پل ورودی شهر آب‌بر، چشم‌انتظار اعتبار / ملخ ها ، مهمان مزارع طارمی‌ها

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=8565

فرماندار شهرستان طارم گفت: اعتبار پروژه پل ورودی آب‌بر در کمیته برنامه‌ریزی لحاظ خواهد شد که امیدواریم امسال به بهره‌برداری برسد.

ستار صفری در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به موضوع پل ورودی ضلع جنوبی شهر آب‌بر، گفت: متاسفانه موانعی از قبیل کمبود اعتبار، بازگشایی مسیر تا پمپ بنزین، جابه‌جایی تیرهای برق و خط انتقال گاز آب‌بر – گیلوان موجب طولانی شدن پروژه و عدم بهره‌برداری از آن تاکنون شده است.

وی با بیان این‌که جبران اختلاف سطح بین بدنه قدیم و جدید پل در حال حاضر ادامه پروژه را دچار مشکل کرده است، افزود: با بررسی‌های فنی انجام شده، سازه فعلی تحمل بار اضافی ناشی از جبران اختلاف سطح را ندارد.

صفری با بیان این‌که علی‌رغم مشکلات فنی و اجرایی و کمبود اعتبار، این پروژه با آینده‌نگری اجرا می‌شود، ادامه داد: جداسازی دو طرف پل صلاح نیست، زیرا این امر ایمنی تردد‌کنندگان را تهدید خواهد کرد.

فرماندار شهرستان طارم با بیان اینکه اعتبار این پروژه در کمیته برنامه‌ریزی امسال لحاظ خواهد شد، اظهار کرد: امیدواریم در سال‌جاری شاهد بهره‌برداری از این پروژه باشیم.

این مسئول در ادامه با اشاره به تعریض محور سه‌راهی چورزق تا شهر چورزق، اظهار کرد: با توجه به خاک‌برداری انجام شده و اختلاف سطح با شانه خاکی، ضروری است علائم هشداردهنده در مسیر افزایش یابد.

ملخ مراکشی و سن گندم؛ مهمان همیشگی مزارع طارمی‌ها

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان زنجان، از مبارزه ۱۰۶ هزار هکتاری علیه آفت سن غلات در استان زنجان خبر داد.

رباب شب‌خیز در گفت‌و‌گو با ایسنا، با اشاره به انجام عملیات مبارزه با آفت ملخ مراکشی در ۱۳ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی شهرستان طارم، اظهار کرد: امسال سطح مبارزه با آفت سن در اراضی استان به ۱۰۶ هزار و ۶۴۵ هکتار رسیده و بالغ بر ۹۸ هزار هکتار از این سطح مربوط به پوره سن و حدود ۷۸۱۲ هکتار مربوط به سن مادر بوده است.

این مسئول با بیان اینکه امسال عملیات مبارزه با آفت سن غلات در استان زنجان از ۱۵ فروردین‌ماه آغاز شده و تا اوایل تیرماه ادامه داشته است، ادامه داد: چرای بی‌رویه و تخریب مراتع از دلایل مهم طغیان آفت ملخ محسوب شده و باید نسبت به آن تدابیری اندیشیده شود. البته عملیات مبارزه با ملخ مراکشی در سطح ۱۳ هزار و ۵۰۰ هکتار در شهرستان طارم انجام گرفته است.

وی با تاکید بر اهمیت مبارزه به موقع علیه آفت سن به‌ویژه سن مادر، تصریح کرد: هر چقدر در مبارزه با سن مادر موفق‌تر عمل کنیم به همان میزان جمعیت سن پوره کم‌تر شده و عملیات مبارزه با پوره کاهش پیدا خواهد کرد؛ در واقع سن گندم یک آفت همگانی است و عملیات مبارزه با بهره‌گیری از توان کارشناسان بخش خصوصی و دولتی انجام می‌شود.

شب‌خیز خاطرنشان کرد: عملیات مبارزه با سن مادر باید قبل از تخم‌ریزی و زمانی آغاز شود که حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد اماکن تخلیه شده باشد، در غیر این‌صورت مبارزه و سم‌پاشی علیه آفت بی‌فا‌یده است. علاوه بر این، تشخیص زمان دقیق مبارزه با آفت سن نیز بسیار مهم است.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close