چند سال دیگر باید منتظر تکمیل طرح‌های نوین آبیاری در زنجان بود؟

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=17989

با افزایش راندمان آبیاری می توان حجم قابل توجهی از منابع آب را به چرخه تولید بازگرداند و بخش بزرگی از نیازهای آب کشاورزی و سایر بخشها را از این طریق برآورده کرد.

روش های آبیاری‌ نوین به معنای آبرسانی به کشتزار و باغ با تجهیزات تحت فشار به دو شکل قطره‌ای و بارانی انجام می شود که علاوه بر جلوگیری از تلفات آب، باعث بالا بردن کیفیت تولید در واحد سطح می شود به طوری که راندمان آبیاری بارانی ۷۰ درصد و در آبیاری قطره ای ۹۵ درصد است.

این در حالی است که با روش آبیاری مزارع به شکل سنتی، روشی که بیشتر زمین های کشاورزی در کشور با این شکل آبیاری می شوند حتی با صرف هزینه های گزاف تسطیح اراضی راندمان آبیاری ۴۰ درصد است.

استفاده از روش های مدرن آبیاری در صورتی که اصولی و استاندارد پیاده شده باشد می تواند با بهره وری بالا باعث افزایش سطح زیرکشت و افزایش تولید محصولات در واحد سطح شود. همچنین باعث افزایش درآمد کشاورز و در نهایت ارتقای کیفی زیست خانوارهای روستایی می شود.

با وجود خشکسالی های پیاپی، کاهش نزولات آسمانی و افت قابل توجه سطح آب زیر زمینی در سال های اخیر و صرفه جویی و استفاده بهینه آب، ضرورت اصلاح روش های آبیاری در ابعاد مختلف بخش کشاورزی بیش از پیش احساس می شود.

سرعت تهدید کم آبی و خشکسالی بیشتر از اجرای طرح های آبیاری نوین در کشور است و باید برای رفع این مشکل بخش کشاورزی، با تخصیص اعتبارات کافی و بموقع، ارایه تسهیلات مناسب و تجهیزات استاندارد، گامی اساسی برداشت، با تمام آن چه که گفته شد آیا در این راستا در استان زنجان اقدامی انجام شده است؟

فریدون داوودی در گفت و گو با تسنیم، با اشاره به این که حدود ۵۵ هزار هکتار از ۱۲۰ هزار هکتار اراضی استان به سیستم آبیاری نوین مجهز شده اند گفت: ۶۵ هزار هکتار از اراضی استان مستعد تجهیز سامانه نوین آبیاری هستند.

وی با بیان این که تجهیز اراضی به سیستم های نوین آبیاری توسط شرکت های دارای مجوز ارائه دهنده خدمات انجام می گیرد، افزود: در حال حاضر ۲۵ الی ۳۰ شرکت در حال ارائه خدمات به مراجعین و کشاورزان هستند.

مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان اظهار داشت: این سازمان جهت مجهز کردن اراضی کشاورزی به سیستم های آبیاری قطره ای و نوین تسهیلات بلاعوض ارائه می دهد به طوری که در طی سال ۹۷ میزان تسهیلات ارائه شده جهت مجهز کردن یک هکتار زمین به سیستم آبیاری قطره ای ۱۳ میلیون تومان بود که در سال جاری به ۱۷.۵ میلیون تومان افزایش یافت.

وی ادامه داد: در حال حاضر تجهیز اراضی به سیستم آبیاری قطره ای به ازای هر هکتار نیازمند ۲۵ تا ۳۰ میلیون تومان هزینه است که پس از پرداخت ۱۷.۵ میلیون تومان توسط جهاد کشاورزی، کشاورز فقط یک سوم هزینه را تقبل می کند.

این مسئول با اشاره به این که اصلاح و تعدیل پروانه آب کشاورزی که توسط وزارت نیرو انجام می شود موجب می گردد تا ۲۵ درصد میزان مصرف آب کم شود، گفت: همین یک مشکل موجب شده تا کشاورزان میزان استقبال از این طرح را کاهش دهند اما با تمام این ها میزان تقاضا برای مجهز کردن اراضی کشاورزی به سیستم های آبیاری قطره ای همچنان بالا می باشد.

داوودی با تاکید بر این که سطح سفره های آب زیرزمینی در استان به شدت در حال افت و کاهش است از سویی دیگر راندمان آبیاری نیز پایین است، تاکید کرد: دولت در حال حاضر از کشاورزان حمایت می کند، می طلبد تا کشاورزان نیز همت مضاعفی داشته باشند و زمین های کشاورزی خود را به سیستم آبیاری نوین مجهز کنند تا میزان صرفه جویی در آب نیز بالاتر رود.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن