استان زنجاناقتصادیزنجانفرهنگی و اجتماعی

کرایه تاکسی ها و اتوبوس های زنجان در ایستگاه بلاتکلیفی!

از چند روز قبل برخی از رانندگان اتوبوس بی‌آنکه منتظر اعلام رسمی مراجع قانونی بمانند، اقدام به افزایش کرایه کرده‌اند و برخی خطی‌ها هم با هماهنگی یکدیگر، کرایه‌ها را به شکل غیرقانونی افزایش داد‌ه‌اند.

کرایه تاکسی و اتوبوس در ایستگاه بلاتکلیفی!/ عضو شورای شهر: افزایش نرخ‌ها از روز سه‌شنبه اعمال می‌شود

 هر سال با آغاز سال جدید بحث افزایش قیمت تاکسی و اتوبوس مطرح و همواره با حاشیه‌هایی همراه می‌شود.

هرچند که از اواخر سال قبل افزایش قیمت تاکسی و اتوبوس با توجه به نوسانات قیمتی مطرح شد، اما این موضوع از سوی مسؤولان تکذیب شد تا آنجا که چند روز قبل رانندگان اتوبوس به ثابت ماندن نرخ‌ها و همچنین نبود برخی از حمایت‌ها اعتراض کرده و بحث افزایش کرایه را دوباره مطرح کردند که در نهایت با توافقاتی که بین آنها و شهرداری صورت گرفت اعتصابات پایان یافته و رانندگان سرکار خود برگشتند.

*افزایش نرخ کرایه را به مردم اعلام می‌کنیم
فرماندار زنجان در همان بازه زمانی اعلام کرد که منتظر تصویب لایحه توسط شورای اسلامی شهر زنجان و ابلاغ آن به فرمانداری هستیم.

رضا عسگری با اشاره به اینکه فرمانداری زنجان نیز براساس ضوابط و مقررات وزارت کشور در مورد تعیین نرخ کرایه خودروهای حمل و نقل عمومی و ملاحظات ستاد تنظیم بازار استان و از طریق بررسی موضوع با همکاری دو معاون اقتصادی و عمرانی نرخ‌گذاری را انجام می‌شود، گفت: نرخ کرایه‌ها با توجه به پیش‌بینی خط ویژه، دو سیستم کرایه حمل و نقل عمومی در شهر زنجان در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به اینکه پس از نهایی شدن افزایش کرایه حمل و نقل عمومی به اطلاع مردم خواهد رسید، ادامه داد: هر مبلغی که اکنون اعلام شود می‌تواند در روند قیمت‌گذاری موثر باشد.

فرماندار شهرستان زنجان افزود: افزایش نرخ تاکسی و اتوبوس بستگی به سفرهای درون شهری، شرایط اقتصادی حاکم بر حمل و نقل و ضوابط ابلاغی انجام می‌شود، اما آنچه مسلم است، این اقدام در چهارچوب مقررات انجام خواهد شد.

*از بلاتکلیفی خسته شده‌ایم

بر اساس گفته مسؤولان شهرداری و البته خود رانندگان قرار بر این شد که افزایش قیمت‌ها از اول تیرماه اعمال شود و مابه‌التفاوت نرخ سه ماه را شهرداری به آنها بپردازد، با وجود این اظهارات اما برخی از رانندگان باز چند روز قبل برخی از رانندگان اتوبوس بی‌آنکه منتظر اعلام رسمی مراجع قانونی بمانند، اقدام به افزایش کرایه کرده‌اند و برخی خطی‌ها هم با هماهنگی یکدیگر، کرایه‌ها را به شکل غیرقانونی افزایش داد‌ه‌اند.

 توضیح رانندگان هم این است که دو ماه از سال گذشته و هنوز تصمیم قطعی از سوی متولیان در این‌باره گرفته نشده است و درآمد آنها وابسته به همین کرایه‌هاست، پس مجاز به افزایش آن هستند.

*افزایش نرخ کرایه از سه‌شنبه

رئیس کمیسیون حمل و نقل، ترافیک عمومی و خدمات شهری شورای اسلامی شهر زنجان نیز در این باره به خبرنگار فارس گفت: ما به رانندگان اتوبوس گفته بودیم که باید مراحل قانونی طی شده و سپس اجرایی شود.

کاظم افشارچی تصریح کرد: این مصوبه علاوه بر تایید فرمانداری باید مصوبه تنظیم بازار را نیز داشته باشند که هنوز ندارد.

وی با اشاره به اینکه حتی تعیین نرخ‌های اعلام شده نیز به صورت خودسرانه و بدون اطلاع شهرداری انجام شده است، افزود: ما به رانندگان اعلام کردیم که نباید این اتفاق رخ دهد، ولی انجام شده است.

رئیس کمیسیون حمل و نقل، ترافیک عمومی و خدمات شهری شورای اسلامی شهر زنجان نیز با اشاره به اینکه نرخ ارسالی شهرداری به فرمانداری با نرخی که رانندگان اعمال می‌کنند، متفاوت است، اضافه کرد: نرخ به این شکل است که وقتی مسافرانی از شهرک‌ها به سمت میدان ارتش یا بلوار می‌آیند ۵۰۰ تومان از طریق کارت و ۸۰۰ تومان به صورت نقدی پرداخت می‌کند.

وی با اشاره به اینکه پس از آن نیز نرخ‌ها در مرکز شهر به این شکل است که ۳۰۰ تومان به صورت کارتی و ۵۰۰ تومان به صورت نقدی پرداخت می‌شود.

افشارچی تصریح کرد: در این نرخ‌گذاری پنج خط اتوبوس نیز وجود دارد که از غرب شهر به سمت مرکز شهر می‌آیند و بر اساس آن مسافران این شهرک‌ها ۷۰۰ تومان به صورت کارتی و یک هزار تومان به صورت نقدی پرداخت می‌کنند.

رئیس کمیسیون حمل و نقل، ترافیک عمومی و خدمات شهری شورای اسلامی شهر زنجان افزود: هدف از کمتر بودن قیمت اتوبوس در پرداخت کارتی تشویق مردم به استفاده از کارت شهروندی است که در این باره نیز ۱۶ هزار کارت در نظر گرفته شده است.

وی همچنین درباره نرخ تاکسی‌ها نیز گفت: همزمان با نرخ اتوبوس‌ها، نرخ جدید تاکسی نیز به فرمانداری ارسال شده است که بر اساس آن نرخ تاکسی در تک مسیرها ۷۵۰ تومان و در دو مسیر یک هزار و ۵۰۰ تومان خواهد بود اما در بیشتر از سه مسیر به ازای هر مسیر ۶۰۰ تومان به میزان کرایه اضافه خواهد شد.

افشارچی افزود: در صورت تأیید فرمانداری و ارسال آن به تنظیم بازار نرخ‌ها پس از سه‌شنبه اجرایی خواهد شد.

رئیس کمیسیون حمل و نقل، ترافیک عمومی و خدمات شهری شورای اسلامی شهر زنجان همچنین درباره پرداخت یارانه به اتوبوس‌ها نیز گفت: تاکنون سه یارانه ۵۰۰ تومانی از قبل از عید به اتوبوس داران پرداخت شده است و این یارانه طبق پرداختی دولت بوده است و اگر این منابع نباشد شهرداری اعتباری برای این پرداخت‌ها تعریف نکرده است.

وی با اشاره به اینکه پیش از این بحث خرید خدمت اتوبوس داران از سوی شهرداری مطرح شده بود اگر این اتفاق رخ دهد افزایش کرایه به جیب شهرداری می‌رود اما اگر این اتفاق نیافتد باید به یک توافق جدید با رانندگان برسیم که بر اساس آن اقدام شود.

منبع: فارس

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close