اقتصادیایرانسیاسیصفحه اصلیفرهنگی و اجتماعیگزارشویژه

چرا وزیر برند روحانی و ژنرال زنگنه حاشیه امن دارند؟ / آیا مجلس اولویت ها را خواهد فهمید؟

مجلس دهم «علی ربیعی» وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی را با ۱۲۹ رای از سمت خود برکنار کرد تا در این برهه اقتصادی که مردم بخصوص کارگران با مشکلات عدیده‌ای روبرو هستند، طعم تغییرات دولت را آنهم نه از سوی پاستورنشینان بلکه از سوی بهارستانی‌ها بچشیم.

وعده‌های دولتی با تشدید بحران اقتصادی و بالارفتن قیمت ارز و طلا و متعاقب آن التهابات بازار برای تغییر در ساختار اقتصادی خود چندین بار از سوی «محمود واعظی» رئیس دفتر رئیس جمهور تکرار شد. اما کمی پس از پایین آمدن این التهابات شاهد آن هستیم که دولت چندان تمایلی برای تغییر از خود نشان نمی دهد و حتی رئیس جمهور در گفتگوی زنده تلویزیونی در مقابل مردم از وزرای خود تمجید و تعریف می کند.

در این عرصه استیضاح علی ربیعی واکنش‌های بسیاری را در پی خود داشت. در جلسه استیضاح «حسین مقصودی» نماینده سبزوار به نکته کلیدی اشاره کرد. این نماینده مجلس پشت تریبون در موافقت با استیضاح وزیر کار روایت کرد: «چند روز پیش با آقای امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور صحبت کردم که بین ربیعی و کرباسیان چه کنیم؟ به من گفت از کرباسیان دفاع کنید اما ربیعی را خودتان می‌دانید!»

درواقع آنچه برای بسیاری سئوال شده این است که چرا مجلس به مهره‌های اصلی اقتصادی دولت برای استیضاح نرسیده است و ربیعی را برکنار کرده است. درحالی که غیر از وزیر اقتصاد، وزرای نفت و راه و شهرسازی نیز در این میان از جمله اعضای کابینه روحانی هستند که انتقادات بسیاری به نحوه فعالیت آنان در دولت وجود دارد.

در این میان «علیرضا زاکانی»، نماینده ادوار گذشته مجلس در توئیتی اشاره کرد: «ربیعی از وزارت کار رفت تا آخوندی، زنگنه و کرباسیان بمانند. ربیعی بی‌اشکال نبود ولی منشاء مشکلات کشور هنوز در وزارتخانه‌ها مشغول بی‌تدبیری و بی‌عملی‌اند. مجلس به ریشه‌ها بپردازد نه شاخه‌ها، آنچه مهم است جایگزین ربیعی است و این که با بی‌عملی و بدعملی وزرای اقتصادی چه باید کرد؟»

برخی دیگر نیز این موضوع را تسویه حسابی برای اینکه دولت و مجلس در بده بستان‌های نظارتی خود بی حساب شوند و همچنین مجلس از فشار اتهامات و انتقاداتی که به آن وارد است، خارج شود می دانند. در همین رابطه ربیعی حرفی کلیدی در دفاع از خود در جلسه استیضاح زد و بیان کرد که «افراد دیگر نیز برای چرایی نابه سامانی اقتصادی کشور بایستی جوابگو باشند.»

اما سوال اساسی دیگری که در این رابطه مطرح می شود، حضور تضمین شده برخی از وزرا مانند زنگنه و آخوندی در دولت است. سئوال اینجاست که چرا وزرایی در حاشیه امن قرار می گیرند که تا به امروز کارنامه کاری آنها پر از اشکال و  انفعال بوده است. عجیب اینجاست که برخی دیگر بایستی بروند یا به عبارت دیگر قربانی شوند تا این حاشیه امن برای این وزرا امن‌تر شود؛ وزرایی که در عین این که مدعی هستند، دست گل‎های بسیاری هم به آب داده‌اند.

البته در این راستا بسیاری بر این باورند که با عزل یک وزیر نمی‌توان انتظار داشت که تغییر شگرفی در کار دولت ایجاد شود. هر چند که اگر به نظرات کارشناسان و همچنین برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی رجوع کنیم، مشاهده می کنیم که بسیاری بر این باورند که ربیعی نه تنها مشکل اصلی دولت نبود بلکه در برخی از امور نیز عملکرد بدی نداشت.

از سوی دیگر مطالبه بعد از برکناری ربیعی به سمت وزرای که به طور جدی منفعل و بدعمل هستند، گرایش یافته است. هنوز مهر برکناری ربیعی از سوی مجلس خشک نشده که بسیاری این مطالبه را دارند که بعد از وی بایستی به استیضاح وزرایی مانند آخوندی و زنگنه پرداخته شود.

درواقع پس از عزل ربیعی نه تنها مشکلات اقتصادی دولت حل نمی‌شود بلکه این مطالبه مهم نیز پیش روی دولت و بخصوص مجلس قرار می گیرد که وزرای منفعل را نیز استیضاح کند تا راسخ بودن خانه ملت برای اصلاح دولت را به خوبی نشان دهد.

آیا مجلس اولویت‌ها را درست تشخیص می‌دهد؟/ مردم منتظر پاسخگویی وزرای اقتصادی هستند

درحالی که دغدغه امروز مردم معیشت و مشکلات اقتصادی نمایندگان طرح استیضاح دو وزیر غیراقتصادی را کلید زده‌اند.
آیا مجلس اولویت‌ها را درست تشخیص می‌دهد؟/ مردم منتظر پاسخگویی وزرای اقتصادی هستند
مردم در بحبوحه مشکلات اقتصادی منتظر مسئولان این حوزه بودند که پاسخ وضعیتی که به وجود آمده را بدهنداما گویی در مجلس اتفاقات دیگری اولویت دار است و شاهد ان هستیم که موضوع استیضاح وزیر کشور و وزیر آموزش و پرورش مطرح شده است.

پیشتر «علی ربیعی»، وزیر کار و تعاون و رفاه اجتماعی برای پاسخگویی به مجلس آمد و استیضاح شد و مجلس رای اعتماد خود از وی را گرفت. وزیر کار بی کار شد و شاهد آن بودیم که موضوعات خاصی در مجلس میان نمایندگان رد و بدل شد که چندان به موارد اقتصادی کشور و مشکلاتی که امروز گریبانگیر مردم است، اشاره نشد. بلکه حاشیه بازهم بر متن غلبه کرد و وزیر برکنار شده وعده داد که بعدها درباره اتفاقات مجلس اطلاع رسانی کند و در توئیتی بیان داشت که کتاب «شازده کوچولو» را به رئیس مجلس ارسال می ‌کند.

در این رابطه، علی ربیعی در توییتر خود نوشت: کتاب شازده کوچولو را برای علی لاریجانی می‌فرستم. زیر این متن خط می‌کشم «فرمانروا به شازده گفت: تو را وزیر دادگستری می‌کنم. شازده: کسی نیست که من او را محاکمه کنم. فرمانروا گفت: خودت را محاکمه کن. سخت‌ترین کار دنیاست اینکه بتونی درباره خودت قضاوت درستی داشته باشی و عادلانه خودت را محاکمه کنی. »

اتفاق جالب توجهی که در جلسه استیضاح ربیعی صورت گرفت عدم حضور و حمایت رئیس جمهور از وی بود. معمولا در این نوع جلسات رئیس جمهور برای حمایت از وزیر خود در مجلس حاضر می شود اما روحانی وزیر خود را در جلسه استیضاح تنها گذاشت تا شاهد برکناری وی در این جلسه باشیم.

از این رو بود که شائبه استیضاح ربیعی برای در امان ماندن دیگر وزیران اقتصادی دولت مطرح شد. همین موضوع را یکی از نمایندگان موافق استیضاح پشت تریبون مجلس بیان کرد. حسین مقصودی نماینده مردم سبزوار روایت کرد که «چند روز پیش با آقای امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور صحبت کردم که بین ربیعی و کرباسیان چه کنیم؟ به من گفت از کرباسیان دفاع کنید اما ربیعی را خودتان می‌دانید!»

اگرچه کارگران مشکلات بسیاری در حوزه کاری دارند و بحث اشتغال در کشور موضوع حساسی است اما کارشناسان مطرح می کنند که استیضاح ربیعی اولویت نبود و بایستی وزرای دیگر که در حوزه اقتصادی کار می کنند برای پاسخگویی به مجلس می‌آمدند. حالا همان موضوع در مجلس در حال تکرار و کار به جایی رسیده که حتی وزرایی به مجلس برای استیضاح کشانده می شوند که در حوزه اقتصادی فعالیت نمی کنند. حال این شائبه به وجود آمده که آیا این وزرا برای اینکه مجلس درگیر مسائل دیگری چون مسائل اقتصادی و مشکلات مردم شود و همچنین مانند ربیعی قربانی ماندن وزرای اقتصادی شود، این دو استیضاح را کلید زده است؟

در واقع آنچه برای بسیاری سئوال شده این است که چرا مجلس به مهره‌های اصلی اقتصادی دولت برای استیضاح نرسیده است و ربیعی را برکنار کرده است. درحالی که غیر از وزیر اقتصاد، وزرای نفت و راه و شهرسازی نیز در این میان از جمله اعضای کابینه روحانی هستند که انتقادات بسیاری به نحوه فعالیت آنان در دولت وجود دارد.

وزیر کشور و وزیر آموزش و پرورش از جمله این افراد هستند که کمتر با حوزه اقتصادی سروکار دارند و لااقل نمی توان آنها را در این زمینه بازخواست کرد. حالا اتفاقاتی در مجلس در حال رخ دادن است که نشان می‌دهد خانه ملت خارج از اولویت های کشور حرکت می‌کند و حتی این شائبه هم وجود دارد که مجلس اولویت‌ها را تغییر می دهد.

البته در خود مجلس این حرف و حدیث‌ها بسیار است. در جلسه استیضاح ربیعی نمایندگان اتهامات بسیاری به هم زدند و یکی از آنان بیان داشت: «متأسفم برای همکارانی که امروز می‌گویند فلان نماینده به خاطر تعویض فلان رئیس، استیضاح را امضا کرده است.»

به هر جهت انتقادات بسیاری به فعالیت این روزهای مجلس چه در داخل و چه در میان مردم وجود دارد. مردم انتظار دارند که وکلای آنها در خانه ملت به دغدغه و مشکلات آنان نظر داشته باشند و در این بحبوحه اقتصادی به داد آنها برسند.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close