کشف ۱۵ محل استخراج بیت کوین در زنجان/ روزهای قرمز مصرف برق در زنجان

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=8392

موضوع «بیت کوین» چندی است که در کشور مطرح می‌شود، این موضوع در کنار ارز‌آوری مشکلات زیادی را برای بار شبکه برق ایجاد کرده است.

با توجه به شرایط کنونی و قرار گرفتن در فصل گرم سال و افزایش مصرف برق توسط مشترکان و همچنین بررسی وضعیت برخورد با موارد بیت کوین در استان زنجان مصاحبه و گفت‌و‌گویی با علیرضا علیزاده مدیر عامل شرکت توزیع برق استان زنجان داریم.

در مورد بیت کوین در استان زنجان بفرمایید. این اقدام چه تاثیری در شبکه برق استان دارد؟

مدیر عامل شرکت توزیع برق استان زنجان: بحث بیت کوین یا همان ارز و پول دیجیتال به ویژه در این اواخر در استان زنجان و کشور افزایش یافته است و عده‌ای از این طریق به دنبال سرمایه‌گذاری بوده و ارز مجازی تولید می‌کنند.

هر چند ارز مجازی نوعی کمک به اقتصاد کشور محسوب می‌شود، ولی چون مصرف این دستگاه‌ها به صورت ۲۴ ساعته و ثابت بالا است، مصرف بالایی دارد به ویژه اگر از این دستگاه‌ها در تعداد زیاد استفاده شود.

اولویت اولیه افراد فعال در بحث بیت کوین استفاده از برق مشترکان رایگان یا تعرفه‌های پایین است که با هزینه پایین تمام شود و دارای تعرفه‌های مخفف، چون تعرفه‌های صنعتی و کشاورزی هستند و در برخی موارد شنیده می‌شود که در اشتراک‌های رایگان نیز نفوذ کرده و نسبت به نصب تجهیزات اقدام می‌کنند و از انشعابات صنایع و گاوداری‌ها یا مرغداری‌های راکد که همچنان انشعاب آب و برق دارند، استفاده می‌کنند.

علیرضا علیزاده: با توجه به قرار گرفتن در فصل تابستان قطعا استخراج بیت کوین به شبکه فشار وارد می‌کند، همچنین از سوی دیگر افزایش مصرف سرمایشی رو به تزاید بوده و با توجه به این شرایط مصرف، بیشتر از تولید برق رشد داشته به همین دلیل به مصرف شبکه فشار تحمیل می‌شود.

برای شناسایی استخراج بیت کوین در همه استان‌ها از جمله زنجان اقدام شده و نقاطی هم شناسایی شده است، ولی مطمئن هستیم این تعداد بیشتر بوده و در تلاش برای شناسایی نقاط دیگر هستیم.

پس از شناسایی بیت کوین در وهله نخست با توجه به تفاوت تعرفه تغییرات تعرفه انجام شده و برحسب مقررات و آیین‌ نامه‌ها اخطار داده و تغییر تعرفه انشعاب انجام می‌شود که هزینه انشعاب این موارد بسیار بالاتر خواهد رفت.

شبکه مصرف آب یک روز در دو طول هفته اخیر از سهم خود عدول کرده که بیشتر آن به دلیل استفاده بارهای سرمایشی است، چرا که شناسایی بیت کوین در زنجان در حدی نبود که آن را بتوان عامل افزایش مصرف بتوان اعلام کرد و عوامل مختلف دیگر چون مصرف برق توسط مردم در بخش‌های مختلف خانگی، تجاری، صنعتی ود استفاده از تجهیزات سرمایشی بیش از حد موجب شده مصرف از حد مجاز عدول کند و امید است در روزهای آتی با همکاری و تعاملات و تفاهم‌نامه‌های منعقده با صنایع و مراکز اداری و جا‌به‌جایی ساعت اداری شاهد کنترل مصرف باشیم.

چون بیت کوین برق بار با فشار بالا مصرف می‌کند از این رو لازم است در سطح بالا چه مجلس و چه وزارت نیرو برنامه‌ریزی شود تا استخراج بیت کوین با برنامه مشخصی ساماندهی شده و به شکل و شیوه قانونمندتری در مورد آن اقدام شود تا جلوی تحمیل بار بیشتر به شبکه و استفاده از تعرفه‌های مخفف گرفته شود.

موردی از کشفیات بیت کوین در استان زنجان وجود داشته است؟ این کشفیات در چه بخش است؟

مدیر عامل شرکت توزیع برق استان زنجان: ۱۵ مورد بیت کوین در استان زنجان کشف شده است که اخطار داده شده و قبوض با تعرفه تجاری و مبالغ بالا برای مشترکان صادر شده است اما افرادی که اقدام به استخراج بیت کوین با انشعاب رایگان یا استفاده از شبکه غیر مجاز می‌کنند، جمع‌آوری و اکیپ‌های ویژه در نظر گرفته شده است تا با این موارد برخورد شود.

در مورد استخراج بیت کوین در مساجد و منازل هنوز در استان زنجان موردی کشف نشده است اما شنیده می‌شود در برخی موارد بیت کوین در انشعابات رایگان چون مدارس و مساجد نصب شده که در صورت مشاهده برخورد و حتی لغو انشعاب نیز انجام خواهد شد تا جلوی اقدامات این چنینی گرفته شود.

 آخرین وضعیت مصرف برق در استان زنجان به چه میزان است؟

علیزاده: اقدامات تشویقی وزارت نیرو در زمینه تعرفه‌ها مدیریت مصرف برق و همچنین کمک مردم، مصرف برق در استان زنجان در وضعیت مطلوبی قرار دارد و در استان زنجان روزانه بیش از ۶۰ مگاوات بار مصرفی پیک روز از ۱۱ تا ۱۷ کاهش داده شده است این اقدام با کمک مردم انجام شده است و از سهمیه مجاز عدول نکرده است.

با قدردانی از مشترکان برق در مدیریت مصرف برق تلاش می‌شود تابستان بدون خاموشی و بدون اعمال محدودیت را داشته باشیم که این هدف تاکنون موفق بوده است، همچنین روزهای گرم تابستان شناسایی شده است تا مدیریت مصرف برق انجام شود، در تیر و مرداد‌ماه چند روز قرمز خواهیم داشت که امیدوار هستیم با کمترین مشکل و بدون اعمال محدودیت انجام شود.

منبع:فارس

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close