چرا مردم سلبریتی ها را باور ندارد / حاشیه های افطاری رییس جمهور و سلبریتی های بی سواد!

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=3501
در آستانه برگزاری مراسم افطاری رئیس جمهور با تعدادی از هنرمندان که به روال هر ساله برگزار می شود، تعدادی از چهره های شناخته شده این عرصه اعلام کرده اند که در اعتراض به شرایط معیشتی و اقتصادی مردم و گرانی ها در این افطاری شرکت نخواهند کرد.
 اعلام مخالفت این هنرمندان با حضور در مراسم افطاری رئیس جمهور آن هم به دلیل مسائل اقتصادی در حالی است که همین چهره ها سال گذشته از حامیان پروپاقرص آقای روحانی بوده و همراه با سایر سلبریتی ها، مردم را به رای دادن به روحانی تشویق و ترغیب کرده بودند.
در این شرایط، اعلام مخالفت حامیان دیروز روحانی با او به دلیل اوضاع اقتصادی، این سوال را پیش روی این دسته از هنرمندان قرار می دهد که اوضاع اقتصادی این روزهای کشور با روزهای منتهی به انتخابات سال گذشته چه تفاوت چشمگیری داشته که در عرض یکسال، آنها از حامیان روحانی به منتقدان وی تبدیل شده اند؟
نرخ بالای بیکاری، تورم روز افزون و لجام گسیخته، آسیب های اجتماعی گسترده و اوضاع بد اقتصادی حاصل از کم کاری و بی برنامگی دولت، مشخصات بارز ۴ سال نخست دولت روحانی بوده است با این حال حمایت های عجیب و غریب و غیرمعمول سلبریتی ها از انتخاب مجدد روحانی که بی توجه به اوضاع معیشتی و اقتصادی مردم صورت گرفت، و همچنین اعلام مخالفت امروز آنها با روحانی، این گزاره را تقویت می کند که همچون سایر برهه های خاص، اعلام موضع سلبریتی ها فاقد هرگونه منطق و دلیل مستند بوده و صرفا ناشی از هیجان و جو زدگی و همراهی با فضای عمومی جامعه صورت می گیرد.
با توجه به این مسائل، عدم حضور این هنرمندان در مراسم افطاری رئیس جمهور آن هم به دلیل اوضاع بد اقتصادی از سویی و  حمایت های آنچنانی آنان در انتخابات سال گذشته از روحانی از سوی دیگر امری متناقض می نماید که دلسوزی این جماعت برای معیشت مردم را با تردید مواجه خواهد ساخت. واکنش جالب سخنگوی دولت به تحریم افطاری روحانی توسط چهره‌های سینما نیز ترجمان همین نکته بود: “مگر سفره مردم پارسال رنگین‌تر بود که حمایت کردند؟”
در این راستا، به نظر می رسد هنرمندان حامی روحانی در انتخابات سال گذشته بهتر است به جای نمایش بازی کردن های باورنکردنی در حمایت از مشکلات معیشتی مردم، پاسخگوی سهم خود در تداوم رکود، گرانی و شرایط سخت اقتصادی کشور باشند که در نتیجه ادامه کار دولت روحانی بر جامعه تحمیل شده است.

بی اعتنایی معنادار و دردآور چند سلبریتی به یک رئیس جمهور/ سیاسیون عبرت بگیرند

این برخورد با رئیس‌جمهور درس عبرتی است برای کسانی که روی محبوبیت بازیگران برای رسیدن به اهداف سیاسی حساب باز کرده‌اند. حال می‌شود از روی مواضع به اصطلاح سیاسی برخی هنرمندان متوجه شد که آنها حتی در درک ساده‌ترین مسائل سیاسی هم با مشکلات اساسی روبه‌رو هستند
بی اعتنایی معنادار و دردآور چند سلبریتی به یک رئیس جمهور/ سیاسیون عبرت بگیرند
 شامگاه دوشنبه ۷ خردادماه، تعدادی از سینماگران با انتشار پستی مشترک از تصویر کارت دعوت ضیافت افطاری رئیس‌جمهور، در صفحات اینستاگرام خود، اعلام کردند به میهمانی افطاری حسن روحانی نمی‌روند.

پرویز پرستویی، فاطمه گودرزی، مهناز افشار، شهره سلطانی، برزو ارجمند، بهاره رهنما، علی جلیلوند، وحید جلیلوند، امیرحسین رستمی، حمیدرضا آذرنگ، شیلا خداداد، مازیار میری، سپیده گلچین، بهار ارجمند، سارا بهرامی، امیر سیدزاده، مریم بوبانی، فلور نظری، مریم دوستی، احسان کرمی، پرستو گلستانی، آناهیتا همتی، مهرناز دبیرزاده، مجتبی نجفی‌ثانی و رامین اوحدی ازجمله سینماگرانی بودند که به دعوت رئیس‌جمهور جواب رد دادند. این هنرمندان در نوشته‌های خود با هشتگ «ما به افطاری نخواهیم رفت»، ‌دلایل عدم حضور خود در این مراسم را وجود ‌مشکلات اقتصادی و اجتماعی در کشور و عدم رسیدگی به آنها عنوان کردند.(۱)

اما ادعای دلسوزی این چهره‌های شناخته شده برای وضعیت اقتصادی مردم در حالی است که آنها هنگام دریافت دستمزدهای میلیاردی خود از اموال عمومی در پروژه‌های سینمایی و رسانه‌ای هیچگاه به اوضاع اقتصادی مردم فکر هم نمی‌کردند و تنها به فکر منافع خود بودند.

گفتنی است اواخر سال گذشته به هنگام انتشار بودجه رسمی سال ۹۷ در میان انبوهی از هدف‌گذاری‌های غلط اقتصادی در این بودجه که منجر به شکاف طبقاتی و بی‌عدالتی می‌شد، این چهره‌ها تنها نگران افزایش عوارض خروج از کشور و بالا رفتن هزینه سفرهای تفریحی‌شان به خارج از کشور بودند.

این اتفاقات بار دیگر نشان می‌دهد برای بخشی از این جماعت مشکلات اقتصادی کشور و مردم تنها بهانه‌ای است برای خودنمایی و بیشتر دیده شدن. آنها برای چند لایک بیشتر روحانی را به جای ۱۴۰۰ در ۱۳۹۷ رها کردند.(۲)

از سوی دیگر، نکته اساسی اینجاست که چرا برخی از هنرمندان و سلبریتی‌ها نمی‌خواهند مسوولیت حمایت‌شان از یک کاندید خاص در انتخابات ریاست جمهوری را بپذیرند؟ کسانی که یکی از گروه‌های مرجع و تأثیرگذار  روی انتخاب مردم هستند. چرا نمی‌خواهند مسوولیت کشاندن مردم به این انتخاب را بپذیرند و در کمتر از یک سال از این موضع شانه خالی می‌کنند؟ تا این اندازه که به  رییس جمهوری منتخبی که خودشان روزی سنگ او را به سینه می‌زدند بی‌اعتنایی کنند و دعوت او را نپذیرند. آیا اتاق فکر اصلاحات تصمیم گرفته از روحانی عبور کند و هنرمندان به‌عنوان جاده‌صاف‌کن این تصمیم انتخاب شده‌اند؟ آیا این حرکت نیز دستوری بوده و در راستای استفاده ابزاری همیشگی از سلبریتی‌ها برای اهداف سیاسی است؟ حرکت‌های هماهنگ از این قبیل و فرافکنی و عدم پاسخگویی در زمان معلوم شدن بی‌فایده بودن این حرکت‌ها برای مردم، اتفاق تازه‌ای نیست. این دست حرکت‌ها همیشه در حساس‌ترین شرایط چه معنا و چه تحلیلی می‌تواند داشته باشد؟

برای یک ملت بزرگ و متمدن هیچ دردی بالاتر از این نیست که رئیس جمهورش به جای حضور در عمق توده ها به سطح سلبریتی‌ها روی بیاورد و به جای نشستن و برخاستن مناسبتی با گروه‌هایی از توده مردم به درون شهرت پیشگان نفوذ کند اما ناگهان همین شهرت پیشگان بعضا وطن فروش به بهانه‌هایی که دشمنان ملت می‌تراشند، دعوت او را پس بزنند تا رئیس جمهور منتخب ملت را تحقیر کنند! چه دردی بالاتر از اینکه افرادی سطحی اندیش و کم سواد به اسم بازیگر سینما با روحیات ضد دینی و ضد وطنی که حتی حاضر به تولد فرزندشان در ایران نیستند با تحقیر رئیس جمهور دعوت افطاری او را رد کنند و برای او خط و نشان بکشند؟!

حادثه انصراف جمعی از عمدتا بازیگران سینما از افطاری رئیس جمهور، یک بازی باخت-باخت بود. باخت اول آنجاست که رئیس جمهور بازیگر بدنامی را که برای وطن فروشان رسمی و حامیان تحریم ملت ایران، پیام شادی می فرستد و با کمک او برای تولد فرزندش در خارج از «ایران» به امریکا می‌رود و شهرتش به واسطه نیم‌شباهتی است که به یک خواننده پیش از انقلاب دارد، به افطاری دعوت می‌کند و باخت دوم آنجاست که همین بازیگر هتاک به نظام که با همه دولت‌های چپ و راست، رابطه خوبی داشته و سبیلش هم چرب شده است، بهانه مردم را می‌کند و افطاری را نمی‌پذیرد.

سلبریتی ها تا یک سال پیش سفره مردم را چرب می دیدند و امسال چنان در سفره خالی مردم دمیدند که گویی دولت حتی پول یک چلو مرغ ساده را هم ندارد. وقتی جامعه دینی بود و منزلت‌ها عرفی شد، توقعی جز این نمی‌شود داشت که منشأ تولید شخصیت، علم و یک عمر تلاش طاقت فرسا نباشد بلکه محصول حال و حول باشد.

این برخورد با رئیس‌جمهور درس عبرتی است برای کسانی که روی محبوبیت بازیگران برای رسیدن به اهداف سیاسی حساب باز کرده‌اند. حال می‌شود از روی مواضع به اصطلاح سیاسی برخی هنرمندان متوجه شد که آنها حتی در درک ساده‌ترین مسائل سیاسی هم با مشکلات اساسی روبه‌رو هستند و نباید از آن جماعت چیزی بیشتر از حفظ کردن دیالوگ و نقش بازی کردن جلوی دوربین خواست وگرنه مسئله می‌تواند به فاجعه منجر شود!

در همین حال، برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی این رفتار گروهی از هنرمندان را «عوام فریبی» نامیده و از آن انتقاد کرده‌اند. به نظر این کاربران هنرمندانی که امروز برای نگرانی از وضعیت بد اقتصادی مردم مراسم افطاری را نمی‌روند چرا در زمان انتخابات ریاست جمهوری در میتینگ‌های تبلیغاتی حضور پررنگی داشته اند! یک کاربر فضای مجازی، می‌نویسد: «عوام فریبی بسه! این سلبریتی‌ها که دعوت افطاری روحانی رو رد کردند ریخت و پاش انتخاباتی ایشون رو نمیدیدن؟ تو اون میتینگ‌ها حضور نداشتن؟ دختر مظلوم وزیر و نمیشناختن؟اون موقع فقر نبود یا چی؟ آها یادم اومد، اون زمان دفاع از فقرا رو عوام فریبی و پوپولیستی میدونستن!»

ژست‌های منتقدانه در برخورد با مهمانی رئیس‌جمهور و بیان مواضع عجیب از سوی برخی از چهره‌های سینما که به مدد فضای رسانه‌ای چهره شده‌اند، نشان می‌دهد جامعه چقدر از عرفی شدن روابط اجتماعی آسیب می‌بیند به حدی که زیر سؤال بردن نظام قضایی و قوه مجریه کشور از سوی چند بازیگر دست چندم سینما، حرکتی مردمی عنوان می‌شود!(۳)

سلبریتی بی سواد
سلبریتی بی سواد

پی نوشت:
۱)http://newspaper.fdn.ir/?nid=2506&pid=4&type=0
۲)http://kayhan.ir/fa/news/133782
۳)http://www.javanonline.ir/fa/news/909838

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close