چرا به کمیته امداد حمله می‌کنند؟/ ارتباط هجمه به کمیته امداد با زلزله کرمانشاه چیست؟/ چرا حامیان “نه غزه نه لبنان” جری شدند؟

خبر افطاری کمیته امداد به هزاران نفر از مردم محاصره شده و جنگ زده غزه همراه با انتشار تصاویر مربوط به آن، هرچند در ایجاد یک موج خبری ناکام بود اما در جلب توجه و پیشروی به سوی هدف تا حدی موفق عمل کرد. می توان برای این هیاهوی رسانه ای، نکات و اهدافی طرح نمود که شاید در نیت خوانی این بازی کثیف و پشت پرده آن کمک نماید:

۱٫ بدون شک اولین نکته که فهم آن دور از دسترس هم نیست، نزدیک بودن روز قدس و قصد تاثیرگذاری بر آن است. در هفته منتهی به روز قدس و در جایی که همگان در انتظار حضور برای روز جهانی قدس و اعلام انزجار از صهیونیستها و جنایت هایشان هستند، هدف نخست تاثیرگذاری بر حضور مردم در این راهپیمایی با دست به دست کردن خبر افطاری به مردم غزه با صدقات مردم ایران و تحریک احساسات مردم است. پیش تر به این موضوع و این شبهه نخ نما شده پاسخ داده شده و فتاح رئیس کمیته امداد هم چندی پیش بار دیگر به این موضوع پاسخ داد: “ما شرعاً و قانوناً از صدقه و زکات مردم نمی‌توانیم به کسی بدهیم ضمن اینکه علما هم اجازه نمی‌دهند. اگر هم قرار باشد کمکی صورت گیرد صندوق‌ها جداگانه است، اگر پولی برای کمک به مردم یمن یا فلسطین به صندوق مختص آن ریخته می‌شود وظیفه داریم برای همان‌جا هزینه کنیم. ما حتی اجازه انتقال کمک‌های مردمی را از یک شهر به شهر دیگر در داخل کشورمان را نداریم، حال چگونه می‌توانیم این پول‌های مردم را که به نیت کمک به هم‌وطنان خودشان پرداخت می‌شود به مردم دیگر کشورها بدهیم.”

فارغ از شبهه افکنی برای تحریک احساسات برخی از مردم، در همین جا باید بار دیگر رسالت جهانی انقلاب اسلامی و محصور نشدن در مرزها را در کمک به مظلوم و ایستادگی مقابل ظالم که از بدیهیات دستورات اسلام است را یادآوری نمود.

۲٫ کمک به نیازمندان صرفا از وظایف نظام اسلامی نیست و هر فرد و گروهی در رسیدگی به حال این افراد بایستی خود را موظف بداند. اما طرح این حاشیه مغرضانه برای کمیته امداد را می توان فاز دومی برای حواشی زلزله کرمانشاه تلقی نمود. مروری بر حادثه زلزله سرپل ذهاب کرمانشاه که عده ای سعی بر ماهگیری از آب گل آلود داشته و می خواستند در آن اوضاع، از نهادهای رسمی و مسئول سلب کفایت کنند در اینجا بی ثمر نیست. طرح شایعات برای بی اعتمادی مردم به نهادهای مسئول، باعث شد عده ای به دامن سلبریتی ها برای کمک رسانی پناه ببرند که سرنوشت میلیاردها تومان از آن کمک ها بعد از گذشت هشت ماه هنوز مشخص نیست. عده ای دیگر هم که با حاکم شدن احساسات، خودروهای شخصی خود را با مقداری آذوقه در جاده به راه انداختند و شخصا به کمک آمدند! که در نهایت خود مانعی برای امدادرسانی گسترده نیروهای مسئول شدند.

۳٫ ورود برخی سلبریتی ها به ماجرای کمیته امداد که مانند سایر موارد یک ورود بی ربط و تاسف بار است، تنها به انحراف بیشتر از واقعیت کمک کرده و می کند. افرادی که خوشبختانه و یا متاسفانه حمایت بخشی از مردم را دارا هستند و در موارد عدیده نشان داده اند که به راحتی و بدون هیچ گونه تحقیق و صرف شنیدن خبری، سهوا یا عمدا در تحریک احساسات مردم و پیشروی سناریوها شریک می شوند.

۴٫ نکته بعد که باید در آن عمیق تر تامل نمود، آن است که جریان ضدانقلاب تاب تحمل این را ندارد که شاهد باشد مجموعه ای همانند کمیته امداد از ابتدای پیروزی انقلاب جهت خدمت به محرومان و دستگیری از ضعفا و رشد آنان، تشکیل شده؛ چرا که اساسا وجود و فعالیت نهادی مانند کمیته امداد ناقض بسیاری از ادعاهای پوچ مخالفان است. حال اگر تغییر رویه و قدرت گیری خدمت رسانی کمیته امداد در ۳ سال گذشته را هم در کنار این کینه بگذارید متوجه خواهید شد این مسئله در این سناریوسازی بی نتیجه نبوده است. هرچند این همان رویکرد نخ نما شده است که نقاط قوت و قدرت را در چشم مردم به نقاط ضعف و سرشکستگی تبدیل کنند.

۵٫ تخریب کمیته امداد و از چشم مردم انداختن این نهاد به عنوان مجموعه ای منتسب به حاکمیت، برای دشمن اهمیتی در حد و اندازه شورای نگهبان یا دیگر نهادهای وابسته به نظام و نشات گرفته از دل انقلاب را دارد. هشتگ «نه به کمیته امداد» خود به تنهایی می تواند عمق طراحی این بازی رسانه ای را مشخص سازد.

۶٫ اما آخرین نکته و شاید مهم ترین مسئله که باید بدان پرداخت، اشاره صریح و صحیح رهبر معظم انقلاب در مراسم بیست و نهمین سالروز رحلت امام(ره) به برگزاری متفاوت و باشکوه تر قدس امسال و گریز به موجودات بد و حقیر همراه دشمن همچون جماعت فتنه گر”نه غزه نه لبنان” روز قدس سال ۸۸ است که قطع به یقین حامیان رژیم صهیونیستی و امپراتوری رسانه ای شان رت برای واکنش، ضربه به نظام و روز قدس جاری جری کرده است.

افطاری مردم غزه و فلسطین با صدقات ایرانی؟ + عکس

خبر افطاری کمیته امداد به ۳۰۰ هزار نفر از مردم محاصره شده و جنگ زدهغزه ناگهان به خبر اصلی رسانه های فارسی زبان بیگانه چون منوتو و برخی کانال ها تبدیل شد. این اخبار عمدتا با این توضیحات دست به دست می شد که کمیته امداد صدقات مردم ایران را در غزه و برای افطاری فلسطینیان هزینه می کند، آنهم در شرایطی که در ایران بسیاری از مردم به این کمک ها نیازمند هستند و ضرب المثل معروف چراغی که به خانه رواست… را یادآور می‌شدند.

کمک غذایی کمیته امداد به مردم غزه
کمک غذایی کمیته امداد به مردم غزه

اما صرف نظر از دشمنی آشکار این رسانه‌های عمدتا وابسته به دولت انگلیس و حرکت تفرقه افکنانه میان مسلمانان آن هم در روزهایی که غزه تحت شدیدترین حملات و محاصره چند ساله قرار دارد، محل تامین هزینه این اقدام کمیته امداد و اقدامات مشابه در لبنان، عراق و حتی کشورهای آفریقایی، سوال مهمی است که البته حدود دو سال قبل، ما آن را از آقای فتاح رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) پرسیدیم و ایشان نیز پاسخ مبسوطی به این ابهام دادند:

مهندس فتاح در پاسخ به سوال ما درباره موضوع مورد نظر گفت:

«دشمن معاند می‌خواهد ما را منحرف کند و شما هم به‌عنوان یک رسانه مورد اقبال مردم بایستی از حرکت‌های درست سازمان‌هایی مثل کمیته امداد به صورت درست و منطقی حمایت کنید و البته اگر تخلف و خلافی و سیاست نادرستی از سوی ما صورت گرفت، بدون رودربایستی باید نقد کنید و به ما تذکر دهید.

رسانه‌های همسو با نظام و رهبری باید به گونه دیگری عمل کنند، یکی از اتهاماتی که به کمیته امداد می‌زدند این است که چرا کمیته امداد پول‌های صدقه مردم را به عراق و لبنان می‌فرستد، ما بارها گفته‌ایم کاری که ما برای کشورهای درخواست‌کننده کمک از کمیته امداد می‌کنیم این است که تجربه خودمان را به آن‌ها منتقل کنیم تا یک سازمان موفق خیریه برای رسیدگی به نیازمندانشان مثل کمیته امداد داشته باشند. جالب اینجاست که این انتقال تجربه تنها مختص سوریه و لبنان نیست و ما الآن شاهد درخواست خیلی از کشورهای غیرمسلمان هستیم که خواهان استفاده از تجربه کمیته امداد برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی و حتی ایجاد شغل برای اقشار تهیدست آن کشورها هستند. ما در کشورهایی مثل لبنان یا عراق به آن‌ها یاد دادیم که کمیته امداد داشته باشند، یک نفر ایرانی در این کشورها نداریم و همه درآمدها از مردم لبنان است و ما یک ریال هم کمک نکردیم.

ما شرعاً و قانوناً از صدقه و زکات مردم نمی‌توانیم به کسی بدهیم ضمن اینکه علما هم اجازه نمی‌دهند. اگر هم قرار باشد کمکی صورت گیرد صندوق‌ها جداگانه است، اگر پولی برای کمک به مردم یمن یا فلسطین به صندوق مختص آن ریخته می‌شود وظیفه داریم برای همان‌جا هزینه کنیم. ما حتی اجازه انتقال کمک‌های مردمی را از یک شهر به شهر دیگر در داخل کشورمان را نداریم، حال چگونه می‌توانیم این پول‌های مردم را که به نیت کمک به هم‌وطنان خودشان پرداخت می‌شود به مردم دیگر کشورها بدهیم.

اینکه به ما این تهمت را بزنند شیطنت است و این موضوع را قطعاً رد می‌کنیم؛ هیچ پولی جابه‌جانمی‌شود و تمام انفاق‌های مردم در داخل هزینه می‌شود، ما تنها روش خود در کمیته امداد را به کشورهای دیگر آموزش می‌دهیم.» [۱]

افطاری مردم فلسطین با صدقات ایرانی‌ها صحت ندارد

برخی رسانه‌های ضدانقلاب با انتشار تصاویر و فیلم‌هایی شایعه کردند که پول افطار مردم فلسطین از محل صندوق صدقات سطح خیابان‌های ایران تامین شده است.

به گزارش مشرق، به منظور جلوگیری از گسترش شایعات مجازی در شبکه‌های اجتماعی مهم‌ترین و جدیدترین شایعه منتشر شده در فضای مجازی که توسط کاربران شبکه‌های اجتماعی نقل می‌شود را در بسته خبری «از شایعه تا واقعیت» بررسی می‌کند.

«شایعه»

روز گذشته شبکه ماهواره‌ ای «من و تو» و سپس رسانه‌های ضدانقلاب مانند «آمد نیوز» فیلمی را منتشر کردند و مدعی شدند جمهوری اسلامی از محل صندوق‌های صدقات واقع در خیابان‌های ایران به مردم فلسطین عذا، سحری، افطاری و دسر می‌دهد.

«واقعیت»

واقعیت این است که جمهوری اسلامی ایران و کمیته امداد امام خمینی(ره) هرگز از صدقات و انفاقات مردم ایران برای هیچ کشور دیگری استفاده نمی‌کند.

پرویز فتاح، رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) چند وقت پیش در گفت و گویی با مشرق به صراحت اعلام کرد: اینکه ما از صدقات و انفاقات مردم ایران، ریالی به دیگر کشورها منتقل می‌کنیم کذب است. ما شرعا و قانونا حتی اجازه انتقال صدقات را از یک شهر به شهر دیگر و از یک استان خودمان به استان دیگر نداریم، آن وقت چگونه می‌توانیم این کمک‌ها و وجوهات مردمی را از ایران به کشور دیگری منتقل کنیم.

درباره شایعه اخیر باید گفت که این چنین کمک‌ها ابدا از صدقات روزانه مردم ایران نیست بلکه چنین کمک‌هایی حتما یا از صندوق های آن منطقه جمع آوری شده و یا از محل صندوق‌هایی است که به صورت مشخص به نام کمک به فلسطین جمع‌آوری شده است. برای مثال در نماز جمعه صندوق‌های مجزا برای کمک به مردم یمن یا فلسطین مستقر می‌شود و مردم با آگاهی و براساس شناخت و اراده خود به کشوری خاص کمک می‌کنند. موضوعی که چندی پیش فتاح آن را تنها روش کمک مردم ایران به کشورهای خارجی از راه کمیته امداد(ره) عنوان کرد.در ادامه نمونه‌هایی از کمک‌های مردمی ایران به صندوق‌های مختص به کشورهای دیگر را مشاهده می‌کنید.

 

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close