Notice: Undefined variable: otu in /home/ofogheme/public_html/wp-content/themes/jannah/inc/style.php on line 2815

گزارش|چرا سرمایه‌گذاران تمایلی به احداث جایگاه CNG در شهر گرماب زنجان ندارند؟

– به گزارش زنجان سحر –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان،  شهر گرماب در مسیر ارتباطی بین استان‌‌های همدان و کردستان قرار دارد و سالانه میلیون‌ها خودرو از این مسیر عبور می‌کند و گرمابی‌ها شاهد حضور گسترده‌ای از خودرو‌ها در این مسیر ارتباطی هستند. علاوه بر آن در شهر گرماب و بخش افشار با وجود جمعیت بیش از ۲۰ هزار نفر، نیز هزاران خودرو وجود دارد که روزانه حتی چندین بار در مسیرهای مختلف شهری و روستایی در حال تردد هستند.

اما با وجود تمام این‌ها این شهر از داشتن جایگاه CNG محروم است و نبود همین عامل همواره باعث ایجاد مشکلات فراوانی برای ساکنان این منطقه، گردشگران و خودروهای عبوری از مسیر شده است و مردم به ناچار باید برای تامین سوخت خودروی خود به شهرهای همجوار مراجعه کنند که همین امر مسائل بسیاری را برای مردم این منطقه ایجاد کرده است.

از سوی دیگر بنا به تصمیمات کشور میزان سوخت خودرو‌های تاکسی به نصف کاهش یافته و همین عامل موجب شده تا این میزان سوخت کفاف نیاز تاکسیرانان این منطقه را ندهد بنابراین رانندگان به اجبار باید از بنزین با نرخ آزاد استفاده کنند. کاهش یافتن سهمیه بنزین و بالا بودن نرخ آزاد آن از یک سو، نبود جایگاه CNG از سوی دیگر باعث شده تا مردمان این نقطه با مشکلات عدیده‌ای دست و پنجه نرم کنند. با توجه به محروم بودن این منطقه و پایین بودن شرایط اقتصادی رانندگان نیز نمی‌توانند بیش از مبلغ تعیین شده بر کرایه‌های حمل خود بیفزایند بنابراین درآمد روزانه حتی کفاف هزینه‌های سوخت آن روز را نمی‌دهد و دخل و خرج رانندگان با هم نمی‌خواند.

گزارش| کمبود ماسک در زنجان / ‌قطب صنعت نساجی ایران پارچه برای تولید ماسک ندارد
اولین مستند از نفتکش‌های ایرانی حامل بنزین به ونزوئلا در مرحله تدوین است
مراسم گازرسانی به ۷۷ روستای مشهدمقدس کلید خورد

با اینکه سال‌هاست مردم چشم انتظار ایجاد جایگاه CNG در شهر گرماب هستند اما مسئله همچنان با قوت خود باقی مانده است و هیچ اقدام کارگشا در این راستا انجام نشده است و حل این معظل نیازمند توجه مسئولان امر در این باره است. در حالی که اگر این منطقه اندکی مورد توجه و مهر مسئولان قرار گیرد مشکلاتی همچون نبود جایگاه CNG حل شده و می‌تواند بسیار اثرگذار در جذب گردشگر و در نهایت افزایش درآمد پایدار در منطقه باشد اما همواره به این امر بی‌توجهی شده است.

اما سوال این است، با وجود پر تردد بودن مسیر دسترسی به شهر گرماب چرا تا حال حاضر این شهر از داشتن جایگاه CNG محروم شده است؟ مهم‌ترین عاملی که مانع از داشتن چنین امکاناتی در این شهر شده است چیست؟ آیا شرکت پخش فرآورده‌های نفتی استان برنامه‌ای برای رفع این معضل در آینده‌ای دور خواهد داشت؟

سید موسی حسینی، شهردار شهر گرماب در گفت‌و‌گو با تسنیم با اشاره به این‌که این شهر در مسیر تردد استان‌های همدان و کردستان قرار دارد اظهار داشت: گرماب نیازمند شدید به احداث جایگاه CNG دارد زیرا چندین هزار خودرو در بخش افشار قرار دارند که دوگانه بوده و رانندگان جهت تامین سوخت مورد نیاز باید به نزدیک‌ترین جایگاه‌ که دارای مسافت بیش از ۸۰ کیلومتر است مراجعه کنند.

وی افزود: شهر گرماب در بخش افشار قرار دارد که جمعیت آن بیش از ۲۰ هزار نفر است و ساکنان شهر گرماب، اهالی ۷۵ روستا، گردشگران و مسافران عبوری به همدان و سنندج همواره در حال تردد از این مسیر هستند اما نبود جایگاه موجب شده تا مسائل فراوانی پیش روی مردم قرار داشته باشد.

شهردار گرماب با تاکید بر این‌که نبود جایگاه CNG به یکی از بزرگ‌ترین محدودیت‌ها در پیشرفت این منطقه تبدیل شده است گفت: افزایش قیمت بنزین و کاهش سهمیه سوخت خودرو‌ها سبب شده تا نبود این جایگاه بیشتر در این منطقه احساس شود اما امیدواریم با فراخوان‌هایی که اعلام می‌شود سرمایه‌گذارانی جهت احداث جایگاه اعلام آمادگی کنند تا اندکی از محرومیت در منطقه کاسته شود.

ابوالفضل عابدینی، مدیر شرکت پخش فرآورده‌های نفتی شهرستان خدابنده در گفت‌و‌گو با تسنیم با اشاره به این‌که مهم‌ترین عاملی که مانع از احداث جایگاه CNG در شهر گرماب شده است نبود سرمایه‌گذار است اظهار داشت: همواره فراخوان جذب سرمایه گذار جهت احداث جایگاه در منطقه مذکور داده می‌شود اما هیچ سرمایه‌گذاری راضی به ورود در منطقه نیست.

وی افزود: در صورت جذب سرمایه‌گذار شرکت پخش فرآورده‌های نفتی شهرستان نیز حمایت‌های لازم را در پیشبرد این پروژه خواهد داشت اما مسئله مهم این است که تا حال حاضر هیچ شخصی اعلام آمادگی نکرده است.

مدیر شرکت پخش فرآورده‌های نفتی شهرستان خدابنده با بیان این‌که اخذ مجوز سرمایه‌گذاری از بخشداری شهر گرماب برای این جایگاه ضروری است گفت: این شرکت هیچ محدودیتی از لحاظ ایجاد جایگاه ندارد اگر سرمایه‌گذار حضور یابد و استعلام‌های لازم انجام گیرد ظرف مدت کم‌تر از چند روز اقدامات لازم توسط شرکت پخش فرآورده‌های نفتی انجام می‌شود.

با تمام آنچه که گفته شد، این روزها مسئولان استانی در پاسخ به سوالی در خصوص کمبودها، “نبود سرمایه‌گذار” و ” نبود اعتبارات” را بهانه می‌کنند و از آن به عنوان یک توجیه قابل قبول برای خود استفاده می‌کنند و این در حالی است که اگر منطقی به موضوع نگاه کنیم این است که مسئولان باید زمینه‌های حضور سرمایه‌گذار را فراهم کنند. متاسفانه سال‌هاست که مسئولان  زنجانی آن طور که باید نمی‌توانند سرمایه لازم را برای استان جذب کنند تا بتوانند حداقل زخمی بر پروژه‌های نیمه تمام استان بزنند و بنابراین امیدوار بودن برای رفع مشکل جایگاه سوخت شهرستان گرماب نیز چندان درست نیست زیرا زمانی که مسئولان نسبت به پیشرفت نقطه به نقطه استان توجهی ندارد و از انجام امور عاجزند چه‌طور می‌توان انتظار داشت تا سرمایه‌گذاری وارد یک منطقه محروم شود و با سرمایه‌گذاری اقدام موثری انجام دهد. به استاندار زنجان که تمایل زیادی به بازدیدهای سرزده دارد اکیدا پیشنهاد می‌شود که سری هم به شهرستان محروم گرماب بزند و از نزدیک شاهد کاستی‌های این منطقه شود تا بلکه اندک مشکلات این منطقه حل شود.

انتهای پیام/ش


منبع : تسنیم

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا