پیروزی معنادار حزب الله در انتخابات لبنان؛ پول‌پاشی سعودی‌ها و شانتاژ تبلیغاتی غربی‌ها جواب نداد

نتایج اولیه انتخابات لبنان مشخص شد/ حزب الله پیروز انتخابات شد +جدول

وبگاه «البناء» نوشت: مقاومت، مافوق پیش‌بینی‌ها «پیروز» از انتخابات خارج شد؛ چه از نظر حجم رأی‌دهنده‌ها و چه از نظر تعداد کرسی‌هایی که لیست‌های «الامل و الوفاء»و متحدانش کسب کردند.

روزنامه «الاخبار» لبنان جدولی را منتشر کرده و نتایج غیر رسمی انتخابات پارلمانی لبنان را نشان می‌دهد؛ انتخاباتی که برای اولین بار بر اساس قانون تناسبی و پس از ۹ سال، یکشنبه (دیروز/۱۶ اردیبهشت) برگزار شد.

**برای دیدن نسخه با کیفیت روی عکس کلیک کنید**

انتخابات پارلمانی در لبنان برای اولین بار بر اساس قانون مبتنی بر نظام نسبیت برگزار شد. نتایجی که بعد از جنگ تبلیغاتی و سیاسی و حقوقی و مالی و دیپلماتیک گسترده ضد محور مقاومت در نتیجه این انتخابات شکل گرفت، این بود که محور مقاومت را با استحکام و پیروزی قابل توجه در عرصه لبنان مطرح کرد. این پیروزی را از یک طرف می‌توان از لحاظ حجم رأی بالای بستر عمومی محور مقاومت دانست که در پاسخ به دعوت سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان و نبیه بری رئیس پارلمان این کشور به پای صندوق‌های رای آمدند. از طرفی دیگر تعداد کرسی‌هایی که لیست‌های امید و وفاداری و متحدان آنها به ویژه حزب قومی اجتماعی سوریه و فیصل کرامی وزیر سابق و سلیمان فرنجیه و عبدالکریم مراد به دست آوردند، این پیروزی را برای محور مقاومت دو چندان کرد.

در مقابل می‌توان گفت نتایج مشارکت انتخاباتی مردم در بیروت پایتخت لبنان و طرابلس پایتخت دوم این کشور برای جریان المستقبل ناامیدکننده بود و آنها انحصار کرسی های خود در این مناطق را از دست داده و بسیاری از کرسی های این حوزه‌ها را واگذار کردند. در بیروت آنها نتوانستند ۹ کرسی از ۱۱ کرسی پارلمان را برای خود کسب کنند، بلکه پنج کرسی را به دست آوردند و سرنوشت کرسی ششم همچنان مبهم است. در طرابلس نیز ۳ کرسی به جریان المستقبل اختصاص داده شد و کرسی چهارم به نجیب میقاتی رسید و ۳ کرسی دیگر نیز به فیصل کرامی اختصاص یافت.

وبگاه «البناء» نیز در گزارشی درباره نتایج انتخابات نوشت: مقاومت، مافوق پیش‌بینی‌ها «پیروز» از انتخابات خارج شد؛ چه از نظر حجم رأی‌دهنده‌ها که در راستای لبیک به دعوت «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله و «نبیه بری» رئیس پارلمان بود و چه از نظر تعداد کرسی‌هایی که لیست‌های «الامل و الوفاء» (لیست‌های وابسته مقاومت) و متحدانش کسب کردند.

در ادامه این گزارش آمده است: در مقابل مشارکت انتخاباتی در بیروت و پایتخت دوم لبنان یعنی طرابلس برای جریان المستقبل (رقیب حزب‌الله) ناامیدکننده بود و این جریان بسیاری از کرسی‌هایی که فکرش را هم نمی‌کرد، از دست داد. مثلا در بیروت به ۹ کرسی خود از ۱۱ کرسی نرسید بلکه فقط ۵ کرسی به دست آورد و سرنوشت کرسی ششم مجهول است و در طرابلس فقط ۳ کرسی کسب کرد.

 پیروزی قاطع و کوبنده لیست‌های «الامل و الوفاء» و متحدان

لیست‌های «الامل و الوفاء» و متحدان، پیروزی قاطعی در حوزه‌های مختلف کسب کردند و قطار انتخاباتی جنبش امل  در «المصیلح» از پیروزی کامل این لیست‌ها در تمام لبنان خبر داد. لیست الامل و الوفاء در حوزه «جنوب سوم» با تمام ۱۱ عضو خود از جمله «اسعد جردان» نامزد حزب قومی-اجتماعی سوریه پیروز شد. همانگونه که این لیست در حوزه «جنوب دوم» با تمام اعضایش پیروز شد، ۱۲۵۶۲۴ رأی کسب کرد و «نبیه بری» رئیس پارلمان «رأی برتر» (الصوت التفضیلی) را با ۳۹۹۴۹ رأی از آن خود کرد.

برنده‌ها و بازنده‌های انتخابات پارلمانی لبنان/ از بزرگترین سیلی تاریخ به سعد حریری تا شکست میشل عون در انتخابات

سعد حریری بزرگترین سیلی تاریخ خود را دریافت کرد. حریری دیگر نمی تواند از انحصار نمایندگی خود بر جریان اهل تسنن سخن بگوید و اینگونه وانمود کند که انحصار نمایندگی پارلمانی شهرهای بزرگ را در اختیار دارد.

ابراهیم امین سردبیر روزنامه لبنانی الاخبار در مقاله‌ای  به بررسی معادله‌های به وجود آمده در نتیجه برگزاری انتخابات پارلمانی لبنان اشاره کرده و نوشته که نتایج این انتخابات صفحه جدیدی از زندگی سیاسی مبتنی بر ائتلاف های متفاوت از نظر وزن را رقم می‌زند که پیش از انتخابات اینچنین نبوده است.

با وجود عادتی که سیاستمداران لبنانی در انکار واقعیت‌ها دارند اما چهره کلی تحولات انتخابات پارلمانی و نتایج اولیه آن معادله‌هایی را نشان می‌دهد که می‌توان آنها را در موارد زیر خلاصه کرد:

** اول: سعد حریری و جریان المستقبل بزرگترین سیلی تاریخ خود را دریافت کردند. حریری دیگر نمی تواند از انحصار نمایندگی خود بر جریان اهل تسنن در کشور سخن بگوید و اینگونه وانمود کند که انحصار نمایندگی پارلمانی شهرهای بزرگ را در اختیار خود دارد. او حتی نمی‌تواند از رهبری جریان سیاسی وابسته به محور آمریکایی – سعودی در لبنان سخن بگوید.

شکست‌های حریری از العرقوب گرفته تا صیدا و جبل لبنان و بیروت و طرابلس تا زحله و بقاع غربی طوری نیست که نتایج حوزه انتخاباتی عکار بتواند آن را جبران کند.

انتخابات لبنان

شکست حریری نقطه عطفی در این انتخابات بود که می‌تواند پیامدهای گسترده ای در روند  تشکیل دولت جدید داشته باشد. به ویژه در شرایطی که برندگان انتخابات در بخش‌های مختلف از شخصیت‌های مطرح ملی و منطقه‌ای هستند که در  تقابل با وی قرار دارند. از جمله این افراد می‌توان به اسامه سعد و فیصل کرامی و نجیب میقاتی و عبدالرحیم مراد اشاره کرد. به این ترتیب می‌توان گفت هجمه طایفه ای و مذهبی که رهبران جریان المستقبل در طی دو روز گذشته به راه انداخته بودند، نتوانست واقعیت‌های موجود را تغییر دهد. حریری تنها یک کار می‌تواند انجام دهد و آن اذعان به نتایج  انتخابات و تعامل با این واقعیت است که اوضاع لبنان نسبت به گذشته بسیار تغییر کرده است.

** دوم: جریان آزاد ملی و میشل عون رئیس جمهور این کشور در نتیجه این انتخابات شکستی را متقبل شدند.

عون نتوانست آن‌گونه که انتظار داشت نفوذ خود را در شمال کشور تقویت کنند و رقبای سنتی و جدید وی از حزب نیروهای لبنانی گرفته تا جریان المرده توانستند بر وی پیروز شوند.  این موضوع را می توان در حوزه‌های انتخاباتی زحله و بقاع غربی مشاهده کرد. برتری عون در الشوف و عالیه نیز نمی‌تواند چیزی از واقعیت را تغییر دهد.

عقب‌نشینی جریان آزاد ملی به نفع  پیروزی قابل‌ توجه حزب نیروهای لبنانی و تقویت موقعیت جریان المرده و حزب قومی اجتماعی سوریه در میان مسیحیان است. این روند معادله جدیدی را تحمیل کرده که می‌گوید جریان آزاد ملی دیگر نفوذ استثنایی در این مناطق ندارد، حتی اگر شخصیتی نظیر میشل عون رئیس جمهور کشور باشد، در این شرایط این جریان رقابتی مساوی با سایر جریان‌ها در شمال دارد و نمی‌تواند ادعای نماینده قدرتمند این مناطق را داشته باشد.

سعد حریری

اگر جریان آزاد ملی بخواهد مناقشه‌هایی داخلی در این خصوص انجام دهد، این روند می‌تواند به خروج یا اخراج برخی از عناصر اضافی این جریان منجر شود که اشتباهات بزرگی را در زمینه ائتلاف‌ها و رقابت‌های انتخاباتی و حزبی انجام دادند. اتفاقاتی که در منطقه جزین و کسروان رخ داد، باب  بالا گرفتن درگیری‌ها در رابطه با رهبری جریان آزاد ملی را باز کرد، حتی اگر بپذیریم که شخصیتی نظیر جبران باسیل با قدرت بالا و تایید شخصی میشل عون رهبری این جریان را بر عهده داشته باشد.

اگر جریان آزاد ملی و به ویژه شخص باسیل بخواهد اینگونه وانمود کند که پیروز انتخابات شده است، این بدان معنا است که ما در برابر مشکل بزرگی قرار داریم. جریان آزاد ملی باید با واقعیتها روبه‌رو شود، نه اینکه دیدگاه های خود را منطبق با آن تغییر دهد. حق وتویی که این جریان در نتیجه قدرت بالای خود و حضور در کنار حزب الله لبنان در اختیار داشت، از دست رفته یا لااقل می‌توان گفت دیگران نیز چنین حقی به دست آورده‌اند.

** سوم:  بقایای جریان ۱۴ مارس شامل شخصیت های مسیحی و احزاب کوچک از جنوب لبنان گرفته تا منطقه جبل و  شمار و بیروت و بقاع از مهمترین بازندگان این انتخابات بودند و ضربه سختی دریافت کردند.

مهم‌ترین نتیجه انتخابات این بود که شخصیت‌های مطرح در جریان ۱۴ مارس حمایت از آنها را کنار گذاشتند و حمایت‌های خارجی از آنها نیز نتوانست نتایج مطلوب خود را داشته باشد.

** چهارم: حزب نیروهای لبنانی پیروزی بزرگی را در این انتخابات به دست آورد و خود را به فراکسیونی با ۱۳ یا ۱۵ کرسی پارلمانی نزدیک کرد. به این ترتیب حضور این حزب در مرحله آینده در لبنان پررنگ تر نیز خواهد شد.

این پیروزی در نتیجه دو اتفاق مهم به دست آمده است:  موضوع اول گفتمان فرقه‌گرایانه ای است که  رقبای حزب نیروهای لبنانی در تقابل با آن در پیش گرفته اند و نتیجه آن عاید این حزب شده و  موضوع دوم رویکرد آشتی این حزب با  جریان آزاد ملی است که آن را وارد رقابت‌های منطقه‌ای در بقاع شمالی و کسروان و جبیل و عکار کرد که پیش از این قدرت ورود به آن را نداشت.

پیروزی حزب الله در انتخابات لبنان

به این ترتیب جریان آزاد ملی و سعد حریری رئیس جمهور لبنان نمی‌توانند قدرت نیروهای لبنانی را در زمان تشکیل دولت نادیده بگیرند. همچنین حزب نیروهای لبنانی نیز با توجه به این نتایج می‌تواند ائتلاف‌هایی را تشکیل دهد تا نفوذ خود را در مناطق جدید در کشور گسترش دهد. البته این موضوع نیازمند گفتمان و رویکرد سیاسی متفاوتی است.

** پنجم:‌ولید جنبلاط از تهدیدهای مربوط به رهبری خود در جامعه دروزی لبنان فراتر رفت و ثبات و برتری خود در این عرصه را نشان داد. نتایج انتخابات نشان داد که رقبای سنتی و جدید جنبلاط نمی‌توانند جایگزینی تأثیرگذاری برای وی ارائه کنند.

او همچنین نفوذ خود را در میان  سایر اقشار جامعه لبنان حفظ کرد و  نقش قابل توجهی از میان اهل تسنن و مسیحیان به دست آورد. او در برابر تقابلی که جریان آزاد ملی بر اساس رویکردهای فرقه‌ای ضد دروزی ها ایجاد کرده بود، موفق عمل کرد و فرصت تقویت ائتلاف‌های مهم وی با نبیه بری و حزب الله را افزایش داد که این روند می‌تواند تأثیرات گسترده ای بر ائتلاف‌های مرحله آینده لبنان داشته باشد.

** ششم: رقبای حریری از میان رهبران اهل تسنن لبنان به فصلی از انزوای خود  پایان داده و توانستند موقعیت خود را  بدون ائتلاف‌های مبهم به عنوان نمایندگان واقعی مردم نشان دهند.

در حوزه‌های انتخاباتی که این عناصر با سعد حریری وارد رقابت شده بودند، مشخص شد که آنها می‌توانند گامهای بزرگی را در مرحله آینده بردارند.  البته با این وجود همچنان سعد حریری به عنوان مهم‌ترین شانس تصدی پست نخست وزیری به شمار می‌رود، اما این افراد می‌توانند قدرت جدیدی را برای جذب متحدان بیشتر از احزاب سیاسی و طایفه های دیگر برای خود درست کنند.

** هفتم: ائتلاف دوجانبه جنبش امل و حزب الله لبنان بار دیگر ماهیت نمایندگی فراگیر خود در عرصه شیعیان این کشور را  نشان داده و به رقبای خود در حوزه‌های انتخاباتی جنوب لبنان و بقاع و جبل لبنان نشان داد که نمی توانند معارضه جدی در تقابل با این ائتلاف داشته باشند.

 ائتلاف دوجانبه جنبش امل و حزب الله لبنان

این در حالی است که طی دو هفته های گذشته شانتاژ تبلیغاتی گسترده‌ای در این خصوص به راه افتاده بود. نتایج انتخابات استقلال و تاثیرگذاری رهبری نبیه بری و سید حسن نصرالله بر افکار عمومی شیعیان را نشان داد و ثابت کرد که آنها قدرت بالایی در تنظیم صفوف خود برای جلوگیری از شکست‌های احتمالی دارند.  آنها همچنین ثابت کردند که به تعهدات خود در قبال متحدانشان از میان سایر جریان‌ها و طوایف پایبند هستند.

علاوه بر اینها میزان رایی که این ائتلاف در حوزه‌های بیروت به دست آورد، نشان دهنده قدرت بالای آن در پایتخت است که این موضوع  برخلاف ادعاهای دیگران از جمله جریان المستقبل است.

اتفاقی که دیروز در لبنان رخ داد، نقطه عطف اساسی در مدیریت حیات سیاسی در لبنان خواهد بود.  درست است که تغییرات اساسی در میزان نمایندگی سیاسی پارلمان رخ نداد، اما موازنه‌ها به شکلی تغییر کرد که امکان تشکیل نوعی جدید از تقابل‌ها در آینده را فراهم کرد. این موضوع در آینده بویژه در روند تشکیل دولت و نحوه مدیریت پرونده‌های حیاتی کشور برای مردم روشن‌تر خواهد شد.

پیروزی معنادار حزب الله در انتخابات لبنان؛ پول‌پاشی سعودی‌ها و شانتاژ تبلیغاتی غربی‌ها جواب نداد؛ کرسی‌های پارلمان لبنان رنگ مقاومت گرفت/واکنش رژیم صهیونیستی: لبنان یعنی حزب الله

انتخابات لبنان یک نظرسنجی واقعی از مردم لبنان بود که آیا مردم لبنان و به خصوص اهل سنت این کشور حزب الله در تحولات اخیر را در مقابل تروریست های تکفیری قلمداد میکنند و یا اسیر تبلیغات جبهه غربی شده و حزب الله را در حال مبارزه با مردم مسلمان و احتمالا اهل سنت این کشور می بینند. این انتخابات که اولین انتخابات بعد از بحران سوریه بود مقبولیت و محبوبیت حزب الله را به رخ کشید و پیام محکمی نه تنها در داخل این کشور که در منطقه و جهان داشت.
حدود هفت سال از شروع بحران سوریه و ۹سال از آخرین انتخابات لبنان می‌گذرد. حضور حزب الله لبنان در کنار ارتش سوریه شایعاتی در خصوص کاهش محبوبیت حزب الله را در پی داشت. به همین دلیل این انتخابات برای حزب الله لبنان جنبه حیثیتی نیز پیدا کرده بود. اخبار لبنان حکایت از این دارد که جنبش مقاومت اکثریت پارلمان را کسب کرده است.
انتخابات لبنان یک نظرسنجی واقعی از مردم لبنان بود که آیا مردم لبنان و به خصوص اهل سنت این کشور حزب الله در تحولات اخیر را در مقابل تروریست های تکفیری قلمداد میکنند و یا اسیر تبلیغات جبهه غربی شده و حزب الله را در حال مبارزه با مردم مسلمان و احتمالا اهل سنت این کشور می بینند. این انتخابات که اولین انتخابات بعد از بحران سوریه بود مقبولیت و محبوبیت حزب الله را به رخ کشید و پیام محکمی نه تنها در داخل این کشور که در منطقه و جهان داشت. در این بین پیروزی نامزدهای اهل سنت حامی حزب الله نشان می دهد حنای عربستان حتی برای اهل سنت این کشور هم رنگی ندارد.
سعودی ها که در جبهه های مختلف سیاسی(گروگان گیری سعدحریری) و نظامی(فتنه سوریه و یمن و عراق) شکست خورده بودند اینبار در انتخابات های منطقه هم پیام مهمی را دریافت کردند. عربستان با پول پاشی سعی داشت تا آرای مردم را به نفع جناح مورد حمایتش خریداری کند هم نتوانست نتایج مورد نظر قبیله سعودی را حاکم کند. این انتخابات به خوبی نشان داد که چرا کشورهایی چون عربستان سعودی و امارات حاضر به برگزاری انتخابات در کشورهای خود نیستند و حتی از ایده انتخابات مردم فلسطین که در دنیا پراکنده هستند برای تعیین سرنوشت کشور فلسطین حمایت نمیکنند.
طبق گزارش خبرگزاری رویترز، آمارهای اولیه و نتایج غیررسمی شمارش آرای انتخابات پارلمانی لبنان نشان می‌دهد جنبش مقاومت حزب‌الله و احزاب سیاسی متحد آن دستکم ۶۷ کرسی از مجموع ۱۲۸ کرسی پارلمان را به دست آورده‌اند.
 سرهنگ «نفتالی بنت» وزیر آموزش رژیم صهیونیستی در اولین واکنش مقامات این رژیم به نتایج اولیه انتخابات پارلمانی لبنان گفت انتظار این نتیجه را داشتند.
بنت امروز  در یک پیام توئیتری با بیان اینکه حزب‌الله مساوی لبنان است، نوشت: «نتیجه انتخابات لبنان، بر پایه محاسباتی که برای مدت‌ها داشتیم، رقم خورده است. حزب‌الله = لبنان».
احزاب متحد حزب‌الله شامل جنبش امل به رهبری «نبیه بری» رئیس مجلس لبنان، جنبش مسیحی میهنی آزاد به رهبری «میشل عون» رئیس‌جمهور این کشور و سایر گروه‌ها و اشخاصی می‌باشند که سلاح مقاومت را سرمایه لبنان برای دفاع از خود می‌دانند.
چنانچه این نتایج در شمارش نهایی آرا تایید شود، جنبش مقاومت لبنان و حامیان آن اکثریت پارلمان را در اختیار خواهند گرفت. وزارت کشور لبنان اعلام کرده است نتایج رسمی انتخابات امروز دوشنبه اعلام خواهد شد.
انتخابات روز گذشته لبنان اولین انتخاباتی بود که طی ۹ سال گذشته در این کشور برگزار می‌شد. آخرین انتخابات پارلمانی لبنان در سال ۲۰۰۹ برگزار شده بود و از آن زمان، برگزاری دور جدید انتخابات به دلیل اختلاف جریان‌های سیاسی بر سر نحوه برگزاری آن بارها به تعویق افتاده بود.
نتایج غیررسمی انتخابات لبنان همچنین نشان می‌دهد جریان مورد حمایت عربستان و غرب به رهبری سعد حریری نخست‌وزیر این کشور تعدادی از کرسی‌های خود را نسبت به انتخابات قبلی از دست داده است. با این حال، طبق پیش‌بینی‌ها، حریری همچنان بخت اول کسب کرسی نخست‌وزیری لبنان است.
گفتنی است طبق قانون اساسی لبنان، سه جایگاه ارشد این کشور (شامل ریاست‌جمهوری، نخست‌وزیری و ریاست مجلس) برای گروه‌های مذهبی عمده در نظر گرفته شده است؛ به این معنا که رئیس‌جمهور باید مسیحی مارونی باشد، نخست‌وزیر باید مسلمان سُنی باشد و رئیس مجلس نیز باید مسلمان شیعه باشد.
طبق گزارش رویترز، نامزدهای سُنی حامی حزب‌الله نیز در شهرهایی چون بیروت، طرابلس و صیدون که جزء پایگاه‌های اجتماعی اصلی جنبش المستقبل سعد حریری به شمار می‌روند، عملکرد خوبی از خود به نمایش گذاشته‌اند.
یکی از نامزدهای پیروز مورد حمایت حزب‌الله، جمیل السید – رئیس سابق دستگاه اطلاعاتی لبنان – است که روابط نزدیکی با بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه دارد.
انتخابات پارلمانی روز گذشته لبنان تحت قانون انتخاباتی جدید این کشور برگزار شد. در نظام انتخاباتی قبلی لبنان، حزبی که بیشترین آرا را در یک حوزه انتخابی به دست می‌آورد صاحب تمام کرسی‌های آن حوزه می‌شد، اما طبق قانون جدید لبنان، کرسی‌ها در هر حوزه به نسبت آرای احزاب توزیع خواهند شد.
همچنین طبق قانون انتخاباتی جدید لبنان، لبنانی‌های مقیم خارج از کشور نیز برای اولین بار توانستند در انتخابات شرکت کنند که همین مسئله پیش‌بینی نتیجه نهایی این انتخابات را کمی دشوارتر کرده بود.
پیش از این، کارشناسان و تحلیلگران سیاسی پیش‌بینی کرده بودند که حزب‌الله و متحدانش (جریان ۸ مارس) با تعداد کرسی‌هایی بیشتر از گذشته از انتخابات پارلمانی لبنان بیرون خواهند آمد. در مقابل، کاهش آرای جنبش المستقبل سعد حریری نیز تقریبا قطعی به نظر می‌رسید و به گفته ناظران، تمام تلاش او در ایام انتخابات این بود که ریزش آرا را تا حدودی کمتر کند.
برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن