۵۰ درصد معلولیت‌ها به دلیل اختلالات ژنتیک است

محمد محمدی قیداری امروز در گفت‌‍‌وگو با خبرنگار فارس در زنجان اظهار کرد: دستورالعمل بازگشایی مراکز مشاوره ژنتیک ابلاغ شده و این مراکز موظف به بازگشایی با رعایت موارد بهداشتی هستند.
مدیرکل بهزیستی استان زنجان با اشاره به اهمیت ارائه خدمات مشاوره ژنتیک بیان کرد: اما به توجه قرارگیری معلولین در گروه پر خطر ابتلا به بیماری کووید ۱۹، پروتکل بازگشایی مراکز مشاوره ژنتیک با هدف به حداقل رساندن خطر سرایت بیماری در این مراکز انجام خواهد شد.
وی با بیان اینکه از جمله شروط تعیین شده این است که نوبت بیماران، از قبل به صورت تلفنی به آنها اطلاع‌رسانی شود به گونه‌ای که با حضور به موقع در وقت مقرر، حداقل تعداد بیمار در اتاق انتظار حضور داشته باشد، گفت: به مراجعین تاکید شود در زمان مقرر و بر اساس نوبت گرفته شده مراجعه کنند.
محمدی با اشاره به اینکه در زمان هماهنگی تلفنی برای تاریخ و ساعت ویزیت، باید غربالگری مراجعه کنندگان از نظر داشتن تب، سرفه، سابقه تماس با فرد مبتلا به کووید ۱۹ و … صورت پذیرد، افزود: در صورت وجود علائم بیماری کووید۱۹، ارائه خدمات تا زمان درمان به تعویق می‌افتد.
مدیرکل بهزیستی استان زنجان گفت: مراجعین در زمان حضور در مراکز باید از ماسک استفاده و اطلاع‌رسانی برای الزام مراجعین درباره ممنوعیت آوردن همراه ( مگر در موارد ضروری) انجام و تا حد امکان از ورود همراهان جلوگیری به عمل آید.
وی با بیان اینکه ۵۰ درصد معلولیت‌ها به دلیل اختلالات ژنتیک است، تصریح کرد: در حدود ۱۹ هزار اختلال ژنتیکی شناسایی شده‌ که بهزیستی با مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج تلاش می‌کند میزان تولد کودکان معلول را کاهش دهد.

محمدی قیداری گفت: در حال حاضر یک مرکز مشاوره ژنتیک دولتی در شهرستان‌  زنجان و یک مرکز ژنتیک غیردولتی در شهرستان  خدابنده فعالیت دارد.

انتهای پیام/۷۳۰۰۵/ق
منبع : فارس

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن