رمزگشایی از خلاف‌گویی روحانی / پشت پرده بی‌عملی سی روزه دولت علیه کرونا

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=15156

روحانی و چرخش همزمان دو چرخ

رضا سراج کارشناس مسائل راهبردی در کانال شخصی خود در تلگرام نوشت:

روحانی در سال ۹۲ با شعار “چرخش همزمان چرخ هسته‌ای و چرخ اقتصاد” جامعه را شرطی نمود و در انتخابات ریاست جمهوری به پیروزی رسید. پرزیدنت سپس با استفاده از این برساختِ دوگانه، برجام را به ایران تحمیل کرد که نتیجه آن در صنعت هسته‌ای، اقتصاد کشور و معیشت مردم #هیچ شد.

روحانی در ۱۷ فروردین گفت : “سلامت مردم اولویت نخست است، امّا چرخ اقتصاد نیز باید حرکت کند.” به نظر می‌رسد پرزیدنت درصدد است با برساخت و دوگانه‌ی چرخش همزمانِ چرخ سلامت و اقتصاد، همان مسیر آزمون شده و بی‌نتیجه برجام را ریل گذاری نماید.

اگر واقعا سلامت مردم اولویت نخست بود، می‌شد از فرصت تعطیلات برای اعمال محدودیت و قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا استفاده کرد تا با بازگشت سلامت به جامعه، فعالیت‌های اقتصادی نیز بی‌خطر آغاز گردد. ترفند فرار به جلو و ایجاد “بحران- مذاکره” برای مردم نخ‌نما شده است.

رمزگشایی از خلاف‌گویی روحانی

رضا سراج کارشناس مسائل راهبردی در کانال شخصی خود در تلگرام نوشت:

چرا پرزیدنت خلاف‌گویی می‌کند و به افکار عمومی آدرس غلط می‌دهد؟

آقای روحانی با اشاره به اینکه اجرای قرنطینه چینی در ایران امکان پذیر نبود، گفت: “از روز اولی که این ویروس شروع شد برخی‌ها می‌گفتند قرنطینه چینی را اجرا کنید. عده‌ای فشار می‌آوردند که دولت مدل چینی را اجرا کند، اما ما این کار را نکردیم.

” ادعای پرزیدنت مبنی بر فشار برای اجرای قرنطینه چینی در ایران، خلاف گویی و دروغ بزرگ است. به این دلیل که با آغاز شیوع ویروس کرونا در ایران، مسئولین و متخصصان حوزه سلامت، خواستار اجرای راهبردِ بهداشتیِ قطع زنجیره‌ی انتقال ویروس کرونا شدند و ستاد کل نیروهای مسلح نیز با تشکیل قرارگاه بهداشتی درمانی، در صدد برآمد تا با اِعمال محدویت (خلوت سازی خیابان‌ها و جاده‌ها) به اجرای موفقیت آمیز راهبرد مذکور کمک و از گسترش ویروس کرونا پیشگیری نماید.

اما در مقابل، روحانی به دنبال تئوری انگلیسی “مصونیت جمعی” و عادی سازی رفت و در نتیجه تعداد مبتلایان از حدود ۲۰۰ نفر در ۶ اسفند به بیش از ۸۰۰۰ نفر در ۲۰ اسفند و ۲۷۰۰۰ نفر و مرگ بیش از ۲۰۰۰ نفر در ۶ فروردین رسید. اکنون روحانی خود را در برابر چند مطالبه‌ی اساسی مردم و نخبگان می‌بیند.

از جمله؛ چرا با اجرای راهبرد قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا مخالفت کرده؟ چرا از اِعمال محدویت توسط نیروهای مسلح ممانعت کرده؟ چرا بر تئوری انگلیسی “مصونیت جمعی” اصرار ورزیده؟ چرا پروژه‌ “بحران- مذاکره” را کلید زده و برای مذاکره مجدد با امریکا، سلامت جامعه را بحرانی نموده؟ چرا پرزیدنت در بازه‌ی۶ اسفند تا ۶ فروردین، تعلل داشته؟ و…

با این تفاسیر پرزیدنت برای رها ساختن خود از مطالبات جامعه، به توصیه مشاورانش، چاره را در خلاف‌ گویی، دادن آدرس غلط به افکار عمومی و عوض کردن جای شاکی و متهم دیده است.

پشت پرده بی‌عملی سی روزه دولت علیه کرونا

رضا سراج کارشناس مسائل راهبردی در کانال شخصی خود در تلگرام نوشت:

بی‌عملی سی روزه (از ۶ اسفند تا ۶ فروردین) علیه کرونا چه پشت پرده‌ای دارد؟ این مهم سوالی است که ذهن متخصصان حوزه سلامت، نخبگان و آحاد مردم را به خود مشغول نموده است.

ماجرا از این قرار است؛ عده‌ای ساده‌اندیش بر این انگاره بودند که ایجاد بحران سلامت در ایران و کمک برخی طرف‌های خارجی، به ویژه انگلیس، می‌تواند منجر به شکل‌گیری کمپین کاهش تحریم‌های آمریکا علیه ایران گردد. از سوی دیگر، تعدیل شدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران، راه را برای مذاکرات آینده فراهم خواهد کرد. از این رو ساده‌اندیشان و نفوذ پذیران به مدت سی روز سلامت جامعه ایران را رها کردند تا از رهگذر “بحران- مذاکره” ایده تعامل با کدخدا را بازسازی و جامعه ایران را نیز مجددا شرطی نمایند. در این رابطه عباس عبدی از تئوری پردازان اصلاح طلب نوشته است : “یکی از دلایلی که دولت تصمیمات سختگیرانه درباره کرونا اعمال نمی‌کند، این است که شرایط را بهترین فرصت برای حل تحریم‌ها و آغاز گفت‌وگو می‌داند.”

در نگاه اول به بی‌عملی سی روزه علیه ویروس منحوس کرونا، سهل‌اندیشی و شیفتگی برای مذاکره از آن فهم می‌گردد. اما در نگاه دوم به فاجعه‌ی ایجاد مخاطره برای سلامت جامعه و امنیت ملی، غیر از نفوذ پذیری و خیانت برداشت دیگری نمی‌توان داشت.

مشرق

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن