کتاب «از جنگ نرم هوشمند تا نبرد محاسبات» منتشر شد

کتاب از جنگ نرم هوشمند تا نبرد محاسبات با موضوع بررسی رهیافت‌ها و راهبردهای غرب در جنگ نرم علیه انقلاب اسلامی به همت اندیشکده برهان منتشر و روانه بازار نشر گردید.

این کتاب که از مجموعه کتاب های اندیشنامه جنگ نرم و حاصل تلاش آقایان دکتر رضا سراج و محمدجواد اخوان است در ۶۳ صفحه از سوی انتشارات دیدمان به زیور طبع آراسته گردیده است.

«قدرت نرم چیست؟»، « عوامل مؤثر بر ایجاد و ارتقاء قدرت نرم»، «جنگ نرم چیست؟»، «سطوح جنگ نرم»، «سرمایه‌گذاری‌های نرم افزاری و سخت افزاری در جنگ نرم» … «عرصه‌ها، رهیافت‌ها و راهبردها» عناوینی چند از گفتارهای این کتاب هستند.

در بخشی از مقدمه این کتاب می خوانیم:

جنگ نرم را می‌توان آخرین حلقه از سلسله راهبردهای نظام سلطه برای تغییر حکومت‌های ناهماهنگ با منافعشان به ویژه در جهان سوم دانست. حلقه‌های پیشین این سلسله را می‌توان دکترین‌هایی همچون «براندازی و ضدبراندازی»، «شورشگری و ضدشورش‌گری» و «جنگ کم‌شدت» نام برد. امریکایی‌ها پس از شکست خفت بار در ویتنام، پروژه‌ای را از طریق مؤسسات آکادمیک و اندیشکده‌های راهبردی خود مورد بررسی قرار دادند که شکل تازه‌ای از براندازی و تغییر حاکمیت‌ها بود و با استفاده از فرایندهای فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی و در صورت لزوم اجرای عملیات نظامیِ محدود محقق می‌شد. این مدل در سرنگونی آلنده در شیلی، ساندنیست‌ها در نیکاراگوآ کاربردی گردید.

به طور کلی امروزه، رهیافت تقابل‌گرایی و خشونت‌محور با محوریت اقدامات نظامی در نظام بین‌الملل جای خود را به رویکرد نرم‌افزاری و جنگ نرم داده است. این رهیافت از سوی مراکز مطالعاتی و مؤسسات وابسته به بنیان‌های غرب اشاعه یافته، و توسط مؤسساتی همچون کمیته خطر کنونی، بنیاد اعانه ملی برای دمکراسی، موسسه هوور و بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها ترویج شده است.

 


منبع : برهان

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن