گفت‌وگو با یکی از نخستین کرونایی‌های زنجان / کرونا شوخی نیست، جدی بگیریم! + فیلم

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=14994

«کرونا ویروس» این روزها دیگر به یک کلمه جهانی تبدیل شده و همه با آن آشنا هستند، ویروسی که کل جهان را درنوردیده و هنوز هم شیوع آن ادامه دار است، سازمان جهانی بهداشت در سرتاسر دنیا به دنبال شناسایی، ردیابی و محدود کردن ویروس جدیدی از خانواده ویروس کرونا به نام«کووید-۱۹» (COVID-19) است و  ویروس COVID-19 هنوز در حال مبتلا کردن افراد زیادی در کشورهای دیگر دنیا است.

این نوع ویروس کرونا در ایران هم در حال پراکنده شدن است، علائم بیماری کرونا در اکثر مبتلایان به این ویروس خفیف است و درمان می‌شود، اما ممکن است بیماری در برخی دیگر شدیدتر باشد و حتی منجر به مرگ شود.

مصطفی بابایی جوان ۳۰ ساله‌ای که در اثر همصحبتی با دو نفر کرونایی به این ویروس مبتلا شده و پس از ۲۰ روز قرنطینه تجربیات خود را تشریح کرد.برای تشریح خطرات این بیماری و علائمی که دارد به سراغ یکی از نخستین بیماران کرونایی در زنجان که اکنون بهبود یافته رفتیم تا علائم و شیوه بهبودی و مسائلی که باید در روزهای قرنطینه رعایت شود را بیشتر تشریح کنیم.شمار مبتلایان به این ویروس روزانه افزایش پیدا می‌کند، با این حال برخی از افرادی که به این بیماری دچار نشده‌اند از علائم و نشانه‌های آن بی‌اطلاعند و شاید به همین خاطر کرونا ویروس را زیاد جدی نمی‌گیرند.

به عنوان نخستین سوال نحوه ابتلای خود به کرونا را بفرمایید؟

مصطفی بابایی(بیمار کرونایی بهبود یافته)، موضوع ابتلای بنده به کرونا پس از هم صحبتی با دو نفر که ابتلا به کرونا داشتند، رخ داده بود، اما در روزهای نخست علائم این بیماری آنچنان مشخص نبود.

من به اقتضای شغلم که کارشناس فروش یک شرکت هستم، با دو نفر کرونایی که سرفه هم داشتند، در روز پنجم اسفندماه دیدار کردم، دیداری که صرفا به صحبت درباره مسائل کاری مربوط می‌شد اما ظاهرا در همین دیدار کوتاه بیماری منتقل شده بود.

دقیقا چه روزی اطمینان پیدا کردید که کرونایی هستید؟

دیدار من با کرونایی‌های مبتلا در روز پنجم رخ داد اما علائم آن پس از ۵ روز مشخص شد، زمانی که سردرد و تعریق و تب و لرز شدید داشتم، با توجه به اینکه علائم کرونا را می‌دانستم به بیمارستان مراجعه کرده و تست کرونا دادم که تا مشخص شدن نتیجه به توصیه پزشک قرنطینه خانگی شدم.

پس از آن با توصیه پزشک متخصص و داروهایی که تجویز شده بود، به مدت چهار روز در منزل قرنطینه بودم تا اینکه علائم کرونا بارزتر شده و سرفه‌هایم شدیدتر شد، همین موضوع موجب شد که برایم محرز شود که کرونا دارم.

روال درمان بیماری شما پس از محرز شدن تست چطور ادامه پیدا کرد؟

پس از اینکه تست کرونای من مثبت شد، در یک مرکز بیمارستانی در ابهر به مدت پنج روز قرنطینه بودم و زیر نظر کادر درمانی مراحل درمان را طی کردم، پس از طی این دوره به مدت هفت تا هشت روز هم در منزل قرنطینه بودم.

البته در مدت زمانی که قرنطینه خانگی بودم، به دور از خانواده و کاملا به صورت جداگانه از افراد خانواده زندگی می‌کردم تا ناقل بیماری نباشم.

در دوران بیماری چه مشکلاتی داشتید؟

از جمله مشکلاتی که طی دوران قرنطینه و در واقع دوره درمان کرونا برایم به وجود آمد این بود که سرفه‌های بسیار شدیدی داشتم، از طرفی به خاطر ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن، اشتهایم بسیار کم شد به طوری که فقط در عرض ۱۰ روز پنج کیلو از وزن بدنم کم شد.

از دیگر علائمی که بسیار برای بنده سخت و عذاب‌آور بود، درد شدید قفسه سینه و تنگی نفس بود، هرچند که در برخی از بیماران این موضوع به بحث بالاآوردن خون نیز منجر می‌شود.

تغذیه شما در دوران قرنطینه چه بود؟

به توصیه پزشکان از داروهایی که تجویز شده بوده استفاده می‌کردم؛ البته به لحاظ تغذیه‌ای نیز بیمار کرونایی باید مواردی را رعایت کنند که شامل خوردن میوه‌های مختلف است که از این طریق سیستم ایمنی بدن تقویت شود.

ارتباط شما با خانواده در روزهای قرنطینه چطور بود؟

در روزهای قرنطینه کاملا مسائل بهداشتی رعایت می‌شد و من جدا از خانواده زندگی می‌کردم، یعنی همه ظروف و وسایل مورد نیاز من به صورت مجزا از خانواده بود تا ناقل این بیماری نباشم.

در نهایت پس از چند روز قرنطینه شما به پایان رسید؟

پس از حدود ۱۵ یا ۱۶ روز قرنطینه در مراحل مختلف؛ دوران درمان به پایان رسید، البته یکی از نکاتی که طول بهبود بیماری را کاهش می‌دهد و همچنین موجب درمان بهتر آن می‌شود، دوری از استرس است.

من در دورانی که در قرنطینه بودم به علت آشنایی و شناختی که از بیماری داشتم تلاش کردم که استرس جانبی ناشی از بیماری را علاوه بر درد به خود تلقین نکنم تا روند بهبودی کند شود و این موضوع یکی از توصیه‌های مهم پزشکان هم به بنده بود.

با چند تست متوجه بهبودی کامل خود شدید؟

پس از پایان دوران قرنطینه در قالب دو تست که از بزاق گرفته می‌شود، بهبودی کامل من مشخص شده و این بار تست کرونایم منفی بود و از همان روز اجازه خروج از قرنطینه را گرفتم.

در دوران بیماری ناقل این بیماری به شخص دیگری بودید؟

فکر نمی‌کنم، چون در همان روزهای نخست متوجه این بیماری شدم، به همین خاطر مسائل بهداشتی و ارتباطی را رعایت کردم و حتی از اعضای خانواده بنده نیز شخصی به این بیماری مبتلا نشده است.

اما در عین حال که دوران قرنطینه به پایان رسیده است، در جمع اعضای خانواده هم از ماسک استفاده می‌کنم و همچنان لوازم شخصی‌ام از سایرین جداست تا ناقل این بیماری نباشم چرا که امکان انتقال پس از درمان هم وجود دارد.

آیا امکان ابتلای دوباره شما به کرونا وجود دارد؟

بله این تصوری که مبنی بر مقاوم شدن افراد کرونایی در برابر بیماری وجود دارد، درست نیست و اتفاقا این بیماران ۱۴ درصد از سایر افراد در معرض خطر هستند.

برای مثال خود بنده قبل از ابتلا به این بیماری با اینکه آگاهی از شیوه انتقال آن داشتم، اما بازهم در فقط یک دیدار مبتلا شدم و این یعنی سرعت انتقال بیماری بسیار بالاست.

پس از بهبودی تجربیات خود را انتقال دادید که دیگران هم بهره‌مند شوند؟

پس از بهبودی به پیشنهاد و دعوت گروه‌های مختلف نسبت به تشریح و علائم آن به صورت مجازی و حتی به صورت فیلم اقدام کرده‌ام تا هرچه بیشتر در قطع زنجیره کرونا نقش داشته باشم.

توصیه شما به افرادی که بیماری را جدی نمی‌گیرند، چیست؟

بیینید بهتر است بگوییم، کرونا از آنچه فکر می‌کنیم به ما نزدیک‌تر است، پس بهتر است بسیار جدی‌تر از آنچه است مسائل و توصیه‌های پزشکی و بهداشتی را رعایت کنیم که متاسفانه برخی از افراد کرونا را آنطور که باید و شاید جدی نگرفته‌اند، در صورتی که کرونا کاملا جدی است و شوخی ندارد.

به عقیده بنده قطع زنجیره کرونا یک مسولیت اجتماعی است که هرشخص باید آن را رعایت کند، چون چه روزهای قرنطینه و چه مراحل درمان سختی بسیاری را به بیمار تحمیل می‌کند.

فارس

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن