خصوصی بنشینیم.

برای درک بهتر مطلب به این گزاره‌ها توجه کنید: وزیر آموزش و پرورش به شدت از ورود موسسات خصوصی به حریم مدارس گلایه دارد و بارها در سخنرانی‌های خود به این موضوع اشاره کرده و حتی اخیرا گفت “این موسسات در حال لجبازی با ما هستند و تبلیغات خود را بیشتر کرده‌اند و اینطور به نظر می‌آید که کُتشان را در آورده‌اند و آماده یک کشتی جانانه با آموزش و پرورش هستند.”

کتاب‌های تست در دست دانش‌آموزان

برای بررسی وضعیت به چند مدرسه دوره متوسطه سری زدیم، بیشتر دانش‌آموزان به ویژه سال دوازدهمی‌ها، کتاب‌های تشریحی و تستی موسسات خصوصی را در دست داشتند و می‌گفتند به توصیه معلم کل کلاس این کتاب را تهیه کرده است.

معلم هم مهمترین دلیل تجویز کتاب‌های کمک آموزشی را این می‌داند که این کتاب‌ها با تمرین و تکرار بیشتر جریان یادگیری را برای دانش‌آموز تثبیت می‌کنند؛ موضوعی که به تنهایی از طریق کتاب‌های درسی و کلاس‌هایی با حدود ۳۵ تا ۴۰ دانش‌آموز ممکن نیست.

به گفته دانش آموزان در بحث کتاب‌های کمک آموزشی یکی از دلایل اصلی استفاده آنها بنا به تجویز معلم است.

وقتی معلم به کتاب‌های کمک آموزشی روی می‌آورد

در اینباره هامون سبطی کارشناس آموزشی که مدتی نیز به عنوان  مدیر مسئول انجمن فرهنگی ناشران آموزشی فعالیت داشت, می‌گوید:هدف‌گذاری کتاب‌های درسی فعلی بسیار عالی است اما در عمل به دلیل ضعف تجربه و دانش برخی مولفان دفتر تالیف، نتوانسته به اهداف خود در حد قابل قبول دست یابد و برتری نسبت به کتاب‌های قبلی ندارند.در چنین فضایی معلم‌ها به سمت کتاب‌های کمک آموزشی روی می‌آورند که برخی مفیدتر از کتاب‌های درسی است اما با رواج سوءاستفاده‌گری در تمام شئون، افراد فاسد به این جمع اضافه شده‌ و از ضعف کتاب‌های درسی سوءستفاده می‌کنند و اقدام به تالیف کتاب‌های کمک آموزشی نازلی می‌کنند که بر اخلاف اهداف آموزشی کلان کشور است.

وی معتقد است که آموزش‌وپرورش نقش نظارتی خود را بر روی موسسات غیردولتی به هیچ وجه اعمال نمی‌کند. حدود ۲۰ سال است که با تبلیغات گسترده موسسات آموزشی سودجو یا مافیای کنکور روبه رو هستیم. در این مدت آموزش وپرورش چه فعالیتی داشت تا سره را از ناسره مشخص و به مردم بگوید کدام موسسات در مسیر صحیح حرکت می‌کنند و کدام سودجو هستند؟ حالا که فساد کاملا نهادینه شده است و موسسات خصوصی در صدا و سیما و حتی خود آموزش‌وپرورش نفوذ کرده‌اند اصلاح کار دشوار است.

سبطی به این نکته هم اشاره می‌کند که کتاب‌های فیریک و شیمی و زیست وصله کردن کتب مرجع غرب است و وقتی کتاب‌های درسی وصله می‌شود مشخص است که انسجام ندارد و دانش آموز و معلم به کتاب‌های کمک آموزشی نیاز پیدا می‌کند که بتواند متوجه مفاهیم کتاب درسی شود! اگر برخی از این کتاب‌های استاندارد در بازار نباشد عملا معلم و دانش آموز در فهم کتاب درسی دچار مشکل می شوند.

وقتی یک پای ماجرا آموزش‌وپرورش است

تا این بخش, علت رواج استفاده از کتاب های کمک آموزشی در مدارس مشخص شد اما در بحث برگزاری آزمون‌های شبکه کنکور, ورود آسان موسسات به حریم مدارس و برگزاری آزمون هایشان,  روزهای جمعه آن هم داخل مدارس از کجا ریشه می‌گیرد؟ شگردکار بسیاری از موسسات خصوصی که آموزش‌وپرورش تعبیر مافیا را برای آنها به کار می‌برد، بدین صورت است که آنها اقدام به برگزاری آزمون‌های شبه کنکور خود در مدارس می‌کنند و دانش‌آموزان از همان سال‌های پایانی دبیرستان بدون نیاز به مراجعه به محل این موسسات از طریق مدارس در آزمون‌ آنها شرکت می‌کنند و بازهم بخش عجیبتر ماجرا این است که آنها برای ورودشان به مدارس و برگزاری آزمون هایشان از خود آموزش و پرورش مجوز می‌گیرند!

برگزاری آزمون در مدارس از جلوه‌های مدرسه محوری است

عبدالرسول عمادی معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش  معتقد است که نمی‌توان تعامل مدرسه و بخش خصوصی را ممنوع کرد واین موضوع نه تنها منطقی نیست بلکه با اقتضائات برنامه درسی ملی نیز سازگاری ندارد. اینکه آزمون در مدارس برگزار شود به تشخیص شورای مدرسه و از جلوه‌های مدرسه محوری است اما نکته مهم این است اگر این موضوع بخواهد کاملا آزاد باشد ممکن است آزمون‌های فاقد کیفیت در مدارس برگزار شود بنابراین تصمیمی گرفته شد که سال‌ها در حال اجراست و مطابق با آن که موسساتی که از طریق سازمان مدارس غیردولتی تایید صلاحیت شده‌اند، اگر مدرسه خواهان برگزاری آزمون‌های آنها باشد باید از بالاترین مرجع این مسئله کسب مجوز شود بنابراین درخواست برگزاری آزمون در هر استان به مرکز سنجش ارائه می‌شود و این مرکز باید بگوید که آیا فلان موسسه موسسه مورد تایید است یا خیر. گرفتن مجوز از مرکز سنجش حساسیت آموزش‌وپرورش بر اجرای آزمون‌ها در مدارس است همچنین نمی‌خواهیم اختیارات  مدارس را هم بگیریم شواری مدرسه این اختیار را  دارد که در مدرسه اقدام به برگزاری آزمون کند البته این آزمون‌ها به هیچ وجه نباید در دروه ابتدایی برگزار شود.

تمام این اتفاقات در حالی زیر پوست مدارس رخ می‌دهد که وزیر آموزش‌وپرورش از مبارزه با مافیای کنکور سخن می‌گوید اما مدارس و حتی ادارات آموزش‌وپرورش در این زمینه راه خود را می‌روند و این تضادها برای مخاطبان این وزارتخانه سوالات بسیاری را رقم زده است.

آموزش‌وپرورش به خوبی بر این موضوع واقف است تا زمانی که در پایان دبیرستان دانش‌آموزان باید از سد کنکور عبور کنند، وجود چنین فضایی در مدارس اجتناب ناپذیر است، و شرایط فعلی هم شاهدی بر این ادعاست که مدارس و حتی ادارات آموزش و پرورش  هم همراه سیاست های وزیر نیستند شاید همین مسئله باعث شد که وزیر آموزش‌وپرورش پس از این که مشاهده کرد خط و نشان‌هایش فایده‌ای ندارد، با اعترافی تلخ گفت”در دوره متوسطه زورمان به مافیای کنکور نمی‌رسد”

سخنانی عجیب در یک همایش کنکوری

تا زمانی که یکی از دلایل اصلی بازارگرمی موسسات کنکور، سیاست‌های این وزارتخانه است و مجوز ورود آنها به مدارس از سوی مراکز و معاونت‌های آموزش و پرورش صادر می شود یا کتاب‌های کمک آموزشی در کتابنامه رشد و انتهای کتاب‌های درسی معرفی می‌شوند سخن گفتن از مبارزه با مافیا به نمایشی شبیه می‌شود که عزمی پشت آن وجود ندارد. اخیراً در جلسه‌ای با حضور معاونان آموزش‌متوسطه شهر تهران یکی از اساتید حوزه برنامه‌ریزی و مشاوره کنکور به سخنرانی پرداخته و در نظراتی عجیب گفته: “پیشنهاد ما این است که حتما به برگزاری آزمون‌ها اقدام کنید و مجوز این موضوع را دریافت کنید اما توجه هم داشته باشید که الفبای خلاقیت تخلف است و اگر بخواهیم برای بچه‌ها کاری کنیم باید متفاوت باشیم. در بخشنامه‌ای که از واحد ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات آموزش‌وپرورش ارسال شده، شرکت در آزمون‌ها نفی شده است اما توجه داشته باشید این موضوع اصلا برای دوره متوسطه نیست.”

اخیرا نیز اسنادی از صدور مجوز برگزاری آزمون موسسات خصوصی -همان مافیای کنکور مدنظر آموزش‌وپرورش- در سایت‌ها منتشر شد که یکبار دیگر تاییدی بود بر سیاست‌ها و عملکرد بخش‌های مختلف آموزش و پرورش در جهت همراهی با موسسات.

چند سوال

حالا مسئولان آموزش‌وپرورش باید به چند پرسش جدی پاسخ بدهند؟

مبارزه با مافیای کنکور در شرایطی که سرمنشأ ورود آنها به مدارس با مجوزهای وزارت آموزش‌وپرورش است، با چه دلایلی بارها در خلال سخنرانی‌های وزیر مطرح می‌شوند؟

آیا وزیر آموزش‌وپرورش در تلاش برای مبارزه با مافیای کنکور است اما بدنه زیر مجموعه او از معاونت‌ها, سازمان‌ها، ادارات آموزش‌وپرورش استان‌ها و مناطق و مدارس همراه نیستند؟

اگر آموزش‌وپرورش به فکر مبارزه جدی با مافیای کنکور است چرا از موسسات خصوصی که در حال تخلف هستند، شکایت نمی‌کند و اگر تبلیغ تمام کتاب‌های کمک آموزشی باید با مجوز آموزش‌وپرورش باشد چرا در این‌باره صرفا به نامه زدن به صدا و سیما اکتفا می‌کنند -درحالیکه این موضوع بارها تکرار شده و نتیجه‌ای نداشته است- و موضوع را از مراجع قانونی و به صورت حقوقی پیگیری نمی‌کنند؟

فیلم/ پشت پرده موسسات کنکور از زبان وزیر!

روایت بطحایی وزیر آموزش و پرورش از پیشنهادهای برخی موسسات کنکور به رتبه‌های برتر: این پول را بگیر و جلوی دوربین بگو کتاب‌های ما را خواندی و در آزمون‌های ما شرکت کرده‌ای!

فیلم/ افشای پشت‌پرده مافیای کنکور در حالا خورشید

دکتر سید مجید حسینی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در برنامه روز گذشته حالا خورشید، صحبت های جالبی درباره مافیای کنکور و نظام آموزشی کشور مطرح کرد.

مدارس بازار فروش مافیای کنکور

درآمد ۸هزار میلیاردی مافیای کنکور موضوعی است که درهفته اخیر ازسوی مسئولان مختلف مطرح شد،موسساتی که مدارس رابه بازارهدف خود بدیل کرده‌اند ومشخص نیست این موسسات براساس کدام مجوز به مدارس وارد می‌شوند؟

تا همین چند سال قبل کنکور قرار بود حذف شود، استناد این موضوع بازمی‌گردد به قانون مصوب مجلس در سال ۸۶ معروف به قانون حذف کنکور اما سال ۹۲ این قانون توسط مجلس اصلاح شد و در قانون جدید دیگر خبری از حذف کنکور نیست و قرار شد در یک بازه زمانی مشخص ۸۵ درصد ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها با استفاده از سوابق تحصیلی تکمیل شود.

اگرچه سازمان سنجش معتقد است از سال ۹۲ تا به امروز به وظیفه خود عمل کرده و ۸۵ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها براساس سوابق تحصیلی تکمیل می‌شود اما کنکور همچنان پرقدرت است و بازهم دانش‌آموزان برای ورود به دانشگاه و رشته‌های خاص از دوره دبیرستان تلاش سخت خود را آغاز می‌کنند.

* درآمد ۸ هزار میلیاردی موسسات کنکور

طبق اعلام مسئولان رسمی کشور، مافیای کنکور سالانه درآمدی معادل ۸ هزار میلیارد تومان دارند و این بازار پر سود باعث شده است موسسات کنکور با نفوذ به بخش‌های مختلف مانع از حذف کامل کنکور شوند؛ این موسسات تنها در بخش خصوصی فعال نیستند بلکه مدارس کشور را نیز بازار هدف خود قرار داده‌اند و به برگزاری آزمون‌ در مدارس اقدام می‌کنند همچنین دانش‌آموزان دوره متوسطه تنها هدف موسسات کنکور نیستند بلکه آنها با عناوین مختلفی همچون قبولی در آزمون مدارس تیزهوشان یا نمونه دولتی، دانش‌آموزان دبستانی را بسیار زود هنگام درگیر آزمون و تست و استرس‌های ناشی از آن کرده‌اند.

هر چند مسئولان آموزش‌وپرورش بارها اعلام کرده‌اند، کنکور و مافیای آن باعث شده است مهارت‌های زندگی و تربیتی در مدارس به حاشیه رانده شود و دانش‌آموزان صرفا برای قبولی در دانشگاه و رشته مدنظر به فراگیری نکات تستی مشغول شوند اما مشخص نیست که موسسات کنکور چگونه و با چه مجوزی به مدارس وارد می‌شوند؟

* ورود موسسات میلیونی کنکور به مدارس

در بررسی برخی مدارس کشور مشاهده می‌شود، موسسات کنکور با ورود به مدارس اقدام به برگزاری آزمون و کلاس‌های تست و رفع اشکال برای دانش آموزان سال سوم دبیرستان و پیش دانشگاهی می‌کنند به عنوان مثال یکی از موسسات با دریافت ۵ میلیون تومان از هر دانش‌آموز اقدام به برگزاری آزمون در مدرسه کرده است البته این دست از مدارس در سطح کشور کم نیستند.برخی معلمان نیز از برگزاری آزمون‌های موسسات خصوصی در مدارس خبر می‌دهند، آزمون‌هایی با مجوز آموزش‌وپرورش که تحت عنوان پیشرفت تحصیلی برگزار می‌شود و بابت برگزاری آن ۵ هزار تومان از هر مدرسه دریافت می‌شود و جالب اینکه نتیجه این آزمون هیچ ارزش علمی آموزشی نداشته و تنها مبلغ بزرگی به نفع افرادی است که این آزمون‌ها را برگزار می‌کنند.

* مدارس بازاری برای کتاب‌های کمک آموزشی

ورود موسسات کنکور به مدارس تنها بخشی از نفوذ مافیای کنکور به مدارس کشور است و در کنار این مسائل شاهد هستیم کتاب‌های کمک آموزشی مختلفی که از سوی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی مجوز ندارند با تخفیف موسسات در مدارس به فروش می‌رسند و در بسیاری از موارد این کتاب‌ها پُررنگ‌تر از کتاب‌های درسی می‌شوند یعنی به مرجعی برای تدریس معلم و مطالعه دانش‌آموزان می‌شوند.

در بحث آمادگی کنکور، مدارس غیردولتی هم ماجرای خاص خود را دارند و با برگزاری برنامه‌های ویژه آمادگی کنکور هزینه‌های ۲۰ میلیونی و بالاتر از خانواده‌ها دریافت می‌کنند، مدارسی که برای آماده شدن دانش‌آموزان برای کنکور در ایام عید دوره‌های ویژه‌ای تحت عنوان آمادگی کنکور دارند و دانش‌آموزان به صورت شبانه‌روزی در مدارس حضور دارند.

* موسسات کنکور چگونه به مدارس وارد می‌شوند؟

یکی از معلمان مدارس در رابطه با چگونگی ورود موسسات کنکور به مدارس می‌گوید:‌ مدیر مدرسه و حتی آموزش و پرورش مناطق در جریان ورود موسسات کنکور به مدارس هستند و این کار خیلی رسمی و با عقد قرارداد بین طرفین انجام می‌شود، در برخی موارد موسسات اطلاعات شخصی دانش‌آموزان را از مدرسه می‌گیرند و باخانواده‌ها تماس تلفنی برقرار و موسسه را تبلیغ می‌کنند.در بحث موسسات کنکور قطعا پای منافع برخی افراد و موسسات خاص درمیان است.متاسفانه در نبودِ مشاوران تحصیلی در مدارس و حذف این پست با توجیه صرفه‌جویی، این مؤسسات معمولا افرادی رو به عنوان مشاور تحصیلی به مدارس میفرستند و این افراد تحت پوششِ این نام، موسسه خودشان را تبلیغ و کتاب های کمک آموزشی خودشان را به دانش آموزان معرفی کرده و میفروشند.

تخفیف ۲۷ درصدی کتاب‌های کمک آموزشی به دانش‌آموزان، موضوعی است که پدری که فرزند دانش‌آموزش در یکی از مدارس تهران تحصیل می‌کند از آن سخن می‌گوید و از دریافت هزینه ۶۷ هزار تومانی بابت برگزاری آزمون و  فروش کتاب‌های کمک آموزشی با مصوبه انجمن اولیا و مربیان مدرسه خبر می‌دهد.

اگر چه سید محمد بطحایی وزیر آموزش وپرورش معتقد است در بحث موسسات تست و کنکور قطعا پای منافع برخی افراد و موسسات خاص هم وسط هست وگرنه پدیده‌ای که از نظر همه صاحبنظران و کارشناسان تا این حد مذموم هست، نباید تا این اندازه دوام می‌آورد اما هنوز مشخص نیست که مدارس براساس کدام مجوز با این موسسات همراهی می‌کنند.

بطحایی معتقد است،عوض کردن فضای کنکور در مدارس، عزم جدی می‌خواهد چون منافع یک عده در میان است و دانش‌آموزان باید شیرینی دوران نوجوانی و جوانی را بچشند نه فشارهای روحی و روانی بابت رقابت‌های آزمون‌های کنکور.

به نظر می‌رسد گام نخست برای کاستن از فشارهای روحی و روانی کنکور، مقابله با ورود موسسات به مدارس کشور است، موسساتی که اینبار نه تنها دوره متوسطه بلکه دوره ابتدایی را نیز هدف قرار داده‌اند.

* دبستان‌ها بازاری برای موسسات کنکور

محمد حسنی، عضو پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش درباره ورود موسسات کنکور به دبستان‌ها و تبعات این مسئله می گوید: جریانی خزنده و آسیب‌زا در مدارس کشور به ویژه در دوره دبستان در حال رشد است، این جریان گسترش آزمون‌های در مقیاس وسیع است. آزمون‌های مقیاس وسیع  و آزمون‌های شبیه سازی شده با کنکور برای آمادگی شرکت در آزمون‌های مدارس نمونه مردمی و تیز هوشان  در دبستان‌های کشور همه گیر شده است. شواهد نشان می‌دهد که مؤسسات آزمون ساز دوره دبستان را بازار پر سودی برای خود در نظر گرفته‌اند و برای این کار از روش‌های مختلف بهره می‌برند. در واقع تب رقابت برای اجرای این آزمون‌ها در مدارس دولتی و غیر دولتی بالا گرفته است. آمار دقیقی در دست نیست اما شواهد نشان می‌دهد که این تب بسیار بالا گرفته است. پرسش این است که این رویکردها در مدرسه تا چه حد با اهداف مدرسه در نظام آموزشی ایران سازگار است تا چه حد دانش آموزان از این برنامه‌ها سود می‌برند؟

چند وقتی است که مسئولان مختلف از رئیس مجلس تا وزرای علوم و آموزش‌وپرورش از ضرورت حذف کنکور در کشور خبر می‌دهند اما باید به این سوالات پاسخ داد که  آیا وزارت آموزش‌وپرورش به تنهایی قدرت حذف کنکور و مافیای کنکور را دارد؟ مدارس تیزهوشان، نمونه‌دولتی و سایر مدارس خاص  که آزمون ورودی دارند در قدرت گرفتن موسسات کنکور تا چه اندازه موثرند؟ آیا وزارت آموزش‌وپرورش در حذف آزمون ورودی این مدارس و اضطراب ناشی از آن موفق خواهد بود؟

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close