چه کسانی از کمپین #فرزندت_کجاست می ترسند؟ + عکس و فیلم

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=4338

مسئولان پاسخ دهند “فرزندت کجاست” ؟

اخیرا در فضای مجازی کمپینی با نام “فرزندت کجاست” توسط عده ای از فعالان رسانه ای انجام شده است که به بررسی وضعیت خانوادگی مسئولین کشور می پردازد.

کمپینی که به مسئولان مختلف تماس برقرار کرده و از آن ها در خصوص اوضاع معیشتی خانواده اش سوال کرده تا در مورد محل زندگی وشغل آن ها مطلع شده و به مردم برسانند.

این کمپین که کلید آن از مشهد خورده است، مورد توجه کاربران فضای مجازی قرار گرفته و بسیاری از مسئولان نیز به آن پاسخ داده اند.

در این خصوص با یکی از فعالان فرهنگی مشهدی به گفتگو نشستیم تا جزئیاتی از کمپین را از او سوال کنیم.

مصطفی شریف  با اشاره به کمپین “فرزندت کجاست” اظهار کرد: فعالان فضای مجازی و انقلابی که دغدغه مردم را دارند در شبکه های اجتماعی کمپینی را راه اندازی کرده اند که از مسئولین در مورد فرزندشان سوال می کند.

وی افزود: ما بعضاً مسئولینی را می‌بینیم که در راهپیمایی‌ها شرکت می‌کنند و شعار مرگ بر آمریکا نیز سر می‌دهند و در ظاهر با آمریکا دشمن هستند.

فعال فرهنگی مشهدی با بیان اینکه همین مسئولان که شعار مرگ بر آمریکا سر می‌دهند در عمل از خود رفتار دیگری نشان می‌دهند، گفت: فرزندان همین آقایان یا در انگلیس تجارت می‌کنند یا در آمریکا زندگی مرفهانه دارند و اهمیتی به مردم مستضعف نمی‌دهند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر نیز مردم مستضعف هم در راهپیمایی‌ها شعار مرگ بر آمریکا می‌دهند و در کنار همین مسئولین زندگی می‌کنند.

شریف با تأکید بر اینکه عده دیگری از مسئولین نیز هستند که در داخل کشور هستند، بیان کرد: همان افراد پست‌هایی را اشغال کرده‌اند که به سبب نام پدرشان و رانتی خانوادگی رسیده‌اند و آن در حالی است که لیاقت آن پست را ندارند.

وی تصریح کرد: در ابتدا نیروهای انقلابی در فضای اینستاگرامی شروع به انتشار پست هایی کردند که به محل زندگی فرزندان مسئولان می پردازد، که این ها مقدمات شروع فعالیت بود.

فعال فرهنگی مشهدی با بیان اینکه پوستری برای بیان مفهومی این کمپین طراحی و منتشر شد، عنوان کرد: این پوستر نیمی از آن نماد تمدن غرب و اشرافی گری است ونیم دیگر آن نماد زندگی یک فرد عادی ایرانی در داخل کشور است و به مقایسه آن ها می پردازد.

وی عنوان کرد: در ادامه این مسیر کانال های تلگرامی قوی از جمله خبر فوری، آخرین خبر و… نیز به پای این کمپین آمدند و به سراغ مطالبه گری از مسئولین رفتند و اکنون مطالبه تمام مردم شده است.

شریف با بیان اینکه تاکنون تعدادی از مسئولین به پای این کمپین آمده و پاسخ داده اند، گفت: از جمله آن ها آقای ظریف وزیر امور خارجه، آقای صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد و تعدادی از نمایندگان مجلس نیز در این خصوص پاسخ داده اند.

وی تصریح کرد: افرادی که مد نظر این کمپین تمامی مسئولین رده بالای کشوری از جمله وزرا، شخص رئیس جمهور، رئیس مجلس و قوه قضائیه، شورای عالی قضایی کشور، شورای نگهبان و مجمع تشخیص نظام به این سوالات پاسخ دهند.

 

تکرار سناریوی «دختر مظلوم وزیر» در کمپین «فرزندت کجاست؟»

کمپینی اخیرا در خصوص شفاف‌سازی درباره فعالیت آقازاده‌های مسئولان راه اندازی شده که نتایج قابل تاملی داشته است.

پدیده آقازادگی محصول دولت رانتیر است. رانت و سوء استفاده از قدرت فصل ابتدایی فساد است که به موارد حادتر مانند ارتشاء و اختلاس کشیده می‌شود و با قدرت نمایی برابر قانون گسترش می‌یابد. آقازادگی البته موضوع چند وقت اخیر کشور نیست اما امروز نمود آن بیشتر از همیشه احساس می‌شود.

بعد از سخنان فرزند محمدرضا عارف درباره «ژن خوب» موضوع آقازادگی در کشورمان وار فاز جدیدی شد. تا پیش از این کمی قبح آقازادگی و استفاده از رانت پدر برای مردم و فرزندان مسئولان وجود داشت اما پس از صحبت‌های فرزند رئیس فراکسیون امید مجلس، مشخص شد فرزندان مسئولان نه تنها از این مسئله شرمسار نیستند بلکه آنرا با تفاخر حق ذاتی خود می دانند.

برادر زاده معاون وزیر خارجه
اخیرا خبر بازداشت معاون سابق ارزی بانک مرکزی که به تازگی کنار گذاشته بود، رسانه‌ها و افکارعمومی را به خود جلب کرد. این فرد کسی نبود جز «سید احمد عراقچی»، برادرزاده سید عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه کشورمان.

حجت الاسلام محسنی اژه‌ای با بیان اینکه در ادامه رسیدگی به پرونده اخلالگران در نظام پولی و بانکی کشور چند نفر دیگر تحت تعقیب قرار گرفته و بازداشت شدند، گفت: «یکی از آن‌ها معاون ارزی بانک مرکزی است که البته شنیدم اخیرا کنار گذاشته شده بودند.»

با این حال بخشی از مصیبتی که امروز مردم در خصوص التهابات بازار و گرانی دلار و پایین آمدن ارزش پول ملی کشورمان تجربه می‌کنند، مرهون اقدامات یکی از آقازاده‌هاست. در این میان اما احمد عراقچی تنها ژن خوبی نیست که با رانت جایگاه بالا و حساسی را اشغال کرده و از همان جایگاه مشکلات عدیده‌ای برای مردم به وجود آورده است.

دختر مظلوم وزیر و حمایت تمام قد جهانگیری در مناظرات
در زمان انتخابات دوازدهم ریاست جمهوری نیز موضوع ژن خوب وزیر آموزش و پرورش مطرح شد که در اثنای مناظرات تلویزیونی «اسحاق جهانگیری» وی را دختر مظلومی خواند که بیکار بوده و برای اینکه کاری برای خود دست و پا کند جنس وارد کرده است. این درحالی بود که در محافل خبری مطرح می شد که این اجناس قاچاق بوده و با همین روند بسیای از کارگران بیکار شده‌اند تا دختر مظلوم وزیر کار پیدا کند. در این اثنا خبرهای از برخی دیگر آقازادگان می رسد که کارخانه‌های مهم و صنعتی که سابقه طول درازی دارند را با رانت تساحب می‌کنند و با ورشکستگی این کارخانه‌ها کارگران آنان اخراج و بیکار و شرمنده زن و فرزند خود می‌شوند.

  
ماجرای دختر پزشکیان در پتروشیمی جم
اخیرا نیز در ماجرای استیضاح وزیر کار،تعاون و رفاه اجتماعی مسائلی در خصوص دختر یکی از نمایندگان اصلاح طلب مطرح شد. «محمدرضا پورابراهیمی» رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در اثنای جلسه استیضاح «علی ربیعی» گفت: « آقای پزشکیان، زهرا پزشکیان مسوول فاینانس پتروشیمی جم چه نسبتی با شما دارد؟»پزشکیان هم پاسخ داد: «دختر من در پتروشیمی جم کار می‌کند و مسئول هم نیست بلکه در پروژه‌ای کار می‌کند در فضای مجازی گفته بودند که او ۱۰ میلیون حقوق می‌گیرد اما دختر من ۴ میلیون حقوق دریافت می‌کند و آیا من رانت‌خوار هستم.»

در ادامه پورابراهیم طی تذکری گفت: «ما برای آنکه یک بار باب قضیه بسته شود درباره ادعای آقای وزیر و یا صحبت‌های آقای پزشکیان به هیات نظارت شکایت می‌کنیم، البته متاسفانه خودشان هم رییس هیات هستند.»

فعالیت پسران ربیعی و معاونش در دبی
در حین استیضاح وزیر بود که نماینده مردم رباط کریم موضوع بحث برانگیزی را درباره فعالیت پسران ربیعی و معاونش در دبی مطرح کرد.

حسن نورزی در مجلس  گفت: «پسر شما با پسر تقی‌زاده معاون شما در دبی شرکت دارند که رابط آنها عبدالناصر موسوی جزایری است. باید در این رابطه توضیح دهید.»

سئوال حاشیه‌ای درباره بازداشت پسر نوبخت
در آخرین نشست خبری سخنگوی قوه قضائیه یکی از خبرنگاران از  حجت الاسلام محسنی اژه‌ای پرسید شنیده شده پسر آقای نوبخت با مقادیری سلاح بازداشت شده است که سخنگوی قوه قضاییه گفت: «اگر چنین چیزی باشد شما دیر یا زود متوجه می شوید.»

محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز در صفحه توییتر خود در واکنش به این سوال گفت: «برای اطمینان خاطر آن کسانی که سوال سفارش می دهند اعلام می نمایم هیچ یک از فرزندانم باز داشت نیستند و قبراق و سرحال کنار خانواده روزگار می گذرانند.»

ماجرای دختر صفدرحسینی در مجلس
بعد از افشای محتویات فیش حقوقی صفدرحسینی، رئیس مستعفی صندوق توسعه ملی که شامل تسهیلات عجیبی چون حق تفریح فرزند بود، دختر وی که به واسطه لیست امید وارد مجلس شد، درحالی که «محمود واعظی»، وزیر ارتباطات دولت یازدهم در مجلس حضور داشت و دستور جلسه بررسی موضوعات این وزارتخانه بود، بدون توجه به این مسئله پشت تریبون رفت و بیانیه‌ای در دفاع از خانواده خود خواند و وقت مجلس مصروف این مسئله شد.

پس از این ماجرا انتقادات به لیست امید افزون تر شد. در همین راستا، «الهه کولایی» یکی از زنان اصلاح‌طلب درباره رانتی بودن لیست امید، افشاگری کرد.

الهه کولایی فعال سیاسی اصلاح‌طلب و عضو شورای هماهنگی مجمع زنان اصلاح‌طلب در این مورد اعلام کرد: “به‌هرحال افرادی که از امکان مالی و ارتباطات خوبی برخوردارند و چنین امکاناتی برای آن‌ها فراهم است، قطعاً نسبت به بقیه افراد شانس بیشتر و بهتری برای حضور در همه لیست‌های انتخاباتی دارند.”

وی در بخشی دیگر از سخنان خود اظهار داشت: “همیشه پول و قدرت در حوزه سیاست تأثیرگذار هستند. برخی کاندیداها از طریق رانت وارد لیست امید شدند و من این مسئله را تکذیب نمی‌کنم.”

پای آقازادگان دیگر چون حسین فریدون، برادر رئیس جمهور، مهدی جهانگیری، برادر معاون اول دولت، مهدی وکیلی فرزند محمدعلی وکیلی نماینده اصلاح‌طلب مجلس و … نیز در ماجراهای مختلف رانتخواری باز است.

ماجرا و حرف و حدیث‌ها حول آقازاده‌ها بسیار است و به قولی همیشه پای یک آقازاده در محافل خبری به میان است. از این رو کمپینی تشکیل شد و افکارعمومی از مسئولان دولتی خواستند که بگویند که فرزندانشان در کجا مشغول هستند.حال مسئولان طی این کمپین اقدام به پاسخ کرده‌اند تا جایی که برخی از کاربران شبکه اجتماعی توئیتر مطرح می‌کنند که این توضیحات بیشتر مظلوم نمایی و ادامه پروژه دختر مظلوم وزیر است و با این توضیحات بیشتر باید به آقازاده‌ها کمک شود.

با این اوصاف همانطور که پورابراهیمی در ماجرای دختر مسعود پزشکیان مطرح کرد این موضوعات باید به طور شفاف راستی‌آزمایی شود تا صداقت گفتار مسئولان در این موارد اثبات شود. سئوال این است با توضیحاتی که مسئولان درباره فرزندان خود عنوان می کنند و آنان را بیکار و یا کارمند ساده توصیف می‌کنند، پس اینهمه اخباری که درباره رانتخواری فرزندان مسئولان و اشغال پست‌های کلیدی منتشر می‌شود، چیست؟

واکنش عجیب زئیس دفتر روحانی به کمپین«فرزندت کجاست»

«واکنش واعظی به کمپین فرزندت کجاست»، «دومین هفته بدون سخنگوی دولت» و «حضور عضو جدید کابینه در بین خبرنگاران» از حاشیه‌های امروز حیاط دولت بود.

 اعضای کابینه دوازدهم پس از پایان جلسه هیأت دولت به میان خبرنگاران آمدند و به سؤالات آنان پاسخ گفتند؛ حیاط دولت امروز هم با حاشیه‌هایی همراه بود که در ادامه می‌آید.

محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور که پس از جلسه هیأت دولت به میان خبرنگاران آمد درباره کمپین «فرزندت کجاست» گفت: من فکر می‌کنم ما اصلاً اگر وارد این وادی شویم،تمامی ندارد، هر روزی هر ساعتی یک چیزی مطرح می‌شود مهم این است ما باید اصل را بر این که همه مردم و همه مسئولان دارند درست عمل و زندگی می‌کنند بگذاریم؛ مگر اینکه خلافش ثابت شود.

وی ادامه داد: اینکه امروز بگویند فرزندت کجاست؟ فردا بگویند چقدر حقوق می‌گیرید؟ پس فردا بگویند چه می‌پوشید؟ روزهای جمعه و شنبه چه کار می‌کنید؟ من در این ۵ سال که در دولت هستم سعی کردم هیچ وقت وارد حاشیه نشوم انواع حرف ها در فضای مجازی علیه بنده نوشتند اما هیچ وقت از خودم دفاع نکرده ام چون من فکر می‌کنم این یک مسیر انحرافی است یک مسئول باید با تمام وجود در خدمت کار و مردم  باشد و همواره به همکارانم در دولت توصیه کردم برای خدمت به مردم کار کنیم و مردم خود قدرشناس هستند.

سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان هم بعد از چند هفته بالاخره به میان خبرنگاران آمد و در پاسخ به این سؤال که برای حل مشکل کی‌روش با فدراسیون فوتبال اقدامی انجام شده یا نه، گفت: مشکل کی‌روش با فدراسیون فوتبال در حال حل شدن است.

اما پس از کنار رفتن نوبخت از سمت سخنگویی دولت، گمانه‌زنی‌هایی برای سمت سخنگو مطرح شد که از آن میان می‌توان به اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور و عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور مطرح شد؛ واعظی درباره انتخاب سخنگوی دولت نیز گفت: مدت زیادی نیست که دولت سخنگو ندارد، دو هفته است. حتما سخنگو انتخاب می شود. فردی مورد نظر بود که به دلیل مشغله کاری ترجیح داد، شخص دیگری باشد.

محسنی بندپی عضو جدید کابینه هم امروز به میان خبرنگاران آمد و یادی از علی ربیعی وزیر سابق کار کرد و گفت: مهم‌ترین کاری که فقر را کاهش می‌دهد، ایجاد اشتغال است، هم آقای ربیعی و در ادامه آقای روحانی، تاکیدشان روی بحث اشتغال فراگیر و سرعت بخشیدن به مشاغل خانگی و روستایی بوده است.

تمسخر افکار عمومی توسط برخی مسئولان: فرزندانمان شغل دولتی ندارند! / آقایان! بابک زنجانی هم «شغل دولتی» نداشت؛ این ‏ «شوخی»‌ها دیگر جواب نمی‌دهد! ‏

کمپین «فرزندت کجاست» در روزهای اخیر باعث شده است بسیاری از مسئولان بلندپایه کشور درباره فعالیت فرزندان خود برای ‏افکار عمومی روشنگری کنند.‏

این کمپین شمار زیادی از مسئولین فعال در فضای مجازی را به خود جلب کرده و تعدادی دیگر نیز به ‏صورت اجباری و از ترس اینکه بعدها درباره آنها حرف و حدیث های بیشتری پیش نیاید، وادار به پاسخگویی به آن شدند.‏

نفس راه اندازی این کمپین، به روشن شدن برخی زوایای زندگی مسئولان کمک می کند. اما در این بین، نوع پاسخ برخی ‏مسئولین، نه تنها رفع ابهامی از زندگی فرزندان آنها نکرده بلکه ابهامات فراوان دیگری را نیز ایجاد کرده است.‏

غالب مسئولانی که به سوال این کمپین پاسخ داده اند، فرزندان خود را مشغول تحصیل یا فعالیت پاره وقت در شرکت های ‏خصوصی عنوان کرده اند. سوال اینجاست که در این صورت، فرزندان مسئولانی که در هیات مدیره های شرکت های گوناگون ‏حضور دارند و بارها و بارها نام آنها به صورت علنی یا مخفف شنیده شده و در مواردی نیز تخلفات آنها محرز و پرونده قضایی ‏برای آنها تشکیل شده، کجا هستند؟

چند حالت وجود دارد؛ اول اینکه مسئولانی که فرزندان آنها چنین فعالیت هایی دارند به کمپین نپوسته اند و دوم اینکه برخی ‏مسئولان اطلاعاتی کلی و مبهم درباره فرزندان خود داده و تلاش کرده اند تا ضمن حفظ ژست روشنگری و شفافیت، عملا دردسر ‏این کمپین را از خود دور کنند.‏

علی ربیعی، وزیر برکنارشده کار در پاسخ به سوال این کمپین، نوشته است: «دو پسر من هیچ کدام کار دولتی ندارند، و تنها ‏دخترم به کار تربیت فرزندان مشغول است»‏

پاسخ مبهم ربیعی درباره فعالیت پسر خود در حالی است که کسی در مورد تحصیلات آقازاده ها سوال نکرده و هم آنکه شایعات متعددی درباره پسر او در سال های اخیر مانند جلسه جنجالی مجلس دست به دست شده ‏است.‏

محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه هم در پاسخ به سوال کمپین مذکور گفته است: «خداوند نعمت سه پسر به من ‏عطا کرده؛ فرزند اولم دانشجوی فوق لیسانس اقتصاد؛ دیگری دانشجوی دکترای عمران و پسر کوچکم دانشجوی کارشناسی زبان ‏های خارجی و همگی در تهران هستند و هیچ یک شغل دولتی ندارند.تنها عروسم نیز دانشجوی دکتری شیمی است و گاهی به ‏صورت پاره وقت تدریس می کند.»‏

پاسخ نوبخت نیز در حالی است که اخیرا شایعاتی درباره بازداشت یکی از پسرانش مطرح شده بود. حجت الاسلام محسنی اژه ای، ‏سخنگوی قوه قضاییه اخیرا درباره این شایعه گفته بود شما خبرنگار هستید و بزودی متوجه خواهید شد. نوبخت هم بلافاصله ‏بازداشت پسرش را تکذیب کرده بود.‏

روندی که برخی مسئولان در کمپین مذکور در پیش گرفته اند، عملا انحراف از اهداف اولیه این کمپین است. این مسئولان به جای ‏اینکه پاسخ دهند فرزندان آنها دقیقا به چه کاری مشغول هستند، مدرک تحصیلی فرزندان خود را مطرح کرده و صرفا به یک پاسخ ‏کلی که «فرزندم شغل دولتی ندارد» بسنده می کنند. سوال اینجاست که هدف از این کمپین، اطلاع از مدرک تحصیلی فرزندان ‏مسئولان است یا شفاف سازی در مورد فعالیت های آنان. اگر پاسخ گزینه دوم است – که همین طور هم هست – چرا مسئولانی ‏چون نوبخت و ربیعی و امثال آنها با کلی گویی از آن فرار می کنند؟

اینکه «فرزندانم شغل دولتی ندارند»، پاسخ مناسبی برای فرار از اتهام نیست و هیچ ابهامی را هم رفع نخواهد کرد. ماجرا وقتی ‏قابل تامل تر می شود که بدانیم قریب به اتفاق «آقازاده» هایی که در سال های اخیر صحبت از تخلفات آنها مطرح شده، شغل ‏دولتی نداشته اند.!

بابک زنجانی که پرونده نفتی او و بدهی میلیاردی اش به کشور سال هاست محل بحث است و هنوز خبری از بازگشت این مبلغ به ‏بیت المال نشده، هم شغل دولتی نداشت. به بیان ساده تر، این متهم نفتی بدون داشتن شغل دولتی، اکنون ۲ میلیارد یورو به بیت ‏المال بدهکار است.‏

ماجرا پیچیده نیست؛ دسترسی به بیت المال نیازمند داشتن شغل دولتی نیست. از قضا می توان گفت شغل دولتی به دلیل مسئولیتی ‏که برای شخص می آورد و نظارت بیشتری روی فرد انجام می شود معمولا انجام تخلف در ابعاد گسترده را محدودتر می کند.‏

با وجود این دلیل و مثال ساده و دم دستی، چطور مسئولانی که فرزندان آنها در مظان اتهام هستند، تصور می کنند با گفتن یک ‏جمله، و دور بودن فرزندانشان از مشاغل دولتی، اتهامات از آنها رفع می شود؟

کمپین «فرزندت کجاست» با هدف شفاف سازی راه اندازی شده و در آن، کسی به دنبال دولتی یا غیردولتی بودن شغل آقازاده ها ‏نیست. اتفاقا شفاف سازی از فعالیت دقیق آنها و تشخیص میزان دسترسی شان به بیت المال، اهمیت فراوانی دارد که اکنون به ‏نوعی مورد تمسخر برخی مسئولان قرار گرفته.‏

این تمسخر اما بازتاب وسیعی میان مردم در شبکه هتی اجتماعی داشته است. برخی می گویند بعد از راه اندازی این کمپین فهمیدیم خیلی از آقازاده ها از اساس بیکارند و ابوی گرام همچنان مشغول خرجی دادن به آنهاست!

این واکنش های شوخ طبعانه نشان می دهد مسئولان نمی توانند با روش های رسانه ای دهه ها پیشین که مبتنی بر ارتباط یک طرفه رسانه ای و بدون چالش بوده، خود را از زیر بار مسئولیت خارج کرده و ژست شفاف سازی بگیرند! نه این شوخی ها دیگر جواب نمی دهد!

دختر نماینده اصلاح‌طلب واقعا بیکار است؟ +عکس

محمدعلی وکیلی نماینده مردم تهران در مجلس در حالی در کمپین «فرزندت کجاست» اعلام کرده که دخترش بیکار است که نام راضیه وکیلی در لیست اسامی دریافت کنندگان طرح ترافیک خبرنگاری دیده می‌شود.

پاسخ‌های تأمل‌برانگیز به پویش «#فرزندت_کجاست؟!»

فرزند من اول جنگ قطع نخاع شد. ۱۷ سال پرستار او بودم و ۲۰سال است که در آسایشگاه ثارالله تهران به سر می‌برد. اوایل من به او سر می‌زدم ولی الان او هفته‌ای یک بار به‌من سر می‌زند.

 علی رستمی، رزمنده و نویسنده دفاع مقدس در واکنش به پویش #فرزندت_کجاست؟! در مطلبی نوشت:

_فرزند من بیکار است، نصف حقوق مرا خرج می‌کند، خرج نامه‌های بی‌جواب برای وزیر و وکیل.

_فرزندان من بیش از ۳۲ سال است که در کنار هم در بهشت زهرا خوابیده‌اند.

_کسی از فرزند من خبر ندارد، او با دوستانش به جبهه رفته بود ولی کسی از آنها به شهر برنگشت.

_فرزند من اول جنگ قطع نخاع شد. ۱۷ سال پرستار او بودم و ۲۰سال است که در آسایشگاه ثارالله تهران به سر می‌برد. اوایل من به او سر می‌زدم ولی الان او هفته‌ای یک بار به‌من سر می‌زند.

_فرزند من در بیمارستان روانپزشکی بستری است. او در بمباران پادگان ابوذر مجروح شد.

_به نظرم فرزند من اسیر است. حدود ۳۳سال پیش همسایه‌ها در تلویزیون عراق او را دیده‌ بودند.

_فرزند من ورشکسته است. کاندیدای مجلس شده بود. منزلش را فروخت، خرج کاغذ کرد و بر دیوار شهر زد.

می‌خواست نمایندهٔ شهر بشود، ولی رقیبش آدم خیلی پولداری بود!

_من فرزندی ندارم. یک پسر داشتم که وقتی به جبهه می‌رفت، آب پاکی روی دست من ریخت، به من دروغ گفت… گفت:«تا جنگ تمام نشود، برنمی‌گردم» جنگ تمام شد ولی برنگشت!

_فرزند من مفقودالاثر است. شاعری برایش شعر گفته؛ چیزی از او بجای نمانده، جز «راهِ ناتمام»

_فرزند من در حلبچه شیمیایی شد، گوشۀ خانه افتاده و روزی ده بار شهید می‌شود.

_فرزند آخرم، بی‌همتاست؛ گفت می‌روم با برادرانم برمی‌گردم. برادرانش هنوز از جبهه برنگشته‌اند و او هم!
_فرزند من استاد دانشگاه است. فلسفه و کلام اسلامی درس می‌دهد و دارد خود را برای کاندیداتوری مجلس آینده آماده می‌کند. از عدم احراز صلاحیتش در دوره‌های قبل ناامید نشده ولی اخیراً ویلچرش را برقی کرده. چشم من که به تأییدش آب نمی‌خورد.

_من فرزندی ندارم، فرزندان من در مرصاد همدیگر را کشتند.

_فرزند من، روزها یا کتاب می‌خواند و یا در خواب ناز است. او همراه نوه‌ام شب‌ها تا طلوع آفتاب، در «بازیافت» کار می‌کند.

_پسرم روزنامه‌نگار بود. در روزنامه‌ نوشت؛ «با دستمال کثیف، شیشه پاک نمی‌شود!» الان کتاب می‌نویسد ولی پول چاپ ندارد؛ کاغذ گران شده.

_فرزند من مدافع حرم است. از ۱۴ سالگی مدافع حریم وطن بود و الان مدافع حرم بی‌بی زینب و شاید فردا مدافع حرم پیامبر در مدینه. او دیوانۀ اهل بیت است و یقین دارم مثل بابا و برادرانش می‌شود؛ شهیدبی سر.

_فرزند من سالیان سال است که در زندان به سر می‌برد. او ضامن بانکی دوستش شد. دوست او با پدرش به کانادا رفته‌اند.

_فرزند من همچنان «واکسی» است، او قبل از جنگ‌ کفاش بود و زمان جنگ در ایستگاه صلواتی، کفش رزمنده ها را واکس می‌زد.

_فرزند من گم شده. در شلمچه انگار…

‌_فرزند من نویسنده بود، چند کتاب برای جنگ نوشت و دق کرد و مُرد!

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن