گوشت هست، مشتری نیست/ کاهش ۵۰ درصدی مصرف گوشت

به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان،  پس از نوسانات ارزی و افزایش بی‌رویه قیمت‌ کالاهای مختلف، چند ماهی است که بازار روی آرامش به خود دیده است و خبری از تب و تاب خریدهای هیجانی نیست.

یکی از اقلام مصرفی مردم که در ماه‌های پایانی سال گذشته با همین خریدهای هیجانی همراه بود، گوشت بود که پس از تب و تاب ارز ۴ هزار و ۲۰۰ ‌تومانی برای واردات گوشت و فساد و مافیایی که در این بازار شکل گرفته بود، آرام گرفت.

در واقع گوشت یکی از اقلامی بود که طعم تلخ بحران را در سال ۱۳۹۷ در کام داشت، رشد شدید قیمت‌ها در بازار سبب شد گوشت ۱۰۰ هزار تومانی به عبارتی ویژه در اقتصاد سیاسی ایران بدل شود، صف‌های طویلی که شاید توسط مصرف‌کنندگان هم ایجاد نمی‌شد و دلالان در اینجا نیز جا خوش کرده بودند.

این روزها اما بازار گوشت به ثبات رسیده و با کاهش قیمت گوشت قرمز گرم در بازار، تب و تاب عرضه گوشت‌های منجمد فروکش کرده و دیگر خبری از صف‌های طولانی و ازدحام مردم برای خرید گوشت منجمد نیست.

این روزها با وجود اینکه متقاضی گوشت منجمد در بازار کم شده، اما عرضه آن همچنان انجام می‌شود و گاهی در یخچال فروشگاه‌های بزرگ می‌ماند.

با توجه به عدم استقبال مردم از خرید گوشت قرمز و روی آوردن آنها به خرید مرغ گرم، این روزها زمزمه کاهش قیمت گوشت گرم به گوش می‌رسد و مسؤولان نوید روزهای ارزانی گوشت را می‌دهد.

کاهش مصرف گوشت و افزایش مصرف مرغ

رئیس اتحادیه مرغ، تخم‌مرغ و ماهی‌فروشان زنجان نیز ضمن تأیید موضوع افزایش مصرف مرغ گرم گفت: قیمت مرغ گرم این روزها به ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان رسیده است و تقریبا این قیمت برای مصرف کننده و تولید کننده متعادل است.

سید ناصر رمضانلو با اشاره به افزایش میزان مصرف مرغ گرم در زنجان افزود: میزان مصرف مرغ گرم حدود ۲۰ تن در روز افزایش یافته است.

وی با اشاره به اینکه قیمت مرغ گرم در زنجان تقریبا هم سطح با استان‌های همجوار دیگر است، گفت: البته با این شرایط هم گاها واردات و هم صادرات داریم که همین موضوع هم بازار را متوازن نگهداشته است.

رئیس اتحادیه مرغ، تخم‌مرغ و ماهی‌فروشان زنجان مصرف روزانه مرغ گرم در زنجان را حدود ۸۰ تن اعلام کرد و افزود: به نظر می‌رسد افزایش بی‌رویه‌ای که در یک برهه زمانی در گوشت ایجاد شد موجب روی آوردن مردم به مصرف مرغ گرم شد.

وی همچنین در ارتباط با مصرف ماهی نیز گفت: ماهی در مقایسه با گوشت گرم و مرغ بازار چندانی نداشته و تقریبا در سبد مصرف خانوار جایی ندارد.

گوشت هست، مشتری نیست

رئیس اتحادیه قصابان زنجان نیز در این باره به خبرنگار فارس گفت: گوشت گوساله بدون استخوان با چربی ۸۰ هزار تومان، گوشت خالی ۸۵ هزار تومان، گوشت مخلوط با استخوان ۵۲ هزار تومان و گوشت گوسفندی نیز ۹۰ تا ۱۱۰ هزار تومان است.

بهلول بیات با اشاره به اینکه با این قیمت گوشت و میزان درآمد مردم، شهروندان توان خرید گوشت را ندارند، بیان کرد: یکی دیگر از علل عدم استقبال مردم از این نوع گوشت واردات گوشت و توزیع گوشت منجمد است.

وی با اشاره به اینکه در مناسبت‌های مختلف شاید ۵۰ درصد مردم از گوشت منجمد استفاده می‌کنند، گفت: به عقیده بنده همین افزایش قیمت موجب کاهش ۵۰ درصدی مصرف گوشت مردم شده است.

رئیس اتحادیه قصابان زنجان با اشاره به اینکه در صورت ادامه روال و وضعیت موجود بازهم شاهد کاهش قیمت گوشت خواهیم شد، اضافه کرد: شاید این کاهش قیمت تا آخر دی‌ماه روی دهد.

وی تصریح کرد: امروز ما گوشت به اندازه کافی در بازار داریم و حتی مازاد نیز هست، پس اگر همین روال باشد و اتفاق جدیدی رخ ندهد گوشت ارزان خواهد شد؛ البته ارزان شدن آنهم مثل گران شدن گوشت، به صورت پلکانی خواهد بود.

بنزین گران شد، کالاها گران نشد

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان نیز در این باره گفت: بازرسی‌ها در استان تشدید شده و هم اکنون بسیج عمومی برای بازرسی و نظارت بر بازار صورت گرفته است و با هر گونه تخلف و افزایش قیمت برخورد می‌شود.

ناصر فغفوری تصریح کرد: به همه واحدهای صنعتی و معدنی اطلاع رسانی‌های لازم مبنی بر عدم افزایش قیمت‌ها صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه محلی در مرکز شهر برای دریافت شکایات مردمی در نظر گرفته شده است که بازرسین سازمان صبح و عصر در آن محل مستقر و آماده دریافت و پیگیری شکایات مردم هستند، گفت: با توجه به مصوبه شورای هماهنگی مبنی بر تفویض اختیار به تعزیرات حکومتی‌، با هر گونه تخلف به طور جدی برخورد صورت می‌گیرد.

یکی از شهروندان نیز در همین باره به خبرنگار فارس گفت: افزایش قیمت گوشت موجب حذف این قلم کالای مصرفی از سفره بسیاری از خانوارها شده است.

فاطمه محمدی با اشاره به اینکه حرف از کاهش قیمت گوشت قرمز در حالی مطرح می‌شود که افزایش قیمت آن به صورت جهشی بود، تصریح کرد: همواره افزایش قیمت‌ها ده‌ها هزار تومانی بوده و کاهش قیمت بسیار ناچیز اتفاق می‌افتد.

وی در ارتباط با دسترسی مردم به گوشت در بازار نیز گفت: درست است که گوشت در بازار به وفور یافت می‌شود، اما باید مردم هم توان خرید را داشته باشند تا از آن استفاده کنند، شرایطی که امروز حاکم نیست و خانوارها برای تأمین گوشت مصرفی خود ولو به میزان بسیار کم دچار مشکل هستند.

انتهای پیام/۷۳۰۰۵/ق/گ

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن