کاهش ۸ برابری صادرات شمس فلزات در برابر افزایش ۲۲ درصدی واردات استان زنجان + آمار

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=10674

صادرات ۱۶۰ میلیون دلاری استان زنجان در ۸ ماهه امسال/ صادرات شمش فلزات از استان زنجان ۸ برابر کاهش یافت

مدیرکل گمرک استان زنجان با اشاره به حجم صادرات استان زنجان در ۸ ماهه نخست گفت: ۱۶۱ میلیون دلار صادرات انجام‌شده است.

حمید احمدی امروز در جلسه کارگروه توسعه صادرت استان زنجان با اشاره به میزان صادرات استان زنجان در ۸ ماهه نخست سال ۹۸، اظهار کرد: در هشت‌ماهه نخست از گمرک استان زنجان ۸۷ هزار تن اقلام صادرشده است.

وی با اشاره به اینکه به میزان ۱۶۱ میلیون دلار صادرات در استان زنجان انجام‌شده است، ابراز کرد: ۲۵۳ هزار تن ماشین‌آلات و مواد اولیه به میزان ۲۴۴ میلیون دلار واردات انجام‌شده است.

مدیرکل گمرک استان زنجان با اشاره به اینکه بیشترین حجم واردات استان زنجان ماشین‌آلات خطوط تولید بوده است، تصریح کرد: ۱۰۰ درصد واردات استان مواد اولیه و ماشین آلات خطوط تولید بوده است.

وی با اشاره به اینکه استان زنجان به ۴۲ کشور خارجی در ۸ ماهه نخست صادرات داشته است، عنوان کرد: بیشترین صادرات استان زنجان به کشورهای ترکیه، عراق، افغانستان و عمان بوده است.

احمدی با اشاره به اینکه ۹۵ درصد صادرات استان زنجان به کشورهای همسایه انجام می‌شود، ادامه داد: کشور ترکیه ۶۶ درصد از صادرات استان زنجان را به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به اینکه استان زنجان از ۳۷ کشور مواد اولیه و ماشین آلان به استان وارد کرده است، ادامه داد: بیشترین واردات استان از کشورهای ترکیه و چین انجام می‌شود.

مدیرکل گمرک استان زنجان با اشاره به اینکه بیشترین حجم صادرات استان را شمش فلزات تشکیل می‌دهد، ابراز کرد:۸۵ درصد از صادرات استان زنجان را شمش فلزات تشکیل می‌دهد.

وی بابیان اینکه ایجاد محدودیت‌های صادراتی برای شمش فلزات باعث کاهش حجم صادرات استان شده است، تصریح کرد: صادرات شمش فلزات استان از ۲۰میلیون دلار در سال گذشته به ۲٫۵ میلیون دلار رسیده است.

عملکرد ۸ ماهه سال ۹۷ گمرک استان زنجان چگونه بود؟

صادرات ۸ماهه سال ۹۷ اداره کل گمرک استان زنجان از نظر ارزشی ۲۸۰/۴۳۹/۲۴۹ دلار واز نظر وزنی ۱۴۴/۲۳۰/۸۱۳ کیلوگرم بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۵درصدافزایش دلاری و۴۵درصد افزایش وزنی داشته است عمده کالاهای صادراتی شمش روی مس آلومینیوم وسرب-کاغذ-پلیمر-محصولات فولادی -ترانسفورماتور- مویز ورب گوجه فرنگی و محصولات لبنی بوده است

واردات ۷ ماهه سال جاری از نظر ارزشی ۱۸۹/۱۲۲/۹۹۴ دلار واز نظر وزنی ۲۳۹/۸۱۶/۴۶۲ کیلوگرم بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۶ درصد کاهش دلاری و ۳۳ درصد افزایش وزنی داشته است عمده کالاهای وارداتی خاک روی – ماشین آلات وقطعات- مصنوعات پلاستیکی -پارچه نبافته و نخ پلی آمید – قطعات ترانسفورماتور – محصولات فولادی – کاغذ کرافت و پنبه حلاجی نشده بوده است

تکمیل نشدن پایانه صادراتی زنجان از مشکلات استان است

استاندار زنجان عدم تکمیل پایانه صادراتی استان را بعد از ۱۱ یکی از دغدغه‌های بزرگ استان دانست و گفت: هماهنگ نبودن دستگاه‌ها ضمن ایجاد مشکل برای زمان حال، آیندگان را هم با معضل مواجه می‌کند و راه کار حل این مشکل همراهی دستگاه‌ها در اجرای پروژه‌ها است.

فتح‌الله حقیقی ظهر امروز در جلسه کارگروه توسعه صادرات استان، با اشاره به تاثیر پایانه‌های صادراتی در رونق صادرات اظهار کرد: این مهم باید در دستور کار مسؤولان قرار گیرد.

استاندار زنجان عدم تکمیل پایانه صادراتی استان را بعد از ۱۱ یکی از دغدغه‌های بزرگ استان دانست و افزود: هماهنگ نبودن دستگاه‌ها ضمن ایجاد مشکل برای زمان حال، آیندگان را هم با معضل مواجه می‌کند و راه کار حل این مشکل همراهی دستگاه‌ها در اجرای پروژه‌ها است.

وی به عمر بالای برخی از پروژه‌ها اشاره و تصریح کرد: تاخیر در تکمیل پروژه‌ها علاوه بر هدر رفت هزینه‌ها، گرفتاری‌های متعددی را هم برای آیندگان به وجود می‌آورد.

حقیقی بر لزوم رفع مشکل ایجاد شده در سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در پروژه پایانه صادراتی استان تاکید کرد و گفت: اگر این سرمایه‌گذار برای ادامه حضور در این پرژوه مشکل دارد، باید با متقاعد کردن وی از ادامه کار منع شود که این مهم نیازمند بررسی کارشناسانه با حضور مسؤولان اقتصادی است.

استاندار زنجان رفع دغدغه مردم در حوزه اقتصاد را از راه‌کارهای توسعه اشتغال اعلام و تصریح کرد: توسعه صادرات هم به رونق اشتغال کمک خواهد کرد.

وی به به برگزاری نمایشگاه‌ تخصصی در زمینه نیازمندی‌های وارداتی و فرصت‌های ساخت داخل، اشاره و بیان کرد: این نمایشگاه به اهداف خود که القای توانمندی با هدف کاهش واردات بود، با انعقاد ۱۲ تفاهم‌نامه رسیده است.

وی به صادرات ۱۶۲ میلیون دلاری انجام شده از گمرک استان اشاره کرد و گفت:  ۳۲٫۵ درصد صادرات استان هم از سایر گمرکات کشور انجام می‌شود.

حقیقی با تاکید بر ضرورت شفاف‌سازی امور در بخش‌های مختلف، افزود: حضور کارشناس به جای مدیر در برنامه‌های پیش‌بینی شده برای بازدید خلاف است و با متخلفان در این مورد برخورد خواهد شد.

همچنین معاون مالی و اقتصادی شهردار زنجان با تاکید بر اینکه نظارت بر میادین تره‌بار جزو وظایف حاکمیتی شهرداری است، افزود: بر اساس توافقنامه موجود بین شهرداری و شرکت پایانه صادرات محصولات کشاورزی،  ۱۰ هکتار عرصه از ۲۰ هکتار مساحت این پایانه صادراتی، به شهرداری واگذار شده است.

ولی‌الله کلانتری با تاکید بر صدور پروانه ساخت پایانه صادراتی گفت: این پروانه طی روزهای آینده صادر خواهد شد.

شایان ذکر است، بر اساس مصوبه جلسه فوق قرار شد شهرداری ضمن صدور پروانه ساخت پایانه صادرات محصولات کشاورزی تا پایان روز هفتم آذر، پروانه جداگانه‌ای هم برای میدان میوه‌ و تره‌بار صادر و اجازه دهد که شرکت پایانه‌ صادرات محصولات کشاورزی دیواری را برای تفکیک این دو بخش از یکدیگر، احداث کند.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close