استان زنجانخدابندهفرهنگی و اجتماعیگزارش

گوندره؛ روستایی با همه مشکلات از نبود آب تا بدقولی نماینده

 عضو شورای اسلامی و دهیار گوندره با حضور در دفتر خبرگزاری فارس برخی مشکلات این روستا را برشمردند تا به گوش مسؤولان برسد.

عضو شورای روستای گوندره با تشریح وضعیت این روستا اظهار کرد: روستای گوندره در نزدیکی شهر قیدار؛ مرکز شهرستان خدابنده قرار گرفته که مسؤولان می‌گویند؛ اگر روستای شما را جزو شهر حساب کنیم روستا باید تحت نظارت و زیر پوشش اوقاف قرار می‌گیرد که ما قبول نداریم.

امیر خلجی با بیان اینکه زمانی که کمربندی شهر قیدار را ایجاد می‌کردند زمین‌های زراعی روستای گوندره با گندم‌های آن را از بین بردند و قرار بر این شد تا خسارت وارده بر مردم روستا و کشاورزان پرداخت و جبران شود؛ افزود: امروز مسؤولان می‌گویند اگر برای زمین‌های خود معادل می‌خواهید باید تعهد بدهید که زمین‌ها از آن اوقاف بوده است.

وی تصریح کرد: اوقاف ادعای مالکیت بر روستا دارد در حالی که ما سند مالکیت بر زمین‌ها و محل زندگی خود را داریم و این روستا به هیچ وجه اوقافی نیست.

*کمربندی شهر قیدار جان و مال مردم روستای گوندره را تهدید می‌کند

عضو شورای روستای گوندره با اشاره به مسائل و مشکلات ایجاد شده روستا به دلیل قرار گرفتن در نزدیکی و کنار شهر؛ افزود: وجود کمربندی در مجاورت روستا خطرات جانی و مالی را برای روستاییان و کشاورزان فراهم کرده است.

خلجی با تاکید بر اینکه کمربندی؛ تقاطع خطرناکی بین جاده قیدار – خدابنده و روستای گوندره ایجاد کرده است و جان و مال اهالی را تهدید می‌کند؛ افزود: این تقاطع یکی از حادثه خیزترین و خطرناکترین تقاطع‌های استان زنجان به شمار می‌رود.

وی با اشاره به اینکه مسؤولان خود از خطرات این تقاطع آگاهی دارند ولی تلاشی برای رفع آن صورت نمی‌گیرد؛ خاطر نشان کرد: ایجاد یک پل روگذر یا زیر گذر در تقاطع تصویب شده بود که تا کنون هیچ گونه اقدامی در زمینه احداث آن نشده و در حد یک حرف و مصوبه همچنان روی کاغذ باقی مانده است.

عضو شورای اسلامی روستای گوندره در ادامه به زندگی جوانان و نوجوانان در روستا و نیاز آنها به فضاهای ورزشی و تفریحی اشاره کرد و اذعان داشت: این منطقه حتی یک متر زمین و فضای ورزشی و تفریحی مناسب ندارد تا جوانان روستا اوقات فراغت خود را در آن سپری کنند.

*نماینده مردم خدابنده به قول خود برای کمک به روستا عمل نکرد

 عضو شورای روستای گوندره جابه‌جایی۲۰ عدد تیر برق و ۱۵ عدد تیر تلفن و تعویض لوله‌های آب شرب فرسوده را از جمله کارهای عمرانی سال گذشته و جاری دهیاری و شورای روستای گوندره خواند و افزود: اجرای جدول گذاری حدود یک هزار و ۸۰۰ متر، زیرسازی ۹ هزار متر مربع و اجرای آسفالت ۶ هزار متر مربع انجام شده که در صورت حمایت مسؤولان می‌توان اجرای طرح جدول و آسفالت را در سال‌جاری به اتمام رساند.

وی به قول مساعدت نماینده مردم خدابنده در مجلس شورای اسلامی مبنی بر کمک به اجرای طرح آسفالت این روستا اشاره کرد و افزود: نماینده مردم خدابنده در مجلس شورای اسلامی مبنی بر حمایت روستا برای آسفالت‌ریزی ۱۰۰ میلیون تومان قول مساعدت داده بودند که با وجود پیگیری اعضای شورای این قول محقق نشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تقدیر و تشکر از فرماندار و بخشدار مرکزی شهرستان خدابنده مبنی بر همکاری‌های انجام شده در اجرای طرح‌های عمرانی از مدیر کل امور روستایی خواستار افزایش بودجه روستا برای ادامه و اجرای تکمیلی طرح‌های عمرانی شد.

عضو شورای اسلامی روستای گوندره تصریح کرد: از سوی فرمانداری برای اجرای آسفالت روستا ۲۰۰ میلیون تومان مصوب شده تا تخصیص یابد؛ اگر این مصوبه اجرایی و مساعدت شود با کمک دهیاری و اهالی روستا می‌توان طرح اجرای جدول‌گذاری و آسفالت ریزی را قبل از آغاز فصل سرما و بارش باران و برف اجرا کرد.

خلج در مورد زکات جمع‌آوری شده این روستا افزود: با توجه به درخواست امام جمعه مبنی بر ایجاد حوزه علمیه در شهر مقداری از زکات جمع‌آوری شده به این طرح اختصاص یافته است.

وی از ایجاد صندوق بسیج سازندگی در روستا خبر داد و افزود: بسیج سازندگی در روستا اقدام به ایجاد یک صندوق کرده است که با کمک سازمان و اهالی برای روستا و اجرای طرح‌های عام‌المنفعه در روستا وام‌هایی داده شود.

عضو شورای اسلامی روستای گوندره به لزوم مقاوم‌سازی مدرسه ابتدایی روستا نیز اشاره کرد و گفت: مدرسه موجود در روستا از نظر ظاهری زیباسازی شده و با توجه به عدم مقاوم سازی و فرسوده بودن ساختمان جان دانش‌آموزان در صورت بازگشایی مدارس و حضور دانش‌آموزان در خطر خواهد بود.

*وضعیت مزار شهدای گوندره در شان شهدا نیست

خلج به پیگیری‌های شبانه روزی اعضای شورا برای آبادانی روستا اشاره کرد و افزود: مردم روستا به اعضای شورا رای داده‌اند و در قبال رای خود انتظاراتی دارند که ما برای تحقق این انتظارات تلاش خود را می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه مزار شهدای روستای گوندره به همت اهالی و بنیاد شهید ساماندهی شده است؛ افزود: به دلیل اینکه مزار دیوار و یا حصاری ندارد به محل تجمع حیوانات اهلی و وحشی تبدیل شده که به هیچ وجه درست نیست و این مکان باید اصلاح شود.

دهیار روستای گوندره نیز در ادامه این جلسه با اشاره به اینکه این روستا دارای ۲۸۲ خانوار است؛ افزود: این روستا با ۹۳۰ نفر جمعیت در سه کیلومتری شمال شهر قیدار واقع شده؛ که به خاطر مجاورت روستا به شهر با مشکلات مختلفی از جمله مسائل بهشت زهرا، میدان احشام و فاضلاب روبه‌رو است.

قنبر رجبی افزود: فاضلاب ایجاد شده در شهر یکی از مسائل تحمیلی بر روستا است که در هنگام بارش و جریان آب زیاد سیلابی در روستا ایجاد خواهد کرد.

وی با بیان اینکه با وجود پیگیری‌های اعضای شورای اسلامی روستا مسؤولان اقدامی بر مهار آب فاضلاب در روستا انجام ندداند؛ افزود: بنده شخصا برای مهار سیلاب احتمالی و جلوگیری از خسارت به منزل شخصی خود یک دیوار یک متری کنار کانال زده‌ام تا خانه خود را از خطر دور کنم.

*نبود امکانات موجب مهاجرت اهالی روستا شده است

دهیار روستای گوندره با اشاره به وجود شرایط مشابه در روستاهای دیگر و همجواری با شهر در قیدار افزود: روستاهای دیگری که در مجاورت شهر قرار گرفته‌اند به نسبت روستای گوندره از برخورداری و آبادانی بیشتری برخودار هستند که از مسؤولان درخواست داریم توجه بیشتری به این روستا داشته باشند.

رجبی به مهاجرت اهالی روستا به ویژه جوانان به شهرها اشاره کرد و افزود: عدم وجود امکانات رفاهی تفریحی و معیشتی موجب شده تا اهالی روستا به ویژه جوانان در روستا نمانند و برای استفاده از امکانات عمومی و رشد و پیشرفت به شهر مهاجرت کنند.

وی از پیگیری‌های اعضای شورا برای رفع مشکلات به ادارات و سازمان‌های شهرستان اشاره کرد و افزود: با وجود همه تلاش‌ها و پیگیری اعضای شورا و دهیار به ادارات گاهی کاغذ بازی و گرفتن مساعدت از مسؤولان آن قدر سخت و طولانی می‌شود که ما خود از ادامه پیگیری خسته و دلسرد می‌شویم.

*روستایی که آب شهر قیدار را تامین می‌کند مشکل آب دارد

دهیار روستای گوندره همچنین به تامین بخشی از آب شرب شهر قیدار از روستای گوندره اشاره کرد و افزود: مسؤولان آب کشاورزی را گرفته و آب شرب شهر را تامین می‌کنند و این موضوع تا چند سال گذشته مشکل خاصی به وجود نیاورده بود، این در حالی است که چند سال اخیر به خاطر کاهش بارش، چشمه‌های روستا خشک شده و آب چاه‌ها کاهش یافته و روستا را با کم آبی مواجه کرده و باغات و مزارع روستا در حال خشک شدن و به تبعه آن مهاجرت اهالی به شهر و خالی شدن روستا از سکنه است.

رجبی با اشاره به اینکه روستاهای اطراف گوندره دارای بیش از ۱۰۰ چاه عمیق است؛ افزود: می‌توان برای تامین آب شرب شهر این روستاها کمک گرفت و تنها از آب این روستا بهره‌برداری کرد تا مشکلات بعدی گریبانگیر روستا و اهالی آن نشود.

وی با اشاره به اینکه لوله‌کشی آب شرب روستا فرسوده است و نیاز به تعویض شبکه اصلی آب روستا است؛ افزود: زمانی که آب قطع می‌شود و بعد از وصل شدن آب به شبکه آبرسانی داخل منازل حدود ۲۰ دقیقه باید آب را باز بگذاریم تا زنگ‌زده‌گی‌های لوله‌ها و ناخالصی‌های موجود در شبکه خارج شود تا آب به رنگ طبیعی خود برسد.

*کیفیت آب شرب روستای گوندره مورد تایید نیست

دهیار روستای گوندره با اشاره به اینکه بهداشت آب لوله‌کشی روستا را تایید نمی‌کند؛ افزود: ما این موضوع را با توجه به کم آبی موجود در کشور پیگیری کردیم تا از هدر رفت آب تصفیه شده جلوگیری کنیم، ولی با توجه پیگیری‌ها، مسؤولان اعلام کردند که آب سالم است و هیچ مشکلی ندارد.

* از نظر مسؤولان سلامت و رفاه حال اهالی شهر بر اهالی روستا اولویت دارد

وی با بیان اینکه از نظر مسؤولان سلامت و رفاه حال اهالی شهر بر اهالی روستا اولویت دارد؛ خاطر نشان کرد: وقتی بهداشت سلامت آب را تایید نمی‌کند و ما نیز با چشم خود ناخالصی‌های آب را می‌بینم که نشان از فرسودگی شبکه آبرسانی است و حتی نمی‌توان به خاطر مزه و بوی آن از آب اولیه بعد از وصل شدن در شبکه به هیچ عنوان استفاده کرد، مسؤولان به ما می‌گویند آب شرب شما کاملا سالم و بهداشتی است.

رجبی افزود: به گفته مسؤولان آب سرمایه ملی است و همه برای تامین سلامت ملی تلاش می‌کنند، در این میان کسی به ما بگوید که آیا روستائیان از سرمایه ملی سهمی ندارند؟ آیا خود اهالی روستا از ملت این کشور نیستند؟

منبع : فارس

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close