ابهراستان زنجاناقتصادیایجرودخدابندهخرمدرهزنجانسلطانیهطارمفرهنگی و اجتماعیماهنشان

گره کور بر بیمه فرشبافان زنجانی؛ تامین اجتماعی بیمه فرشبافی را نمی‌پذیرد

مدیر اتحادیه فرشبافان استان زنجان با اشاره به اینکه سازمان تامین اجتماعی درخواست کنندگان بیمه فرشبافی را قبول نمی‌کند، گفت: هیچ کس به فکر فرش بافان نیست.

در حالی که ادعای تامین اجتماعی استان زنجان مبنی بر اینکه پایش قالیبافان موجب شده قالیبافان واقعی از حمایت سازمان تامین اجتماعی بهره‌مند شده و موجب گسترده شدن چتر حمایتی سازمان تامین اجتماعی جهت قالیبافان واقعی خواهد شد، اما با بررسی وضع موجود نه تنها چتر حمایتی سازمان تامین اجتماعی از فرشبافان گسترده نشد بلکه فرشبافان دیگر امیدی به حمایت تامین اجتماعی ندارند.

علی نجفی، مدیر اتحادیه فرشبافان استان زنجان با اشاره به اینکه در سال ۹۶ نزدیک ۳۰۰ نفر از فرشبافانی که کاملا مورد تایید اتحادیه فرش بافی بودند به سازمان تامین اجتماعی معرفی شدند سازمان تامین اجتماعی هیچ یک از معرفی شدگان را جهت بیمه شدن نپذیرفت، اظهار داشت: از ابتدای سال ۹۷ نیز اسامی فرشبافان طی دو لیست ۲۴ نفره و سپس ۷۸ نفره که مستعد دریافت بیمه هستند به سازمان تامین اجتماعی ارسال شد ولی هنوز هیچ خبری از قبولی یا عدم قبولی این افراد برای بیمه شدنشان نیست.

وی که دل پری از بی‌توجهی مسئولان به فرشبافان دارد، گفت: هیچ کس به فکر فرش بافان نیست، حتی استاندار هم دیگر به حرفمان اهمیتی نمی‌دهد، از فرشبافان این قشر زحمت کش حمایت نمی‌شود.

تامین اجتماعی تاوان بدهی دولت را از فرشبافان می‌گیرد چرا که به گفته نجفی، سازمان تامین اجتماعی درخواست کنندگان بیمه فرشبافی را قبول نمی‌کند و علت عدم قبولی بیمه فرشبافی را بدهی ۲۰ درصدی دولت به تامین اجتماعی اعلام می‌کند.

وی ادامه داد: دولت از زمانی که فرشبافان را بیمه کرده است ۲۰ درصد تامین اجتماعی را پرداخت نکرده است و تا زمانی که دولت بدهی خود را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نکند این سازمان فرشبافان معرفی شده از طریق اتحادیه فرشبافان را بیمه نمی‌کند.

اما رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان آب پاکی را روی دست فرشبافان ریخت و گفت: در حال حاضر اعتبار با نرخ دولتی برای درخواست کنندگان جدید بیمه فرشبافی وجود ندارد.

به گفته محسن جعفری اعتباری که دولت برای بیمه اختیاری فرشبافی در نظر گرفته است حدود ۶ هزار تا ۷ هزار نفر را تحت پوشش قرار می‌دهد اما در حال حاضر اعتبار با نرخ دولتی برای درخواست کنندگان جدید بیمه فرشبافی وجود ندارد متقاضیان باید به صورت مستقل، از بیمه اختیاری با حق بیمه ۲۷ درصدی استفاده کنند.

منبع : تسنیم

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close