ابهراستان زنجاناقتصادیایجرودایرانخدابندهخرمدرهزنجانسلطانیهطارمگزارشماهنشان

گرانی ۲۰ درصدی لبنیات در زنجان و خواب سنگین مسئولین!

هر ساله پیش از ماه رمضان، قیمت جدید کالاهای اساسی در کشور اعلام و به دنبال آن در استان‌ها نرخ‌گذاری نهایی زیر نظر استانداری و سازمان صمت اعلام می شود.

امسال گویی روش تغییر کرده است و با وجود وعده مسؤولان مبنی بر عدم افزایش قیمت، این اتفاق در واقعیت رخ نداده و این مردم هستند که با نوسانات ارزی دست و پنجه نرم می‌کنند.

البته امسال کالاها به وفور در بازار یافت می‌شود، اما نکته مهم‌تر این است که توان نقدینگی مردم کاهش یافته است، چرا که در سایه بی خبری مسؤولان تقریبا محصولات از هر نوعی به قول معروف از شیر مرغ تا جان آدمیزاد افزایش قیمت داشته است.

اگر به چند هفته قبل برگردیم در واقع کلید گرانی در ماه رمضان از آنجایی زده شد که بنا بر اعلام انجمن تولیدکنندگان روغن، قیمت انواع روغن نباتی براساس لیست اعلامی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان ۹ درصد گران شد.

پس از آن شاهد افزایش قیمت خرما بودیم، کالایی که به علت افزایش مصرف آن در ماه رمضان تقریبا هر سال شاهد گرانی آن در بازار هستیم.

در همان روزهای نخست ماه رمضان افزایش قیمت برخی از صیفی‌جات و افزایش ۱۰۰ درصدی میوه‌جات اعلام شد و پس از آن نیز قیمت برنج و انواع کنسرو و کمپوت گران شد.

در ادامه نیز شرکت‌های تولید کننده لبنی محصولات خود را گران کردند تا لیست گرانی در زنجان تکمیل شود و طبق گزارش میدانی خبرنگار فارس قیمت محصولات لبنی در برخی فروشگاه‌‌های زنجیره‌ای و سوپرمارکت‌های سطح شهر در ماه رمضان به طور زیر پوستی گران شده است و گویی مسؤولان هیچ خبری از آن ندارند.

*افزایش قمیت شیر غیرقانونی است

رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان زنجان در همین باره به خبرنگار فارس گفت: با توجه به بررسی‌ها و استعلامات صورت گرفته از شرکت‌های لبنی و سطح بازار و انجمن صنایع شیر ایران محرز شد که هر گونه افزایش نرخ مواد لبنی شرکت‌ها غیرقانونی و تخلف محسوب می‌شود و چنانچه افزایش نرخی از شرکتی مشاهده شود پرونده گرانفروشی تشکیل و به تعزیرات حکومتی ارسال خواهد شد.

وی با بیان اینکه شرکت لبنی میهن افزایش غیر قانونی ۱۵ درصدی را در محصولات تولیدی اعمال کرده است که این امر تخلف محسوب می‌شود که دفتر مرکزی آن تهران است، گفت:  فعلا شرکت پگاه زنجان افزایش قیمتی نداده و چنانچه شرکت پگاه قیمت‌ها را افزایش دهد برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

رضا استجلو افزود: از مردم می‌خواهیم افزایش قیمت‌ها را به انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان اطلاع دهند تا با آنها برخورد شود.

* اهتمام جدی مدیران حوزه تنظیم بازار استان

این افزایش قیمت‌ها در حالی در سایه بی‌خبری مسولان رخ داده است که معاون اقتصادی استاندار زنجان در آخرین جلسه تنظیم بازار استان اعلام کرده بود که باید مطابق با اهداف پیش‌بینی شده و اصلاح منطقی فرایندها زمینه بروز سوءاستفاده‌های احتمالی را برطرف کرد.

فرامرز نیک‌سرشت با بیان اینکه در برخی حوزه‌ها نیازمند حذف و یا مدیریت واسطه‌گری هستیم، افزود: برخی واسطه‌گری‌ها بین تولید و مصرف، موجب افزایش بی‌رویه قیمت کالاها می‌شود که ضرورت دارد با مدیریت مناسب نسبت به اصلاح این شرایط، اقدام کرد.
وی در همین جلسه با تاکید بر اینکه برای احداث بازارچه‌های میوه و تره بار طی ماه‌های گذشته تاکیدات زیادی صورت گرفته است، خواستار اهتمام جدی مدیران حوزه تنظیم بازار استان در خصوص مدیریت بر بازار مصرف شده و تاکید کرده بود که مسؤولان باید نظارت بیشتری در زمینه جلوگیری از گران شدن کالاها داشته باشند.

*نظارت ۲۴ ساعته بر بازار برای جلوگیری از گرانی

رئیس اداره نظارت و بازرسی صنعت، معدن و تجارت زنجان هم در ابتدای ماه رمضان اعلام کرد، در راستای حمایت از حقوق مصرف کنندگان از ۱۹ اردیبهشت‌ماه با همکاری اتاق اصناف، تعزیرات حکومتی نظارت ویژه بر بازار توسط بازرسین آغاز شده و طی ماه مبارک رمضان ادامه دارد.

مسلمی با بیان اینکه در کنار این طرح کالای اساسی مورد نیاز گوشت قرمز و مرغ منجمد و برنج به وفور در بازار تأمین شده و مردم به‌راحتی می‌توانند اقلام موردنیاز خود را تهیه کنند، گفت: با متخلفانی که اقدام به گران‌فروشی و کم‌فروشی بکنند برخورد شده و به تعزیرات حکومتی استان معرفی می‌شوند و همزمان با ماه مبارک رمضان نظارت و بازرسی از واحدهای صنفی استان زنجان تشدید می‌شود.

وی اعلام کرد: شهروندان زنجانی می‌توانند در صورت مشاهده هرگونه تخلف ازجمله گران‌فروشی، درج نکردن قیمت و عدم صدور فاکتور و کم‌فروشی با شماره ۱۲۴ تماس بگیرند، چرا که این سامانه به‌صورت ۲۴ ساعته آماده دریافت و رسیدگی به شکایات مردمی است.

با این اوصاف و با وجود شرایط آرامی که تصور مسؤولان از بازار زنجان و اقلام مورد نیاز مردم است، اما واقعیت چیز دیگری است و امروز در نیمه‌های ماه رمضان قدرت خرید مردم به علت گرانی کالاها کاهش یافته است.

البته درست است که کالا از هر نوعی در بازار یافت می‌شود و میزان آنها روز به روز افزایش می‌یابد، اما به همان میزان هم قدرت خرید کاهش پیدا می‌کند.

مسؤولان استانی در حالی از آرامش در بازار سخن می‌گویند که در سایه غفلت آنها قیمت لبنیات ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش یافته است.

مسؤولان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان سخن از نظارت مستمر بر بازار می‌گویند؛ اما گویی نظارت بر قیمت اقلام گران شده جزو وظایف آنها محسوب نمی‌شود یا فروشگا‌ه‌هایی که اقدام به افزایش قیمت کرده‌اند از دایره نظارتی آنها خارج هستند.

ارائه آمارهای تو خالی نظارت بر جلوگیری از گران‌فروشی در بازار از سوی مسؤولان سازمان صنعت معدن و تجارت استان زنجان به امری عادی تبدیل شده و گویی چند ناظر هم به همین نظارت‌ها باید نظارت کنند تا ببینند بازرسی‌ها چگونه انجام شده که چنین افزایش قیمت‌هایی رخ داده است.

در آخرین جلسه نشست هم اندیشی احزاب رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان برای ارائه گزارش به این برنامه دعوت شده است تا از وضعیت استان گزارش دهد، اما مشخص نیست این گزارش‌ قرار بود در چه زمینه‌ای ارائه شود، در زمینه آرامش نداشته بازار، کاهش قدرت خرید مردم یا تعطیلی واحدهای صنفی که در نتیجه رکود بازار کرکره خود را پایین کشیده‌اند؟

به نظر می‌رسد، امروز آنچه در استان زنجان از دید توجه مسؤولان غافل مانده همین وضعیت معیشتی مردم است، چرا که لابه‌لای مسائل سیاسی گم شده است.

منبع : فارس

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close