Notice: Undefined variable: otu in /home/ofogheme/public_html/wp-content/themes/jannah/inc/style.php on line 2815

گزارش| اداره امور مالیاتی زنجان چه برنامه‌ای برای کمک به مشاغل آسیب‌دیده استان دارد؟

– به گزارش زنجان سحر –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، بیشتر کشورها برای نیاز عمومی، مشترک یا توافق شده ملی و کارکردهای دولت، دارای سیستم مالیاتی هستند. نرخ محاسبه بیشتر مالیات‌ها براساس مبلغ درآمد سالیانه متغیر است. از نظر اقتصادی گرفتن مالیات موضوع قابل بحثی است و دو جنبه در آن نهفته است که هم می‌تواند موجب رشد و رفاه باشد و هم عامل کاهش آن‌ها. 

در ساختار بودجه کشورمان مالیات بر دو نوع مستقیم و غیرمستقیم است. مالیات مستقیم از مودیان در هنگام تحصیل درآمد یا دارایی اخذ می‌شود، و هدف آن تامین بودجه دولت یا تغییر قیمت برای تاثیر بر تقاضا است. گفته می‌شود مبالغی که با عنوان مالیات اخذ می‌شوند برای زیرساخت‌های اقتصادی مانند راه‌ها و حمل و نقل عمومی، وضعیت آموزشی، سیستم‌های سلامت و بهداشت، زیرساخت‌های نظامی، تحقیقات علمی، فرهنگ و هنر، کارهای عمومی و بیمه عمومی هزینه می‌شوند.

علی‌رغم اینکه درصد بالایی از مردم استان زنجان در پرداخت مالیات همکاری بسیاری خوبی با سازمان امور مالیاتی داشته‌اند، زنجان در گروه استان‌هایی قرار دارد که از نظر زیرساخت‌ها در شرایط مطلوبی به سر نمی‌برد. وضعیت نامناسب راه‌ها، وسایل حمل و نقل فرسوده، کمبود بیمارستان، کمبود مراکز فرهنگی و هنری اعم از خانه تئاتر و سینما، حجم بالای پروژه‌های ناتمام در تمام حوزه‌ها و  فرسودگی مدارس در‌ بسیاری نواحی همگی نشان‌دهنده این موضوع هستند و این، خود موضوع قابل بحثی است که چرا از نظر بودجه به این استان توجهی نمی‌شود و بر سر در تمامی مشکلات مُهر کمبود بودجه خورده است؟

آخرین وضعیت عملکرد بودجه ۹۹؛ از فروش ۱۶ هزار میلیارد تومان سهام تا رشد ۲۰ درصدی درآمد مالیاتی
گزارش|طلسم خانه‌های خالی شکست / مهار افزایش قیمت مسکن با اخذ مالیات
نیکزاد: طبق طرح مالیات بر خانه‌های خالی افراد باید املاک‌شان را در سامانه‌ای ثبت کنند
لرستان| مشمولان «تبصره ۱۰۰ » قانون مالیات مستقیم اعلام شدند

اما در شرایط فعلی جامعه که ویروس کرونا علاوه بر خطر انداختن جان و سلامتی مردم، کسب و کار و مشاغل را نیز مورد حمله قرار داده است و در این میان افرادی هستند که از اسفند سال گذشته علاوه بر نداشتن درآمد برای حفظ شغلشان هم هزینه کرده‌اند و در وضعیت اقتصادی نامناسبی به سر می‌برند و استان زنجان به علت قرار داشتن در وضعیت قرمز و هشدار در چند ماه اخیر در شرایط بدتری نسبت به استان‌های دیگر نیز قرار داشته حالا باید ببینیم اداره امور مالیاتی زنجان برای کمک به مودیان مالیاتی چه تدابیری اندیشیده و مبلغ مالیات اسفند ماه که با تعطیلی همه اصناف همراه بود در سال جاری چگونه محاسبه می‌شود.

میرحیدر رضوی، مدیرکل سازمان امور مالیاتی استان زنجان در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: نظر به اینکه اظهارنامه‌های عملکرد سال ۹۸ تا پایان مرداد ماه سال جاری باید ارائه شوند و رسیدگی به اظهارنامه‌ها بعد از مهرماه سال ۹۹ شروع خواهدشد، لذا فعلا رسیدگی انجام نشده است ولی دستورالعمل سازمان امور مالیاتی در راستای رعایت اوضاع اصناف آسیب پذیر صادر شده که مالیات تا سقف ۲۵ میلیون ریال نسبت به عملکرد سال ۹۷ بدون افزایش خواهد بود.

وی با بیان اینکه بخشنامه‌های خوبی در راستای کمک به مردم صادر شده است، خاطرنشان کرد: فرصت تسلیم اظهارنامه‌های مالیاتی اشخاص حقیقی که در خرداد و اشخاص حقوقی در تیر ماه بوده به مدت دو ماه تمدید شده است و همینطور مهلت ارسال صورت معاملات فصلی دوره بهار ۹۹ دو ماه تمدید شده و مودیان تا ۱۵ مهر ماه مهلت ارسال دارند. در خصوص بخشودگی جرائم نیز، اگر از تاریخ ابلاغ قطعی به مودیان چنانچه ظرف مدت یک ماه مودی مالیات خود را پرداخت نماید، ۱۰۰ درصد جرائم بخشوده می‌شود.

مدیرکل سازمان امور مالیاتی استان زنجان افزود: مالیات‌های معوقه که در اجرای ماده ۱۶۷ قانون مالیات‌های مستقیم امکان تقسیط نداشتند تا پایان سال به مدت نه ماه تقسیط می‌شوند و همچنین در جهت رفاه حال مودیان محترم سامانه ابلاغ الکترونیکی، راه اندازی شده است که مودیان جهت اطلاع از اوراق ابلاغی خود نیازی به مراجعه حضوری نداشته باشند. صدور گواهی ماده ۱۸۷ ق.م.م به دفاتر اسناد رسمی واگذار شده که تمامی امور مودی در همان دفترخانه انجام شود و نیازی به مراجعه مودی به اداره نباشد.

وی در پایان به نحوه محاسبه مالیات سال ۹۹ نیز اشاره کرد و عنوان کرد: نظر به اینکه تعطیلی‌ها اکثرا در سال ۱۳۹۹ اتفاق افتاده و مالیات هم سالیانه مطالبه می شود و از طرفی اظهارنامه های سال ۱۳۹۹ در خرداد ۱۴۰۰ باید تسلیم واحد مالیاتی شوند لذا حتما ستاد سازمان امور مالیاتی در این رابطه اقدامات خوبی انجام خواهند داد.

با این تفاسیر، اصناف آسیبب‌ دیده باید چشم انتظار تصمیمات و اجرای مصوبات از سمت مسئولان در مهر ماه باشند. بسیاری از کارشناسان معتقدند دولت در اجرای برخی مصوبات حمایتی همچون وام کرونایی قوی عمل نکرده است چراکه طولانی شدن انجام پروسه از یک سو و عدم مشمول عده زیادی به دریافت وام از سوی دیگر ضعف‌های بارز این طرح بوده است ولی امید است در طرح بخشودگی مالیاتی، دولت، وزارت اقتصاد و سازمان امور مالیاتی بتوانند این طرح را برخلاف طرح‌های قبلی به خوبی به مرحله اجرا برسانند و همه صنف‌ها از این حمایت مالیاتی  بهره‌مند شوند. البته انتظار دیگری که می‌رود این است که مسئولان امورمالیاتی کشور با یک دید به تمام‌ استان‌ها نگاه نکنند چرا که وضعیت اقتصادی مشاغل و بازاریان استان زنجان قطعا با وضعیت بسیاری از استان‌ها همچون استان‌های شمالی کشور تفاوت دارد و کاملا مشاهده می‌کنیم در این روزهای کرونایی این استان‌ها میزبان گردشگران زیادی هستند و  مسلم است وضعیت اقتصاد این استان‌ها با استان‌هایی همچون زنجان برابر نخواهد بود و باید این مطالبات از سوی مسئولان امور مالیاتی استان زنجان  پیگیری شود و این درخواست را به گوش مسئولان کشوری برسانند و قطعا اگر حرف دل مشاغل و بازاریان زنجانی را به مسئولان برنامه‌ریز در سازمان امور مالیاتی نرسانند خیانت بزرگی را به این قشر کرده‌اند.

گزارش از محیا همتی

انتهای پیام/س


منبع : تسنیم

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا