ابهراستان زنجاناقتصادیایجرودایرانخدابندهخرمدرهزنجانسلطانیهسیاسیطارمماهنشان

چه کسی پاسخگوی کم کاری مدیران پروازی است!

کمیل محمدی در یاداشتی برای خبرگزاری فارس نوشت؛ چند ماه پیش در مناظره‌ای در باب ارجحیت مدیران بومی به این نکته اشاره کردم که یکی از مهم‌ترین نکات مثبت مدیران بومی سکونت آنها در محل خدمتشان است که تاثیر بسیار مثبتی در ارائه بهتر خدمات و انجام هر چه بهتر مسؤولیت دارد.

قطعا مدیری که در کنار مردم زندگی کند بهتر می‌تواند درد و دغدغه مردم را بفهمد و پیگیر رفع آن باشد، این قابل قبول نیست که مسؤولی در جایی خدمت و در جای دیگری زندگی کند، این جدایی تمرکز شخص مدیر و مسؤول رو بهم می‌زند و از طرفی دلتنگی برای خانواده از طرفی وظایف مسؤولیت و این دوگانگی با چاشنی احساسات خانوادگی می‌تواند آسیب جدی به روند انجام وظیفه مدیران غیر بومی شود که ساکن محل خدمت خود نیستند.
من یک مثال برای شما می‌زنم، مسؤولی در زنجان خدمت می‌کند و مسئولیت دارد ولی خانواده‌اش در شهر دیگری زندگی می‌کنند، این آقا هم مجبور است هفته‌ای به آنها سر بزند، خوب چه پیش می‌آید؟ این مسؤول مجبور است چند روزی را  دور از محل خدمتش باشد، یعنی همه چیز رو ول کنه به امان خدا و این اصلا قابل قبول نیست که یک مجموعه به مدت چند روز در هفته به مدیر و مسؤول خودش دسترسی نداشته باشه.

واقعا جای افسوس است وقتی که ما ظرفیت داریم ولی استفاده نمی‌کنیم و این مشکلات پیش می‌آید، یک موقعی شما نیرو برای مدیریت یک مجموعه ندارید، خوب طبیعی است که مجبورید نیرو از بیرون بیاورید برای اینکه حداقل مجموعه نخوابد، همون کاری که ایران یه زمانی برای تأمین کمبود پزشک می‌کرد و از کشورهای همسایه پزشک به خدمت می‌گرفت، ولی یک زمانی هست شما ظرفیت دارید ولی از آن استفاده نمی‌کنید، مشکل اصلی این است که شما ظرفیت داشته باشید و استفاده نکنید. این اوج درد است و باید به طور جدی رسیدگی کرد تا آن را تبدیل به یک مطالبه عمومی شود.
مسؤول چهارشنبه یا پنجشنبه عازم شهر خود می‌شود، شنبه بعد برمی‌گردد و تازه از روز یکشنبه آغاز به کار خواهد کرد، این مدیر تو دو سه روز چه گلی به سر شهر و محل خدمت خود خواهد زد؟ جالب این است که از لحاظ روانشناسی حتی در همان دو سه روز هم که سر کار هست باز تمام تمرکزش به کارش نیست و این امر آفت بزرگی برای مدیرانی است که به هر دلیل در محل خدمت خود سکونت ندارند.

وقتی مسؤول در کنار مردم نیست و با مردم ارتباط و معاشرت ندارد چگونه می‌تواند مشکلات را درک و برای رفع آنها تلاش کند.
هیچ مسؤولی بدون شناخت مردم منطقه خدمتش نمی‌تواند موفق باشد و این شناخت هم فقط و فقط از راه ارتباط نزدیک و رودرو ممکن است در حالی که بسیاری از مدیران استان در استان سکونت ندارند و در بین شهر محل سکونت و خدمت خود در رفت و آمد هستند.

این روزها در حالی که در آستانه انتخاب استاندار جدید هستیم، انتخاب یک فرد بومی می‌تواند فتح‌البابی باشد برای رفع این مشکل که امیدواریم دولت در این زمینه نیز تلاش کند تا با انتخاب یک فرد بومی و آشنا به منطقه در راستای توسعه استان گام بردارد.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close