کمین تندروها و عناصر فتنه برای مدیریت آموزش و پرورش / سرپرست جدید آموزش و پرورش کیست؟

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=7979

سرپرست جدید آموزش و پرورش را بهتر بشناسیم

سرپرست جدید آموزش و پرورش چهره ای علمی پژوهشی دارد و دارای مدرک دکترای جامعه شناسی است.

با معرفی سید جواد حسینی به عنوان سرپرست آموزش و پرورش پرونده گمانه زنی ها بسته شد و از فردا وزارتخانه آموزش و پرورش با سرپرست اداره خواهد شد.

سید جواد حسینی متولد ۱۳۴۶ و دارای دکترای تخصصی جامعه شناسی از دانشگاه ملی، دولتی و آکادمی علوم روسیه است.

وی لیسانس پژوهشگری اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد و کارشناسی ارشد جامعه شناسی دانشگاه اصفهان را در روزمه تحصیلی خود دارد.

از سوابق اجرایی وی می توان به معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی و قائم مقام استاندار خراسان رضوی (۹۵-۹۷)، معاونت کردشگری زیارت استانداری خراسان رضوی در سال ۹۷، مدیر کل آمورش و پرورش استان خراسان رضوی (۹۲-۹۵)، فرماندار مشهد مقدس (۸۲-۸۴)، مدیر کل امور اجتماعی و انتخابات استانداری خراسان (۸۰-۸۲)، مشاور عالی استانداری خراسان رضوی معاون فرمانداری مشهد (۷۹-۸۰)، سرپرست فرماندار سبزوار (۷۹)، عضو شورای اسلامی شهرستان سبزوار (۷۷-۸۱) و رئیس شورای مشارکت‌های مردمی بهزیستی استان خراسان رضوی، (۹۵-۹۷) اشاره کرد.

وی همچنین یک دوره ریاست انجمن کتابخانه‌های عمومی استان خراسان رضوی، ریاست استانی هیئت امنایی دانشگاه فرهنگیان را به عهده داشته است.

حسینی عضو هیات علمی دانشگاه فرهنگیان مشهد است و در سالهای ۹۰ و ۹۱ به عنوان استاد نمونه کشوری دانشگاه فرهنگیان برگزیده شده است.

وی همچنین در زمینه فعالیت‌های علمی وپژوهش، تالیف کتب و مقالات داخلی و خارجی هم آثاری داشته است. او دارای ۱۳ عنوان کتاب تالیفی و ده ها مقاله داخلی و بین المللی است.

گفته می شود او در سال ۹۶ نیز یکی از گزینه های دولت برای وزارت آموزش و پرورش بوده است.

باز هم زمان انتخابات رسید؛ تندروها و عناصر فتنه برای مدیریت کلان آموزش و پروش کمین زدند/ ماموریت «جواد حسینی» در آموزش پروش کشور چیست؟

آن‌چه از کارنامه‌ی جواد حسینی پیداست این است که او مهره‌ایست که در مناصب مختلف کار اصلاح‌طلبان را به بهترین شکل ممکن راه انداخته است؛ چه در انتخابات ریاست جمهوری و چه در عزل مدیران غیر همسو با حزب دلخواهش.
با استعفای بطحائی از سمت وزارت آموزش و پرورش، حدس و گمان‌ها برای انتخاب وزیر بعدی شروع شد. البته زمان زیادی نگذشت تا یک انتخاب جدید، آن هم با عنوان سرپرست رسانه‌ای شود. سید جواد حسینی گزینه‌ی دولتی‌ها برای سرپرستی وزارت آموزش و پرورش بود. حسینی اما کارنامه‌ای کاملا سیاسی و امنیتی دارد، کارنامه‌ای که از سیاسی‌کاری در آموزش و پرورش مشهد تاحمایت علنی از فتنه۸۸ را می‌توان در آن یافت.
با اینکه ابتدا نام مجتبی زینی‌‌وند به عنوان سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش مطرح شد اما در آخر قرعه به نام سید جواد حسینی افتاد. حسینی در کارنامه کاری خود سوابقی همچون معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی، مدیر‌کل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی، فرمانداری مشهد و معاون فرمانداری مشهد را دارد. سوابقی که همیشه با اعتراض منتقدین همراه بوده است.
برخی کارشناسان با بررسی سوابق حسینی معتقدند که انتصاب او به سمت سرپرستی وزارت آموزش و پرورش با هدف خاصی انجام شده است. این ادعا زمانی قوت می‌گیرد که بدانیم سرپرست وزارت‌خانه مانند وزیر ملزم به پاسخ‌گویی به مجلسی‌ها نیست و حسینی می‌تواند اقدامات زیادی را بدون نظارت مجلس در وزارت‌خانه عملی کند.
البته این مسئله درباره حسینی صدق نیز می‌کند، او که از ابتدا چهره‌ای سیاسی بود تا امنیتی، (فرمانداری مشهد در دوران اصلاحات(۸۲تا۸۴)، مدیرکل اجتماعی و انتخابات استانداری(۸۰تا۸۲) و عضو شورای شهر سبزوار) در کمال تعجب در سال ۹۵ و قبل از انتخابات ریاست جمهوری به سمتِ «قائم مقام و معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی» منصوب شد. سمتی که کاملا امنیتی بوده و قرار دادن یک شخصیت سیاسی در آن چیزی جز تاثیرگذاری در انتخابات را در آن زمان تداعی نمی‌کرد. یکی از مسائلی که با انتصاب حسینی به سمت سرپرستی وزارت آموزش و پرورش در ذهن تداعی می‌شود، مسئله انتخاباتی بودن این انتصاب -درست در نزدیکی انتخابات ۹۸- و احتمالا زیر و رو کردن بدنه‌ی آموزش و پرورش بدون پرداخت اندک هزینه‌ای برای وزیر بعدیست.
حسینی از زمان روی کارآمدن دولت روحانی به سمت «مدیرکل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی» منصوب شد و تا سال ۹۵ که به استانداری نقل مکان کرد، به مدت تقریبا ۴ سال مدیرکل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی بود. کارنامه‌ی او در آموزش و پرورش خراسان رضوی نیز نشان دهنده آن است که او بیشتر، به دنبال سیاسی‌کاری و پیشبرد اهداف اصلاح‌طلبان است تا هر چیز دیگری.
حسینی در بدو ورود به آموزش و پرورش استان خراسان رضوی، به صورت اتوبوسی اکثر مدیران این اداره را عزل کرد و بدنه‌ی این اداره را با نگاهی قبیله‌گرایانه به نفع اصلاحات تغییر داد. به گفته‌ی خود حسینی در مصاحبه‌ای که در سال ۹۳ با نسیم انجام داده است او چیزی بیش از ۵۰ مدیر را عزل کرده است. او در ادامه همان مصاحبه می‌گوید:
« دولت جدیدی روی کار آمده، من می‌توانم فردی را به کار بگیرم که با اعتدال مخالف باشد؟»
همانگونه که از سخن جواد حسینی بر می‌آید، برای او کارآمدی و عملکرد موفق هیچ جایگاهی ندارد و خط و ربط سیاسی و حزبی تعیین کننده اصلی معادلات است.
همانگونه که گفته شد حسینی یک شخصیت سیاسی و امنیتی برای اصلاح‌طلبان است که در مواقع لزوم و بدون توجه به انتقادات، ریل‌گذاری‌های لازم برای اقدامات اصلاح‌طلبان را بر عهده می‌گیرد. او یکی از حامیان فتنه۸۸ نیز هست که عملکردش در زمان معاونت استانداری سروصدای مجلسی‌ها را هم بلند کرده بود.
معاون سیاسی استاندار خراسان رضوی و تصویر یکی از سران فتنه در یک قاب
شورای مشورتی جوانان معاون امنیتی، اجتماعی و سیاسی استانداری خراسان رضوی با حضور برخی عناصر فعال و حامی فتنه۸۸ !
حجت‌الاسلام پژمانفر نماینده مردم مشهد در مجلس چندی پیش اعلام کرده بود که استاندار خراسان رضوی نیز از معاون سیاسی امنیتی خود راضی نیست و او را نیرویی خودسر عنوان کرده است.
پژمانفر در مجلس عنوان کرده بود:
«بلاتکلیفی استان خراسان رضوی تجربه تلخی است که دومین بار در این دولت موجب شد تا ماه‌ها کل استان به بهانه معلوم نبودن وضعیت استاندار معطل مانده است.
ما استانداری می‌خواهیم که توانمند و به کار آشنا باشد نه استانداری که از پس معاون سیاسی خود برنیاید و در خلوت‌ها بگوید که من حریف او نیستم و او سرخود استان را به هم می‌ریزد.»
بنا بر گفته‌ی پژمانفر، استاندار حریف معاون خود نبوده است و این یک معنا بیشتر نمی‌تواند داشته باشد! و آن هم این‌که در آن‌زمان معاونت سیاسی و امنیتی استانداری را نه شخص استاندار، که احتمالا بدنه اصلاح‌طلبان به استانداری تحمیل کرده‌ است.
به هرحال آن‌چه از کارنامه‌ی جواد حسینی پیداست این است که او مهره‌ایست که در مناصب مختلف کار اصلاح‌طلبان را به بهترین شکل ممکن راه انداخته است؛ چه در انتخابات ریاست جمهوری و چه در عزل مدیران غیر همسو با حزب دلخواهش.
باید منتظر بود و دید که انتخاب حسینی به عنوان سرپرست با چه هدفی انجام شده است! آیا این انتصاب پوششی برای گزینه اصلی بوده و حسینی قرار است عزل و نصب‌ها  را انجام دهد تا گزینه اصلی با خیال راحت بر کرسی وزارت تکیه بزند؟ یا با توجه به سوابق سیاسی حسینی این انتصاب مربوط می‌شود به انتخابات ۹۸ و مهندسی آن!؟

سرپرست اصلاح‌طلب آموزش و پرورش صفحه اینستاگرام خود را بست+عکس

سرپرست اصلاح‌طلب آموزش و پرورش صفحه اینستاگرام خود را بست+عکس

در پی اعتراضات گسترده کاربران فضای مجازی به تبیلغ و اشاعه مدارس لاکچری توسط سرپرست آموزش و پرورش، وی در اقدامی عجیب صفحه اینستاگرام و کانال تلگرامی خود را بست.

 پس از استعفای جنجالی و پرحاشیه محمد بطحائی از وزارت آموزش و پرورش، حسن روحانی، روز گذشته سیدجواد حسینی را به عنوان سرپرست این وزارتخانه انتخاب کرد.

اما بلافاصله بعد از انتخاب سید جواد حسینی به عنوان سرپرست آموزش و پرورش، برخی از کاربران به صفحه اینستاگرامی وی رفته و بر برخی از مطالب این صفحه، انتقاد وارد کرده بودند.

یکی از انتقاداتی که در فضای مجازی بسیار گسترش یافت، تبلیغ سید جواد حسینی از فضای آموزشی یک مدرسه بود که برخی کاربران و کانال های فضای مجازی، آن را  تبلیغ مدارس لاکچری دانسته بودند.

ماجرا از این قرار بود که سید جواد حسینی که به سرپرستی وزارت آموزش و پرورش منصوب شده است، مدتی قبل در صفحه اینستاگرام خود از یک مدرسه لاکچری که نمونه خصوصی‌سازی و ⁧ آموزش طبقاتی در مدارس است، حمایت تبلیغاتی کرده بود.

اما حسینی که پاسخی برای این انتقادات نداشت، شب گذشته به دنبال اعتراضات گسترده کاربران فضای مجازی زیر این پست پس از انتصابش به سرپرستی وزارت آموزش پرورش صفحه اینستاگرام‌خود را بست.

در ادامه افزایش این اعتراضات، حسینی ترجیح داد کانال تلگرامی خودش را نیز بسته و سعی کند سابقه فعالیت و اظهار نظرهای خود را در فضای مجازی حذف کند.

 

با نگاهی به سوابق اجرای و مدیریتی سیدجواد حسینی در میابیم که وی بیشتر فردی سیاسی و از چهره های برجسته اصلاحات در خراسان رضوی است و به جز سمت مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی از سال ۹۲ تا ۹۵ سابقه دیگری در وزارت آموزش و پرورش ندارد.

حضور وی همواره در سمت های مختلف با حواشی فراوانی همراه بود و سخنرانی وی در همایش «زن، سلامت و خانواده» در نیشابور حواشی فراوانی داشت. در این همایش و زمانی که حسینی پشت میکروفون قرار گرفت، با اعتراض شدید و تند هاجر چنارانی، نماینده مردم نیشابور در مجلس مواجه شد، به صورتی که چنارانی با پایه میکروفون به معاون سیاسی استاندار حمله کرد.

 

این اتفاق عجیب در زمانی رخ داد که پیش از این، حسینی به عنوان معاون سیاسی استاندار خراسان رضوی در سخنانی خود از عبارت «خراسان غربی» به جای «خراسان رضوی» استفاده کرده بود که نیشابوریان این صحبت را به منزله ایجاد استانی جدید با مرکزیت سبزوار قلمداد کرده بودند.

به کارگیری این عبارت از طرف معاون سیاسی، امنیتی استاندار خراسان رضوی اما به حساسیت‌های قومی دامن زد و باعث شد که همایش «زن، سلامت و خانواده» در نیشابور با حواشی زیادی همراه باشد. در این جلسه، هاجر چنارانی با فریاد گفت: «مسئولانی که وی را به این برنامه دعوت کردند خیانت کرده‌؛ معاون استاندار باید پیرامون ادعایی که پیش از این کرده، از مردم نیشابور عذرخواهی کند».

از دیگر سوابق او می توان به معاونت سیاسی، امنیتی استاندار خراسان رضوی از سال ۹۵تا ۹۷، فرماندار مشهد از سال ۸۲ تا ۸۴ ، مدیر کل امور اجتماعی و انتخابات استانداری خراسان از سال ۸۰ تا ۸۲ و نماینده مردم سبزوار در شورای اسلامی سبزوار از سال ۷۷ تا ۸۱  اشاره کرد.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close