گسترش لجام‌گسیخته شبکه بانکی کشور / هر ۳۷۵۰ نفر یک بانک!/ خروجی ۲۱ هزار ۵۵۴ شعبه لوکس و مدرن بانکی در کشور چیست؟

واسطه‌گران مالی بازار ایران در سال‌های اخیر بیش از آنکه منابع و سرمایه‌های خود را به سمت تولید و ایجاد اشتغال اختصاص دهند آنرا به تأسیس شعب و گسترش شاخه‌های خود سوق داده‌اند.

حبس منابع بانک، کاهش توانمندی آن برای انجام وظایفش به عنوان واسطه‌گر مالی، افزایش هزینه های سربار و کاهش سودآوری و تاثیر پذیری نسبت‌های سلامت مالی آن تنها نتیجه افزایش غیرمنطقی دارایی‌های غیر درآمدزای بانک‌ها است؛ بانک‌هایی که رسالت اصلی خود را فراموش کرده‌اند و کارآیی چندانی برای نظام پولی کشور ندارند.

این روزها در کمتر خیابانی است که رد شوی و ردی از بانک یا مؤسسه مالی نبینی؛ رقابت بانک‌ها برای راه‌اندازی شعبه قابل تأمل است؛ بانک‌هایی که بازی با سرمایه‌های ملت را در گسترش بی‌رویه شعبات لوکس و مدرن خود دنبال می‌کنند.

بر اساس آخرین آماری که در وب‌سایت بانک مرکزی وجود دارد، در مجموع ۲۱ هزار ۵۵۴ شعبه بانکی در سراسر کشور وجود دارد و بیشترین تعداد متعلق به بانک ملی با ۳۱۰۱ شعبه، است.

همچنین باتوجه به اینکه آخرین آمار منتشرشده از جمعیت مردم ایران حدود ۸۱ میلیون نفر را تخمین زده است در نتیجه می‌توان به این نتیجه رسید که تقریبا به ازای هر ۳۷۵۸ نفر، ما یک شعبه بانکی در کشور داریم.

طبق آمار دیتابیس بانک جهانی سرانه شعب بانک در ایران به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر در سال ‌ ۲۰۱۶حدود ۳۱ شعبه بوده است؛ ؛ این آمار وقتی جالب‌تر می‌شود که آن را با کشورهای صاحب اقتصادهای برتر مقایسه کنیم.

سرانه شعب بانکی به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر در کشورهای پیشرفته‌ای همچون چین ۸.۸، آلمان ۱۳، ژاپن ۳۴، آمریکا ۳۲ و روسیه ۳۰ شعبه است.

شعبات بانکی در ایران (مرجع: داده‌های بانک مرکزی)

 
بانکشعبه
ملی۳۱۰۱
صادرات۲۳۰۴
کشاورزی۱۸۲۶
سپه۱۶۶۷
تجارت۱۵۲۸
ملت۱۴۶۴
مسکن۱۲۵۶
انصار۱۰۵۸
رفاه کارگران۱۰۵۶
قوامین۷۳۰
قرض الحسنه مهر ایران۵۶۹
پست بانک۴۰۷
توسعه تعاون۳۹۸
موسسه اعتباری غیربانکی کوثر مرکزی۳۵۳
پارسیان۳۴۸
موسسه اعتباری غیربانکی نور۳۳۷
ایران زمین۳۳۲
پاسارگاد۳۲۸
موسسه اعتباری غیربانکی ملل۳۲۲
شهر۲۶۲
سینا۲۵۸
اقتصاد نوین۲۵۲
آینده۲۲۲
رسالت۲۱۵
سامان۱۳۷
حکمت ایرانیان۱۳۳
موسسه اعتباری غیربانکی کاسپین۱۲۱
سرمایه۱۱۹
کارآفرین۱۰۹
گردشگری۸۹
دی۸۱
صنعت و معدن۵۹
موسسه اعتباری غیربانکی توسعه۴۸
توسعه صادرات۴۱
خاورمیانه۱۸
تجارت ایران و اروپا۲
مشترک ایران و ونزوئلا۱
تعاون اسلامی برای سرمایه گذاری۱
فیوچربانک۱
استاندارد چارترد۱
 مجموع۲۱۵۵۴

 

کارشناسان معتقدند تعداد شعب بانک‌ها تناسبی با اقتصاد کشور ندارد و بارها و بارها نسبت به آسیب‌های گوناگون این تعدد شعب هشدار داده‌اند که این افزایش شعبات تنها بانک‌ها را از رسالت خود دور می‌کند.

منتقدان افزایش بی‌رویه شبکه بانکی کشور معتقد هستند این منابع مالی باید به صورت مستقیم در تولید هزینه شود و نرخ اشتغال در بهره وری در کشور را افزایش دهد و این موضوع با گسترش لجام‌گسیخته شبکه بانکی کشور همخوانی ندارد.

سوال اساسی این است که توسعه تعداد بانک‌ها و شعب آن‌ها متناسب با افزایش خدمات سرمایه‌گذاری و پولی بوده یا خیر؛ هر چند غیررقابتی بودن فضای بانکی و پولی کشور تقریباً و تا حدودی این موضوع را رد می‌کند که بانک‌های جدید خدمات بهتر و متنوع‌تری را ارائه می‌دهند.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن