استان زنجاناقتصادیزنجانفرهنگی و اجتماعیگزارش

۱۲ سال ناامیدی دستاورد پروژه پونک برای فرهنگیان زنجانی

راست می‌گویند بیشتر شبیه قصه‌ها است، عین رمان‌های دردناکی که به پایان رساندنش خواب را از چشمان نویسنده خود ربوده است، بیشتر به مانند فیلم‌های داستانی در حال پخش از شبکه‌های تلویزیونی می‌ماند، سریال‌هایی که قهرمانش برای از هم پاشیده نشدن زندگی خود و خانواده‌اش سخت می‌جنگد.

آری، شاید شبیه قصه‌ها باشد، اما اینجا یک فرق با دنیای قصه‌ها دارد، اینجا قرار نیست قهرمان قصه‌ها ناگهان همه چیز را درست کند، اینجا دردهایش واقعاً درد است و هیچ کس فکری برای دردهای تو نمی‌کند و تو را با آنها تنها می گذارد.

از سمت شرق که بخواهید وارد شهر زنجان شوید ساختمان‌های سر به فلک کشیده شبیه پینه‌های لباسی که هیچ تناسبی با آن ندارد به چشم می‌خورد، شاید این ساختمان‌ها برای من و شما شبیه خیلی از خانه‌های شهر باشد ولی برای صاحبانش دنیایی پر از رنج است مانند ۴ هزار و ۳۲۰ روز انتظار، ۱۴۴ ماه رنج و ۱۲ سال بدقولی، آری اینجا خط پایان یک هزار و ۱۹۶ فرهنگی زنجانی بوده که رویای خانه دار شدن آنها این روزها به خاکستری از ناامیدی تبدیل کرده است.

*قرار بود پروژه ۲٫۵ ساله تحویل داده شود

رئیس هیأت رئیسه مجتمع ۱۱۹۶ واحدی فرهنگیان پونک زنجان که دیگر این روزها همانند بسیاری از همکارانش از دریافت مسکن خود ناامید شده است در دفتر خبرگزاری فارس حضور می‌یابد و از دردهای بی پایان این پروژه سخن می‌گوید.

محسن مداحی با اشاره به اینکه در دی‌ماه سال ۱۳۸۵ اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان طی بخشنامه‌ای به نواحی و مناطق تابعه ابلاغ کرد که برای پروژه پونک ثبت‌نام کنند، اظهار کرد: این ثبت‌نام در دو بخش اجاره به شرط تملیک و آزاد انجام شد.

وی با بیان اینکه واحدهای اجاره به شرط تملیک دارای ۶۵ متر زیر بنا و ۲۴۳ هزار تومان قیمت ساخت در هر متر مربع بود، ادامه داد: واحدهای آزاد نیز ۸۵ متر بوده و قیمت ساخت هر متر مربع آن ۳۰۰ هزار تومان پیش‌بینی شده بود.

رئیس هیأت امنای مجتمع فرهنگیان استان زنجان با بیان اینکه قرار بود این واحدها ۲٫۵ ساله یعنی در ۳۰ ماه پس از آغاز قرارداد تحویل داده شود، افزود: بخشی از آورده‌ها قرار بود به صورت نقد باشد و ما بقی به صورت اقساط ۳۰ ماهه از حقوق این افراد کسر شده و با پایان اقساط افراد منزل خود را تحویل گیرند.

مداحی خاطر نشان کرد: آورده نقد صاحبان واحدهای دو خواب ۱۴ میلیون و آورده واحدهای تک‌خواب ۱۰ میلیون بوده و قرار بود وام واحدها هم از طریق صندوق ذخیره فرهنگیان تامین شود و نه بانک مسکن.

وی با اشاره به اینکه این مجتمع در ۱۶ بلوک احداث شده است، عنوان کرد: از این تعداد هفت بلوک تکخواب و ۹ بلوک دو خواب است.

رئیس مجمع نمایندگان مجتمع ۱۱۹۶ واحدی فرهنگیان پونک زنجان با بیان اینکه اعضا آورده خود را واریز کرده و اقساط خود را پرداخت کردند، گفت: این در حالی بود که از ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۹ پروژه پیشرفت فیزیکی ۱۰ تا ۲۰ درصدی داشت.

مداحی با اشاره به اینکه هزینه‌های پرداختی توسط اعضا به صندوق تامین مسکن فرهنگیان تا سال ۸۹ به جای امورات پروژه ۱۱۹۶ واحدی فرهنگیان در محل دیگری هزینه شد و مدیریت وقت هم اصلا پیگیر چگونگی پیشرفت کارهای مجتمع نبود، بیان کرد: با این اوصاف پیشرفت محسوسی در پروژه اتفاق نمی‌افتاد تا در سال ۱۳۹۱ مدیران وقت با توجه به شرایط حاکم در پروژه طی پروسه‌ای از شرکت تامین مسکن فرهنگیان خلع ید کرده و پروژه را به شرکت بتون کاوه آذربایجان واگذار کردند.

*افزایش قیمت ساخت هر متر مربع پروژه در دوره‌های زمانی مختلف

وی با بیان اینکه سود مشارکت بلوک‌های تک خواب به علت تاخیرات پیمانکار قبلی ۹٫۵ تا ۱۰ میلیون تومان شده بود، اظهار کرد: سودی که باید شرکت مخلوع و شرکت جدید با هم تسویه می‌کردند متاسفانه بدون اطلاع اعضا به آنها تحمیل شد.

مدیر مجمع نمایندگان پونک فرهنگیان استان زنجان گفت: قیمت اولیه ساخت هر متر مربع پروژه در این ایام افزایش یافت و ۳۵۰ هزار تومان برای هر متر مربع شد یعنی در هر متر مربع افزایش ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومانی داشت.

مداحی با اشاره به اینکه برای دریافت تسهیلات کم بهره مسکن مهر بدون اطلاع اعضا واحدها به خود مالکی تبدیل شده بود، عنوان کرد: اداره کل بخشنامه‌ای ارسال و طی دعوتنامه جداگانه‌ای از تک تک اعضاء خواسته شد تا به عنوان طرف قرارداد با شرکت بتون کاوه آذربایجان قرارداد ببندند.

وی با اشاره به اینکه اعضا بنا به اعتماد به آموزش و پرورش اقدام به عقد قرارداد کردند، افزود: تصور اعضا این بود که آموزش و پرورش پشت اعضای خود خواهد ایستاد و کماکان پشتوانه کارمندان خود خواهد بود ولی متاسفانه با مطرح شدن بحث خود مالکی آموزش و پرورش پای خود را به مرور کنار کشید در حالی که بانی این اقدام آموزش و پرورش بوده و فرهنگیان به پشتوانه اداره متبوع خود ثبت‌نام و پول واریز کرده بودند.

*با پیگیری مسؤولان وقت پروژه پیشرفت خوبی داشت

مداحی با اشاره به اینکه در ابتدا شرکت بتون کاوه با توجه به دریافت تدریجی تسهیلات کار می‌کرد و نظارت هم صورت می‌‌گرفت، عنوان کرد: این موضوع به دلیل پیگیری مسؤولان بود که به میزان پول دریافتی کار هم ترقی می‌کرد ولی با تغییر مدیریت آموزش و پرورش و حضور مرتضی تمجیدی به عنوان مدیر کل آموزش و پرورش استان و توقف محسوس اقدامات مدیریت قبلی کار به عهده نمایندگان اعضاء که عملا قدرت اجرایی نداشتند محول شد. که حاصل تلاشهای آنها تحویل نصفه و نیمه ۶ بلوک از ۱۶ بلوک بود.

وی با بیان اینکه با دریافت آخرین قسط تسهیلات شرکت فعالیت خود را متوقف کرد، گفت: اینکه این پول کجا هزینه شده مشخص نیست چراکه اگر صرف پروژه می‌شد ماهها پیش همه واحدهای این مجتمع به بهره‌برداری رسیده بود.

رئیس هیأت رئیسه مجتمع ۱۱۹۶ واحدی فرهنگیان پونک زنجان با اشاره به تجمع و تحصن‌های متعدد اعضای مجتمع و جلسات برگزار شده بین نمایندگان، مسؤولان و شرکت سازنده عنوان کرد: براساس تصمیمات اتخاذ شده در این جلسات از اسفند‌ماه سال ۱۳۹۴ تقسیط آغاز شد و قرار شد از خردادماه ۱۳۹۵ تحویل واحدهای تک خواب آغاز و از شهریورماه سال ۱۳۹۵ پروژه به صورت کامل تحویل داده شود و با وجود اینکه تقسیط آغاز شد اقساط از طرف اعضا پرداخت شد اما تحویل همچنان امری غیر ممکن به نظر می‌رسید.

مداحی با اشاره به اینکه کار پروژه به درازا کشید و بهانه شرکت گران شدن مصالح ساختمانی بود، اضافه کرد: همین بهانه موجب شد بهای ساخت هر متر مربع توسط اداره کل راه وشهرسازی، داور موضوع ۱۵۰ هزار تومان افزایش یابد. و به متری ۵۰۰ هزارتومان برسد در حالیکه سیر نزولی در قیمت مصالح ساختمانی شاهد بودیم واحدهایی که قرار بود بهای تمام شده آنها حداکثر ۳۵ میلیون باشد با افزایش دو برابری به ۷۰ میلیون تومان رسید و وام ۲۰میلیونی قید شده در قرارداد به ۳۰ میلیون افزایش پیدا کرد در حالیکه از ۱۱۹۶ واحد تا این تاریخ حتی نصف واحدها به اعضا و مالکین تحویل داده نشده است!

*تحویل با نواقص زیاد بلوک‌ها توسط پیمانکار

وی با بیان اینکه تاکنون ۶ بلوک با برخی نواقص به اعضای تعاونی تحویل داده شده است، اظهار کرد: ۱۰ بلوک باقی مانده نیز برای تکمیل ۲۰ تا ۳۰ درصد پیشرفت نیاز دارد.

رئیس هیأت رئیسه مجتمع ۱۱۹۶ واحدی فرهنگیان پونک زنجان با اشاره به اینکه از بهمن‌ماه سال گذشته عملا کار پروژه متوقف شده است، عنوان کرد: پیگیری‌های اداره کل آموزش و پرورش استان و استانداری زنجان منجر به نتیجه نشده و پروژه همچنان مسکوت مانده است.

مداحی با بیان اینکه تجمعات مکرر اعضا جلوی استانداری نیز بی نتیجه بوده است، تصریح کرد: هیچ وقت استاندار در این زمینه ورود پیدا نکرده و وارد موضوع نشده است هرچند عواملی از استانداری هر از گاهی پیگیر شدند و قول‌هایی دادند اما این تلاش‌ها تا کنون نتیجه‌ای در خور نداشته است.

وی افزود: مسؤولان استانی توان لازم برای حل موضوع و یا اراده لازم برای رفع این مشکل را ندارند و تنها دلیل آنرا هم خود مالکی بودن مجتمع فرهنگیان عنوان می‌کنند.

رئیس هیأت رئیسه مجتمع ۱۱۹۶ واحدی فرهنگیان پونک زنجان با اشاره به اینکه نظری مدیر کل اسبق و ابوالقاسم احمدی معاون سابق پشتیبانی و توسعه مدیریت اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان با توجه به تسلط و اشرافی که از ابتدا بر موضوع داشتند بهتر و موثرتر از  مدیر کل قبلی یعنی مرتضی تمجیدی پیگیر ماجرا بوده و نحوه رفتار آنها با پیمانکار پروژه موجب شده بود کارهای اجرایی در پروژه متوقف نشده و با شدت بیشتری ادامه داشته باشد و پیشرفت قابل توجهی هم که در مجتمع اتفاق افتاده بخش اعظم آن مربوط به زمان مدیریت آنها است.

مداحی با بیان اینکه بانک مسکن بیش از دو سال است که اقساط خود را از اعضا دریافت می‌کند بدون اینکه جوابگوی خیل سؤالات اعضای مجتمع در مورد اینکه چگونه ممکن است مالکان واحدها قبل از تحویل واحدها ملزم به پرداخت اقساط ۵۰۰هزار تومانی بشوند، اضافه کرد: پیمانکار هم در حال دادن وعده‌های پی‌در پی و اتلاف وقت و سپری کردن بهترین زمان کاری است در حالی که اعضا هم همچنان مستاصل و چشم انتظار اتمام این سریال دنباله‌دار هستند.

منبع : فارس

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close