پیشرفت کمتر از ۵۰ درصدی پروژه باغ موزه دفاع مقدس زنجان بعد از ۱۰ سال / مشکل کجاست؟

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=8674

پروژه پارک ‌موزه دفاع‌ مقدس استان زنجان از سال ۸۸ در زمینی به مساحت ۲۲٫۵ هکتار در اراضی گردشگری گاوازنگ زنجان کلنگ‌ زنی شده و تاکنون طرح مطالعاتی و نقشه‌ برداری مجموعه به پایان رسیده و ساختمانی به وسعت ۵۲۰۰ مترمربع زیربنا در سه طبقه در حال احداث می باشد.

موزه دفاع مقدس زنجان ۴۵ درصدپیشرفت فیزیکی دارد

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان زنجان گفت: طرح مرکز فرهنگی استان و موزه دفاع مقدس بعد از ۱۰ سال تنها ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

 قاسم محمدی بعدازظهر چهارشنبه در جلسه مرکز فرهنگی استان و موزه دفاع مقدس در محل استانداری زنجان، افزود: کار مطالعاتی مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس زنجان در سال ۸۸ شروع و در سال ۸۹ در منطقه تفریحی و گردشگری گاوا زنگ شهر زنجان کلنگ زنی شده است.

وی اظهار کرد: متأسفانه این طرح بعد از ۱۰ سال تنها ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و همکاری ارگان‌ها در اجرای عملیات این طرح خوب نبوده است.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان زنجان گفت: در مدت یک ونیم سال گذشته یک میلیارد تومان از تهران جذب کردیم و ابلاغ‌شده که دو برابر این میزان اعتبار باید از استان جذب شود.

محمدی تأکید کرد: درمجموع تاکنون ۳.۵ میلیارد تومان برای اجرای طرح مرکز فرهنگی استان و موزه دفاع مقدس هزینه شده است.

وی افزود: مرکز فرهنگی استان و موزه دفاع مقدس ۱۰ هزار و ۴۸۰ متر مساحت دارد و زنجان جزو آخرین استان‌های کشور است که هنوز این پروژه را به تمام نرسانده است.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان زنجان تصریح کرد: اتمام این پروژه نیازمند حمایت مادی دستگاه‌های اجرایی استان است.

محمدی با بیان اینکه در حال حاضر ۲۵ مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس در کشوراحداث‌شده است ولی در استان هنوز به اتمام نرسیده است، ابراز کرد: تخصیص بودجه برای اتمام پروژه موزه دفاع مقدس استان زنجان بایدموردتوجه جدی قرار بگیرد.

وی اظهار داشت: اهمیت این پروژه در رونق و توسعه صنعت گردشگری و تقویت مراکز فرهنگی استان بسیارمؤثر است.

عزمی درخصوص راه‌اندازی مرکزفرهنگی استان وموزه دفاع مقدس نبوده است

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان بابیان اینکه در خصوص راه‌اندازی مرکز فرهنگی استان و موزه دفاع مقدس عزمی نبوده است، گفت: در این زمینه کوتاه‌هایی رخ داده است.

آیت‌الله علی خاتمی بعدازظهر چهارشنبه در جلسه هیأت امنای مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس استان در محل استانداری زنجان، بر حفظ هویت تاریخی کشور تأکید کرد و افزود: باید فرهنگ دفاع مقدس به خوبی حفظ و گرامی داشته شود.

وی بابیان اینکه در خصوص راه‌اندازی مرکز فرهنگی استان و موزه دفاع مقدس عزمی نبوده است، اظهار کرد: در این زمینه کوتاه‌هایی رخ داده است و دیگر نباید دنبال مقصر بگردیم.

نماینده ولی‌فقیه گفت: هر مسئولی که کاری از دستش برمی‌آید برای اتمام این طرح انجام دهد.

خاتمی تأکید کرد: اگر به دنبال مقصر بگردیم کار جلو نمی‌رود و امروز هم در شرایط سخت بودجه و اقتصاد باید همه ارگان‌ها وارد کار شوند تا طرح مرکز فرهنگی استان و موزه دفاع مقدس اجرایی شود.

وی افزود: باید هویت، نوشته‌ها و تاریخ جنگ هشت سال دفاع مقدس به خوبی بیان شود.

نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه زنجان بابیان اینکه باید راه‌های اجرایی و ایده‌هایی که توسط مسئولان به ذهن می‌رسد به حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس و سپاه ارائه شود، ابراز کرد: عملیاتی شدن این طرح باعث می‌شود تمام اقشار مختلف جامعه با فلسفه هشت سال دفاع مقدس و جنگ به خوبی آشنا شوند و همه باید جهاد گونه وارد میدان شوید.

خاتمی تصریح کرد: موزه دفاع مقدس نقش مهم و تأثیرگذاری در انتقال فرهنگ ایثار و شهادت و تبیین این فرهنگ در جامعه دارد.

اعتبارات قابل توجهی برای تکمیل موزه دفاع مقدس نیاز است

استاندار زنجان گفت: اساس کار پروژه مرکز فرهنگی استان و موزه دفاع مقدس این است که به نتیجه برسد و اعتبارات قابل توجهی برای تکمیل این پروژه نیاز است.

فتح‌الله حقیقی بعدازظهر چهارشنبه در جلسه مرکز فرهنگی استان و موزه دفاع مقدس در محل استانداری زنجان، بابیان اینکه عزم جدی در خصوص اجرای طرح مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس استان نبوده است، افزود: درگذشته به‌وفور بودجه بوده ولی کجا هزینه شده دیگر کاری نداریم و باید این طرح زودتر به اتمام برسد.

وی اظهار کرد: طرح مرکز فرهنگی استان و موزه دفاع مقدس کار بسیار مهم وپیچیده‌ای است و باید هر چه زودتر به نتیجه برسد.

استاندار زنجان بابیان اینکه در جلسه‌ای که با امیر حاتمی و سردار کار گر در تهران دارم اعتبارات اتمام این طرح را در میان خواهم گذاشت و امیدواریم مشکل اعتبار این طرح حل شود، افزود: اساس کار این است که این پروژه به نتیجه برسد و اعتبارات قابل توجهی برای تکمیل این پروژه نیاز است.

حقیقی تأکید کرد: ضروری است کمیته‌ای برای پیگیری و اجرای مرکز فرهنگی استان و موزه دفاع مقدس با حضور معاونت عمرانی، معاون سیاسی و سایر ارگان‌های ذی‌ربط تشکیل و وظایف هر ارگان مشخص شود.

وی با بیان اینکه این جلسه به طور منظم و عملیاتی برگزار شود، ابراز کرد: به صورت عملیاتی در جلسه گزارش کار ارائه شود چرا که این مرکز، یکی از پروژه‌هایی است که در برنامه بازدید معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در سفر به استان زنجان قرار دارد.

استاندار زنجان گفت: باید در استان حرکت برای اجرای طرح باشد و اگر حرکتی در کار نباشد طرح به نتیجه نمی‌رسد و مراحل انجام کار، اولویت‌بندی و مرحله‌بندی شود.

حقیقی بابیان اینکه دشمن درصدد کمرنگ کردن باورها و اعتقادات دینی جوانان است، گفت: در این میان اتمام مرکز فرهنگی استان و موزه دفاع مقدس در تبیین فلسفه فرهنگ ایثار و شهادت بسیار مؤثر است.

وی تصریح کرد: اگر عزم جدی در استان وجود داشته باشد پیشرفت مطلوبی را در این پروژه شاهد خواهیم بود.

مشکل باغ‌موزه دفاع‌مقدس زنجان چیست؟

باغ موزه دفاع‌مقدس زنجان

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان گفت: مشکل اصلی باغ‌موزه دفاع‌مقدس استان زنجان، ارائه نکردن طرح محتوایی است.

یحیی رحمتی شب گذشته در جلسه شورای ایثارگران استان زنجان، اظهار کرد: موزه‌ها یکی از مهم‌ترین و اثرگذارترین مکان‌ها در دنیا محسوب می‌شوند که در بین موزه‌ها، موزه متعلق به تاریخ جنگ از جایگاه مهمی برخوردار بوده است.

وی افزود: در موزه‌های متعلق به تاریخ جنگ در دنیا، استفاده از شیء و ملزومات جنگی منسوخ و از رده خارج شده است؛ این در حالی است که محتوا محور و قصه‌محور بودن نگاه مهم و اصلی موزه‌های بزرگ جنگی در دنیا است.

رحمتی تصریح کرد: در این موزه‌ها مفاهیم تاریخ جنگ در قالب قصه به بازدیدکنندگان انتقال داده می‌شود.

این مسؤول در ادامه به باغ‌موزه دفاع‌مقدس زنجان اشاره کرد و گفت: در دو سال گذشته شورای حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس استان در استانداری زنجان با موضوع باغ‌موزه دفاع‌مقدس زنجان برگزار شد و متاسفانه از آن تاریخ تا به امروز طرح محتوایی درباره این موزه ارائه نشده است و این بزرگ‌ترین مشکل در ساخت این باغ موزه محسوب می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: تلقی ما از باغ‌موزه دفاع‌مقدس استان نباید قرار دادن چند شیء مربوط به دوران جنگ باشد، زیرا طی تحقیقات انجام گرفته در این رابطه موزه‌هایی که شیء محور بوده‌اند، پس از مدتی مخاطب خود را از دست داده‌اند.

احداث باغ‌موزه دفاع‌مقدس در زنجان یک ضرورت است

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار زنجان گفت: متاسفانه محدودیت منابع مالی حقیقت تلخ دولت تدبیر و امید است، لذا برای ادامه ساخت پروژه ملی باغ‌موزه دفاع‌مقدس زنجان نیازمند مدیریت منابع و مشارکت همگانی دستگاه‌ها استان هستیم.

مهرداد سلطانی در جلسه شورای ایثارگران استان زنجان، اظهار کرد: زمانی می‌توان در هدفی به نتیجه رسید که حقیقت و واقعیت موضوع را به خوبی درک کنیم.

وی افزود: متاسفانه محدودیت منابع مالی در این دولت یک حقیقت مهم است. اگر سایر استان‌ها در ساخت باغ‌موزه دفاع‌مقدس به موفقیت رسیده‌اند، عوامل مهمی در تحقق این هدف نقش ایفا کرده‌اند که با پروژه مرکز فرهنگی زنجان قابل قیاس نیست.

سلطانی تصریح کرد: امروز باید به سمت مدیریت منابع پیش برویم، پیشنهادی که در امر ساخت پروژه باغ‌موزه دفاع‌مقدس زنجان می‌توان ارائه داد نخست پیگیری اعتبار ساخت این پروژه از منابع اصلی و ملی است.

وی یادآور شد: پیشنهاد دوم درخصوص ادامه ساخت پروژه باغ‌ موزه دفاع‌مقدس زنجان، پیگیری منابع اعتباری این پروژه از محل استانی و سوم مشارکت همگانی عموم دستگاه‌های استان است که این مشارکت باید بر مبنای معیارها و تمکین از تصمیمات اتخاذ شود.

در ادامه این جلسه، فرماندار شهرستان زنجان اظهار کرد: احداث باغ‌ موزه دفاع‌ مقدس در زنجان یک ضرورت تلقی می‌شود که ضوابط بودجه‌ای در سال‌جاری اجازه نداد تا اعتباری برای احداث این پروژه در نظر گرفته شود.

علی عسگری خاطرنشان کرد: باید در ادامه ساخت پروژه باغ‌ موزه دفاع‌مقدس زنجان مشارکت جدی صورت گیرد که همه تلاش خود را در راستای به کارگیری توان و ظرفیت خواهیم داشت .

مدیرکل صداوسیمای مرکز زنجان هم شب گذشته در جلسه شورای ایثارگران استان زنجان گفت: ساخت باغ‌موزه دفاع‌مقدس استان زنجان ضرورتی مهم در استان محسوب می‌شود که نقش بسیار مهمی را در روایات تاریخی دوران جنگ تحمیلی ایفا می‌کند.

مرتضی صفری اظهار کرد: دشمنان نظام با تمام قدرت و توان، ارزش‌ها و باورهای ملت ایران را هدف قرار داده‌اند.

وی افزود: جنگ تمام‌عیار فرهنگی در همه حوزه‌های کشور از سوی دشمنان انقلاب و کشور شکل گرفته است و این در شرایطی است که متاسفانه در حوزه فرهنگی از صیانت انقلابی خود غفلت کرده‌ایم که آثار آن جبران‌ناپذیر خواهد بود.

این مسئول در ادامه یادآور شد: دشمن از فقر اطلاعاتی و دانش مردم سوءاستفاده می‌کند و نقشه خود را در خلاء ایجاد شده اجرایی می‌کند که در صورت توجه نداشتن، چنین اتفاقی در حوزه فرهنگ ایثار و شهادت رخ خواهد داد.

صفری خاطرنشان کرد: متاسفانه در استان زنجان حوزه‌های فرهنگی مظلوم واقع شده‌اند، در حوزه فرهنگ ایثار و شهادت نیازمند تولید آثار فاخر در حوزه‌های مختلف صدا و سیما هستیم .

مدیرکل صدا و سیمای مرکز زنجان یادآور شد: ساخت و تقویت باغ‌موزه دفاع‌مقدس استان زنجان نقش بسیار مهمی را در روایات تاریخ حماسی کشور دارد که ساخت این موزه یک ضرورت مهم در استان محسوب می‌شود.

در ادامه این جلسه، فرمانده نیروی انتظامی استان زنجان، اظهار کرد: کشور ایران دارای ۸۰ میلیون جمعیت است که از این مقدار جمعیت، ۴۰ درصد دوران جنگ تحمیلی را ندیده‌اند .

سردار علی آزادی تصریح کرد: شهدا و رزمندگان با ایثارگری‌هایی که کردند الگویی مهم در ارائه درس ایستادگی و مقاومت به‌شمار می‌روند که در مقطع کنونی که کشور در جنگ اقتصادی به سر می‌برد تبعیت کردن از این درس شهدا است.

وی خاطرنشان کرد: شایسته استان زنجان نیست که نام دیار غواصان دریا دل و پایتخت شور و شعور حسینی را بر خود داشته باشد اما ۹ سال پروژه مرکز فرهنگی باغ‌موزه دفاع‌مقدس زنجان بدون هیچ اقدامی رها شده باشد.

آزادی یادآور شد: مسئولان جهت ساخت و تکمیل باغ‌موزه دفاع‌مقدس زنجان باید در قسمت‌های مختلف خدماتی و تاسیساتی مشارکت داشته باشند تا شاهد ترویج الگوی مهم ایثار و شهادت در جامعه باشیم.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close