پشت پرده های برخی خیریه های استان زنجان/ از درآمد ۲۷ میلیاردی یک خیریه و هزینه تنها یک میلیاردی برای بیماران !

جلسه دولت با سمن‌های استان زنجان سه‌شنبه شب با حضور استاندار زنجان؛ پروفسور ثبوتی؛ مدیر کل دفتر امور اجتماعی و مدیر کل ورزش و جوانان و  نمایندگانی از سمن‌های مختلف برگزار شد.

در ابتدای این جلسه مدیرکل دفتر اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان ضمن ارائه گزارشی از فعالیت سازمان‌های مردم نهاد در استان زنجان اظهار کرد: میزان مشارکت مردم و تشکل‌های اجتماع محور از شاخص‌های توسعه یافتگی کشورهاست و این شاخص‌ها در استان زنجان وضعیت مطلوبی دارد همچنان که همه می‌دانند زمینه خوبی برای فعالیت‌های سازمان اجتماع محور داریم.

مسیح‌اله سلطانی با اشاره به اینکه شاخص فعالیت در استان بالاست و با توجه به اینکه قرن جدید عصر مشارکت نام گرفته است؛ این مفهوم در دولت تدبیر و امید با جدیت بیشتری پیگیری شده است؛ گفت: در همین راستا فعالیت تشکل‌ها مطلوب بوده است؛ هرچند با وضعیت ایده‌آل فاصله زیادی داریم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در استان زنجان ۳۳۵ تشکل فعال است؛ گفت: این رقم در پنج سال گذشته ۱۲۵ درصد افزایش یافته است.

مدیرکل دفتر اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان با اشاره به اینکه در کل کشور ۱۴ هزار تشکل مردم نهاد داریم و در مجموعه کشوری به ازای هر ۵ هزار و ۷۰۰ نفر یک تشکل داریم؛ تصریح کرد: این آمار در استان به ازای ۳ هزار نفر یک مورد است که این یعنی تعداد سمن‌ها در زنجان دو برابر آمار کشوری است.

وی با اشاره به اینکه سهم بانوان در استان ۱۵ تشکل و ۶۷ تشکل سهم جوانان است؛ گفت: ۳۰ درصد از اعضای هیات مدیره‌ سمن‌ها و ۵۰ درصد اعضا را بانوان تشکیل می‌دهند.

سلطانی با اشاره به اینکه حوزه سلامت، گردشگری، زیست محیطی؛ کاهش آسیب‌های اجتماعی از جمله زمینه‌های فعالیت سمن‌ها است؛ گفت: سمن‌ها نگاه سیاسی ندارند و تلاش آن‌ها برای حل مشکلات اجتماعی دارند.

مدیرکل دفتر اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان با اشاره به اینکه تاکید دولت مستقر نیز قانونمندی بودن؛ مستقل و وابسته به دولت نبودن؛ نداشتن نگاه سیاسی است؛ افزود: البته در این باره برخی از سمن‌ها نقش فعالی داشته‌اند.

وی درباره عدم نظارت بر خیریه‌ها نیز گفت: هر دستگاهی که مجوز می‌دهد باید ورود کرده و نظارت کند و اگر این کار از سوی آنها رخ ندهد؛ استانداری ورود کرده و نظارت خواهد کرد.

*موازی‌کاری خیریه‌ها موجب استهلاک هزینه‌ها می‌شود

در ادامه این جلسه جمشید وفا؛ مدیرعامل مجمع خیرین سلامت استان زنجان در این جلسه با اشاره به اینکه یکی از اهداف اساسنامه مجمع خیرین سلامت، ساماندهی خیریه‌ها است؛ اظهار کرد: اما نبود قانون در این زمینه یکی از  موانع اصلی موجود است و همین موجب شده که ما سال‌ها در تعامل و نصیحت با این خیریه‌ها بگذرانیم.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر با تعاریف متفاوتی می‌توان از سه منبع مجوز لازم برای فعالیت خیریه اخذ کرد؛ گفت: نخستین این امر نیروی انتظامی است که با ذکر خیریه می‌توان از آن مجوز گرفت؛ دوم از بهزیستی است که با توجیه حمایتی بودن خدمت مورد نظر می‌توان از آن مجوز گرفت؛ سومین آن استانداری و یا وزارت بهداشت است که با عنوان سازمان مردم نهاد تعداد زیادی ارگان هستند که با آن فعالیت دارند؛ اما ملاحظه می‌شود که وزارت‌خانه مسؤول سلامت هیچ کدام از آنها نیست و نیازی به اخذ مجوز از آن هم نیست و این خود نبود قانون را نشان می‌دهد.

مدیرعامل مجمع خیرین سلامت استان زنجان با اشاره به اینکه با این تفاسیر روند اداری موجب شده که شاهد تعدد خیریه‌ها باشیم و همانطور که در گزارش ارائه شد؛ تعداد آنها در استان نسبت به کشوری بیشتر باشد؛ افزود: البته خیریه‌ها منافع و مضراتی نیز دارد.

وفا با اشاره به اینکه از منافع خیریه‌ها در درجه نخست این است که، بار دولت را در این حوزه کاهش داده و خدمتی در حوزه سلامت ارائه می‌کنند؛ کار مثبت و خداپسندانه در جامعه ارائه می‌دهند که نتایج فرهنگی آموزشی نیز دارد و مهربانی را در جامعه ارائه می‌دهد و سومین آن کمک به آموزش و نیازمندان برای تحمل بیماری است و  نتیجه این کارها می‌تواند در جامعه نتایج مثبت را داشته باشد.

مدیرعامل مجمع خیرین سلامت استان زنجان همچنین به خطرات فعالیت خیریه‌ها نیز اشاره کرد و گفت: اقدامات خودسرانه در نبود قانون ناظر بر خیریه‌ها از خطرات آن است و هر هزینه‌ای که هیات مدیره تصویب کند می‌توانند؛ هزینه کنند؛ از پولی که از کمک‌های مردمی یا هر جای دیگر در اختیار می‌گیرند؛ می‌توانند با مصوبه هیات مدیره عمل کنند؛ در صورتی که که این اقدامات لزوما در راستای اولویت بندی ملی و دولتی نیست.

*۲۷ میلیارد تومان درآمد و هزینه تنها یک میلیاردی برای بیماران

وی با اشاره به اینکه خیریه‌ها می‌توانند به راحتی از هدف گذاری اولیه خارج و تبدیل به سودآوری و مشارکت‌های اقتصادی و حتی تخریب محیط زیست متمایل شوند؛ تصریح کرد: برای مثال عملکرد یکی از خیریه‌های حمایت کننده نوع بیماری را که در شهر ما فعال است؛ که برای سال قبل بوده است؛ منتشر می‌کنم که حدود ۲۷ میلیارد تومان درآمد آن بوده است و فقط یک بیست و هفتم آن هزینه بیمار شده است؛ در صورتی که اسم این خیریه و همه خیریه‌های فعال در حوزه سلامت حمایت از بیمار است.

وفا گفت: دومین خطر در کمین فعالیت خیریه‌ها؛ موازی‌کاری آن‌ها با خیریه‌های دیگر است که در نتیجه استهلاک و هدر رفت هزینه‌های پولی و انسانی را به دنبال دارد؛ چون حتما شما ساختمان‌هایی را که توسط برخی از خیریه‌ها ساخته شده را دیده‌اید که هر کدام چند هزار متر بنا دارند؛ در صورتی که به عقیده بنده هزار متر مربع برای فعالیت همه این خیریه‌ها کافی بود.

مدیرعامل مجمع خیرین سلامت استان زنجان گفت: فرض کنید؛ همه خیریه‌ها علاقه دارند سالن همایش بسازند و برخی نیز ساخته‌اند؛ در صورتی که دانشگاه علوم پزشکی سالن همایشی به اسم روزبه دارد که فقط ۲۰ روز در سال اشغال دارد و بقیه سال آزاد و مجانی در اختیار آنهاست.

وی گفت: همه این خیریه‌ها تمایل دارند؛ بیمارستان و درمانگاه اختصاصی برای بیمار خاص خود داشته باشند و خیلی‌ها نیز اقدام به ساخت مرکز تحقیقات برای این بیماری کرده‌اند؛ در صورتی که همه اینها نشات گرفته از نبود قانون است؛ چرا که قانونی برای نظارت وجود ندارد.

*هیات مدیره‌های مؤسسات خیریه سلامت باید متخصص باشد

وفا ادامه داد: در همه این خیریه‌ها هفت نفر شامل هیأت مدیره وجود دارد که تخصص‌ها و اطلاعات مختلف دارند که شامل بازاری؛ پزشک و … است و کمتر در  این بیماری خاص تخصص دارند؛ ولی تصمیم می‌گیرند و عمل می‌کنند؛ چون قانونی وجود ندارد.

مدیرعامل مجمع خیرین سلامت استان زنجان گفت: سومین خطر برای فعالیت خیریه‌ها؛ عدم پاسخگویی به مراکز حسابرسی و بازرسی کشور است؛ چون وقتی دانشگاه علوم پزشکی وقتی می‌خواهد هزینه‌ای را در حوزه سلامت داشته باشد؛ آن را با چندین ماده و تبصره و سلامت انجام می‌دهد؛ اما خیریه‌ها پاسخگوی اقدامات خود نیستند.

وی تصریح کرد: اگر امروز رئیس دانشگاه علوم پزشکی تصمیمی را بگیرد و ۱۰ سال دیگر در سمت دیگری باشد؛ اگر زنده باشد؛ حتما احضار می‌کنند که شما چرا چنین عملکردی داشتید، اما خیریه‌ها اینطور نیستند و با وجود اینکه عملیات مالی آنها کم نیست؛ ولی در جابه‌جایی این هزینه‌ها آزاد هستند.

*همه دریافت و پرداخت برخی از مؤسسات خیریه در جیب یک نفر است

وفا با اشاره به اینکه برخی از این خیریه‌ها بیلان سالیانه بسیار دقیق دارند و  آن را ارائه هم می‌دهند؛ گفت: ولی برخی نیز ندارند و حتی خیریه‌هایی نیز وجود دارند که من هم می‌شناسم که همه دریافت و پرداخت آنها در جیب یک نفر خلاصه است.

مدیرعامل مجمع خیرین سلامت استان زنجان تصریح کرد: پیشنهاد بنده در درجه نخست وجود قانون است و تا زمانی که قانونی از طرف مجلس نباشد؛ نمی‎‌توان خیریه‌ها را مجاب کرد و از آنها خواهش کرد؛ چرا که  خواهش هم حدی دارد.

وی افزود: هرچند بنده تا آنجا که اطلاع دارم؛ دولت پیش‌نویس مربوط به این امر را به مجلس داده است؛ اصولا همانطور که اعلام شد؛ قانون مربوط به خیریه‌ها به عنوان مؤسسات غیرتجاری حدود ۸۰ سال پیش در مجلس ایران تصویب شده و پس از آن یک بار پس از انقلاب اصلاح شده و در واقع قانون جامعی در این باره وجود ندارد.

وفا ادامه داد: البته در سال قبل نیز هیات دولت یک مصوبه داشته است؛ که  فعلا اثراتی از آن در نظارت بر خیریه‌ها دیده نشده است؛ پس در این فاصله که نه قانون است و فاصله‌ای که معلوم نسبت قانونی داشته باشیم و با این اشتغالاتی که مجلس دارد؛ و در راستای راهنمایی؛ نظارت و کنترل اقدامات و همسو کردن این فعالیت‌ها با دولت و جامعه باید اقداماتی با مشارکت نماینده دولت و وزارت بهداشت انجام شود.

مدیرعامل مجمع خیرین سلامت استان زنجان همچنین در واکنش به صحبتی درباره اینکه سازمان‌های صادر کننده مجوز خود نظارت لازم را بر خیریه‌ها دارند؛ گفت: این درست نیست، سازمان‌ها چنین توانی را ندارد؛ مثلا نیروی انتظامی چگونه می‌تواند بر خیریه سلامت نظارت کند؛ چرا که نظارت باید همه جانبه باشد.

*سازمان‌های مردم نهاد بازوی دولت هستند

در ادامه نیز محسن اجلی عضو هیات مدیره مؤسسه خیریه کلبه مهربانی نیز با اشاره به اینکه سازمان‌های مردم نهاد بازوی دولت هستند؛ تصریح کرد: سازمان‌های مردم نهاد در حوزه‌های مختلف فعالیت دارند و همه به عینه و وضوح مشارکت این سازمان‌ها را در مواقع مختلف حس کرده‌اند.

وی گفت: برای اینکه ما بتوانیم به نحو احسن به اهداف بهینه این سازمان‌ها برسیم؛ باید فعالیت این انجمن‌ها قانون‌مند شوند.

اجلی افزود: اینکه سازمان‌های مختلف مجوز خیریه صادر می‌کنند درست نیست؛ چرا که موجبات موازی کاری در حوزه‌های مختلف فراهم می‌شود.

عضو هیات مدیره مؤسسه خیریه کلبه مهربانی ادامه داد: یکی از موضوعات دیگر که باید مورد توجه قرار گیرد؛ ماموریت دادن به خیریه‌هاست که همین امر موجب کاهش هزینه‌های دولت خواهد شد.

*ضعف استراتژی ارتباطی بین دولت و سمن‌ها وجود دارد

در ادامه نیز محمد علویون به نمایندگی از انجمن حقوق شهروندی تصریح کرد: سمن‌ها بخشی از ساختار دولت نیستند؛ ولی نقش مهمی به عنوان واسط و رابط در برقراری ثبات و نظم دارند؛ اما ضعف استراتژی ارتباطی بین دولت و سمن‌ها وجود دارد؛ در صورتی که باید ارتباط‌ها مستمر باشد.

وی گفت: حوزه فعالیت سمن‌ها بسیار زیاد است و علت رشد آنها در طول سالیان مشکلات عدیده دولت‎ها بوده است.

علویون به شمار میلیونی سمن‌ها در آمریکا و روسیه اشاره کرد و گفت: در کشور ما نیز فعالیت آنها خوب بوده است؛ اما مراحلی که سمن‌ها طی کرده‌اند؛ در ابتدا برای امدادرسانی به گروه‌های مختلف بوده است؛ اما امروز این وضعیت نیست و کارکردهای گوناگون دیگر هم دارند.

*دو سوم کارمندان دولت اضافی است

همچنین پروفسور یوسف ثبوتی هم در این جلسه با اشاره به اینکه وجود سمن‌های بسیار در شهر جای بسی خوشحالی است؛ اظهار کرد: بسیاری از صحبت‌ها که در اینجا مطرح شد؛ ناشی از سوء ظن و عدم اعتماد به یکدیگر بود و به دنبال این بودیم که یکی بیاید و ما را کنترل کند.

مؤسس مرکز تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان گفت: باید متوجه بود که انگار به خودمان نیز اعتماد نداشتیم و به دولت گفتیم بیاید ما را کنترل کند و به دنبال قانون هستیم که بیاید دست و پای ما را ببندد؛ به نظر من که از سال‌ها پیش دارم؛ بزرگترین گرفتاری اجتماعی؛ فرهنگی و مدیریتی کشور در این است که به هم اعتماد نکردیم و دنبال کنترل همدیگر بودیم در نتیجه دولتی به وجود آوردیم که به حساب بنده دو سوم آن وظیفه نظارت حسابرسی؛ حراست، حساب کشی و هر آنچه که فکر بکنید را دارد که دیگران خوب کار کنند.

وی گفت: به عقیده بنده دو سوم نهادهای دولتی که ایجاد کردیم و وظیفه نظارتی دارند؛ اضافه است و اگر منحل شود؛ بهتر است و به تبع آن دو سوم کارمندان دولت نیز اضافه است.

*تعداد کارمندان ایران ۴ برابر ژاپن است

پروفسور ثبوتی تصریح کرد: دولت ژاپن ۸۰ میلیون نفر جمعیت دارد و فقط ۸۰۰ هزار نفر کارمند دولتی دارد و ما برای همین میزان جمعیت ۳ میلیون کارمند داریم که چهار برابر ژاپن است.

مؤسس مرکز تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان ادامه داد: باید به جاهای دیگر نگاه کنیم و تنها جایی که با ما می‌تواند در این مورد رقابت کند؛ کردستان عراق است؛ برای ۵ میلیون جمعیت، ۲ میلیون حقوق بگیر دارد؛ حالا ببینید با این وضعیت به چه کسی تبریک گفتنی است.

وی با اشاره به اینکه گرفتاری بزرگ ما این است که اعتماد نمی‌کنیم و برای اینکه این را به عمل بگذاریم می‌خواهیم کنترل شویم؛ افزود: چند بار کسانی که اینجا بودند؛ کلمه متاسفانه را به کار بردند و با این وضعیت می‌خواهند؛ نیکوکاری هم بکنند.

پروفسور ثبوتی گفت: چرا ما با کلمه گفتن متاسفانه قیافه‌ها را در هم می‌بریم؛ چرا هیچ وقت کلمه خوشبختانه به کار نمی‌بریم در حالی که کار نیک می‌کنیم؟

فیزیک‌دان سرشناس ایرانی در واکنش به صحبت‌های دکتر جمشید وفا مدیر عامل خیرین سلامت نیز گفت: من به هیچ وجه با صحبت‌های ایشان موافق نیستم؛ که یک کسی که آمده کار خیر بکند؛ بیاییم وی را کنترل بکنیم و برای وی خط و مشی تعیین کنیم، اما اگر ایراداتی به وی وارد است؛ به یک زبان دیگر به آنها گوشزد کنیم.

وی با بیان اینکه حدود ۶۰ سال پیش ماشین بخار و سپس ماشین و کشتی و هواپیما اختراع شد؛ تصریح کرد: در این مدت علم؛ صنعت و پزشکی پیشرفت کرد و در قبل این پیشرفت‌ها جمعیت دنیا ۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون نفر است.

*افزایش امید به زندگی تا ۷۶ سال

پروفسور ثبوتی با اشاره به سیر علوم و اکتشافات صنعتی و دارو درمان و پزشکی بیان کرد: بر همین اساس عمر متوسط ۵۰ سال پیش ایران در موقعیت جاری به ۷۶ سال رسیده است و همراه با آن زندگی که در ۷۰ تا ۸۰ سال پیش که با بخور و نمیر می‌گذشت، الان ۱۰۰ برابر آن را شاهد هستیم.

مؤسس مرکز تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان با اشاره به میزان مواد خوراکی؛ لباس، مسکن و رفاه اجتماعی که در مقایسه با قبل؛ ۱۰۰ برابر شده است؛ تصریح کرد: به تبع همین افزاش امکانات؛ یک مقدار زیادی حیف و میل نیز داریم.

وی افزود: وقتی دستشویی و حمام را در داخل آپارتمان داریم در مقایسه با ۵۰ سال پیش که وضو و طهارت را تنها با یک آفتابه آب داشتیم و هفته‌ای یک بار به حمام می‌رفتیم؛ با آن مقایسه کنیم؛ الان می‌بینیم چقدر آب مصرف می‌شود و این ناشی از تکنولوژی جدید است.

پروفسور ثبوتی ادامه داد: البته باید شکرگزار این دانش جدید باشیم که این وضعیت را داریم؛ وگرنه نیمی از ما باید در ۵۰ سالگی می‌مردیم و بقیه نیز در ۴۰ سالگی پیر محسوب می‌شدیم.

*تمدن امروزی که درست شده است؛ برای ۱۰ هزار سال است

مؤسس مرکز تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان افزود: در عین حال برخی از جاها ما گز نکرده بریده‌ایم و آن قسمتی که بریده است؛ یک وادی نامعلومی بوده است و یک گام‌هایی برداشته شده است که گز نکرده بوده است و تمام این پیشرفت‌ها لازمه داشتن انرژی ارزان بوده است و دیگر انسان نمی‌توانست با زور و بازوی خود تولید و مصرف کند.

وی تصریح کرد: بر همین اساس انسان رفته از زیر زمین نفت و گاز و زغال سنگ گیر آورده و آن را سوزانده‌ است؛ موادی که صدها سال در زیر زمین مدفون بوده؛ البته گرمای آن را کاری نداریم، ولی بخشی به کربن دی اکسید تبدیل شده و همین گاز در جو زمین یک نقش بسیار حساس و یک خاصیت فوق‌العاده شگفت‌آور دارد.

پروفسور ثبوتی افزود: این اگر روی زمین باشد، به عنوان یک لحاف زمین را گرم می‌کند؛ مقدار آن خیلی کم و از حدود نیم در هزار هم کمتر است؛ پنجاه سال پیش سه دهم در هزار بود و الان چهار دهم در هزار است و همین موجب شده که زمین به صورت غیر متعارف گرم شود و علت اینکه خاصیت فیزیکی آن این است که نور خورشید را از خودش به زمین راه می‌دهد و آن وقت گرمای زمین را به بیرون راه نمی‌دهد.

مؤسس مرکز تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان با بیان اینکه این تغییر در بازه زمانی ۲۰۰ ساله رخ داده است و زمین دوره‌هایی گرم‌تر و سردتر از این داشته است و در یک میلیون سال گذشته ما دوره‌هایی داشتیم که ۱۰ بار یخبندان بسیار بسیار سرد داشته است.

وی با بیان اینکه این تمدن که ما برای خود درست کردیم تا شهرنشینی داشته باشیم؛ گندم بکاریم و حیوان پرورش دهیم؛ عمرش بیشتر از ۱۰ هزار سال نیست و این تمدن خود را به آب و هوای ۱۰ هزار سال گذشته عادت داده است؛ افزود: با این حال انسان یک دفعه در طول ۱۰۰ سال مصرف را به غیرعادی بالا برده و زمین هم گرم و در نتیجه اختلالاتی بروز می‌کند؛ یکی از این اختلالات این است که ما عادت داشتیم باران‌های خوب را در آبان‌ماه ببینیم و کشاورز ما عادت داشت که زمین را در آبان ماه آماده کرده باشد تا باران که آمد سبز شود.

پروفسور ثبوتی یادآور شد: سال قبل ما باران را در آبان و آذر و دی نداشتیم و در بهمن‌ و اسفند شاهد باران بودیم و در عوض پس از عید باران خوبی داشتیم و همین جابه‌جایی فصل باران معلومات کشاورزان ما را هدر می‌دهد.

*اختلالات آب و هوایی موجب گرم شدن زمین شده است

فیزیکدان ایرانی با بیان اینکه همین اختلالات؛ گرم شدن زمین را ایجاد کرده است؛ گفت: البته این امر روی همه موجودات تاثیر دارد.

وی با اشاره به اینکه همین تغییرات محیط زندگی را برای کاشت برخی درختان مثلا چنار تغییر داده و در مقابل برای برخی از گیاهان نیز عوض شده است؛ پس باید جای آن عوض شود؛ افزود: مسئله این است که این ناهنجاری آب و هوایی از آفریقا؛ بین‌النهرین؛ و ترکمنستان و ایران و شمال چین در این منطقه که گرد و غبار داشته خشک‌تر شده و گرد و غبار بیشتری پیدا می‌کند؛ اما در مقابل مناطق جغرافیایی بالاتر باران سیل‌آسا بیشتر می‌شود.

پروفسور ثبوتی با اشاره به کشورهای کم آب و پرآب تصریح کرد: حالا که آب و هوا زیاد شده بخار آب زیادی از اقیانوس‌ها بلند می‌شود؛ ولی زمان برگشت به زمین یک چند صد کیلومتر آن طرف‌تر پایین آمده و در نتیجه در شهرهای مختلف کشور به اندازه قبلی آب نخواهیم داشت؛ در عوض اروپا با سیل مواجه می‌شود.

وی تصریح کرد: برای حل این مشکل باید؛ زغال سنگ و نفت را کمتر بسوزانیم و باید برای آن جایگزین پیدا کنیم و این چاره‌ای است که دولت‌ها باید داشته باشند.

مؤسس مرکز تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان با اشاره به اینکه قوانین ساخت و ساز در شهرداری تغییر کرده و شما نمی‌توانید ساختمانی بسازید که شیشه‌های آن تک جداره باشد، اضافه کرد: امروز شاهد این هستیم که ایران در روستاهای دارای با خانوار بسیار کم هم گازرسانی کرده تا زغال سنگ نسوزد.

در این جلسه مشترک همچنین تعدادی از نمایندگان خیریه‌های متعدد و سمن‌ها گزارشی از فعالیت و کارکرد خود را طی یک سال گذشته مطرح و انتظارات خود را از مجموعه مدیران استانی مطرح کردند.

منبع : فارس

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن