کریس مورفی که عضو دموکرات دو کمیته بهداشت و روابط خارجی مجلس سنای آمریکا است، در مصاحبه با شبکه «سی‌بی‌اس» و همچنین با انتشار پیام‌های توئیتری درباره شیوع ویروس کرونا در این کشور و دروغگویی ترامپ و دولتش سخن گفته است.

این سناتور آمریکایی در یک توئیت نوشت: «من معمولا درباره کارهای ترامپ مثل اعتیادش به بازی گلف اهمیت چندانی نمی‌دهم اما ای مرد جداً چه کار داری می‌کنی؟ ویروس (کرونا) در حال گسترش است، بازارها دارند سقوط می‌کنند، سعودی‌ها دارند بازارهای نفت را به توپ می‌بندند، سوریه دارد می‌سوزد و آخر هفته‌ات را اینطور (با گلف بازی) گذراندی، لعنت به تو».

مورفی در مصاحبه با برنامه «در پیشگاه ملت» شبکه سی‌بی‌اس در انتقاد از مواضع ترامپ گفته بود: «رئیس‌جمهور یک فرهنگ (ارائه) اطلاعات غلط را ایجاد کرده است، فرهنگی که در آن هیچ کسی (در دولتش) نمی‌خواهد به او خبرهای بد بدهد».

وی افزود: «اگر ما می‌خواهیم واقعا درباره چیزی که باعث ایجاد هراس در کشور (آمریکا) شده است حرف بزنیم باید از دولتی صحبت کنیم که با مردم درباره گستره شیوع کرونا و تبعاتی که می تواند برای آمریکایی‌ها داشته باشد، صادق نیست».

این عضو کمیته بهداشت، آموزش، کار و حقوق بازنشستگی مجلس سنای آمریکا درباره مواضع و سخنان ترامپ در قبال شیوع کرونا گفت: «او دارد به مردم آمریکا دروغ می‌گوید».

اظهارات این سناتور آمریکایی در حالی مطرح شده که طبق آمار نیویورک تایمز، در حال حاضر حداقل ۵۴۵ نفر از آمریکایی‌ها به کرونا مبتلا شده‌اند.

طبق گزارش این رسانه، اکنون ۳۴ ایالت آمریکا و همچنین واشنگتن دی سی پایتخت این کشور با کرونا درگیر شده‌اند و «حداقل ۲۲ نفر» فوت کرده‌اند.

این در حالی است که اخیرا اسنادی درباره آماده‌باش بیمارستان‌های آمریکا برای ۹۶ میلیون مبتلا به کرونا و مرگ نیم میلیون نفر منتشر شد.

به گزارش دیلی میل طبق این اسناد، احتمالاً ۴۸۰ هزار آمریکایی بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست خواهند داد. ۹۶ میلیون نفر به کرونا مبتلا و ۴.۸ میلیون نفر نیز بستری خواهند شد.

این آمار و ارقام حیرت‌آور در تضاد با ادعاهای ترامپ است که به‌طور مداوم تأکید دارد خطر شیوع ویروس کرونا در آمریکا «پایین» است.

چرا رسانه‌های ماهواره‌ای درباره عدم توازن آمار کرونا در آمریکا سکوت کرده‌اند؟!

رسانه های فارسی زبان خارج از کشور همزمان با شیوع ویروس کرونا در کشور تمام سعی و تلاش خود را برای القای فضایی سیاه و ناامید کننده از کشور به کار گرفتند و در این راه از انتشار هیچ دروغ و شایعه ای پرهیز نکردند.

بی بی سی فارسی از جمله شبکه هایی بود که ابتدا اخبار مربوط به شیوع کرونا در ایران را با آب و تاب خاصی پوشش می داد و سپس به سراغ سیاه نمایی از وضعیت داخل کشور رفت. در ادامه نیز مدعی شد که ایران باعث شیوع این ویروس در دنیا بوده و سپس در اقدامی غیر حرفه ای با تکیه بر منابع آگاه (!) بر آمار قربانیان ویروس کرونا افزود.

این شبکه که از همان ابتدا با تکیه بر فرضیه نامتوازن بودن تعداد مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا سعی بر تشکیک آمار رسمی وزارت بهداشت داشت، اکنون در خصوص عدم توازن تعداد قربانیان و مبتلایان به ویروس کرونا در آمریکا سکوت کرده است!

طبق آخرین آمارهای منتشر شده، تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در آمریکا به ۳۳۵ نفر رسیده و تاکنون ۱۷ نفر حان خود را بر اثر ابتلا به این ویروس از دست داده اند.

با توجه به آمار فوق، نرخ کشندگی ویروس کرونا در آمریکا بیش از ۵ درصد و حدود ۲.۵ برابر نرخ کشندگی این ویروس در دنیا می باشد در نتیجه می توان عدم توازن در میزان تعداد قربانیان و مبتلایان به ویروس کرونا در آمریکا را مشاهده کرد که این موضوع احتمال پنهان کاری مقامات آمریکایی در اعلام نرخ واقعی مبتلایان به ویروس کرونا را قوت می بخشد.

اما نکته جالب توجه این جاست که اکنون نه تنها بی بی سی فارسی بلکه هیچ یک از رسانه های ماهواره ای فارسی زبان که مدت ها بر طبل عدم توازن آمار در ایران می کوبیدند، اکنون اشاره ای به این موضوع در آمریکا نکرده و تنها به اطلاع رسانی آمار مبتلایان و فوتی ها اکتفا می کنند!

پرهام فرهنگ وصال، کارشناس حقوق بین الملل در خصوص استاندارد دوگانه رسانه های ماهواره مبنی بر اعلام آمار بیماران کرونایی در ایران و سایر نقاط دنیا نوشت: «آخرین گزارش #کرونا در آمریکا: شمار مبتلایان از مرز ۳۰۰ گذشت، و ۱۷ متوفی؛ یعنی ۶٪ تلفات — ۳ برابر نرخ کشندگی این ویروس (۲٪).

وقتی در ایران رقم مبتلایان ۶۴ بود (یک‌پنجمِ آنچه الان در آمریکا هست)، بی بی سی فارسی با شدت هرچه‌تمام «خبر فوری» می‌زد. اما الان راجع به «آمریکا جان»؟!»

با این وجود رسانه های ماهواره ای این روزها نه تنها نگران سلامت مردم ایران نیسیتند بلکه می خواهند با استفاده از جو رسانه ای ویروس کرونا، ویروس اضطراب، ناامیدی و بی اعتمادی به مسئولان را به جان مردم بیندازند تا از این طریق ماهی خود را از این آب ویروسی صید کنند!

چرا کرونا در ایتالیا ترسناک نیست اما در ایران فاجعه است؟!

با تایید رسمی اولین موردهای ابتلا به کرونا در ایتالیا، مقامات این کشور، در دو منطقه ونتو و لومباردی در شمال این کشور قرنطینه برقرار کرده و به حدود پنجاه هزار نفر در این مناطق گفته شد که در خانه هایشان بمانند.

قرنطینه شدگان تا دو هفته اجازه ترک این مناطق را ندارند و برای نقض آن جریمه در نظر گرفته شده است.

عکس | نحوه خبررسانی بی‌بی‌سی رسانه به اصطلاح حرفه‌ای اپوزیسیون درباره ایران و ایتالیا

اما این قرنطینه تاثیر چندانی در کنترل کرونا نداشته و شمار قربانیان با افزایش قابل توجهی به ۱۹۷ نفر رسیده است. تنها در ۲۴ ساعت گذشته ۴

۹ نفر در این کشور جان خود را از دست داده‌اند و شمار مبتلایان به بیش از ۴۶۰۰ نفر رسیده است.

ایتالیا با افزایش تعداد قربانیان ابتلا به ویروس کرونا اکنون بیشترین میزان تلفات در جهان پس از چین را دارد.

اما آنچه در این میان قابل توجه است واکنش ها به وضعیت ایتالیا و ایران در مواجهه با کروناست.

در روزهای ابتدایی ورود کرونا به ایران، بسیاری از چهره ها و رسانه ها در داخل و خارج با بزرگنمایی درباره آمار فوت شدگان، سعی کردند تا آمارهای رسمی را زیر سوال برده و مردم را نسبت به حکومت بی اعتماد کنند؛ ادعایی که امروز در مورد ایتالیا از سوی هیچ شخص و رسانه ای مطرح نمی شود در حالی که آمار فوت شدگان در این کشور نسبت به مبتلایان بالاتر از ایران است!

موضوع دیگری که بهانه سیاه نمایی و حمله به دولت قرار گرفت، موضوع قرنطینه است؛ به رغم تاکید مسئولان وزارت بهداشت بر عدم تاثیر قرنطینه در مقابله با کرونا، برخی با گرفتن ژست کارشناس و دلسوز، مرتبا خواهان قرنطینه شدند و جالب تر این است که با وجود الگوی شکست خورده قرنطینه در ایتالیا و حتی چین، هنوز هم از قرنطینه می گویند و شیوع این ویروس را به عدم قرنطینه مرتبط می کنند!

اما پشت پرده این اظهارنظرها و این ژست های به اصطلاح دلسوزانه چیست؟!

در ویدئوی زیر یکی از چهره های اپوزیسیون، پشت پرده این اظهارات را فاش می کند؛

دانلود