گزارش| سوءاستفاده تولیدکنندگان بابت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی واردات "لوازم خانگی/ عرضه‌کنندگان تمایلی به فروش محصولات ندارند

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=19692

– به گزارش زنجان سحر –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان،  شرایط تسهیل امر ازدواج در کشور همواره به عنوان مطالبه اصلی مردم از مسئولان بوده ولی متاسفانه چند سالی است که گرانی و تورم، نوسانات قیمت ارز و گرانی مسکن  به شدت موانع بزرگی را برای جوانان ایجادکرده و باعث بالارفتن میانگین سن ازدواج شده است. 

آشفتگی در بازار خوراک، پوشاک، خودرو، مسکن و از سوی دیگر مشکل اشتغال در کشور دو دلیل اصلی است که سبب می‌شود جوانان نتوانند به این امر نیک، توجهی داشته باشند و جالب است که با این روند قیمت‌ها به شکل روزانه همچون قارچ در حال رشد است و هیچ ارگان و سازمانی متولی ثابت نگه داشتن قیمت‌ها هم نیست.

یکی دیگر از مواردی که خصوصاً در سال‌های اخیر به شدت گران شده  و جوانان توانایی خرید آن را ندارند لوازم خانگی است که امروزه از مهمترین دغدغه‌های نو‌عروسان نیز شده است زیرا جهش چند برابری قیمت در طول چند ماه اخیر، خرید این لوازم برای خریداران تبدیل به رویا شده است.

گزارش| خیانت دولت بابت تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات “روغن زیتون” / پشت پرده واردات چه کسانی هستند؟
گزارش ویدئویی| ورزشگاه ۱۵ هزار نفره زنجان ۱۵ ساله شد/ آیا زیتون زنجان به ثمر می‌نشیند؟
گزارش ویدئویی| در رثای طلبه‌ای که گره‌گشای مشکلات مردم بود/ چرا امام جمعه فقید قیدار محبوب شد؟

با یک حساب سرانگشتی تهیه جهیزیه برای نو‌عروسان آن هم لوازم ضروری زندگی هزینه‌ای بیش از ۱۵۰ میلیون تومان را می‌طلبد و با توجه به شرایط بد اقتصادی این امر از عهده بسیاری از خانواده‌های ایرانی خارج شده است با این حال دیگر نمی‌توان امیدی به ازدواج جوانان و زاد‌آوری آن‌ها برای جوان‌سازی آینده کشور و استان داشت.

متاسفانه با وجود اینکه حتی شرکت‌‌های داخلی نیز بعد از سال جدید قیمت کالا‌های تولیدی خود را حدود ۵۰ درصد افزایش داده‌اند اما باز هم به این مبلغ قانع نبوده و از ارائه و فروش محصولات تولیدی شرکت خودداری می‌کنند،  آن‌طور به نظر می‌رسد قصد افزایش قیمتی بسیار بالاتر از ۵۰ درصد را دارند.

یکی از مشکلاتی که امروزه در کشور و خصوصا در استان زنجان مشهود است امتناع کردن فروشندگان از فروش لوازم خانگی است و با این قیمت دلار و ارز معتقد هستند اگر محصولات خود را نفروشند قطعا سود بیشتری شامل حالشان خواهد شد. این روزها خرید لوازم خانگی در استان به یک دغدغه اصلی تبدیل شده است و مردم نمی‌دانند از کدام فروشگاه محصولات خود را خریداری کنند.

اما به راستی چرا شرایط اقتصادی به یک باره این چنین به هم ریخت و اساسی‌ترین کالا‌های زندگی با چنین تورم قیمتی رو‌به‌رو شد؟ دلیل گرانی لوازم خانگی در طول چند ماه اخیر چیست که نه فروشنده راضی به فروش و نه خریدار توانایی خرید آن را دارد؟ پای کدام مافیا در میان است که تورم اینچنین به لوازم خانگی تاخته است؟ آیا با چنین شرایط و اوضاع اقتصادی می‌توان همچنان امیدی به زندگی آینده، ازدواج و یا تشکیل خانواده داشت؟ زوج‌های جوان در این روز‌ها چگونه می‌‌توانند ضروری‌‌ترین مایحتاج زندگی را با چنین قیمت‌های سرسام‌آوری تامین کنند؟ آیا نهاد رسیدگی به این معضل اقتصادی در جامعه فعال خواهد شد و اقدام موثری انجام خواهد گرفت؟!

سید ‌محمد احمدی، رئیس اتحادیه لوازم خانگی و اداری استان زنجان در گفت‌و‌گو با تسنیم با اشاره به اینکه لوازم خانگی در استان بعد از سال جدید افزایش قیمت ۳۰ الی ۴۵ درصدی را تجربه کرده است، اظهار داشت: علت گرانی کالا‌ها نبود مواد اولیه است زیرا با توجه به این که مواد اولیه از خارج کشور تهیه می‌شود تحریم‌ها مانع از ورود این مواد به داخل شده است و از سوی دیگر قیمت ارز که به یکباره با جهش چند برابری مواجه شد سبب افزایش قیمت در تمام کالا‌های اساسی مورد نیاز زندگی گشت.

وی افزود: علت گرانی لوازم خانگی خارجی نیز نوسانات ارزی و حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی  است که سبب وارد آمدن شوک به بازار قیمت شده است.

این مسئول با اشاره به اینکه شرکت‌های تولیدکننده لوازم خانگی ایرانی تمایلی به فروش محصولات خود در بازار ندارند و در حال سواستفاده هستند گفت: متاسفانه در زنجان هم برخی از فروشندگان حاضر به فروش محصولات خود نیستند چراکه  معتقدند که با این روند افزایشی قیمت‌ها اگر محصولات خود را بفروشند نه تنها هیچ سودی نکردند بلکه ضرر هم کرده‌اند.

عدم نظارت بر بازار

رئیس اتحادیه لوازم خانگی و اداری استان زنجان با تاکید بر اینکه نظارت جدی بر قیمت لوازم خانگی در بازار انجام نمی‌گیرد عنوان کرد: قیمت لوازم خانگی همچون طلا در هر ثانیه متغیر است و نمی‌‌توان یک مبلغ ثابت را برای آن در این روزها در نظر گرفت.

وی با بیان اینکه قدرت خرید کالا‌ها و  لوازم خانگی توسط مردم به شدت پایین آمده است تصریح کرد: لوازم خانگی در سطح بازار بسیار کم است، زیرا از یک سو مانع ورود کالا به وسیله قاچاق به کشور شده‌‌اند و از سویی دیگر مواد خارجی وارد کشور نمی‌‌شود و شرکت‌های تولید‌کننده داخلی هم توانایی تامین بازار داخل را ندارند.

با تمام آنچه گفته شد، گرانی در لوازم خانگی کاملاً مشهود است و با وجود اینکه کارخانه‌ها تولید محصول کرده‌اند اما به دلیل رشد روز افزون قیمت‌ها ترجیح می‌دهند کالا‌های تولیدی را به جای عرضه در بازار در انبار احتکار کنند.  اگر نظارت‌ها کافی بود مافیا، دلالان و کاسبان نمی‌توانستند تا می‌توانند این محصولات را احتکار و یا آن را گران بفروشند و نبض قیمت‌ها را در بازار به دست بگیرند.

حال باید فقط منتظر نشست و دید مسئولان که عهده‌‌دار تنظیم بازار در کشور و استان هستند چه راه حلی در پیش خواهند گرفت تا با بهبود شرایط اقتصادی اندکی از دغدغه‌های مردم را کمتر کنند تا شاید شمع امید به روزی بهتر در قلب و فکر مردم روشن شود.

انتهای پیام/ ع


منبع : تسنیم

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن