چاقو ، مس و پوشاک زنجان زیر تیغ بی تدبیری !

چاقوی زنجان زیر تیغ بی‌تدبیری/ نوسانات ارز و واردات چاقوهای چینی صنعت چاقوی زنجان را دچاربحران کرده است

گرانی مواد اولیه و نوسانات ارز صنعت چاقوی زنجان را دچار بحران کرده و صدای صنعت‌گران را در آورده است.

 صنعت چاقوسازی از رشته های ماندگار و تاریخی استان زنجان محسوب می‌شود که نیازمند توجه جدی و حمایت بیشتر از سوی متولیان امر است سامانه صنعت چاقو سازی در ایران را در زمان هایی باید جستجو کرد که داشتن سلاح سرد از ضروریات زندگی هر فرد به شمار می رفت قدیمی ترین آثار به دست آمده از این مکان که از جنس سنگ اعلام شده و از آن جمله می‌توان چاقوهایی با دسته هایی از استخوان و تیغه ای از جنس چخماق که متعلق به ۴۲۰۰ ق.م را نام برد.

بررسی‌های به عمل آمده و با توجه به شواهد و مدارک به طور قطع اعلام تاریخ دقیق و مشخص زمان شروع این صنعت در استان زنجان مقدور نمی باشد.

اما قدیمی‌ترین چاقو به دست آمده از مجموعه مرد نمکی در معدن نمک چهرآباد روستای حمزه لو متعلق به هیجده قرن پیش از میلاد است.

این چاقو دارای دسته ای از شاخ بز و طول آن ۱۱ سانتیمتر که با استفاده از دو میخ پرچ به تیغه ای متصل گردیده و طول تیغه ۸ و نیم سانتی متر اندازه گیری شده که تیغه آن مقداری زنگ زده است.

قلاف این چاقو از جنس چرم بوده و با بندی از جنس چرم با لباس وی متصل بوده طول غلاف ۱۵ و نیم سانتیمتر است و در عرض آن شکافی تعبیه شده که احتمالا وسیله‌ای شبیه گوش پاک کن بل نوعی سنجاق در آن جاسازی شده که چاقوی مزبور را می توان به عنوان اولین و قدیمی ترین سند موثق به دست آمده در خصوص صنعت چاقو سازی زنجان نام برد.

مهدی محمدی چاقوساز زنجانی در گفت‌وگو با خبرنگار موج رسا با اشاره به مشکلات صنعت چاقو در استان زنجان اظهار کرد: قیمت بالای مواد اولیه مشکل اصلی چاقو سازان است.

وی تصریح کرد: تقریبا از ۱۳ سالگی به چاقو سازی مشغول هستند مشغول هستم و با این هنر که در ایران و جهان به نام زنجان شهرت داردعجین هستم.

این چاقو ساز زنجانی با بیان اینکه صنایع دستی و چاقو سازی در استان زنجان بسیار مهجور واقع شده و حمایت کننده از آن وجود ندارد خاطر نشان کرد: در طول ۲۵ سال فعالیت در این حوزه تنها بسیج سازندگی یک تسهیلات کارآفرینی به من کمک کرده است و هیچ ارگانی مشکل بیمه ما را حل نمی‌کند.

وی بیان کرد: مشکل عمده تولیدکنندگان قیمت بالای مواد اولیه که باعث می‌شود قیمت تمام شده کالا افزایش یابد به علاوه ورود چاقوهای چینی نیز موجب شده تا این صنعت دچار بحران و با مشکلاتی خاص مواجه شود.

محمدی افزود: اکنون برای ۵ نفر به طور مستقیم و سه نفر به صورت غیرمستقیم اشتغالزایی ایجاد کردم به کشورهای ترکیه و آذربایجان هم صادر می‌کنیم.

وی بیان کرد: عمده فروش و چاقو‌های زنجان در شهرهای شیراز، تبریز، مشهد و اهواز صورت می‌گیرد که به لحاظ وجود تقاضا در شرایط بسیار مناسبی قرار دارد.

این فعال صنفی در ادامه با اشاره به کیفیت چاقو‌های تولید شده در سطح استان زنجان ابراز کرد: با توجه به کیفیت بالای این محصول شاهد استقبال شهروندان شهرهای مختلف از چاقوی زنجان هستیم.

وی فعالیت چاقوسازان زنجان را مناسب ارزیابی کرد گفت: سال ۹۵ قانون مصوبه مجلس شورای اسلامی در خصوص سلاح سرد حمل آن بدون در نظر گرفتن این مهم که این در بعضی از شهرهای کشور به ویژه در زنجان که قطب اصلی تولید چاقو بوده باعث کاهش شدید تقاضا و دلسردی تولید کنندگان این صنف شد.

محمدی بیان کرد: در حال حاضر ۳۰ درصد ظرفیت کارگاه‌ها و صنعتگران تولیدی این صنف مشغول به فعالیت هستند که در صورت حمایت‌های واقعی از تولید بازاریابی فروش و صادرات این صنعت اشتغالزایی قابل توجهی در استان به همراه می‌آورد به ارمغان می‌آورد.

همچنین الناز خدایی معاون صنایع دستی میراث فرهنگی استان زنجان در خصوص مشکلات چاقو سازان اظهار کرد: ورق استیل که در صنعت چاقو استفاده می شود به سختی در بازار یافت می شود.

وی با اشاره به اینکه توزیع کننده مواد اولیه از وضعیت نوسانات بازار ارز سوء استفاده می‌کنند و به بهانه این نوسانات از ارائه مواد اولیه به صنعت گران خودداری می کنند بیان کرد: روند افزایش نرخ ارز در همه بخش های اقتصاد داخلی تاثیر گذاشته و این تاثیر تنها به منحصر به صنعت چاقو نیست.

وی عنوان کرد: اگر مشکل نوسانات ارزی حل نشود این مشکل صنعت مس، چاقو و بخش اقتصادی سایر حوزه ها را تحت شعاع قرار می دهد.

پای صادرات مواد خام بر گلوی ۲ هزار مسگر زنجانی

صنعت مسگری در زنجان بیش از یک هزار سال قدمت دارد و طی سال های گذشته بازار آن رونق خوبی گرفته است، آنچنان که طی سه سال اخیر صنعتگران انگشت شمار فعال در آن، امروز به ۲ هزار نفر رسیده است.
رونق تولید ظروف مسی آنچنان پیش رفت که در کنار فعال شدن هنر صنعت قلم زنی، پای تولید صنعتی هم به میدان باز و به یکی از معروف ترین صنایع دستی زنجان تبدیل شد تا آنجا که معاون صنایع دستی و گردشگری استان زنجان اعلام کرد: زمانی فقط چاقوی زنجان شهرت جهانی و ملی داشت اما طی سال ۹۶، حدود ۶۰ درصد درآمد این استان از محل فروش صنایع دستی مربوط به ظروف مسی و ۴۰ درصد مربوط به چاقو بود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان هم بارها این جمله را گفته است که صنعت مسگری زنجان نزدیک ۲۰ سال در رکود بود اما این روزها چنان رونق یافته که هر خانواده ای، خرید سرویس کاملی از ظروف مسی را برای جهیزیه فرزندان خود ضروری می داند.
این سخن به تایید حسن ناصحی از اساتید پیر صنعت مسگری هم رسید، مردی که تا اواسط دهه ۶۰ زندگی خود را از درآمد حاصل از مسگری کسب می کرد اما با بی فروغی بازار این صنعت، مجبور به تغییر شغل خود شد، تا آنکه از سال ۹۰ بار دیگر به این حرفه بازگشت و این روزها علاوه بر خود، پسر و عروسش هم در همین زمینه شاغل هستند.
ناصحی این جمله را هم افزود که این روزها مردم متوجه ارزش ظروف مسی شده و برای خرید آن رغبت پیدا کرده اند.
رحیم تاران از دیگر اساتید مسگری هم رونق بازار مس را جای خرسندی خواند و گفت: این روزها حتی جوانان هم برای اشتغال در این صنعت رغبت پیدا کرده اند و امیدوارم که این روند ادامه داشته باشد.
این دو صنعتگر مس تاکید دارند که ظروف مسی به خاطر استفاده از روکش قلع خاصیت درمانی دارد و برای سلامتی انسان ها مفید است، این روزها مردم متوجه این موضوع شده اند و به خاطر همین هم خریدار آن هستند.
روازنه ۱۶ تن ظروف مسی در کارگاه های صنعتی و سنتی زنجان تولید می شود، این سخن معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان بود که به دنبال آن گفت: این روزها در کنار حرف و حدیث های نا معتبر در مورد آسیب های استفاده از ظروف مسی، دو چالش جدی گریبان این صنعت را گرفته است.
الناز خدایی فرد اعلام کرد: نوسان نرخ ارز و صادرات مواد اولیه خام مورد نیاز مسگران، این روزها حیات این صنعت را تهدید می کند.
وی اضافه کرد: موضوع صادرات مواد خام این صنعت به خارج از کشور به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گزارش شده است.
معاون بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان هم موضوع صادرات مواد خام مسگری را تایید کرد و گفت: موضوع به تهران و به وزارتخانه منتقل و اعلام شده است تا تمهیدات لازم را برای حمایت از مسگران پیش بینی کنند.
امیر مسیبی این را هم گفت که دولت می تواند حتی از صادرکنندگان این مواد بخواهد درآمد ارزی حاصل از این فعالیت را به سیستم بانکی کشور تزریق کنند یا عوارض خروجی برای صادرات مواد خام مس تعیین شود.
وی به تاثیر نوسان نرخ ارز بر افزایش قیمت ورق و شمش مس اشاره و تاکید کرد: تمام مواد اولیه این صنعت در داخل کشور تولید می شود و نوسان نرخ ارز نباید تاثیری در قیمت آن داشته باشد.

معاون بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان خاطرنشان کرد: امکان دارد برخی از افراد از این نوسان نرخ ارز برای افزایش بهای مس سودجویی کنند اما در حقیقت نرخ ارز نباید تاثیری در قیمت این فلز داشته باشد.
وی این احتمال را هم داد که شاید قیمت جهانی این فلز در حال افزایش باشد و این موضوع بر افزایش قیمت داخلی آن نیز تاثیر بگذارد اما نرخ ارز تاثیری در این زمینه ندارد.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان زنجان هم در این زمینه موضوع جدیدی را مطرح کرد و گفت: پیش از این تولیدکنندگان ایرانی قراضه مس را وارد می کردند و در مسیر تولید قرار می دادند اما این روزها همان کشورهای مبدا به خریداران قراضه مس ایران تبدیل شده اند.
غلامحسین جمیلی تاکید کرد: در سیاستگذاری ها و برنامه ریزی ها سود تمام زنجیره تولید باید در کنار هم دیده شود تا همه به سهم خود از این جریان اقتصادی منتفع شوند.
وی تصریح کرد: بیشتر مسگران کارگاه های کوچک تولیدی دارند و نمی توانند مواد اولیه را به شکل عمده تهیه کنند، این کار عقلانی هم به نظر نمی رسد و از سوی دیگر این تولیدکنندگان نمی توانند خود را با نوسانات بازار هماهنگ سازند و آسیب می بینند.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان زنجان تاکید کرد: یک سازگاری باید در میان زنجیره های تولید شکل بگیرد در حالی که این روزها در بازار این صنعت، آشفتگی دیده می شود.
با این حال این روزها مواد خام و قیمت ورق مس دغدغه بیش از ۲ هزار مسگر زنجانی شده است و با موضوعی که مسیبی مطرح ساخته، باید امیدوار بود که این مشکل با سیاستگذاری دولت مرتفع شود.

واردات پوشاک ، چاقو و مس چینی و ترکیه ای به اقتصاد استان زنجان صدمه میزند!

رئیس اتاق اصناف استان زنجان گفت: کالای بی‌کیفیت چینی امان تولید کننده داخلی را بریده است.

سیدنقی ترابی در گفت‌وگو با موج رسا; با اشاره به شعار سال با عنوان حمایت از کالای ایرانی که از طرف مقام معظم رهبری نامگذاری شده است، اظهار کرد: از مسئولان می‌خواهیم تا از تولید کننده داخلی حمایت کنند.

وی با بیان اینکه در استان زنجان کارخانه مادر نداریم و بیشتر کارخانجات حالت کارگاهی دارند، ابراز کرد: این کارگاه‌ها حمایت مسئولان را می‌طلبد و اگر مسئولان حمایت کنند در همین استان زنجان تولید لباس حرف اول را در کشور خواهد زد.

رئیس اتاق اصناف استان زنجان با اشاره به اینکه کیفیت برخی از کالاهای ایرانی خیلی بهتر از کالای خارجی است، خاطرنشان کرد: باید به این نکته توجه داشت کالاهای تولیدی استان قیمت پایین‌تری نسبت به کالاهای خارجی دارند با اینکه کیفیت نیز بهتر از جنس خارجی است.

وی با بیان اینکه در مس، چاقو، ملیله، فرش و پوشاک ظرفیت‌های فوق‌العاده‌ای در استان زنجان وجود دارد، افزود: همه می‌دانیم که بنیانگذار ملیله زنجان است اما این امر نیازمند حمایت مسئولان بوده تا از این ظرفیت بتوان به نحو احسن استفاده کرد.

ترابی با تاکید بر اینکه فرش زنجان در دنیا زبانزد است، گفت: زمانی در بیشتر خانه‌ها دار قالی را مشاهده می‌کردیم اما امروز در کمتر خانه‌ای دار قالی وجود دارد که این موضوع باعث تاسف است.

وی با اشاره به اینکه در صورت حمایت مسئولان دوباره می‌توان صنعت فرش را در استان رونق داد، عنوان کرد: ورود کالاهای خارجی بیش از ۹۰ درصد به اقتصاد استان و همچنین تولید کننده داخلی صدمه می‌زند.

رئیس اتاق اصناف استان زنجان با بیان اینکه امروزه شاهد وادرات پوشاک، چاقو، مس و قطعات یدکی به استان هستیم در حالی که ما ظرفیت‌های خوبی در استان داریم، اظهار کرد: کالای چینی امان تولید کننده داخلی را بریده است، این کالاها علاوه بر اینکه کیفیت ندارند سبب خروج ارز از کشور نیز شده است.

وی با اشاره به اینکه قطعات یدکی چینی در ۸۰ درصد موارد بر روی خودروها جواب نمی‌دهند، ابراز کرد: کالاهای چینی فقط ظاهر خوبی دارند و این سبب شده خریدار فریب این ظاهر را بخورد.

ترابی با تاکید بر اینکه از مردم انتظار داریم که به کالای ایرانی تعصب داشته باشند، خاطرنشان کرد: انتظاری که ما از مردم داریم این است که در صورت وجود کالای مشابه داخلی از خرید کالای خارجی پرهیز کنند.

وی با بیان اینکه خرید کالای داخلی سبب کاهش بیکاری و رونق تولید کارخانجات خواهد شد، افزود: رایزنی‌هایی با مسئولان استانی شده تا مانع از ورود کالاهای بی‌کیفیت خارجی شوند و همچنین از ورود کالاهای مشابه نیز خودداری شود.

رئیس اتاق اصناف استان زنجان با تاکید بر اینکه چاقو و مس زنجان حرف اول را می‌زند و نباید کالای خارجی به تولید کننده ما ضربه بزند، اظهار کرد: ما با مس اصفهان مشکلی نداریم و حرف ما این است که مانع از ورود مس از ترکیه شوند.

وی با اشاره به اینکه تولید کننده‌های ما نیز باید به سمت افزایش کیفیت و تنوع بروند، تصریح کرد: این فرهنگ باید در بین مردم جا بیفتد که خرید کالای ایرانی زندگی کارگر ایرانی را راحت‌تر خواهد کرد و باید توجه داشت که بی‌کیفیت‌ترین جنس ایرانی کیفیت بهتری از جنس چینی دارد.

ترابی با بیان اینکه امسال خبرهای خوبی در حوزه پوشاک زنجان خواهیم شنید، عنوان کرد: سعی می‌کنیم حضور تولید کننده‌های استان را در نمایشگاه‌ها افزایش دهیم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *