چاقوسازان زنجان و نبود استیل

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=5181

ردپای چاقوسازی در شهر را می توان به سالهای دور نسبت داد، بر اساس یافته ها و تحقیقات به عمل آمده از حدود قرن ۱۰ هجری قمری در زنجان کارگاههای مختلف اسلحه سازی دایر بوده که ر آن چاقو سازی یکی از صنایع جنبی آن ، محسوب می شده است.
با کشف مجموعه منحصر به فرد مرد نمکی‌، به طور قطع پیشینه تاریخی این هنر‌، صنعت در زنجان به ۱۸ قرن پیش می‌رسد . از جمله مدارک موثق دیگر از سازمان اسناد ملی کشور به دست آمده که می‌توان به مکاتبات معمول شده و ۱ برگ صورتجلسه چاقو‌سازان که در تاریخ ۱۳۲۳ شمسی انجام ساخته اشاره کرد.
در این سند ذی قیمت که تصویر اسامی و امضاء ۳۱ نفر از چاقو سازان زنجان قید شده است.
امروزه محصولات چاقو‌سازی شامل (کاردآشپزخانه ، شکاری‌، ساتور، چاقوی ضامن‌دار، قمه‌، قداره‌، شمشیر‌، خنجر‌، چاقوی قلم‌تراش‌، قند شکن) است، که به تمام استان‌های کشور صادر می شود و در کشور‌های حاشیه خلیج فارس(سوریه و عراق و عمان) مشتریان خاص خودش را دارد.
قصه تولید چاقو نیز در دو سه سال اخیر دچار فراز و نشیب های زیادی شد از تولید و ممنوعیت سلاح سرد گرفته تا تلاش برای اینکه این قانون اجرایی نشود. همین مسئاله در چند سال اخیر موجب شد تا فعالان این عرصه با مشکلات زیادی مواجه شوند.
اما حال بنا به گفته صنعتکران چاقو ساز دیگر ممانعتی در این زمینه وجود ندارد. اما گویا مانع جدیدی در راه است.
ارزگران، چاقوسازان نگران نوسان قیمت ارز در چند ماه اخیر بر فعالیت چاقوسازان زنجانی نیز سایه افکنده است و با وجود رسیدن به قیمت متعادل در دلار همچنان پس لرزه های آن در بیشتر اصناف دیده می شود.
حسین نادری ۱۸ سال است که در زمینه چاقوسازی فعالیت می کند و حال در کسوت رئیس اتحادیه چاقوسازان فعال است. وی در گفتگو با همشهری از کمبود مواد اولیه چاقو می گوید و بر این باور است که اگر اوضاع به همین منوال ادامه پیدا کند نمی توان چشم انداز روشنی را متصور بود.
وی با اعلام این نکته که هم اکنون ۳۵۰ نفر عضو اتحادیه هستند، می افزاید: تعدا فعالان در این صنعت دستی بیش از ۱۰۰۰ نفر است. هم اکنون بجز کسانی که به صورت جواز دار و در کارگاه هایشان کار می کنند، افرادی نیز هستند که در خانه یا زیرزمین و حتی روستاها چاقو می سازند.
نادری می افزاید: روستاهای محسن آباد و اندآباد از جمله روستاهایی هستند که فعالان چاقو سازی زیادی دارد.
این فعال صنایع دستی ادامه می دهد: در بیشتر کارگاه ها بیش از ۱۰ نفر کار می کنند و روزانه ۵۰۰ چاقو تولید می کنند و این مطلب می رساند که اگر توجه بیشتری به این موضوع شود می توان شاهد رشد ان بود اما هم اکنون با توجه به موضوع پیش آمده بیشتر صنعتگران برای جبران هزینه های جاری با مشکلات متعددی روبرو هستند.
رئیس اتحادیه چاقوسازان در ادامه سخنانش به افزایش قیمت مواد اولیه اشاره می کند و می گوید: قیمت مواد اولیه ۶۰ درصد افزایش یافته است.
وی ادامه می دهد: سنگ، سمباده و استیل از مواد اولیه مهم این صنعت هستند که بیشتر از کشورهای چین و تایوان و آلمان وارد می شوند اما بعد از نوسانات قیمت ارز به سختی در بازار یافت می وند و همین موضوع موجب شده است که میزان تولید کاهش پیدا کند.
نادری ادامه می دهد: هر کیلو استیل ۹ هزار تومان خریداری می شد اما حال قیمت ان به ۳۵ هزار تومان رسیده و خرید ان از توان تولیدکننده خارج شده است از سوی دیگر خریداران نیز توان خرید ندارند.
وی با تاکید بر این مطلب که حتی استیل ۴۵ هزار تومانی هم در بازار به سختی یافت می شودف می افزاید: ما حاضریم با این قیمت نیز استیل تهیه کنیم اما نمی توان ان را به راحتی تهیه کرد هر چند سعی داریم با چند تاجر برای پیدا کردن مواد اولیه صحبت کرده ایم اما امیدی نیز برای این کار نداریم.
نادری در برابر این سوال که کیفیت مواد اولیه چاقو در ایران چگونه است، می گوید: کیفیت سنگ ساب و سمباده ایرانی پایین است و در اثر استفاده زود می شکند و استحکام لازم را ندارند و به همین دلیل فعالان این عرصه ترجیح می دهند که از مواد خارجی استفاده کنند.
نادری می افزاید: پیشتر که قیمت چاقو پایین بود توریست ها و مسافران برای سوغاتی ۱۰ عدد چاقو می خریدند اما حال به دلیل افزایش قیمت یک چاقو می خرند.
*بسته بندی مناسب
وی در پاسخ به این سوال که وضعیت بسته بندی چاقو به چه شکل است، می گوید: هم اکنون ۸۰ درصد چاقو دارای بسته بندی مناسب است و از این جهت مشکلی وجود ندارد.
نادری درباره صادارت این محصول صنایع دستی می گوید: چاقو همه جای ایران مشتری داردف کشور عراق و ترکیه نیز بیشترین خریدار این جنس هستند.
*اقدام کرده ایم
مدیر کل میراث فرهنگی استان زنجان نیز در خصوص وضعیت پیش امده می گوید: با توجه به نوسانان قیمت ارز صنعتگران بخش مس و چاقو با کمبود مواد اولیه مواجه شدند.
وی با اعلام این مطلب که برای اینکه مشکلات این ۲ بخش را حل کنیم دست به اقدامات تازه ای زده ایم، اظهار می کند: بعد از کمبود استیل با اتاق بازگرانی، سازمان صنعت، معدن و تجرات و تعاونی اتحادیه چاقوسازان و اتحادیه صادرکنندگان نشستی را برگزار کردیم و قرار بر این شد که تشکل چاقوسازان هر میزان استیل را که می خواهند از طریق واردکنندگان تهیه کنند با این روش دست دلالان کوتاه می شود.
یحی رحمتی در تکمیل صحبتهایش به افزایش قیمت مس و کمبود ان در بازار اشاره می کند و می گوید: پیشتر مس در زنجان دچار کمبود شد ، این در حالی بود که این جنس وارداتی نبود، بعد از این موضوع تصمیم گرفته شد برای تعادل در قیمت ممنوعیت صادرات مس را در پیش بگیریم.
وی ادامه می دهد: مس توسط دلالان در انبارها احتکار می شد تا به قیمت بالایی به فروش برودف در مورد استیل نیز همین اتفاق را شاهد هستیم.
رحمتی می افزاید: اگر صنعتگران زنجانی در مورد تهیه مواد اولیه چاقو به مشکل دچار شده اند می توانند به اداره کل میزاث فرهنگی مراجعه کرده و راهنمایی شوند.

همشهری زنجان

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close