کشتی فرهنگ و هنر استان زنجان در حال غرق شدن !

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=2384

هفته‌های ابتدایی امسال بود که به رسم هر ساله مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان، طی نشست خبری با رسانه‌ها چشم انداز یک ساله این اداره کل را در حوزه فرهنگی و هنری اعلام کرد.

نمایشگاه کتاب و مطبوعات یکی از برنامه‌های اعلامی در این نشست خبری بود، برنامه‌ای که بعدها زمان آن به صورت دقیق مشخص شده و مسؤولان اعلام کردند که این دو برنامه فرهنگی از ۱۱ تا ۱۷ آبان‌ماه برگزار خواهد شد.

اما با گذشت ماه‌ها و نزدیک شدن به ایام برگزاری نمایشگاه کتاب مسؤولان اعلام کردند که به دلیل برگزاری همزمان چند نمایشگاه کتاب در کشور، این اداره کل تصمیم گرفت، زمان برگزاری نمایشگاه کتاب زنجان را تغییر دهد تا زمینه حضور پررنگ ناشران کشوری در این نمایشگاه را فراهم کند و زمان برگزاری آن به دی‌ماه موکول شد.

دی‌ماه هم فرا رسید و مسؤولان به بهانه‌های مختلف که از جمله نبود مکان مناسب و همچنین مشکلات اعتباری بود، نمایشگاه کتاب بازهم برگزار نشد و مسؤولان دوباره وعده برگزاری آن را تا آخر سال دادند.

تا اینکه در گیر و دار همین وعده و وعده‌ها مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان به عنوان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز معارفه شد، همین جابه‌جایی موجب شد، شیرازه از هم گسیخته فرهنگ در زنجان، از هم بپاشد و فرهنگ زنجان مظلوم‌تر از همیشه بدون متولی باقی بماند و اصلا برگزاری نمایشگاه کتاب در مجموعه حواشی انتخاب مدیرکل گم شود.

امروز پس از گذشت قریب به دو ماه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان، هنوز به صورت سرپرستی اداره شده و ناصر مقدم سرپرست فعلی روزهای آخر هفته را برای رتق و فتق امور فرهنگی در زنجان می‌‌گذراند.

هرچند در دوران تصدی سرپرستی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی توسط ناصر مقدم یک برنامه مهم فرهنگی در قالب اکران فیلم‌های جشنواره فیلم فجر اجرایی شد، اما امسال مهم‌ترین برنامه فرهنگی که نمایشگاه کتاب بود، برگزار نشد، چرا که به گفته منابع آگاه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بودجه‌ای برای این کار پیش‌بینی نکرده است.

از طرفی نمایشگاه مطبوعات استان هم امسال مطابق سال قبل به بهانه‌های مختلف برگزار نشد، با اینکه این نمایشگاه برخلاف نمایشگاه کتاب نیازمند بودجه چندانی نبود!

تغییر مدیریتی در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان، مخالفت برخی از گروه‌ها با انتخاب یک زن به عنوان مدیرکلی این مجموعه و انتخاب معاون هنری این اداره کل به عنوان یکی از گزینه‌های جدی معاونت فرهنگی شهردار زنجان، تنها گوشه‌ای از دلایلی است که موجب شده شیرازه مجموعه فرهنگی استان از هم بپاشد.

این روزها مجموعه فرهنگی استان در روزهای رکود خود به سر برده و تنها اخباری که از آن منتشر می‌شود، مربوط به مجوزهای نشریات است، نشریاتی که متولی ندارند و به علت بی‌توجهی‌هایی که به این بخش شده، دو سال است که فرصت معرفی خود را در نمایشگاه مطبوعاتی که حق طبیعی آنهاست را پیدا نکرده‌اند.

هنر استان هم حال و روز خوشی ندارد و گلایه‌های بسیاری از وضعیت بلاتکلیفی موجود دارند، رانت‌خواری در فعالیت‌های هنری، وضعیت نابسامان فرهنگسراها و وضعیت بد معیشتی هنرمندان تنها گوشه‌ای از مشکلاتی است که در بخش هنری شاهد آن هستیم.

پیش از این در مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم فجر، معاون استاندار زنجان اعلام کرد که یک سینما برای استان کم است و نباید احداث یک سینما تبدیل به افسانه شود، اما صحبت ما این است، آقای موسوی زنجان باید مدیرکل داشته باشد که پیگیر امور سینمایی باشد.

این روزها کشتی به گل نشسته فرهنگ در زنجان در حال  غرق شدن است، اما گویا کسی نیست که سکان این کشتی را به دست گرفته و مانع غرق شدن آن شود و امروز در حالی به هفته‌های پایان سال نزدیک می‌شویم که خبری از تعیین تکلیف و انتخاب مدیر برای مجموعه فرهنگی استان نیست و گویی مجموعه مدیریتی استان هیچ برنامه‌ای برای این کار ندارد!

منبع : فارس

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن