اقتصادیایرانجهانسیاسیصفحه اصلیفرهنگی و اجتماعیگزارشویژه

۴ روایت از همراهی دولت با فیلترینگ تلگرام / روحانی موافق است یا مخالف؟

فیلترینگ تلگرام همچنان به موضوع پربحث در فضای مجازی کشور و البته بین اصحاب رسانه و مطبوعات تبدیل شده؛‌ اخبار منتشرشده در این زمینه گاهی تأیید و عمدتاً هم تکذیب می‌شود. اما مسئله‌ای که این روزها از سوی حامیان دولت و یا حتی برخی چهره‌های دولتی مطرح می‌شود این است که گویا دولت خارج از دایره مسدودسازی پیام‌رسان تلگرام قرار داشته و اساساً در جریان نبوده قرار است چه‌اتفاقی رخ دهد و رفتارهایی هزینه‌زا از خود نشان می‌دهد.آیا دولت اساساً در جریان فیلترینگ تلگرام نبوده؟ در گزارش زیر به این مسئله پرداخته می‌شود که چطور دولت قدم به قدم در مسدودسازی شبکه‌های اجتماعی همراهی کرده است!

** فرمان معاون روحانی برای خروج از تلگرام

پلان اول:‌ اما سؤالی که بین افکار عمومی درباره رفتار دولت در قبال مسدودسازی پیام‌رسان تلگرام پیش می‌آید تناقص در گفتار مسئولان دولتی در این زمینه است؛‌ برای روشن‌تر شدن این موضوع به یک هفته قبل بازمی‌گردیم جایی که معاون اول رئیس‌جمهور در ابلاغیه‌ای الزامی نه‌تنها دولت و دستگاه‌های دولتی بلکه سایر قوا و دستگاه‌های زیرمجموعه را ملزم به خروج از تلگرام می‌کند. بلافاصله پس از این بخش‌نامه الزام‌آور، تمامی کانال‌های فعال دولت از جمله کانال تلگرامی رئیس‌جمهور و معاون اول تمامی فعالیت خود را به پیام‌رسان‌های داخلی منتقل می‌کند.

** مشاور روحانی: با تلگرام قطع همکاری کردیم

پلان دوم:‌ چند روز بعد از این بخشنامه معاون اول رئیس‌جمهور، سرعت تلگرام در کشور به‌شدت کاهش یافته و زمزمه فیلتر آن در فضای مجازی نیز مطرح می‌شود، حسام‌الدین آشنا مشاور فرهنگی رئیس جمهور مشخصاً، کندشدن سرعت تلگرام را اقدام دولت در قطع همکاری با تلگرام به‌دلیل خلف وعده دروف اعلام می‌کند.

آشنا دراین‌باره می‌نویسد: «مجوز استقرار سرورهای شبکه توزیع محتوای پیام‌رسان تلگرام (CDN) در ایران لغو شده است و ترافیک این پیام‌رسان تنها از طریق «ارتباطات بین المللی کشور» راهیابی خواهد شد. این تسهیلات حاصل یک توافق مشروط بود حالا که مؤسس تلگرام به تعهداتش عمل نکرده است دلیلی برای ادامه آن باقی نمی‌ماند».

کاملاً مشخص است که دولت تمایلی برای ادامه فعالیت آزاد تلگرام در کشور نداشته و توییت «آشنا» از نزدیک‌ترین چهره‌ها به رئیس‌جمهور، این فرضیه را اثبات می‌کند که قطع همکاری با تلگرام با موافقت و نظر مثبت رئیس‌جمهور نیز بوده است.

در مرحله بعدی بعدی دادسرای فرهنگ و رسانه حکم فیلترینگ تلگرام را صادر می‌کند؛ دولت به‌عنوان مجری این دستور را اجرایی می‌کند و بیانیه شب گذشته روحانی طوری است که مخاطب فکر می‌کند گویا دولت دیگری تلگرام را فیلتر کرده است.

پلان سوم:‌ حالا تلگرام فیلتر شده و اخبار در فضای مجازی که عمدتاً از سوی حامیان دولت مطرح می‌شود به‌سمت و سوی استعفای آذری‌جهرمی وزیر ارتباطات رفته است، وب‌سایت جماران در این زمینه پیشتاز بوده و خبر استعفای وزیر ارتباطات را در کانال خود منتشر می‌کند. اما دقیقاً در همان ساعاتی که این اخبار منتشر و گفته می‌شود که وزیر ارتباطات در جلسه‌ای دونفره با رئیس جمهور استعفای خود را اعلام کرده و منتظر پاسخ وی است، رئیس‌جمهور در جلسه‌ای با حضور استاندار مشهد و معاونان خود مقدمات سفرش به مشهد مقدس و پروژه‌های در دست انجام را مورد بررسی قرار می‌دهد.

پلان چهارم:‌ نکته قابل تأمل و قابل توجه در اطلاعیه دیشب رئیس‌جمهور این است که تمامی سخنرانی‌ها و اطلاعیه‌ها روحانی در وب‌سایت رسمی ریاست‌جمهوری یعنی در president.irمنتشر می‌شود و انتشار اطلاعیه دیشب وی درباره تلگرام، در اینستاگرام این مسئله را تقویت می‌کند که نظر رسمی دولت چیزی غیر از مطلبی است که شب گذشته منتشر شده است.

یک بام و دو هوای رئیس‌جمهور درباره فیلتر تلگرام

در حالی که روحانی از مخالفت خود با فیلتر تلگرام صحبت و شاهد مثال آن را مخالفت دولت با فیلتر تماس صوتی تلگرام اعلام کرده که وزیر وقت ارتباطات با تصمیم مسدود کردن تماس صوتی تلگرام موافق بوده است.

در حالی که حکم قاضی برای فیلتر شدن تلگرام ۱۰ اردیبهشت ماه اعلام و اجرا شد دیشب رئیس‌جمهوری در پست اینستاگرامی اعلام کرد فیلتر تلگرام به دستور دولت نبود و مورد تایید دولت نیست.

پیش از این و یک روز پس از حکم فیلتر تلگرام نیز دولت در اطلاعیه‌ای رسمی تلویحا مخالفت خود را با این اقدام ابراز و از اینکه در این باره در شورای عالی امنیت ملی تصمیم‌گیری نشده انتقاد کرده بود.

این مخالفت‌ها در حالی بیان می‌شود که در هفته‌های اخیر علیرضا رحیمی نماینده مردم تهران در مجلس در توئیتی نوشته بود: گروهی از کارشناسان ارشد بخش مخابرات در معیت یک عضو کابینه برای ارزیابی بیشتر فنی و مذاکره درخصوص تلگرام به روسیه سفر کرده اند. او گفته بود که پیچیدگی فنی و نرم افزاری تلگرام برخی تصمیمات را با تاخیر روبرو کرده است.

علاوه بر تناقض اعزام هیات دولتی به روسیه برای بررسی فیلترینگ و ژست مخالفت در ایران، حسن روحانی در پست انتقادی دیشب خود به تجربه فیلتر کردن تماس صوتی تلگرام در گذشته اشاره کرده و گفته: پیش از این نیز نمونه این اتفاق در ایام انتخابات درباره تماس صوتی تلگرام رخ داد.

رئیس‌جمهور در حالی فیلتر شدن تماس صوتی تلگرام را شاهد مثال گفته خود کرده که بررسی شواهد و اظهارنظرهای گذشته نشان می دهد محمود واعظی وزیر ارتباطات دولت یازدهم و نماینده کابینه در حوزه ICT در زمان مسدود شدن این سرویس، با تصمیم مسدودسازی مخالف نبود.

واعظی در اظهارنظر صریحی که به سرعت جنجالی هم شد در پاسخ به این سوال که تماس صوتی تلگرام بالاخره کی وصل خواهد شد؟ گفت: اگر می‌خواهید اپراتورهای تلفن همراهورشکست شوند تماس صوتی تلگرام را وصل کنید.

ازآنجا که این اظهارنظر واعظی با واکنش مخاطبان روبرو شد وی سپس توضیحاتی را ارائه کرد اما این توضیحات نافی اظهارات اولیه نبود. همچنان که نمونه‌های متعددی از این موارد دیده می‌شود که اخبار یا اظهاراتی از مسئولان منتشر می‌شود و پس از واکنش مردم آن را اصلاح می‌کنند اما درنهایت صحت گفته اولیه اثبات می‌شود.

نمونه اخیر این موضوع اظهارنظر واعظی در ایام نوسان نرخ ارز بود که واعظی گفت برخی مردم عادت کرده اند همه تعطیلات به سفر خارجی می‌روند و سپس ناچار به ارائه توضیحات درباره اظهار نظر خود شد؛ اما اخیرا ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در اظهارات مشابهی از اینکه میزان سفر خارجی ایرانی‌ها زیاد است انتقاد کرده است.

در مثال دیگری در حوزه ICT اگرچه نصرالله جهانگرد معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در برهه حساسی از موافقت تلگرام برای انتقال سرور به ایران خبر داد و به سرعت سخن خود را تکذیب کرد؛ اما چند روز بعد موسس تلگرام رسما انتقال سرورهای توزیع شده این پیام رسان به ایران را تایید کرد و اثبات گفته اولیه جهانگرد نشان داد در اغلب موارد اظهارات این چنینی ریشه در گفت‌وگوهای قبلی و اخبار اعلام نشده دارد.

بنابراین در حالی که رئیس‌جمهور رسما از مخالفت دولت با فیلتر تماس صوتی تلگرام در گذشته صحبت کرده اما نظر نماینده دولت در آن زمان چیز دیگری بود که در رسانه‌ها نیز به طور گسترده منعکس شده است.

چه خبر از وعده‌هایتان آقای پرزیدنت

رضا سراج تحلیگر مسائل سیاسی در کانال سروش خود به پست اینستاگرامی رئیس جمهور واکنش نشان داد.

رضا سراج تحلیگر مسائل سیاسی در واکنش به پست اینستاگرامی رئیس جمهور در کانال خود در پیام رسان سروش گفت: روحانیدرباره مسدود شدن تلگرام نوشت: «اگر در عالی‌ترین سطح نظام، تصمیمی برای محدودسازی ارتباطات مردم گرفته شده است، صاحبان واقعی این کشور که مردم هستند در جریان قرار بگیرند. محرمانه نداریم»

۱٫میزان واردات بنزین، محرمانه
۲٫قرارداد با پژو فرانسه، محرمانه
۳٫وضعیت رشد اقتصادی، محرمانه
۴٫محتوای توافق با ۱+ ۵ محرمانه
۵٫تعداد چک‌های برگشتی، محرمانه
۶٫مفاد مذاکرات هسته‌ای، محرمانه
۷٫جریمه ایران در کرسنت، محرمانه
۸٫محتوای قرار دادهای نفتی، محرمانه
۹٫قرارداد با ایرباس و بوئینگ، محرمانه

با وجود محرمانه ها ادعای شفافیت یک طنز تلخ است، دوقطبی سازی برای فرار از پاسخگویی نسبت به دلار ۶۰۰۰ تومانی، برجامِ نافرجام و…ترفند نخ‌نما شده‌ای است، چه خبر از وعده‌هایتان پرزیدنت؟

آیا رئیس جمهور مخالف فیلترینگ است؟

مهدی محمدی نمایه

رییس جمهور چگونه مخالف فیلتر تلگرام است و وزیر او با طیب خاطر آن را اجرا کرده؟

مهدی محمدی کارشناس امور سیاسی و رسانه در کانال خود در پیام رسان سروش نوشت:

رییس جمهور در صفحه اینستاگرامش نوشته با فیلترینگ تلگرام مخالف بوده. متاسفم که مسئولیت ناپذیری و خلاف گویی چنین آسان شده.

رییس جمهور چگونه مخالف فیلتر تلگرام است و وزیر او با طیب خاطر آن را اجرا کرده؟ چگونه مخالف است که دبیرشورای عالی فضای مجازی او پای کار ایستاده؟ چگونه مخالف است که کل دولتش تلگرام را ترک کرده؟ دروغ و مسئولیت ناپذیری بلای مخوفی خاصه اگر بر سر دولتها نازل شود.لابد مشاوران گفته اند اگر چنین موضع بگیرد بار مسئولیت بر دوش دیگران خواهد افتاد و جناب رییس جان به در می برد. غافلند که مردم خواهند گفت یا ضعیف ودرمانده اید یا دروغگو!

رکورد کامنت در واکنش به مخالفت روحانی با فیلتر تلگرام

اظهارنظر اینستاگرامی رییس جمهور درباره فیلتر تگرام آمار ۲۶ هزار کامنت را رقم زده است. کاربران سردرگم می‌پرسند چگونه است که هر اتفاقی که رخ می‌دهد روحانی ناراضی است اما اقدامی انجام نمی‌دهد.

در حالی که حکم قضایی برای فیلتر شدن تلگرام ۱۰ اردیبهشت ماه اعلام و اجرا شد دیشب رئیس‌جمهوری در پست اینستاگرامی اعلام کرد فیلتر تلگرام به دستور دولت نبود و مورد تایید دولت نیست.

پیش از این و یک روز پس از حکم فیلتر تلگرام نیز دولت در اطلاعیه‌ای رسمی تلویحا مخالفت خود را با این اقدام ابراز و از اینکه در این باره در شورای عالی امنیت ملی تصمیم‌گیری نشده انتقاد کرده بود.

این اظهارات رییس جمهوری برای مردم مهم بود و کاربران تا لحظه تنظیم این گزارش آمار ۲۶ هزار کامنت زیر پست روحانی را به ثبت رساندند.

اغلب نظرات کاربران شکلی از گلایه دارد و از نظرات و اقدامات متناقض درباره تلگرام سردرگم هستند.

برخی از نظرات کاربران و مخاطبان اینستاگرام رییس جمهور به شرح زیر است:

«جناب رئیس جمهور محترم و ای وفا کننده به عهدها واقعا شما انتظار دارین مردم قبول کنن دولت این وسط کاره‌ای نبوده؟ یادتونه تو ورزشگاه باغشمال تبریز گفتین بعضی کارها با رای ۵۱ درصد ممکن نیست ولی با رای بالاتر ما خواهیم توانست؟»

«پیام دیشب رییس جمهور به پیشنهاد مشاوران و اتاق فکر « تکرار» بود؛ برای راضی کردن طیف تندرو اصلاح طلب و رسانه‌های زنجیره‌ای دولتی که به خاطر تو زرد در آمدن برجام منفعل شده‌اند. در واقع روحانی به آنها پیام داد که دوقطبی‌سازی کنید و پاشنه‌ها را ور بکشید برجام نشد؟ تلگرام که هست!»
«اون موقع که رای میخواستید خیلی کارا می تونستید بکنید، چی شد؟ رییس شورای عالی امنیت ملی»

«از اول با فیلتر تلگرام موافق بودن ولی بخاطر راضی کردن سلبریتی ها دست دست میکردن»
«عوام فریبی دیگه بسه آقای روحانی با مردم روراست باش!»

«بس است این مظلوم نمایی ها.اگه کاری از دستت بر نمیاد حداقل به طور نمادین استعفاء بده. حداقل به سیاستی از خودت نشون بده. وعده هات یکی یکی داره نقش بر آب میشه ها همه حواسشون هست.»

«چه جوریه که هر اتفاقی که میفته شما ناراضی هستی اما در صدد جبرانش برنمی آید؟ چطور تمام روسای جمهور قبل شما اختیار هرچیزی رو داشتن و مقصر تمام کاستی ها و نواقص و… بودن! اما نوبت که به شما رسید بی اختیار شدید؟»

« رئیس جمهور لطفا لیست مواردی رو که مربوط به شماست در اختیار مردم قرار بدید تا ما با حوزه وظایف رئیس جمهوری آشنا بشیم. »

«شما عالیترین مقام اجرایی کشور هستین ۲۴ میلیون رای پشت شماست و حقوقدان هم هستین. نمی تونین از حق ۴۰ میلیون ایرانی که نیمی از جمعیت کشور هستند حمایت و دفاع کنید؟»

«اینقدر تابلو شده که حامیانشون هم اینو فهمیدن»

«سر ملت را با دوگانه تلگرام / فیلتر گرم می کنند.

دلار ۶۰۰۰ تومن شده
برجام پاره شد
تحریم ها محکم تر
امتیاز آب و برق گرون شد
نگاه کنید ببینید فرش زیر پاتون هست ، یا اونم بردن و بی خبریم..؟»

«منم اگه هیچ دستاوردی نداشته باشم برای اینکه حواس مردم رو پرت کنم دقیقا همین کارهای روحانی رو می کردم (البته من به اندازه روحانی بلد نیستم)»

«زندگیمون پر از تناقض شده اگه حرفای نتانیاهو درست باشه پس می گیم بهتره تلگرام فیلتر بشه برای اینکه ابزار جاسوسیه. بعد نمی دونیم با رای به روحانی برای فیلتر نشدن کنار بیایم تازه با این دروغ ها و ….. ها نمیدونیم چطور کنار بیایم و اصلا زندگی در پارادوکس خیلی سخته»

واکنش ضرغامی به پست اینستاگرامی روحانی

ضرغامی

عضو شورای عالی فضای‌ مجازی اظهار داشت: اگر #محرمانه_نداریم، بهتر است متن توافقات دولت با تلگرام برای اطلاع‌عموم منتشر شود.

 عزت الله ضرغامی  با اشاره به حوزه پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی اظهار داشت: در شرایط فعلی مهمترین مسئله حمایت جدی از پیام‌رسان‌های داخلی است؛ به دلیل ماهیت تعاملی پیام‌رسان‌ها، قاعدتا دولت باید اقدامات ایجابی و سلبی مناسبی برای مصالح ملی داشته باشد.

عضو شورای عالی فضای مجازی ادامه داد: رئیس مرکز ملی فضای مجازی و وزیر ارتباطات که ارکان اصلی سیاست‌گذاری و اجرا در این حوزه هستند هر دو منصوب رئیس جمهورند.

ضرغامی با اشاره به مباحثی که در مورد فیلتر تلگرام مطرح شده است، اظهار داشت: اینکه دو قوه باهم دعوا دارند و یا قوه مقننه باید قانون بگذارد؛ خُب بروند با هم حل کنند. چرا اختلافات را به میان مردم می‌کشند؟

او ادامه داد: جلسه سران قوا “خاله بازی نیست” که از دفتر این به دفتر آن بروند و با لبخندهای مصنوعی عکس یادگاری بگیرند؛ برای حل این مسائل است.

عزت الله ضرغامی گفت: رییس جمهور علاقه‌مند است که با صدای بلند بگوید دولت مزاحم هیچ پیام‌رسان خارجی نیست. قبول! ولی اگر آن جوان روسی به تعهدات خود در مقابل جمهوری اسلامی ایران عمل نکرد و عملا مردم را تحقیر کرد و از دوپینگ فنی و سیاسی ما نهایت سوء استفاده را کرد رئیس جمهور برای حفظ استقلال کشور می تواند سکوت کند؟

ضرغامی ادامه داد: اگر #محرمانه_نداریم یا #سفارشی_نداریم، بهتر است متن توافقات دولت با پیام‌رسان تلگرام برای اطلاع عموم منتشر شود.

گفتنی است؛ اخیراً بر اساس اظهارات مشاور محترم رییس جمهو به دلیل شانه خالی کردن از تعهدات، سرویس‌های اضافه‌ای که به تلگرام داده شده بود توسط دولت حذف و بسته شد.

سوالات علیرضا زاکانی از روحانی درباره محرمانه‌ها

رئیس جمهور در صفحه شخصی خود  طی پیامی نوشت: سیاست دولت یازدهم و دوازدهم مبتنی بر ایجاد فضای امن مجازی بوده و نه امنیتی؛ و تاکنون هیچ شبکه اجتماعی و یا پیام‌رسان “توسط این دولت” مسدود نشده و نخواهد شد. فیلتر و مسدودسازی اخیر تلگرام نیز نه توسط دولت اجرا شده و نه مورد تأیید دولت است.

علیرضا زاکانی نماینده سابق مجلس در توییتر خود درباره فیلترینگ تلگرام و محرمانه های دولتروحانی نوشت:

دلار ۶۴۰۰ تومان شد، سکه ۲ میلیون تومان و روحانی هم چنان در حال پیدا کردن مقصر فیلترینگ تلگرام!

علاوه بر این نیز نباید پیرامون رکود، تعطیلی کارخانه‌ها و بیکاری کارگران نقدی به حسن روحانی وارد کرد چرا که رئیس جمهور ساعت‌های بسیاری است که از فیلترشدن تلگرام غصه‌دار است و خواب خوراک را برخود حرام کرده!
مواضع متناقض روحانی در باب تلگرام و در بوق و کرنا کردن آن توسط رسانه‌های زنجیره‌ای فرصت طلایی برای دولت به شمار می‌رود که اصلی‌ترین مشکلات مردم را به فراموشی بسپارد! رئیس شورای عالی امنیت ملی در مواضع بیرونی‌اش مخالفت با فیلتر تلگرام را جار می‌زند و روزنامه‌های زنجیره‌ای هم بی‌وقفه و بی‌کم و کاست آن را پوشش می‌دهند تا کم‌تر کسی باور کند که دلار مرز ۶۴۰۰ تومان را هم گذرانده و بهای یک سکه بهار آزادی دومیلیون و صد هزار تومان شده است!
هربار که  مشکلات اقتصادی بروز می‌کند و معیشت مردم در تنگنا قرار می‌گیرد قوه مجریه به عنوان مسئول‌ترین نهاد قانونی کشور،  بجای پاسخ‌گویی به مردم پای مسائل کم‌اهمیت‌تر را به میان می‌کشد تا با سرگرم کردن افکار عمومی، غربت مردم در مواجهه با گرفتاری‌ها را دوچندان کند.
در این ایام اهمیتی ندارد که قیمت دلار روزانه قله‌های ترقی طی می‌کند و به ۶۴۰۰ تومان رسیده است! فقط به روحانی باید تبریک گفت! چرا که توانسته پیاده‌روها را از دوطرفه شدن و دیوارکشی نجات دهد!
همچنین دو میلیون و صدهزارتومان شدن سکه بهار آزادی هم مهم نیست چرا که رئیس جمهور یحتمل دارد متن جدیدترین سخنرانی‌های خود پیرامون حجاب اجباری، اسلام رحمانی و به بهشت بردن مردم را آماده می‌کند!
علاوه بر این نیز نباید پیرامون رکود، تعطیلی کارخانه‌ها و بیکاری کارگران نقدی به حسن روحانی وارد کرد چرا که رئیس جمهور ساعت‌های بسیاری است که از فیلترشدن تلگرام غصه‌دار است و خواب خوراک را برخود حرام کرده!
هرچند که این رویه تکراری سال‌ها تکرار می‌شود و مردم مستضعف اصلی‌ترین قشر جامعه‌اند که از این مسئله متضرر می‌شوند ولی باید این حوادث را به مثابه تاریخی عبرت‌آموز دانست که به شناخت هرچه بیشتر غرب‌گرایان وطنی خواهد انجامید که نهایتاً تجدید نظر در انتخاب‌های مردم را به دنبال خواهد داشت.
برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close